Австрија ќе започне со постепено повторно придвижување на економијата

Во Австрија од 14 април ќе бидат отворени продавниците за градежни и градинарски материјали, како и сите други продавници со максимална површина до 400 метри квадратни.

Тоа е предвидено со уредба издадена од министерот за здравство Рудолф Аншобер, која се однесува на постепено повторно придвижување на економијата, односно отворање на продавниците кои беа затворени поради рестриктивни мерки во борбата против коронавирусот.

Според таа уредба, продавниците ќе работат од 07:40 до 19 часот.

Трговските центри ќе останат затворени до мај, како што беше претходно најавено во планот за постепено враќање во нормала.

Прочитајте и...  Македонците во странство оставени без пасош, МНР тврди дека ќе се сликаат

Поврзани вести

Исплатата на пензии ќе започне од 26 ноември

Слободен печат

ВИДЕО | „Ова е неверојатно“: Американските власти зачудени откако среде пустина пронајдоа мистериозен монолит

СП.

Сослушани амбасадорите на Ерменија и Азербејџан во Сенатот во пресрет на парламентарната расправа за Нагорно Карабах

Илинка Иљоска

Србија и БиХ во заедничка воена вежба по конфликтот во 90-тите

Слободен печат

Швајцарија: Две жени нападнати во супермаркет, полицијата не исклучува „терористички мотиви”

И.И.

Нови 1.039 случаи на коронавирус, 15 лица починаа, 998 пациенти се излекувани

Слободен печат

Остави Коментар