Австрија бележи рекорди: Најголем број на новозаразени од почетокот на епидемијата

Бројот на новозаразени со ковид-19 во Австрија е во постојан раст, а во изминатите 24 часа се регистрирани 1.346 нови случаи што е најголема бројка на дневно ниво во земјата од почетокот на епидемијата кон крајот на февруари.

Најголем број новозаразени лица (402) се забележани во Виена, што, исто така, е нов рекорд. Потоа следува Долна Австрија со 234, што е рекорд и за таа покраина, како и Тирол со 184 инфицирани лица.

Во последните 24 часа се пријавени 11 смртни случаи, па нивниот вкупен број се зголеми на 872. Од почетокот на епидемијата во Австрија се заразиле вкупно 58.879 лица.

Прочитајте и...  Со свечена академија одбележан Денот на албанското знаме

Поврзани вести

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian