АВИОН-КУРШУМ ТЕСТИРАН ВО КАЛИФОРНИЈА: Целер 500Л е спремен, а на него 10 години се работело во тајност (ФОТО)

Револуционерен авион кој поради својот специфичен облик го добил прекарот авион-куршум, бил неколку пати тестиран на пистите во Јужна Калифорнија, а од компанијата Ото Авиејшн велат дека леталото е подготвено за тестирање

На авионот Целер 500Л тајно се работело веќе 10 години, пишува магазинот Драјв.

Иако поголемиот дел од карактеристиките на авионот се непознати, тој неколкупати бил забележан на тестирања на аеродромот во Јужна Калифорнија.

Необичниот дизајн на авионот, го прави ова летало поефикасно во поглед на аеродинамичноста и нема губење на внатрешниот простор.

Прочитајте и...  Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Конструкторите се надеваат дека со овој авион ќе се изврши пробој на пазарот на цивилната авијација.

Ако авионот успешно ги помине пробите, според патентот, тој би требало да биде 10 пати поефикасен од кој било во својата актегорија.

Прочитај повеќе

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција

Манчевски: Вонредната состојба завршува на 30 мај и потоа ќе се соочиме со еден вид безвластие

Слободен печат