Австралиските пожарникари палат пасишта за да спречат ширење на пожари

Илјадници пожарникари палат пасишта во источна Австралија за да спречат ширење на прогнозирани големи пожари, пред очекуваниот пораст на температурата во вторник.

Над стотина пожари избувнаа во државите Нов Јужен Велс и Викторија.

Времето се очекува да се влоши утре, кога температурите ќе достигнат над 40 Целзиусови степени со засилување на ветерот.

– Очекуваме висок ризик од пожари во големи географски области, изјави Шејн Фитсимонс од противпожарна служба на Нов Јужен Велс.

– Пожарникарите изведуваат операции за позадинско палење, задржување и консолидација, додаде тој.

Во пожарите загинаа најмалку четири лица и уништени се повеќе од 680 куќи и уништени се повеќе од милион хектари земја низ источна Австралија од почетокот на ноември.

Прочитајте и...  Утре без струја делови од општините Аеродром, Карпош и Ѓорче Петров

Придружени со силен ветер, неколку пожари се споија во еден огромен, заканувајќи се на провинцијата Хоксбери, на околу 50 километри северозападно од Сиднеј.

Властите предупредуваат дека пожарите нема да бидат изгаснат се додека не падне повеќе дожд, што не се очекува најмалку уште три месеци.

Прочитај повеќе

Нездрава навика: Американец почина од секојдневно јадење на гумени бонбони

Слободен печат

Ирска ги тргна Германија, Полска и Литванија од т.н. „зелена листа“

Слободен печат

Трамп исвиркан додека оддаваше почит на судијката Рут Бадер Гинсбург (ВИДЕО)

Слободен печат

Црн ден во Велика Британија: Рекордни 6.643 случаи на ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Србите на Косово со благодарност до Трамп: „Езеро Трамп“ и „Мост Трамп“ на Газивода (ФОТО)

Слободен печат

Реакција на битолската болница: Во ниту еден момент не беше одбиена интервенција за пациентите од сообраќајната несреќа

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Митрополит Амфилохие: Новата власта да ја залечи Црна Гора од „братоубиства и богоубиства“

Слободен печат

Маричиќ: Повеќе ќе нема пресуди во четири очи, ниту на телефон

Слободен печат

Претепаните Роми од битолската полиција сведочеа во живо: Не малтретираа како стока, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

Слободен печат.

Вучиќ пристигна во Истанбул, Ердоган го дочека со најголеми почести

Слободен печат

Екс унгарски европратеник во тесно: Ослободен од обвинение за шпионажа, но не и за проневера на европски пари

Слободен печат

Германците го менуваат шефот на воената разузнавачка служба

Слободен печат