16.8 C
Скопје

Австралија нема да ги отвори границите за странци до средината на 2022 година

Границите на Австралија се затворени една година поради пандемијата, а покрај фактот што речиси нема случаи на коронавирус, оваа земја не планира да го отвори влезот за странците до средината на 2022 година.

Министерот за трговија и туризам Ден Тихан изјави дека не го смета целосното отворање за реално пред средината или дури и втората половина на 2022 година, пренесува „Блумберг“.

Сепак, Тихан додаде дека „работите можат да се променат, како што видовме во оваа пандемија“.

Австралија делумно ги отвори своите граници минатиот месец, но само за граѓаните на Нов Зеланд, каде исто така нема ширење на корона.

Поврзани вести

Двајца повредени во сообраќајка под скопско Кале

Слободен печат

Столтенберг: Членството на Северна Македонија и Црна Гора е доказ дека вратите на НАТО се отворени

Слободен печат

Д-р Мехмедовиќ: Индиската варијанта на коронавирусот доведува до гангрена, ампутации на стапалата и губење на слухот

Мирослава Бурнс

Последни подготовки за расчистување на депонијата со линдан во Охис

МЗ: „Астра-Зенека“ во земјава и понатаму ќе се дава на постари од 60 години

Мирослава Бурнс

Столтенберг: Односите помеѓу НАТО и Русија се на најниско ниво 

Слободен печат

Остави Коментар