Австриската економија пандемијата ја чини 11 милијарди евра

Оваа штета изнесува 2,8 отсто од годишнот БДП на Австрија.

Националната банка  на Австрија (ОеНБ) денеска соопшти дека пандемијата од коронавирусот досега домашната економија веќе ја чини 11 милијарди евра.

Во изминатите пет недели заради мерките против ширењето на коорнавирусот и падот на извозот, како и заради недостигот од инвестиции, намален е придонесот на стопанството.

Оваа штета изнесува 2,8 отсто од годишнот БДП на Австрија.

Најтешко погодени сектори се хотелиерството и гастрономијата, туризмот, услугите, спортот и забавата.

Прочитајте и...  Француската амбасада додели заштитна опрема на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат