19.8 C
Скопје

Австралија Опен: Тим го преживеа маратонот со Кирјос

Третиот носител Доминик Тим се пласира во осминафиналето на Австралија опен откако во неверојатен дуел со Ник Кирјос успеа да направи пресврт и од 0:2 да дојде до победа од 3:2 во сетови и тоа со 4:6,4:6,6:3,6:4,6:3.

Неверојатната пресметка имаше „две полувремиња“, во првиот дел доминираше Кирјос кој носел од публиката играше и сервираше одлично и поведе со 2:0 во сетови, додека неговиот противник грешеше и во ретките шанси кои ги имаше.

Но, од третиот сет се разбуди Тим, откако спаси брејк топки во првиот гем од третиот сет, започна да игра се подобро. Во наредните шест гемови на свој сервис, Тим не му дозволи на Кирјос да освои ниту еден поен и тоа беше најава за пресврт. Прво успеа да израмни на 2:2 во сетови, а во одлучувачкиот  петти сет, брејкот го направи во седмиот гем кога поведе со 4:3 притоа искористувајќи ја втората брејк топка. До крајот, со сигурен сервис успеа да ја задржи предноста и да го преживее маратонскиот дуел со Кирјос.

Следен противник на третиот носител ќе биде Бугаринот Григор Димитров на кого Пабло Карења Буста му го предаде мечот поради повреда.
Сигурен настап имаше и шестиот носител, Александер Зверев кој во три сета со 6:3,6:3,6:1 го елиминира Манарино, а пласман во осминафиналето оствари и Милош Раониќ по победата на Фусчовиќ во четири сета.

Најголемото изненадување го направи Аслан Карацев, кој е 114. тенисер на светот, со елиминацијата на осмиот носител Диего Шварцман со 6:3,6:3,6:3, а елиминиран е и Денис Шаповалов и тоа во дуелот со сонародникот Оже-Алиасим.

Во женска конкуренција, Симона Халеп обезбеди пласман во осминафиналето по победата над Вероника Кудерметова од Русија со 6:1,6:3, Серена Вилијамс во два сета ја совлада Русинката Потапова со 7:6,6:2. Пласман во следната рунда остварија и Гарбине Мугуруза, Наоми Осака како и Арина Сабаленка.

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар