1 C
Скопје

Австралија „гори“, температури над 40 степени Целзиусови

Поголемиот дел од Австралија е погоден од топлотен бран со температури од над 40 степении Целзиусови.

Во Порт Аугуст и Кубер Педи, во јужниот дел на Австралија вчера се измерени 46 степени, а и денеска се бележат високи температури.

Во Аделејд Хилс прогласен е екстремен ризик од шумски пожари. Во вчерашниот пожар северно од Аделејд Хилс изгореа 650 хектари шума.

Во западните и крајбрежните области на австралиската држава Нов Јужен Велс температуирата на воздухот денеска надмина над 40 степени Целзиусови.

Во поголемиот дел на Сиднеј регистрирана е температура од 40 степени, а на аеродромот измерени се 41,7степени Целзиусови.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Д-р Пановски: Колективен имунитет е делумно создаден - да издржиме овие два месеци и да ја дочекаме пролетта со ниски бројки

Поврзани вести

ВИДЕО I Ооо Пјетер! Спасувачите извлекоа старец затрупан под 4 метри снег

Илинка Иљоска

Повторно отворена „Јавна соба“ – групата на која се споделуваа експлицитни фотографии

Слободен печат

ВИДЕО: Експлозијата го тресе Ријад само неколку дена по друг обид за напад

Слободен печат

Општина Карпош: Направените штети многу тешко се санираат дури и по законски пат

Анета Стојковска

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Остави Коментар