Австралијците ги напуштаат домовите: Тинејџери ги подметнале пожарите?

За пожарите кои беснеат во Австралија осомничено е 21-годишно момче, а две тинејџерки исто така биле испитани поради еден пожар во австралиската држава Квинсленд, соопштила полицијата во вторникот, откако шумските пожари присилија стотици луѓе да ги напуштат своите домови на исток во земјата.

Силните ветрови довеле до речиси 140 пожари во Квинсленд и во соседната држава Њу Саут Велс оваа недела, а огнот проголтал илјадници хектари земја.

За најмалку осум пожари се смета дека се подметнати, изјавила полициската портпаролка Катрина Керол за новинарите, а полицијата соопштила дека три деца се испитуваат за пожарите.

21-годишното момче било испитано, откако повеќе деца биле најдени во понеделникот во шума покрај парк во Брисбејн, главниот град на Квинсленд.

Прочитајте и...  Трамп го смени главниот разузнавач кој ја водеше истрагата за неговото отповикување

Момчето е осомничено дека намерно запалило оган во околен магацин, уништувајќи ја оградата, два транспортни контејнери и нивната содржина.

Портпаролката на полицијата изјавила дека по испитувањето, во склоп со постоечките закони, бил пуштен на слобода со мерки за претпазливост.

Прочитај повеќе

За 20 отсто зголемување на бројот на починати во Велика Британија

Слободен печат

Дука: Голема благодарност до лекарите кои дојдоа од други градои и кои придонесоа за здравјето на нашите граѓани

Слободен печат

Франција ќе воведе задолжително носење маски за цело население

Бојана Нојиќ

Полицискиот час го претвори Куманово во град на духови (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Во Србија вкупно 44 починати и 1.624 заразени лица од коронавирус

Слободен печат

Во САД користат крвна плазма од излекувани за лекување на новозаболени од Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Експлозија во зграда во Русија, еден мртов (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за Ковид-19 на луѓе

Слободен печат

Филипче: Петмина починати и 53 новозаразени со корнавирус во земјава

Слободен печат

Франција: Барател на азил уби двајца, а повреди седум минувачи со нож

Слободен печат

Чулев: 1322 лица не го почитувале ограниченото движење, 10 прекршувања за изолација, 157 за самоизолација

Слободен печат

Вработена во Поликлиниката Чаир позитивна на коронавирус, извршена дезинфекција на објектот

МИА