9 C
Скопје

Авганистан ги доби првите дози вакцина против коронавирус од Индија

Авганистан ги доби првите дози на вакцини против ковид-19 од Индија. Станува збор за индиската верзија на вакцината „АстраЗенека“ против коронавирус.

Вакцините први ги примија здравствените работници и старите лица во болницата Вазир Акбар Кан во Кабул.

Вакцината произведена во Индија, локално позната како „Ковишилд”, е првата вакцина што пристигна во Авганистан. Тоа е вакцина произведена од Институтот за серум и е наменета за земји со среден и низок приход.

Прочитајте и...  ФОТО+ВИДЕО I Камења летаа на сите страни: Судир меѓу демонстрантите и полицијата за ограничувачките мерки во Италија

Поврзани вести

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Остави Коментар