„Австралија опен“: Радукану непријатно изненадена од Ковиниќ

Ема Радукану елиминирана уште во второто коло на „Австралија опен“/Мелбурн, Австралија/20 јануари 2022/Фото: EPA-EFE/JASON O'BRIEN

Во женска конкуренција црногорската тенисерка Данка Ковиниќ приреди големо изненадување во Мелбурн совладувајќи ја ланската шампионка на „УС Опен“, Ема Радукану.

Ковиниќ се пасираше во третото коло на „Австралија опен“ откако ја совлада 17. носителка, Британката Радукану со 2:1 во сетови 6:4, 4:6 и 6:3.

До победата стигна за два часа и 38 минути игра, тој е нејзин прв пласман во третото коло на грен слем турнирите.

Ковиниќ во следното коло ќе ги одмери силите против Романката Симона Халеп која убедливо со 6:2 и 6:0 ја совлада Бразилката Беатрис Хадад-Маје.

Кај мажите вториот носител Данил Медведев (Русија) ја оправда фаворитската улога против Австралиецот Ник Кирјос славејќи со 3:1 во сетови 7:6 (1), 6:4, 4:6 и 6:2.

Следен противник ма Русинот ќе биде Ботик Ван Де Зандшулп од Холандија.

Видео на денот