Австралиски министер го прекрши карантинот, па даде оставка

Полицијата утринава го казнила Харвин со 1000 долари заради кршење на јавниот здравствен ред, но под политички притисок тој подоцна даде оставка.

Дон Харвин, министерот за култура од владата на Нов Јужен Велс денеска поднесе оставка откако се откри дека живее во својата викендица на море и покрај забраните да не се патува освен во неопходен случај.

Харвин поднесе оставка откако новинарите го фотографирале како купува облека и живее во својата викендица место да остане во својот стан во градот, со што го прекрши законот за карантин.

Премиерот Скот Морисон апелираше сите Австралијанци да останат дома и да не патуваат во своите викендици, како би се спречило ширењето на коронавирусот.

Харвин: Многу ми е жал што моето станбено решение стана проблем за време на оваа ситуација

Полицијата утринава го казнила Харвин со 1000 долари заради кршење на јавниот здравствен ред, но под политички притисок тој подоцна даде оставка.

Прочитајте и...  Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

„Ништо не е поважно од работата на владата во борбата против коронавирусот“, изјави Харвин, а пренесе националната телевизија АБЦ.

„Нема да дозволам моите постапки да бидат дистракција за тој труд и изразувам големо жалење што моето станбено решение стана проблем за време на оваа ситуација“, дополни тој.

Прочитај повеќе

„Изи џет“ и „Рајанер“ се враќаат во Италија

Слободен печат

Во Србија од 1 јуни се дозволени собири до 1.000 луѓе на отворено и публика на натпревари

Слободен печат

Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април”

Слободен печат

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Слободен печат

Тадиќ ќе излезе на локалните избори, но ќе ги бојкотира парламентарните

Слободен печат

Лекарите незадоволни од укинувањето на рестрикциите: Враќањето во нормала преку ноќ, ќе донесе нови заболени и нови жртви

Мими Шушлеска Петкова

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Илјадници маски завршија на плажа во Сиднеј

Слободен печат

Мицкоски: Наместо намалување, ќе имаме зголемување на јавниот долг од 1,8 проценти за првите четири месеци

Слободен печат

ЕЦДЦ: Затворањето на границите не придонесува во спречувањето на ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Владите ширум светот издвоија 123 милијарди долари за помош на авиокомпаниите

Слободен печат

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат

Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Слободен печат