Авионот што се урна минатата недела во Папуа Нова Гвинеја превезувал половина тон кокаин

Вредноста на пронајдениот кокаин се проценува на 57 милиони австралиски долари.

Малиот авион што минатата недела полета за Австралија и набрзо по полетувањето се урна во Папуа Нова Гвинеја, носел повеќе од 500 килограи кокаин, соопштија денеска австралиските власти.

Полицијата на Австралија и на Папуа Нова Гвинеја соопштија дека пронашле 28 пакети кокаин на повеќе локации и уапсени се пет лица осомничени за илегална трговија со дрога. Тие се членови на криминална група од Мелбурн, која наводно е поврзана со италијанскиот организиран криминал. Осомничените можат да бидат осудени на доживотна казна затвор.

Вредноста на пронајдениот кокаин се проценува на 57 милиони австралиски долари.

Прочитајте и...  Авганистанскиот претседател потпиша декрет за ослободување заробеници

Прочитај повеќе

Во куќа во престижен кварт во Париз пронајден труп, таму лежел 30 години

Слободен печат

Трамп се двоуми меѓу две локации за неговата инаугурација за претседателски кандидат на Републиканците

Слободен печат

Куомо против отворање на училиштата: Може само ако постои паметен план

Слободен печат

И САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Слободен печат

Руски дипломати протерани од Словачка поради шпионажа, Москва не остана должна

Слободен печат

Иран затвори весник кој ја истражуваше вистината за бројот на заразени и мртви од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Противничката на Лукашенко се смета за победничка на изборите во Белорусија: Ќе го докажеме секое кршење на изборните прописи

Слободен печат

Во Чикаго масовни грабежи и пукање, над 100 лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Путин повикува на потесна интеграција со Белорусија, во екот на жестоките протести во земјата

Слободен печат

Генералниот директор на Њујорк тајмс заминува од весникот со пакет на акции од 40 милиони долари

Слободен печат

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат (ВИДЕО)

Слободен печат

Хаос на улиците на Минск: Стотина повредени, над 3.000 уапсени и една жртва (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат