Австриец една година го чувал телото на починатата мајка за да ја добива нејзината пензија

Австриска полиција/ Фото ЕПА

Маж од Австрија го чувал телото на мумифицирана мајка во својот подрум повеќе од една година за да ја добива нејзината пензија, соопшти полицијата.

Се верува дека 89-годишната жена, која страдала од деменција, починала од природна смрт во јуни минатата година, објави Би-Би-Си.

Нејзиниот 66-годишен син го однел телото во подрумот и се обидел да го неутрализира непријатниот мирис со завои и облоги.

Полицијата проценува дека тој незаконски стекнал околу 50 илјади евра на сметка на нејзината пензија.

Измамата била откриена кога на поштарот кој ја носел пензија на домашната адреса во Западен Тирол, синот не му дозволил на поштарот да ја види неговата мајка.

Ова доведе до истрага и на крајот до бизарно откритие, велат од полицијата.

Видео на денот