Австриски градоначалник осуден бидејќи не овозможил доволно приклучоци за водовод и канализација

Според локалните закони, веднаш по разрешувањето на Допелбауер, функцијата градоначалник ја преземала неговата заменичка.

Градоначалникот на малото австриско гратче Пихел, Јохан Допелбауер, бил уапсен и брзо осуден на 15 месеци условна затворска казна, бидејќи не овозможил доволно приклучоци за водовод и канализација, што било негова обврска.

Како што јави дописникот на МИА од Виена, тој поради тоа по автоматизам бил сменет од функцијата градоначалник на Пихел.

Според локалните закони, веднаш по разрешувањето на Допелбауер, функцијата градоначалник ја преземала неговата заменичка.

Прочитајте и...  Захариева: Не ни е целта да ја блокираме, туку напротив, изминатите 30 години сме и помагале на Македонија

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар