Австралиските „Super Hornet“ ќе тестираат лансирање на американски хиперсонични крстосувачки ракети

Кралските австралиски воздухопловни сили кои во своите редови располагаат со авионите „F/A-18F Super Hornets“ ќе тестираат лансирање на прототипи на крстосувачки проектил за хиперсоничен напад на американските воздухопловни сили како дел од развојот на тоа оружје.

Проектилите „HACM“, за кој Воздухопловните сили се надеваат дека ќе почнат да се употребуваат во ограничен број во 2027 година, се создадени со американско-австралиска соработка и треба да и помогнат на оваа земја да се стекне со сопствена способност за хиперсонични крстосувачки ракети со лансирање од воздух.

Специфичните детали за дизајнот на „HACM“ се ограничени.

„Ракетата се состои од две етапи, ракетен засилувач и крстосувач со млаз кој се одвојува од засилувачот и на крајот тргнува кон својата цел“, се вели во извештаите.

Очекуваната максимална брзина на ракетата е непозната, но хиперсоничната брзина обично се дефинира над 5 мах.

Воздухопловните сили во минатото изјавија дека планираат да го интегрираат „HACM“ прво на „F-15E Strike Eagle“, но очекувањата долго време беа дека ракетата на крајот ќе влезе во арсеналот на други авиони.

Ќе биде потребно барем одредено ниво на работа за интеграција за да се искористат австралиските „F/A-18F“ како платформи за тестирање за лансирање.

Наводно, главната причина за користење на „RAAF Super Hornets“ за да се помогне во тестирањето на „HACM“ е поврзана со „достапноста и ограничувањата на опсегот на тестирање“, кои „биле проблем за хиперсонични програми“, генерално.

Конгресното набљудување вели дека тестирањето на летот на „HACM“ би можело да започне веднаш, претстојниот октомври, и дека треба да трае до март 2027 година.

Војската на САД секако се соочува со ограничувања кога станува збор за тестирање на инфраструктурата и поддршка на средства за помош со хиперсонични развојни програми.

Значајни инвестиции беа направени во последниве години за да се поправи ова, вклучително и купувањето на флота на модифицирани дронови „RQ-4 Global Hawk“ наречени „Range Hawks“ за употреба во собирање податоци за време на хиперсонични тестови за летање.

Австралија има капацитети за поддршка на тие беспилотни летала, што ја зголемува можноста „Range Hawks“ да помогне во идните хиперсонични тестирања во таа земја.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот