Австрија ги олабави ковид мерките

Виена, Австрија
Речиси сите домаќинства во Австрија ќе добијат еднократна парична помош од 150 евра/Фото: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Заклучувањето за невакцинираните во Австрија завршува следниот понеделник, објави австриската влада.

Владата овој потег го оправдува со моментално стабилниот број на пациенти во болниците. „Омикрон нема толку големо влијание врз капацитетот на болниците како што се стравуваше“, рече владата. Експертите на комисијата GECKO, која беше формирана за борба против пандемијата, исто така рекоа дека заклучувањето „повеќе нема смисла“.

Канцеларот Карл Нехамер и министерот за здравство Волфганг Мукштајн најавија делумно олеснување на мерките веднаш откако беше објавено дека во Австрија е соборен нов рекорден број новозаразени лица. Сепак, владата ја оценува состојбата во болниците и одделенијата за интензивна нега како „засега опуштена“, пренесува „Кронен цајтунг“.

Има уште неколку промени на мерките, а ова се најважните:

  1. Од 31 јануари на полноќ завршува забраната за патување за невакцинираните
  2.  Кафулињата и рестораните се отворени до 22:00 часот
  3. Правилото 2G продолжува да се применува во повеќето области (гастрономија, трговија со неитни случаи …)
  4. Од први февруари пропишаниот минимален интервал помеѓу втората и третата вакцинација се намалува од 120 дена на 90 дена.
  5. Од први февруари ќе се промени и важноста на ковид потврдите – потврдата за вакцинација за првата серија на вакцинација ќе важи шест месеци.

„Една од најстрогите мерки“

Заклучувањето за невакцинираните е „една од најстрогите мерки што може да се преземе“, се вели во соопштението на Владата. „Малку земји имаат такви строги мерки како Австрија“.

Забележано е дека опасноста од коронавирусот се уште не е завршена. „Сепак, потребна е претпазливост“, рече Нехамер. Тој апелираше до оние кои се уште не се вакцинирани: „Не чекајте вакцинацијата да стане задолжителна. Искористете ја можноста и вакцинирајте се. Вакцинацијата ве штити, ги штити оние околу вас и ја штити целата заедница“.

Нови правила за влез во државата

Австрија пред два дена воведе нови правила за влез во земјата, според кои некои земји веќе не ги квалификува како особено ризични поради омикрон, туку воведува нови правила кои важат за сите.

Сите оние кои примиле две дози и бустер доза од вакцината можат да влезат во Австрија без никакви ограничувања, под услов бустер дозата да важи веднаш од моментот на вакцинацијата. Оние кои примиле две дози од вакцината, но не и бустер, мора да имаат негативен ПЦР тест. Оние кои примиле единечна доза „Џонсон и Џонсон“, исто така, мора да имаат негативен тест.

Негативен ПЦР тест е задолжителен за сите оние кои имале коронавирус. Оние кои не се опоравиле од вирусот или не примиле две дози од вакцината, не можат да влезат во Австрија без задолжителен карантин, дури и ако имаат негативен ПЦР тест.

Правила за децата

Што се однесува до децата, оние на возраст под 12 години кои се придружени од целосно вакцинирани родители не треба да се вакцинираат или да имаат негативен ПЦР тест. Децата над 12 години родени на или по 1 септември 2006 година мора да направат ПЦР тест.

Тинејџерите родени пред 1 септември 2006 година треба да ги исполнуваат сите услови како возрасните.

Видео на денот