Австриската министерка која го покани Путин на нејзината свадба го напушти Роснефт

Фото: EPA-EFE/SERGEI CHIRIKOV

Рускиот државен нафтен гигант Роснефт потврди дека поранешната австриска министерка за надворешни работи Карин Кнајсл, на чија венчавка присуствуваше и рускиот претседател Владимир Путин во 2018 година, го напуштила одборот на директори на компанијата.

Роснефт во соопштението на 23 мај соопшти дека Кнајсел поднела оставка три дена претходно и дека нема да бара да ја обнови својата позиција во одборот за втор мандат, пренесува РСЕ.

Карин Кнајсл, Фото ЕПА

Нејзината оставка доаѓа откако поранешниот германски канцелар Герхард Шредер го напушти комитетот под притисок на пратениците во Бундестагот кои најавија дека ќе му ја одземат канцеларијата и персоналот финансиран од даночните обврзници, сето тоа поради неговите блиски врски со Русија и режимот на Путин.

Фото: EPA-EFE/ALEXEY DRUGINYN/RIA NOVOSTI/ GOVERNMENT PRESS SERVICE

Кнајсл беше назначена во одборот на директори на Роснефт како независен директор во јули 2021 година.

Овој потег веднаш беше критикуван во време кога Европската унија беше во „конфликт“ со Русија за многу прашања.

Карин Кнајсл и Владимир Путин на нејзината свадба/ Фото EPA-EFE/ROLAND SCHLAGER / POOL

Кнајсл веќе стигна на насловните страници во однос на Русија кога нејзините слики со Путин од нејзината свадба во 2018 година беа објавени од бројни светски медиуми.

Путин беше специјален гостин на оваа свадба, па дури и танцуваше со невестата. Кнајсл ја напушти австриската влада во 2019 година.

Видео на денот