Каков малер: Се повреди на паркет, па потоа падна под туш

Центарот на кошаркарската репрезентација на Австралија, Арон Бејнс го заврши настапот на Олимписките игри во Токио поради повреда. Бејнс се повреди за време на натпреварот против Италија, но исто така и по него. Имено, кошаркарот на Торонто за време на натпреварот го повреди вратот, а состојбата дополнително се влоши кога паднал под туш. – Тоа …

Каков малер: Се повреди на паркет, па потоа падна под туш Read More »

Каков малер: Се повреди на паркет, па потоа падна под туш

Центарот на кошаркарската репрезентација на Австралија, Арон Бејнс го заврши настапот на Олимписките игри во Токио поради повреда. Бејнс се повреди за време на натпреварот против Италија, но исто така и по него. Имено, кошаркарот на Торонто за време на натпреварот го повреди вратот, а состојбата дополнително се влоши кога паднал под туш. – Тоа …

Каков малер: Се повреди на паркет, па потоа падна под туш Read More »

Руските спортисти во Токио под „специјален“ третман: Без сон поради допинг контроли, местенки, судиите судат против нив…

Руските спортисти на Олимписките игри во Токио настапуваат како Руски олимписки комитет но притоа не смеат да ги користат знамето и националните симболи, а исто така не се интонира ниту руската химна на свечената церемонија на доделување на медалите. Покрај тоа, руските спортисти се на удар и на медумите поради системскиот допинг кој доведе до …

Руските спортисти во Токио под „специјален“ третман: Без сон поради допинг контроли, местенки, судиите судат против нив… Read More »

Австралиска спортистка до златниот медал дојде со помош на кондом

Олимписките игри и олимпиското село со полни со анегдоти од кои некои завршуваат на социјалните мрежи. Една од нив откри и австралиската кануистска Џесика Фокс која влезе во историјата станувајќи прва шампионка во категоријата Ц-1. Џесика откри дека до титулата дојде со помош на кондом. Таа искористила кондом за да го поправи својот кајак кој …

Австралиска спортистка до златниот медал дојде со помош на кондом Read More »

Табела на медали: Кина на врвот, Хрватска дојде до третото злато

По седмиот натпреварувачки ден на Олимписките игри во Токио, Кина се искачи на првото место на листата на освојувачи на златни медали, поминувајќи ја Јапонија. Кинезите сега имаат 19 најсјајни одличја, а вкупно 40 освоени медали. Јапонија се наоѓа на второто место со 17 златни медали, додека САД е трет со 14, но во исто …

Табела на медали: Кина на врвот, Хрватска дојде до третото злато Read More »

Кошарка во Токио: САД, Белгија и Кина си обезбедија пласман во четвртфиналето

Женската кошаркарската репрезентација на САД со 89:69 ја совлада Јапонија во второто коло од групата Б и на едно коло пред крајот на групната фаза си обезбедија пласман во четвртфиналето. Таму ќе се најдат и селекциите на Белгија и на Кина. Американките кои се главни фаворитки за златниот медал, дојдоа до рутинска победа над Јапонија. …

Кошарка во Токио: САД, Белгија и Кина си обезбедија пласман во четвртфиналето Read More »

Бајден најави нови санкции за Куба

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека ќе воведе нови санкции за Куба како одговор на кубанските мерки против демонстрантите. На состанокот со лидерите на кубанската американска заедница, Бајден, исто така, рече дека им наложил на Министерството за финансии и Стејт департментот да го известат за еден месец како би им овозможиле на Американците да …

Бајден најави нови санкции за Куба Read More »

Камионџија од Бања Лука е осуден на 11 години затвор: Се обидел да прошверцува речиси 100 килограми кокаин во Велика Британија

Возач на камион од Бања Лука, кој пробал да прошверцува речиси 100 килограми кокаин во Велика Британија, е осуден на 11 години затвор. Миодраг Ивановиќ бил запрен од страна на граничните сили на 6 септември на контрола на товарот во Довер, откако пристигнал со траект од Франција, пренесува Српскаинфо. Полицајците во координација со Националната агенција …

Камионџија од Бања Лука е осуден на 11 години затвор: Се обидел да прошверцува речиси 100 килограми кокаин во Велика Британија Read More »

Земјотрес од 6,1 степени ги погоди Перу и Еквадор

Силен земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтеровата скала го погоди пограничниот регион меѓу Перу и Еквадор, соопшти Германскиот истражувачки центар за геологија (ГФЗ). Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, наведе ГФЗ, пренесе Ројтерс. Засега нема податоци за евентуални жртви ниту настаната материјална штета.

Најголемиот шумски пожар во последниве 50 години во Финска

Финска е погодена од најголемиот шумски пожар во последниве 50 години, зафаќајќи за пет дена повеќе од 300 хектари зеленило.  Пожарот кој избувнал на 25 километри јужно од Калајоки денеска беше ослабнат поради дождот кој заврна на тоа подрачје, но за да биде во целост изгаснат ќе бидат потребни уште неколку недели, соопштија властите.  Пожарите ги гаснат …

Најголемиот шумски пожар во последниве 50 години во Финска Read More »

Доктор Чадиковски објави убава вест: Спасени се две бебиња со тешки вродени срцеви маани

Детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски денеска им посака убаво и среќно детство на две бебиња кои по постоперативна четириесетдневна борба конечно си заминуваат дома. Бебињата биле родени со најтешки вродени срцеви маани, состојба позната како транспозиција на големи крвни садови, соопшти тој на својот Твитер профил. „После 40 дена борба две бебиња ( 2.2 кг и …

Доктор Чадиковски објави убава вест: Спасени се две бебиња со тешки вродени срцеви маани Read More »

УНЕСКО им оддаде признание, но државата слабо ги штити: Девствените шуми на Кораб сѐ уште во опасност

Длабоко во пазувите на Кораб, во долина затскриена од погледите и далеку од пробиените патишта низ Националниот парк Маврово, се наоѓа долината на Длабока река.  Доцна напролет, дури пред летото, кога ќе се истопат и последните снегови што на нејзините стрмни страни се задржуваат барем до крајот на мај, таа станува достапна за посетителите, најчесто …

УНЕСКО им оддаде признание, но државата слабо ги штити: Девствените шуми на Кораб сѐ уште во опасност Read More »

Во Гевгелија и Демир Капија измерени 43 степени

Во Гевгелија и Демир Капија денеска се измерени 43 степени, во Скопје, Струмица и Штип 41, а во Битола и Тетово 39. Во Охрид и Преспа се регистрирани 34, а најсвежо е во Крушево со 31 и Маврово со 30 степени. УХМР предупредува дека продолжува периодот на стабилно и многу топло време со натпросечни температури …

Во Гевгелија и Демир Капија измерени 43 степени Read More »

Бесконечна седница за буџетот: Се судрија советниците на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот на Гази Баба

Мнозинството советници во Советот на Општина Гази Баба го донесе новиот ребаланс на буџетот за 2021 година. Овој нов, втор ребаланс, во буџетот носи нови 146 милиони денари, средства наменети за подобрување на инфраструктурата во општината преку изградба на улици, водоводни и канализациони мрежи. – Лажни и лицемерни се обвинувањата на советниците од ВМРО-ДПМНЕ. Фактите …

Бесконечна седница за буџетот: Се судрија советниците на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот на Гази Баба Read More »

Маричиќ најави подобрување на Изборниот законик

Изборниот законик е комплициран за донесување и секогаш сме го носеле со консензус. Во овој момент се уште се работи на тој текст. Постои предлог во Собранието, потпишан од неколку пратеници коориднаторите на четирите најголеми партии, но она што можам да го кажам е дека тоа не значи дека во таа форма конечно ќе биде …

Маричиќ најави подобрување на Изборниот законик Read More »

Пендаровски: Се уште сме заробеници на минатото

Постојат неколку премрежја во изминативе 30 години кои не можевме да ги превидиме, на пример спорот со Грција. Не можевме да предвидиме прво дека ќе трае толку многу и дека практично ќе не блокира при влезот во секоја меѓународна организација…Ова сега најново се надевам нема да биде такво по пропорции, споров со Бугарија што го …

Пендаровски: Се уште сме заробеници на минатото Read More »

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици до скапите автомобили, од чистината и сјајот на улиците до рестораните со „бели чаршафи“, од средновечните госпоѓи со бунди и скап накит до затворените клубови во кои честопати бундите се …

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого Read More »

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО)

Зимата веќе започна, а со неа дојдоа и ниските температури, па време е на себе да ставиме малку потопла гардероба. Кога температурата ќе се приближи до нулата, императив станува потоплата и поудобна облека. Во овој период малку потешко е да изгледате модерно поради многуте слоеви на облека, но ние пронајдовме неколку стајлинзи во кои ќе …

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО) Read More »

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година

Читателките на порталот Фрагрантика, парфемската онлајн-енциклопедија, ги избрале најдобрите парфеми за 2019 година. Најдобар женски парфем во 2019 година: Guerlain “Mon Guerlain Eau de Parfum Intense” Парфемот припаѓа на групата ориентално-древни мириси чии горни ноти се лаванда, мандарина и бергамот, а во средните ноти роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар. Најдобар машки …

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година Read More »

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи

Ким Кардашијан ја продолжи традицијата и еден ден после Божиќ објави фотографии од прославата на празникот. Нејзините божиќни фотографии за само неколку часа собраа повеќе од 1,5 милиони лајкови. Фустанот на Ким, иако многумина го споредуваат со рибина крлушка, одлично ѝ стои, а фризурата и шминката ѝ се беспрекорни. Синовуите Сејнт, Чикаго и Пслам се …

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи Read More »

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО)

На свечената прослава во шведскиот The Concert Hall што се одржа месецов  во чест на Нобеловците, вниманието го украдоа шведските кралски дами. Сите очи беа вперени во принцезите Викторија, Маделеин и Софија, кои по скалилата во салата ги придружуваа овогодинешните лауреати. Убавите принцези дале сè од себе да заблескаат во полн сјај. Најстарата ќерка на …

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО) Read More »

Трагедија: Комбе на фудбалски тим кренато во воздух од бомба, четворица фудбалери изгореле по експлозијата

Страшна трагедија се случи во Сомалија кога комбе кои пренесувало фудбалски тим било кренато во воздух од бомба. Светските медиуми пишуваат дека станува збор за тимот Јубаланд од градот Кисмајо кој се наоѓа 500 километри јужно од главниот град Могадиш. Според медиумите има две верзии за трагичниот настан, првата е дека комбето налетало на бомба …

Трагедија: Комбе на фудбалски тим кренато во воздух од бомба, четворица фудбалери изгореле по експлозијата Read More »

Суперлигата ја победи УЕФА, сепак во блиска иднина ќе има Лига на богатите

Европската Суперлига згасна по само 48 часа од нејзиното формирање поради големиот притисок од УЕФА, навивачите па дури и неколку европски влади. Заканите од суспензии, исфрлање од натпреварувања и парични казни натераа девет фудбалски гиганти да се откажат од проектот, додека главните иницијатори Барселона, Јувентус и Реал Мадрид одлучија да ја продолжат „војната“ во судовите …

Суперлигата ја победи УЕФА, сепак во блиска иднина ќе има Лига на богатите Read More »

Ливерпул го „врза“ одличниот бек до 2025 година, Арсенал го направи третиот најголем трансфер во клупската историја

Челниците на Ливерпул пред почетокот на новата сезона ги израдуваа навивачите со тоа што успеаја да се дооговорат со играчот кој потекнува од академијата на „црвените“, Трент Александер-Арнолд, за нов четиригодишен договор. – Преубаво е чувството кога некој има доверба во вас. Клубот и сите во него имаат доверба во мене и тоа е неверојатно. …

Ливерпул го „врза“ одличниот бек до 2025 година, Арсенал го направи третиот најголем трансфер во клупската историја Read More »

Манчестер сити ги поместува границите, испрати рекордна понуда до Астон Вила

Англискиот шампион Манчестер сити испрати понуда тешка дури 100 милиони фунти до Астон Вила за Џек Грилиш, пренесуваат англиските медиуми. Доколку Астон Вила ја прифати понудата, тоа ќе биде нов рекорден трансфер во историјата на Премиер лигата. Џек Грилиш е најголема желба на менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола ова лето бидејќи смета дека англискиот репрезентативец …

Манчестер сити ги поместува границите, испрати рекордна понуда до Астон Вила Read More »

Германскиот фудбалер кој во Токио ја запроси девојката сега е обвинет дека ја изневерувал

Германскиот репрезентативец Макс Крузе кој за време на Олимписките игри во Токио пред ТВ камерите ја запроси својата девојка, се најде во центарот на скандал. Крузе ја воодушеви јавноста кога пред ТВ камерите ја побара својата девојка Дилара за сопруга, нејзиниот одговор бил ДА, но во меѓувреме се јави уште една девојка, Ванеса Марипоса која …

Германскиот фудбалер кој во Токио ја запроси девојката сега е обвинет дека ја изневерувал Read More »

Како вашиот дом да мириса пријатно со помош на клима уредот?

Топлите денови се незамисливи без клима уредите кои совршено го разладуваат приватниот и работниот простор и со тоа овозможуваат полесно да извршуваме нашите секојдневни активности, а спиењето трае подолго и без прекин. Но, освен што го ладат вашиот воздух, тие исто така можат да направат да го исполнат станот со пријатна миризба. Со цел просторот …

Како вашиот дом да мириса пријатно со помош на клима уредот? Read More »

ГАЛЕРИЈА: Барате место за бегство од градот? Еве зошто гоштевањето во Велгошти е повеќе од гозба

Недалеку од Охрид, на само три и пол километри, во подножјето на планината Галичица, се наоѓа Велгошти, најголемото село во Охридско, а на почетокот на селото – ве пресретнува етно ресторанот „Св.Петка“. Ресторанот го добил името по заштитничката на селото и мештаните, Света Петка, па не случајно во Велгошти се наоѓа и впечатливата камена манастирска …

ГАЛЕРИЈА: Барате место за бегство од градот? Еве зошто гоштевањето во Велгошти е повеќе од гозба Read More »

Неколку летни активности за деца во кои „лежат“ многу опасности

Голем број родители летниот период го поминуваат на отворено. Ако не можат да одат на годишен одмор, поголемиот дел од времето го поминуваат во своите дворови и градските паркови, а тука лежат и многу опасности. Студија објавена од „SafeHome“ открива дека постојат неколку работи на кои треба да внимаваат мајките, татковците, бабите, дедовците и старателите. …

Неколку летни активности за деца во кои „лежат“ многу опасности Read More »

Патување на одмор со мало дете: Совети како сѐ да помине како што треба

Кога се подготвувате за летување со мало дете, првенствено не заборавајте да му обезбедите пријатен и удобен транспорт, задолжително детско седиште во автомобилот, односно транспортер за помалечките, и секако, носете патувачка аптека со вас. Патувањето на одмор со мало дете може да биде уште попријатно и помалку стресно доколку претходно се подготвите за евентуалните непријатности …

Патување на одмор со мало дете: Совети како сѐ да помине како што треба Read More »

ВИДЕО | Совршено средство за чистење на фрижидерот: Прегледано над осумдесет илјади пати на „ТикТок“

Фрижидерот многу брзо ги прима сите непријатни мириси од застоената храна, особено во летниот период. Доколку сакате брзо и ефикасно да ги отстраните, пробајте го рецептот за домашен спреј кој стана супер популарен на социјалната мрежа „ТикТок“. Шантел Мила од Мелбурн создаде решение за чистење на домашниот фрижидер користејќи состојки кои најверојатно веќе ги имате …

ВИДЕО | Совршено средство за чистење на фрижидерот: Прегледано над осумдесет илјади пати на „ТикТок“ Read More »

ВИДЕО | Нов тренд на „ТикТок“: Жени им ги покажуваат градите на своите партнери

На социјалната мрежа „ТикТок“ владее еден нов предизвик во кој жените им ги покажуваат голите гради на своите партнери, а притоа ги снимаат нивните реакции. Реакциите на мажите се скоро идентични, а повеќето од нив веднаш потрчуваат во правец кон нивните партнерки, без разлика на „препреките“ на патот. Проследете дел од најгледаните видеа на социјалната …

ВИДЕО | Нов тренд на „ТикТок“: Жени им ги покажуваат градите на своите партнери Read More »

Како вашиот дом да мириса пријатно со помош на клима уредот?

Топлите денови се незамисливи без клима уредите кои совршено го разладуваат приватниот и работниот простор и со тоа овозможуваат полесно да извршуваме нашите секојдневни активности, а спиењето трае подолго и без прекин. Но, освен што го ладат вашиот воздух, тие исто така можат да направат да го исполнат станот со пријатна миризба. Со цел просторот …

Како вашиот дом да мириса пријатно со помош на клима уредот? Read More »

„Бабо, дали ќе умреш? Кога ќе умреш, сето ова ќе биде мое“: Приказната на Ведрана Рудан по посетата на нејзиниот внук

Последната колумна на Ведрана Рудан е нешто посебно, за секоја жена. Сложените семејни односи се сложени дури и во најсложното семејство, само ако некој сака искрено да зборува за нив. Текст по кој плачевме од смеа, а потоа се замисливме малку: „Мојот внук ме посети“, ви ја пренесуваме во целост со дозвола на авторот. „Нона, …

„Бабо, дали ќе умреш? Кога ќе умреш, сето ова ќе биде мое“: Приказната на Ведрана Рудан по посетата на нејзиниот внук Read More »

ФОТО | Џенифер Лопез освојува со својот изглед: Два милиони „лајкови“ за само еден час

Латино дивата Џенифер Лопез (52) летото го поминува во прегратките на Бен Афлек (48). Парот е неразделен откако ја обновија својата романса по 17 години. По незаборавната роденденска прослава во Сен Тропе на луксузна јахта, потоа во Монако, Џен и Бен заминаа на одмор во Италија. По седумнаесет години љубовта меѓу Лопез и Афлек повторно …

ФОТО | Џенифер Лопез освојува со својот изглед: Два милиони „лајкови“ за само еден час Read More »

ФОТО | Ана Ивановиќ како модна инспирација: Заносен црвен фустан и бели спортски патики за долгите летни ноќи

Поранешната најдобра тенисерка во светот и една од најубавите спортистки, Ана Ивановиќ, ги комбинира летните трендови на најубав начин. Нејзиниот стил е придружен со концизност и елеганција, па затоа таа ги бира вистинските парчиња облека за секоја пригода. Таа го обожава едноставни и елегантни парчиња облека кои совршено и прилегаат.   View this post on …

ФОТО | Ана Ивановиќ како модна инспирација: Заносен црвен фустан и бели спортски патики за долгите летни ноќи Read More »

„Бабо, дали ќе умреш? Кога ќе умреш, сето ова ќе биде мое“: Приказната на Ведрана Рудан по посетата на нејзиниот внук

Последната колумна на Ведрана Рудан е нешто посебно, за секоја жена. Сложените семејни односи се сложени дури и во најсложното семејство, само ако некој сака искрено да зборува за нив. Текст по кој плачевме од смеа, а потоа се замисливме малку: „Мојот внук ме посети“, ви ја пренесуваме во целост со дозвола на авторот. „Нона, …

„Бабо, дали ќе умреш? Кога ќе умреш, сето ова ќе биде мое“: Приказната на Ведрана Рудан по посетата на нејзиниот внук Read More »

ФОТО | Џенифер Лопез освојува со својот изглед: Два милиони „лајкови“ за само еден час

Латино дивата Џенифер Лопез (52) летото го поминува во прегратките на Бен Афлек (48). Парот е неразделен откако ја обновија својата романса по 17 години. По незаборавната роденденска прослава во Сен Тропе на луксузна јахта, потоа во Монако, Џен и Бен заминаа на одмор во Италија. По седумнаесет години љубовта меѓу Лопез и Афлек повторно …

ФОТО | Џенифер Лопез освојува со својот изглед: Два милиони „лајкови“ за само еден час Read More »

ФОТО | Ана Ивановиќ како модна инспирација: Заносен црвен фустан и бели спортски патики за долгите летни ноќи

Поранешната најдобра тенисерка во светот и една од најубавите спортистки, Ана Ивановиќ, ги комбинира летните трендови на најубав начин. Нејзиниот стил е придружен со концизност и елеганција, па затоа таа ги бира вистинските парчиња облека за секоја пригода. Таа го обожава едноставни и елегантни парчиња облека кои совршено и прилегаат.   View this post on …

ФОТО | Ана Ивановиќ како модна инспирација: Заносен црвен фустан и бели спортски патики за долгите летни ноќи Read More »

Зошто жените стареат побрзо од мажите?

Не е тајна дека жените живеат подолго од мажите. Ова е добра вест за дамите, но има една работа што не им оди во прилог. Се покажа дека жените стареат побрзо од мажите. Според истражувањето, постојат неколку причини за ова, пишува „Bright Side“. „Хормоналната разлика е она што објаснува сè“, вели д -р Џудит Моринг. …

Зошто жените стареат побрзо од мажите? Read More »

ТОКИО – прво родово балансирано издание на ЛОИ

Олимписките игри во Токио веќе можат да се пофалат со најмалку два рекорда: тие се први без публика поради вонредната состојба со ковид-19 и исто така први со речиси 49% жени спортистки. За МОК (Меѓународен олимписки комитет) ова е прво „родово балансирано“ издание, односно избалансирано во однос на еднаквоста. Расте и процентот на жени во …

ТОКИО – прво родово балансирано издание на ЛОИ Read More »

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Вељко Ражнатовиќ денеска преку Инстаграм на својот покоен татко Жељко Ражнатовиќ Аркан му го честиташе роденденот. „Среќен роден ден тато. 17.04.1952. се роди Српски Тигар, Српски Херој“, напиша Вељко во објавата и предизвика позитивни реакции кај своите следбеници на оваа социјална мрежа. Но, Инстаграм набрзо потоа му ја избриша објавата, поради како што наведе „насилство …

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша Read More »

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Габриел Бајрам, синот на сега веќе починатиот политичар Амди Бајрам на својот профил на Фејсбук сподели доста емотивно видео направено најверојатно неколку недели или месеци пред смртта на татко му. Амди на видеото плаче додека веднаш до него стои популарниот босански пејач Шериф Коњевиќ и му го пее големиот хит на Шабан Шаулиќ „Сине, сине“. …

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ! Read More »

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто „The Voice Mexico“ почина во понеделникот на 41 година, а странските медиуми пишуваат дека умрел поради компликација од Ковид – 19. 48 часа пред смртта, Латиноамериканецот кој е номиниран за …

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19! Read More »

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Делницата Штип – Крупиште, која е дел од експресниот пат во изградба Штип – Кочани, е пуштена за сообраќај, информираа попладнево од Јавното претпријатие за државни патишта. – Посакувајќи им пријатно и удобно возење на учесниците во сообраќајот на експресниот пат на делницата Штип (клучка Три Чешми)-Крупиште, сакаме да им посочиме патниот правец да го користат …

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште Read More »

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште

Познатата глумица Неда Арнериќ почина во 67-та година од животот. Српските медиуми известуваат дека била пронајдена мртва во нејзиниот стан. Братот на Неда Арнериќ ја нашол седната на трпезариската маса, без траги на насилство, пренесува српски Телеграф, За Арнериќ беше познато дека пати од депресија и во неколку наврати се обидела да си го одземе …

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште Read More »

Доктор Чадиковски објави убава вест: Спасени се две бебиња со тешки вродени срцеви маани

Детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски денеска им посака убаво и среќно детство на две бебиња кои по постоперативна четириесетдневна борба конечно си заминуваат дома. Бебињата биле родени со најтешки вродени срцеви маани, состојба позната како транспозиција на големи крвни садови, соопшти тој на својот Твитер профил. „После 40 дена борба две бебиња ( 2.2 кг и …

Доктор Чадиковски објави убава вест: Спасени се две бебиња со тешки вродени срцеви маани Read More »

Сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“ Фремзим Даути

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“-Скопје, поради работа која не е во согласност со закон и статут и во други случаи предвидени со закон, информира Министерството за култура. „По повеќемесечни инспекциски надзори спроведени од страна на Министерството за култура во 2021 година, утврдени …

Сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“ Фремзим Даути Read More »

Без вода корисниците на дел од неколку скопски улици

 Без вода вечерва ќе бидат корисниците на дел од улиците „Козле”, „Милан Марковиќ” и „Крчин”. Прекинот во водоснабдувањето, како што соопшти ЈП „Водовод и канализација”-Скопје, е поради дефект на затварач ф100мм на улица „Козле” бб (под ресторан Два Елена).

Граѓаните да бидат внимателни, зголемен ризикот од пожари на Водно

Поради зголемениот ризик за локални пожари од високите температура и портокаловата фаза со која е зафатен регионов, Град Скопје апелира до сите граѓани при посета на планината Водно, другите излетничките места и шумите да бидат внимателни со отпушоците од цигари, да одбегнуваат палење оган на отворено, како и други активности што можат да предизвикаат несакани …

Граѓаните да бидат внимателни, зголемен ризикот од пожари на Водно Read More »

Без вода корисниците од неколку улици во Кисела Вода

Прекин во водоснабдување денеска имаат корисниците од улиците „Емил Зола“, „Виктор Иго“, „Дренак“, „Драга Стојановска“ и „Невена Георгиева Дуња“ во општина Кисела Вода, соопшти ЈП Водовод и канализација. Причина за прекинот на водоснабдувањето, како што посочија, е штопирање на стара водоводна мрежа на улица „Емил Зола“. Водоснабдувањето е прекинато во 12.20 и ќе трае до …

Без вода корисниците од неколку улици во Кисела Вода Read More »

Вестбрук уште пред две недели се договори со Леброн и Дејвис да дојде до Лејкерс

Иако изминатата ноќ се одржуваше НБА драфтот, главна вест во НБА е Расел Вестбрук кој на 6. август ќе стане нов кошаркар на Лос Анџелес лејкерс. Оваа размена била договорена уште пред две недели, а ќе се официјализира на 6 август, кога НБА лигата ќе го објави селари капот за следната сезона. Поранешниот МВП на …

Вестбрук уште пред две недели се договори со Леброн и Дејвис да дојде до Лејкерс Read More »

Академија ФМП следната сезона ќе игра во БИБЛ Лигата

Навико Академија ФМП во натпреварувачката сезона 2021/22, покрај настапот во домашното првенство и националниот куп, пријави учество и во БИБЛ Лигата како еден нов предзвик за наредната сезона. „Позади нас е успешна сезона во која што успеавме да се пласираме во полуфиналето на Купот на Македонија и да избориме пласман помеѓу најдобрите 8 екипи во …

Академија ФМП следната сезона ќе игра во БИБЛ Лигата Read More »

Леброн Џејмс ќе добие фантастичен соиграч, Вестбрук се прости од навивачите на Вашингтон

Во ноќта кога беше одржан НБА драфтот, Расел Вестбрук потврди дека ќе го напушти Вашингтон визардс откако на социјалните мрежи се прости од навивачите. Новинарот на ЕСПН, Адријан Војнаровски, кој речиси никогаш не греши кога станува збор за информациите во НБА, објави дека Вестбрук ќе се пресели во ЛА Лејкерс во замена за Кајл Кузма, …

Леброн Џејмс ќе добие фантастичен соиграч, Вестбрук се прости од навивачите на Вашингтон Read More »

Кејд Канингем прв избор на НБА драфтот

Детроит пистонс го избра плејмејкерот Кејд Канингем за прв пик на драфтот во 2021 година. Студентот на Универзитетот Оклахома стејт очекувано е избран од првата позиција на драфтот кој се одржа утринава во Њујорк. Канинегем има 19 години, висок е 203 сантиметри, а со репрезентацијата на САД до 19 година, на СП во 2019 година …

Кејд Канингем прв избор на НБА драфтот Read More »

 Вајли пристигна во Скопје: Со соиграчите поставивме цел, да ја внесеме Македонија во мундијалските квалификации

Даниел Џејкоб Вајли е повторно во Скопје. И што е најважно, како што и самиот вели, максимално подготвен го чека приклучувањето во тренажниот процес со останатите свои репрезентативни соиграчи. – Пред некое време реков, полека но сигурно станувам „балканец“. Претходно добив македонски пасош, сега ќе играм за екипата на Будуќност од Подгорица, тоа е доста …

 Вајли пристигна во Скопје: Со соиграчите поставивме цел, да ја внесеме Македонија во мундијалските квалификации Read More »

Фоторобот на криминалецот во политиката: Бескрајно искачување во празно

Заштитен од сите страни, нахранет и напиен до пукање, како зрела вошка, збогатен од работа од која чесен човек не се збогатува… Цел живот цица на државни јасли, седнува на секоја фотелја што ќе му се види удобна (советник, пратеник, професор, партија…). Сѐ што може и не може го става на државна сметка. Плус: го …

Фоторобот на криминалецот во политиката: Бескрајно искачување во празно Read More »

“Отворен Балкан” за затворени умови

Иницијативата “Мини Шенген” се ребрендира во “Отворен Балкан” и тоа е добро. Лидерите на Македонија, Албанија и Србија брзо разбраа дека нема ништо добро во “мини” понуда па решија да го сменат името и да ја засилат активноста на регионалното поврзување. За разлика од сите позитивни моменти кои ги произведува Отворениот Балкан моето внимание сега …

“Отворен Балкан” за затворени умови Read More »

Олимпијци и олимписки функционери

Прогласен за спортист на годината на една светска спортска велесила каква што беше Југославија, единствениот носител на златен олимписки медал од Македонија, Шабан Трстена, ни го раскажа животот, во времињата на слава и во времињата на заборав. Некогашното младо момче кое, во осумдесеттите, го гледавме како упорно тренира во хотелот „Сарај“ и околните ливади ни …

Олимпијци и олимписки функционери Read More »

Кукавичките јајца на Никола Груевски

Кукавичките јајца на Никола Груевски, подметнати во туѓо гнездо, се испилија во уште четири затворски казни. По четири години „кокoдакање“ во судот на дел од организаторите на крвопролевањето од 27 април 2017 година, во отсуство од обвинителната клупа на главниот наредбодавец, им се изречени казни од вкупно 25 години затвор. Заедно со претходно осудените 16 …

Кукавичките јајца на Никола Груевски Read More »

Пензионерите оставени сами на себе?!

Пензионерите како најбројна популација граѓани (над 325 илјади) за владејачките и опозициските структури станаа мошне привлечна цел, а интересот се зголемува особено пред избори, иако грижата за нив е приоритетна активност во нивните програми. Шемата за настапување и „купување“ гласови е добро разработена и проверена. Покачувањето на пензиите е главната мамка за која се фаќаат …

Пензионерите оставени сами на себе?! Read More »

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. Ниту едно истражување досега не …

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива Read More »

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба? Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…  1 Постарите жени се лоши љубовници Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. …

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта! Read More »

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО)

Како што се наближуваат новогодишните и божиќните празници паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува порталот „The Sun“. За усовршување на оваа поза, понежниот пол треба треба да се наведне пред партнерот, потоа да се склопат рацете и лактите да се потпираат на маса или друг соодветен …

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО) Read More »

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа!

„AFFAIR at work” во превод – афера на работа, е новата интернет страница за запознавање чии целни лица се главно поединци кои не се нужно самци, а сакаат тајно да стапат во интимен однос со колегата од работа, и тоа во удобноста на своето работно место. Иако интернет страниците кои ги спојуваат прељубниците не се …

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа! Read More »

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица. Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас. Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може …

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто… Read More »

ВИДЕО | Нов тренд на „ТикТок“: Жени им ги покажуваат градите на своите партнери

На социјалната мрежа „ТикТок“ владее еден нов предизвик во кој жените им ги покажуваат голите гради на своите партнери, а притоа ги снимаат нивните реакции. Реакциите на мажите се скоро идентични, а повеќето од нив веднаш потрчуваат во правец кон нивните партнерки, без разлика на „препреките“ на патот. Проследете дел од најгледаните видеа на социјалната …

ВИДЕО | Нов тренд на „ТикТок“: Жени им ги покажуваат градите на своите партнери Read More »

Германка со недели се шетала со добитно лото: Случајно открила дека добила 33 милиони евра

Жена го погодила џекпотот на „Баварската лотарија“, во Германија, но дознала за добивката дури неколку недели подоцна. И тоа – сосема случајно. Добивката вреди 33 милиони евра Единствената добитничка, чие име не се споменува, купила лоз за 1,20 евра со претходно пополнети броеви. Но, го заборавила добитното ливче во својата чанта, како што пренесува „Скајњуз“. …

Германка со недели се шетала со добитно лото: Случајно открила дека добила 33 милиони евра Read More »

Виц на денот: Чешел

Оди Влав по улица и среќава пријател исто така Влав, па го прашува: – Каде бе пријателе? – Еве одам во продавница. Ми се скрши забец од чешелот, па одам да си купам нов. – Море комшија, па не мора да купуваш нов чешел само заради еден забец. – Е морам, тој беше последниот…

Британскиот „Х Фактор“ ќе престане да се емитува по цели 17 години: Дали Сајмон Кауел стави крај на својот најуспешен проект?

Сајмон Кауел го паузираше снимањето на шоуто „Х Фактор“ во 2018 година, но извори за „Daily Mail“ тврдат дека е малку веројатно шоуто некогаш да се врати на малите екрани. Музичкиот магнат во моментов е фокусиран на други проекти… 61-годишниот Сајмон Кауел го започна шоуто „Х Фактор“ во 2004 година, а последната сезона се емитуваше …

Британскиот „Х Фактор“ ќе престане да се емитува по цели 17 години: Дали Сајмон Кауел стави крај на својот најуспешен проект? Read More »

Виц на денот: Глупост

Дедото му вка на зетот: – Е па зете, сега откако се ожени гледај да не правиш веќе глупости. – Нема, оваа ми беше последна.

Пожар во албанското летувалиште Ксамил, мирис на чад и раздвиженост на пожарникарски возила

Пожар попладенето избувна во близина на албанското летувалиште Ксамил. Зафатени се трева и нискостеблеста шума на тешко пристапно подрачје. На терен се пожаникари кои заедно со локалното население го локализираат пожарот. Засега нема опасност пожарот да ги зафати станбените објекти во крајбрежјето на Ксамил, каде што во моментов летуваат и голем број туристи од С …

Пожар во албанското летувалиште Ксамил, мирис на чад и раздвиженост на пожарникарски возила Read More »

Во Црна Гора само со негативен тест, прележан коронавирус или вакцина ќе може да се влезе во угостителските објекти

Владата на Црна Гора донесе мерки против коронавирусот кои ќе важат од денеска до 20 август. Влегување во внатрешноста на рестораните, како и ноќните клубови и дискотеки е дозволено со еден од следните четири докази – дека лицето е целосно вакцинирано или примило прва доза вакцина, да има негативен ПЦР тест за коронавирус, не постар од 72 часа, …

Во Црна Гора само со негативен тест, прележан коронавирус или вакцина ќе може да се влезе во угостителските објекти Read More »

ВИДЕО: Една жртва во големиот пожар во Сараево

Голем пожар избувна во центарот на Сараево, недалеку од Музичката академија, а во тек е гаснење и евакуација на жителите, пренесува Блиц. Пожарот избувнал во еден од становите на третиот кат од зградата, а сараевската полиција потврди дека загинало едно лице. Според последните информации на агенцијата Фена, пожарот е локализиран, но сè уште не е целосно …

ВИДЕО: Една жртва во големиот пожар во Сараево Read More »

Несекојдневен инцидент во Загреб: Жена на 74-годишна возраст физички нападнала 83-годишна жена

Во Загреб денеска се случи несекојдневен инцидент, откако на улица 74-годишна жена физички нападнала 83-годишна жена, пренесуваат Индекс.хр.  „Во Нови Загреб, по вербална расправија, 74-годишната жена со дрвен предмет ја нападнала 83-годишната жена“ соопшти полицијата.  Лекарите ја пренеле повредената 83-годишна во болница, каде е соопштено дека таа се здобила со тешки телесни повреди.  Причината за нападот …

Несекојдневен инцидент во Загреб: Жена на 74-годишна возраст физички нападнала 83-годишна жена Read More »

Обвинителството бара доживотна казна затвор за Беливук и Миљковиќ

Српското обвинителство за организиран криминал предложи доживотна казна затвор за Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, во јавноста познати како Веља Невоља и Мара Месар, лидерите на најпознатата српска криминална група, пренесува Блиц.  Во обвинението, обвинителот бара Беливук и Миљковиќ да бидат најстрого казнети поради бројните кривични дела за кои тие се обвинети.  Обвинението денеска беше покренато против 31 член на криминалната група.   …

Обвинителството бара доживотна казна затвор за Беливук и Миљковиќ Read More »

Начевски и Николов судат уште едно дерби на Олимписките игри

Најдобрата македонска судиска двојка добија нова обврска на Летните олимписки игри кои се одржуваат во Токио, Јапонија. Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе делат судиска правда на супер дерби натпреварот помеѓу репрезентациите на Франција и Германија. Претходно нашите арбитри ги судеа натпреварите помеѓу Португалија и Египет и Шпанија и Норвешка. Дуелот помеѓу Германија и Франција …

Начевски и Николов судат уште едно дерби на Олимписките игри Read More »

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал

Екипата на Е. Пелистер во новата сезона ќе има нов голмански тандем откако Карим Хендави и Градимир Чаневски по завршувањето на сезоната ги напуштија битолчани, но тренерот Жељко Бабиќ и во новата сезона ќе има одлични голмани. Во новата сезона, голот на Е. Пелистер ќе го бранат унгарскиот репрезентативец Мартон Секељи и Марко Кизиќ кој …

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал Read More »

Ракомет во Токио:  Шпанија со пенал во последната секунда славеше во дербито против Норвешка

Ракометната репрезентација на Шпанија во дерби натпреварот од второто коло во групата А, во трилер натпревар со 28:27 ја совлада Норвешка. Човек на одлука на натпреварот беше Алеиш Гомез кој во последната секунда го постигна голот од пенал за триумф на „фуријата“. Најпрецизен во редовите на Шпанија беше Адријан Фигерас со девет гола, додека на …

Ракомет во Токио:  Шпанија со пенал во последната секунда славеше во дербито против Норвешка Read More »

Начевски и Николов ќе го судат дербито во второто коло на ракометниот турнир

Најдобрата македонска судиска двојка, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов по одлично завршената работа во првото коло, ќе ја делат правдата и во второто коло на олимпискиот ракометен турнир во машка конкуренција. Начевски и Николов ја добија честа да го судат дерби натпреварот помеѓу Шпанија и Норвешка. Двете репрезентации имаат највисоки амбиции на Олимписките игри, остварија …

Начевски и Николов ќе го судат дербито во второто коло на ракометниот турнир Read More »

Николов и Начевски го судеа првиот меч на Олимписките игри во Токио

Започнаа натпреварите од ракометниот турнир на Олимписките игри кои се одржуваат во Токио, Јапонија, а во истиот учествуваат вкупно 12 репрезентации поделени во две групи. Во групата „А“ во рамките од првото коло, Норвешка го совлада Бразил со 27:24, најефикасен беше Сагонсе со осум голови во победничките редови. Потоа Франција со 33:27 славеше над Аргентина, …

Николов и Начевски го судеа првиот меч на Олимписките игри во Токио Read More »

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на …

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути Read More »

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас!

Старите знаеле и се уште знаат илјадници трикови, за кои ние без оглед колку пари „ќе фрлиме“ за друго поинакво и помодерно решение, никогаш нема да го постигнеме нивниот успех. Ова е совет кој заслужува внимание. Пренесуван од колено на колено, од баба на мама, па за сите нас, урааа. Стоп, нема повеќе купување скапи …

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас! Read More »

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават

Лицето на Џенифер Лопез секогаш изгледа совршено, а сето тоа благодарение на спретните раце на Скорт Барнс. Тој веќе со години е задолжен за шминката на пејачката, а сега ги сподели и грешките што жените најчесто ги прават и поради тоа изгледаат неколку години постари. Шминката може да го нагласи она што е најубаво на …

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават Read More »

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО)

Жената која ја нарекуваат „жива Златокоса“ има веројатно најдолга коса на светот и вели дека постојано добива понуди за брак од мажи од цел свет. View this post on Instagram Good morning my friends❤ Have a wonderful day?? #instagram#длинныеволосы#longhair#rapunzel#длиннаякоса#красивыедевушки#topgirls#odessagram#одесса#длиннаякоса#рапунцель#модельодесса#длинныеволосыукраина#длинныеволосыодесса#волосыодесса#superlonghair#sexiesthair#hairdiva#reallylonghair#instahair#longhairdontcare#hairstyle#hairfashion#famouspeople#starlife#verylonghair#hairstyles#рапунцельукраина#rapunzelukraine#longhairbeauty#уходзаволосами A post shared by ❤Alena Kravchenko❤ (@alenuwka_longhair) on Jun 25, 2019 at 11:07pm PDT Косата на …

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО) Read More »

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО)

Влегувањето во новата година и новата деценија многумина ќе ги инспирира на промени. Некои ќе појдат во теретана, некои ќе ја променат работата, а некои фризурата. Ако сте во третата група и размислувате за промена на вашиот изглед, ви претставуваме четири фризури кои ќе бидат апсолутен хит во 2020 година. Боб фризура View this post …

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО) Read More »

ФИА ја одби жалбата на Ред Бул поради инцидентот помеѓу Хамилтон и Ферстапен

Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) го одби барањето на Ред Бул да се промени казната за возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, поради инцидентот со Макс Ферстапен на трката за Големата награда на Велика Британија. Ред Бул сметаше дека казната што ја доби Хамилтон не е доволна, но ФИА го одби барањето затоа што австрискиот тим не …

ФИА ја одби жалбата на Ред Бул поради инцидентот помеѓу Хамилтон и Ферстапен Read More »

Ракометниот клуб „Алкалоид“ започна со формирање на тимот – склучени првите договори со двајца млади играчи

Со склучувањето на првите два договора со едни од најперспективните млади ракометни надежи и репрезентативци, РК „Алкалоид“ го започна процесот на регрутација. Мартин Серафимов (21 година), кој игра на позицијата десен бек, и Игор Ѓоргиев (21 година), кој игра на позициите централен и лев бек, својата кариера ќе ја продолжат во новоформираниот ракометен клуб, РК …

Ракометниот клуб „Алкалоид“ започна со формирање на тимот – склучени првите договори со двајца млади играчи Read More »

Град Скопје ќе го награди олимпискиот вицешампион Георгиевски со 300.000 денари

На иницијатива на градоначалникот Петре Шилегов, Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија над 80 килограми) на Олимписките игри во Токио, Дејан Георгиевски. Оваа одлука ќе се најде на дневниот ред на следната седница на Советот на Град Скопје. Георгиевски предмалку слета …

Град Скопје ќе го награди олимпискиот вицешампион Георгиевски со 300.000 денари Read More »

Ѓоковиќ ќе брка два медали на Олимписките игри во Токио

Освен во сингл конкуренцијата, најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ има успешни настапи и во микс дубл на Олимписките игри во Токио. Претходно објавивме дека Србинот се пласираше во полуфиналето на машкиот тениски олимписки турнир по победата над Кеи Нишикори. За пласман во големото финале Ноле ќе ги одмери силите против Германецот Александар Зверев кој со …

Ѓоковиќ ќе брка два медали на Олимписките игри во Токио Read More »

ВИДЕО | Георгиевски слета во Скопје: Сребрениот медал е успех за целиот македонски народ

Дејан Георгиевски во 14.30 часот слета на скопскиот аеродром, македонскиот олимпиец кој освои сребрен медал на Игрите во Токио. Македонскиот таеквондист кој го направи најголемиот успех на нашата земја на едни Летните олимписки игри беше пречекан од голем број на фанови. А како што е веќе најавено на плоштадот Македонија од 19.30 часот е организиран …

ВИДЕО | Георгиевски слета во Скопје: Сребрениот медал е успех за целиот македонски народ Read More »

Каков малер: Се повреди на паркет, па потоа падна под туш

Центарот на кошаркарската репрезентација на Австралија, Арон Бејнс го заврши настапот на Олимписките игри во Токио поради повреда. Бејнс се повреди за време на натпреварот против Италија, но исто така и по него. Имено, кошаркарот на Торонто за време на натпреварот го повреди вратот, а состојбата дополнително се влоши кога паднал под туш. – Тоа …

Каков малер: Се повреди на паркет, па потоа падна под туш Read More »

Руските спортисти во Токио под „специјален“ третман: Без сон поради допинг контроли, местенки, судиите судат против нив…

Руските спортисти на Олимписките игри во Токио настапуваат како Руски олимписки комитет но притоа не смеат да ги користат знамето и националните симболи, а исто така не се интонира ниту руската химна на свечената церемонија на доделување на медалите. Покрај тоа, руските спортисти се на удар и на медумите поради системскиот допинг кој доведе до …

Руските спортисти во Токио под „специјален“ третман: Без сон поради допинг контроли, местенки, судиите судат против нив… Read More »

Вестбрук уште пред две недели се договори со Леброн и Дејвис да дојде до Лејкерс

Иако изминатата ноќ се одржуваше НБА драфтот, главна вест во НБА е Расел Вестбрук кој на 6. август ќе стане нов кошаркар на Лос Анџелес лејкерс. Оваа размена била договорена уште пред две недели, а ќе се официјализира на 6 август, кога НБА лигата ќе го објави селари капот за следната сезона. Поранешниот МВП на …

Вестбрук уште пред две недели се договори со Леброн и Дејвис да дојде до Лејкерс Read More »

Трагедија: Комбе на фудбалски тим кренато во воздух од бомба, четворица фудбалери изгореле по експлозијата

Страшна трагедија се случи во Сомалија кога комбе кои пренесувало фудбалски тим било кренато во воздух од бомба. Светските медиуми пишуваат дека станува збор за тимот Јубаланд од градот Кисмајо кој се наоѓа 500 километри јужно од главниот град Могадиш. Според медиумите има две верзии за трагичниот настан, првата е дека комбето налетало на бомба …

Трагедија: Комбе на фудбалски тим кренато во воздух од бомба, четворица фудбалери изгореле по експлозијата Read More »

Австралиска спортистка до златниот медал дојде со помош на кондом

Олимписките игри и олимпиското село со полни со анегдоти од кои некои завршуваат на социјалните мрежи. Една од нив откри и австралиската кануистска Џесика Фокс која влезе во историјата станувајќи прва шампионка во категоријата Ц-1. Џесика откри дека до титулата дојде со помош на кондом. Таа искористила кондом за да го поправи својот кајак кој …

Австралиска спортистка до златниот медал дојде со помош на кондом Read More »

Бајден најави нови санкции за Куба

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека ќе воведе нови санкции за Куба како одговор на кубанските мерки против демонстрантите. На состанокот со лидерите на кубанската американска заедница, Бајден, исто така, рече дека им наложил на Министерството за финансии и Стејт департментот да го известат за еден месец како би им овозможиле на Американците да …

Бајден најави нови санкции за Куба Read More »

Камионџија од Бања Лука е осуден на 11 години затвор: Се обидел да прошверцува речиси 100 килограми кокаин во Велика Британија

Возач на камион од Бања Лука, кој пробал да прошверцува речиси 100 килограми кокаин во Велика Британија, е осуден на 11 години затвор. Миодраг Ивановиќ бил запрен од страна на граничните сили на 6 септември на контрола на товарот во Довер, откако пристигнал со траект од Франција, пренесува Српскаинфо. Полицајците во координација со Националната агенција …

Камионџија од Бања Лука е осуден на 11 години затвор: Се обидел да прошверцува речиси 100 килограми кокаин во Велика Британија Read More »

Земјотрес од 6,1 степени ги погоди Перу и Еквадор

Силен земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтеровата скала го погоди пограничниот регион меѓу Перу и Еквадор, соопшти Германскиот истражувачки центар за геологија (ГФЗ). Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, наведе ГФЗ, пренесе Ројтерс. Засега нема податоци за евентуални жртви ниту настаната материјална штета.

Најголемиот шумски пожар во последниве 50 години во Финска

Финска е погодена од најголемиот шумски пожар во последниве 50 години, зафаќајќи за пет дена повеќе од 300 хектари зеленило.  Пожарот кој избувнал на 25 километри јужно од Калајоки денеска беше ослабнат поради дождот кој заврна на тоа подрачје, но за да биде во целост изгаснат ќе бидат потребни уште неколку недели, соопштија властите.  Пожарите ги гаснат …

Најголемиот шумски пожар во последниве 50 години во Финска Read More »

Лукашенко: Ќе ги повикам руските војници во Белорусија доколку тоа биде потребно

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека е подготвен да ги повика руските војници во земјата ако тој потег е неопходен за осигурување на безбедноста на Белорусија и Русија. Меѓутоа, тој рече дека моментално „апсолутно нема потреба“ да го прави тоа. Лукашенко наведе дека на минатогодишните антивладини протести одговорил без вмешување на вооружените сили на …

Лукашенко: Ќе ги повикам руските војници во Белорусија доколку тоа биде потребно Read More »

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Како и секој претходен и иден петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?“. Викендите секогаш се резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии …

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд? Read More »

ВИДЕО | Излезе трејлерот за филмот „House of Gucci“: Лејди Гага и Адам Драјвер во главни улоги

Долгоочекуваниот филм „House of Gucci“ на режисерот Ридли Скот ќе започне да се прикажува во ноември оваа година, кога се одбележуваат 100 години од основањето на истоимената италијанска модна куќа. Филмот е след на животот на Гучи и љубовната приказна на Маурицио и неговата сопруга Патриција Реџани. Сега на големо воодушевување на светската јавност е …

ВИДЕО | Излезе трејлерот за филмот „House of Gucci“: Лејди Гага и Адам Драјвер во главни улоги Read More »

27 години подоцна: Работи што не сте ги знаеле за „Форест Гамп“

Иако „Форест Гамп“ бил објавен пред 27 години тој сè уште е дел од животите на луѓето. Романтичната драма, наградена со Оскар, предводена од Том Хенкс и Робин Рајт во 1994 година, ги плени срцата на гледачите на филмови со своите филозофски реплики и симпатични заплети. Во документарната серија на „Нетфликс“ – „The Movies That …

27 години подоцна: Работи што не сте ги знаеле за „Форест Гамп“ Read More »

ФОТО | Нашинка во странство: Нина Маџиров со нова веб-серија во Америка

Од средината на минатиот месец на каналот Јутјуб се емитува серијата „Ѓубре“ на Нина Маџиров, глумица и продуцент, која живее и работи во Лос Анџелес. Во серијата глумат неколку познати американски глумци. Новата веб-серија насловена „Ѓубре“ (Trash) на Нина Маџиров може да се следи на каналот Јутјуб. Приказната обработува секојдневни љубовни драми меѓу две другарки …

ФОТО | Нашинка во странство: Нина Маџиров со нова веб-серија во Америка Read More »

ФОТО: Како ќе изгледаат децата на Миранда и Шарлот во новото продолжение на „Сексот и градот“

Снимањето на продолжението на познатата серија „Сексот и градот“ е во тек, а фотографии од сетот се објавуваат секојдневно.   View this post on Instagram   A post shared by Carrie Bradshaw (@sexandthepandemic) На најновите фотографии, покрај добро познатите ликови, како што се Синтија Никсон, популарната Миранда и нејзиниот партнер Стив, кој го игра актерот …

ФОТО: Како ќе изгледаат децата на Миранда и Шарлот во новото продолжение на „Сексот и градот“ Read More »

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот?

Складирањето на храната често носи и многу прашања, особено кога е во прашање месото. Секој вид месо има рок на траење во фрижидер или во замрзнувач. Ова е мало упатство како треба да постапите: Живина Свежото пилешко или мисиркино месо во обичен фрижидер трае еден до два дена, а во замрзнувач и до една година, …

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот? Read More »

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата?

Сад полн со лиснат зеленчук сè повеќе е дел од менито на луѓе кои се трудат да се хранат здраво. Но, ако се чувствувате слаби и летаргични откако јадете салата, мора да знаете дека тоа се случува поради цревата кои се обидуваат да варат големи количини на суров зеленчук. „Салатите се извор на влакна“, истакнува …

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата? Read More »

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Нутриционистката Цвета Динева денеска во Утрински брифинг зборуваше за придобивките од здравата храна во борбата против Ковид-19 пандемијата.  -Иако речиси на сите им е познато дека мора да примат голема доза на витамин Ц, на дневна основа, речиси никој не знае дека ако не е доволно хидриран, тој нема да се врзе со организмот. Водата, …

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19 Read More »

Новогодишни бастунчиња

Состојки 250 гр путер 250 гр шеќер 1 јајце 3 пакетчиња ванилин шеќер 2 лажици млеко 750 гр брашно малку сол црвена боја за половината тесто шеќерни бонбони за декорација Подготовка Замесете тесто од сите состојки. Во едната половина ставете црвена боја и убаво премесете го тестото. Ставете го во фрижидер да отстои еден час. …

Новогодишни бастунчиња Read More »

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

И покрај очигледните здравствени придобивки – кајсиите се полни со витамини, елементи во трагови и корисни киселини – не треба да претерувате. Поради високата содржина на шеќер, кајсии (особено сушени) се контраиндицирани за дијабетичари, а нивниот сок заситен со овошни киселини може да го иритира дигестивниот тракт. Сепак, придобивките на неколку кајсии на ден далеку …

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени! Read More »

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде!

Седам со мојот нов познаник пред мало, популарно кафуле во близина на Сараевскиот пазар. Нè гуши вечерната топлина и пиеме ладно пиво од шише, за да не го фатиме Ковид-19 од чаша. Настаните на денот доаѓаат од телевизорот во кафулето. На тој ден, во Поточари беше одржан парастос за уште 19 мажи, Бошњаци, жртви на …

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде! Read More »

Образованието во Бугарија: Плаќаат за да не учат

Зголемувањето на јавната потрошувачка за образованието во Бугарија не доведува до зголемување на резултатите од образованието, покажува обемното истражување објавено од Светска банка за улогата на фискалните трансфери во подобрувањето на резултатите од образованието. Извештајот, долг над 300 страници, се фокусира врз образовните системи во 7 земји, вклучително и Бугарија. Резултатите на бугарските ученици на …

Образованието во Бугарија: Плаќаат за да не учат Read More »

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори?

Експертскиот кабинет на премиерот Здравко Кривокапиќ од самиот почеток се соочи со бројни критики и тоа дури повеќе од парламентарното мнозинство, одошто од опозицијата. Во нападите предничеше просрпскиот Демократски фронт (ДФ) кој уште на почетокот порача дека по 200 дена ќе ги преиспита резултатите на владата. Случувањата од минатиот месец, кога другиот дел од власта кој …

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори? Read More »

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ

Со документот кој го добија претставници на ЕУ во април се предлагаше прекројување на границите по етнички линии на Западниот Балкан, во обид да се одблокираат европската иднина и закочените реформи во регионот. Нон-пејперот, чиј наводен творец беше словенечкиот премиер Јанез Јанша, предизвика бура од негативни реакции во Босна и Херцеговина која се надева на членство во …

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ Read More »

Во ерата на Новак Ѓоковиќ: Има ли нешто послатко?

За оние кои сметаат дека спортот не е многу важен, нека погледнат како Англичаните го дочекаа своето прво фудбалско финале по педесет години. Или Италијанците, со финалистот на Вимблдон, Беретини, и европскиот фудбалски шампион. Значи, спортот е многу важен, одново, инаку не би вредел толку. Теориите на заговор велат дека еден процент од луѓето поседуваат …

Во ерата на Новак Ѓоковиќ: Има ли нешто послатко? Read More »

ФОТО | Џенифер Лопез освојува со својот изглед: Два милиони „лајкови“ за само еден час

Латино дивата Џенифер Лопез (52) летото го поминува во прегратките на Бен Афлек (48). Парот е неразделен откако ја обновија својата романса по 17 години. По незаборавната роденденска прослава во Сен Тропе на луксузна јахта, потоа во Монако, Џен и Бен заминаа на одмор во Италија. По седумнаесет години љубовта меѓу Лопез и Афлек повторно …

ФОТО | Џенифер Лопез освојува со својот изглед: Два милиони „лајкови“ за само еден час Read More »

Развод и банкрот: Кели Кларксон ќе треба да издвојува месечно по двесте илјади долари за својот сопруг

Пејачката Кели Кларксон, победничката на Американски идол во 2003 година, моментално е во пеколот на разводот со сопругот Брендон Блексток, со кого има две деца. Судијата во Лос Анџелес оваа недела одлучи дека музичката ѕвезда треба да му плаќа на својата сопруг месечно по 200.000 долари, вклучувајќи и 45.000 долари за издршка на детето.   …

Развод и банкрот: Кели Кларксон ќе треба да издвојува месечно по двесте илјади долари за својот сопруг Read More »

Џејми Ли Кертис откри дека нејзиното дете е трансродово: „Со зачуденост и гордост гледавме како нашиот син станува нашата ќерка Руби“

Џејми Ли Кертис откри дека нејзиното помало дете е трансродово. Актерката за „AARP Magazine“ вели дека таа и сопругот Кристофер Гост „со зачуденост и гордост гледавме како нашиот син станува нашата ќерка Руби“.   View this post on Instagram   A post shared by Jamie Lee Curtis (@curtisleejamie) Кертис исто така сподели дека Руби, која …

Џејми Ли Кертис откри дека нејзиното дете е трансродово: „Со зачуденост и гордост гледавме како нашиот син станува нашата ќерка Руби“ Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Тамара Тодевска синоќа одржа концерт за паметење под отворено небо: Охрид, уживав

Нашата пејачка Тамара Тодевска синоќа одржа концерт за паметење под отворено небо во охридскиот Антички театар. Уникатниот простор, Тодевска го искористи најдобро што може, приредувајќи незаборавна забава за публиката. Музичкиот настан кој нејзините бројни обожаватели го очекуваа со нетрпение, несомнено го обележа летото. Македонската поп дива блесна во најдобро светло досега, носејќи две златни креации …

ФОТО+ВИДЕО | Тамара Тодевска синоќа одржа концерт за паметење под отворено небо: Охрид, уживав Read More »

Скарлет Јохансон го тужи „Дизни“ за стриминг на „Црната вдовица“

Актерката Скарлет Јохансон поднесе тужба во судот во Лос Анџелес против „Дизни“. Имено, таа ќе тужи за прекршување на договорот бидејќи  филмот „Црната вдовица“ бил објавен и на стриминг платформата  „Дизни+“, пренесува „The Wall Street Journal“. Филмот бил објавен истовремено на сервисот за гледање на интернет и во кино салите, а во тужбата се наведува …

Скарлет Јохансон го тужи „Дизни“ за стриминг на „Црната вдовица“ Read More »

Во Охрид и во Струга нема кревет ни за лек

Хотелските капацитети во Охрид и во Струга буквално се исполнети 100 проценти за продолжениот празничен викенд. Нема место ни во приватните сместувања, а соби се бараат и по пријатели, кои вообичаено не издавале сместување за туристи. Распродадени се од најевтините до најскапите сместувачки капацитети, а како што велат хотелиерите, гости има и од дома и …

Во Охрид и во Струга нема кревет ни за лек Read More »

Жешки огласи за вработување во најжешката недела во летото

Оваа недела секако ќе биде запаметена по највисоките температури во нашата држава. За да ја запаметите и по ново вработување, издвојуваме и најжешки огласи од изминатата недела на kariera.mk Најпрво од IT индустријата издвојуваме слободни работни места во неколку компании. БИЛИВИО е француско-македонска софтверска компанија која во Македонија постои од 2018 година, веќе докажана во …

Жешки огласи за вработување во најжешката недела во летото Read More »

НБ: Просечната каматна стапка на вкупните кредити во јуни се намали на 4,54 отсто

Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити и во јуни годинава таа се сведе на ниво од 4,54 отсто, додека просечната каматна стапка на вкупните депозити изнесува 0,84 отсто, информира Народна банка (НБ). – Просечната каматна стапка на вкупните кредити во јуни 2021 година изнесува 4,54 отсто и бележи месечен и …

НБ: Просечната каматна стапка на вкупните кредити во јуни се намали на 4,54 отсто Read More »

Зголемен прометот во трговијата на мало

Прометот во трговијата на мало, во јуни годинава во групата Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун номинално е зголемен за 7,4, а реално за 5,5 отсто во споредба со истиот месец лани. Според податоците на Државниот завод за статистика, номинално зголемување за 11,8, а реално за 10,2 отсто има и во групатаТрговија на …

Зголемен прометот во трговијата на мало Read More »

Битиќи: Убедени сме дека во Законот за автопати нема ништо што е спротивно од законските одредби

Законот за автопати ни дава рамка во која се започнуваат преговорите за да се финализира како ќе изгледа следниот договор за градење на автопатиштата. Тоа ни дава можност да ангажираме соодветни експерти што треба да ни помогнат и да ни дадат рамка и затоа не гледам зошто би требало да почекаме одреден исход кога евентуалното …

Битиќи: Убедени сме дека во Законот за автопати нема ништо што е спротивно од законските одредби Read More »

Почнува петтото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“

Со промоција на книгата „Филмски великани“ од Сунчица Уневска и изложба на Милко Нестороски и Лида Шерафатман – „Соништа од природата, сувенири во реалноста“ вечерва во Струга почнува петтото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“ (Drim Short). Под мотото „Сонувајте кратко“, на летната сцена во Домот на поезија во Струга до 1 август, …

Почнува петтото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“ Read More »

Мешаниот барокен квартет „Teatro alla moda“ од Холандија вечерва на „Охридско лето”

Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на барокниот оркестар „Teatro alla mod“ од Холандија. Земајќи го името од дискурсот на Бенедето Марчело (напишан во 1720), „Teatro alla moda“ е ансамбл што ја негува историски автентичната интерпретација на барокната музика. Членовите на ансамблот доаѓаат од различни културни средини, но заедничкиот јазик го наоѓаат …

Мешаниот барокен квартет „Teatro alla moda“ од Холандија вечерва на „Охридско лето” Read More »

Целовечерен концерт на пијанистката Ѓулсин Онај на „Охридско лето“

Програмата на „Охридско лето“ продолжува со настан од музичкиот дел, со концертот на турската пијанистка Ѓулсин Онај. Ѓулсин Онај свири пијано од три годишна возраст, а првиот рецитал на Турското радио го има уште на шест годишна возраст. Со специјална државна стипендија учи со Ахмед Аднан Сајгун и Михат Фенмен, а потоа во Париз нејзини …

Целовечерен концерт на пијанистката Ѓулсин Онај на „Охридско лето“ Read More »

Традиционално, вечерва ќе се одржи „МКЦ за Скопје“

Вечерва, со почеток од 19.30 часот, во МКЦ ќе се одржи настанот „МКЦ за Скопје“, со кој ќе се одбележи 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје. Организаторите најавуваат дека „МКЦ за Скопје“ е настан што нѐ потсетува на солидарноста на скопјани, на солидарноста кон Скопје, на интензивноста, обединетоста и хуманоста на луѓето. Во продолжение погледнете …

Традиционално, вечерва ќе се одржи „МКЦ за Скопје“ Read More »

Родното место на големиот Конески: Небрегово живее мирно со гордоста

Свиено во подножjето на Бабуна Планина, во Прилепското Поле е Небрегово на Блаже Конески. На надморска височина од 700 метри, ридското Небрегово на 17-тина километри се граничи со селото Присад, на исток со Дабница, на југ со Горно Село, со Дупјачани на запад и со селата Дреновци и Оморани на север. Ако тргнете од Прилеп, …

Родното место на големиот Конески: Небрегово живее мирно со гордоста Read More »

ГАЛЕРИЈА: Барате место за бегство од градот? Еве зошто гоштевањето во Велгошти е повеќе од гозба

Недалеку од Охрид, на само три и пол километри, во подножјето на планината Галичица, се наоѓа Велгошти, најголемото село во Охридско, а на почетокот на селото – ве пресретнува етно ресторанот „Св.Петка“. Ресторанот го добил името по заштитничката на селото и мештаните, Света Петка, па не случајно во Велгошти се наоѓа и впечатливата камена манастирска …

ГАЛЕРИЈА: Барате место за бегство од градот? Еве зошто гоштевањето во Велгошти е повеќе од гозба Read More »

Преку глава ви е од шопска? Пробајте ги овие кул, лесни и летни салати

Во овие топли денови, идеален предлог за семеен ручек или вечера е некоја свежа и вкусна салата. Секако традиционалната шопска салата е одличен прилог, но доколку сакате овој пат салата да биде вашето главно јадење имаме неколку совршени предлози во кои ќе уживате заедно со целото семејство. Салата од наут и свежи билки   View …

Преку глава ви е од шопска? Пробајте ги овие кул, лесни и летни салати Read More »

Мала помош во кујната: Како да го спасите јадењето ако е премногу луто, солено, кисело или благо?

Малите незгоди при готвење се случуваат секому, затоа важно е да знаете како лесно да ги поправите грешките. Ништо не е изгубено и јадењето може да заврши на трпезата ако ги следите следниве неколку совети. Пресолено Ова е најчест проблем што се случува во кујната. Ако не додадете сол, ќе биде без вкус, а од …

Мала помош во кујната: Како да го спасите јадењето ако е премногу луто, солено, кисело или благо? Read More »

Рајско јаболко: За подобар имунитет, доволни се три на ден

Јапонското јаболко, познато и како рајско јаболко, е дрво што стасало на Балканот на почетокот од минатиот век. Ова портокалово доцно есенско овошје припаѓа во семејството абоноси и е богат извор на витамини. Во таа смисла содржи висок процент витамин Ц и бетакаротен што го става во групата овошја кои се корисни за имунолошкиот систем. …

Рајско јаболко: За подобар имунитет, доволни се три на ден Read More »

Кулинарски совети: Премногу измесеното тесто е отпорно при обликување

Честопати читајќи рецепти за различни специјалитети од тесто, наидувате на израз „не го премесувајте тестото“, па прашањето е како да ја избегнете оваа грешка. Ако тестото го месите рачно, невозможно е да го месите премногу, бидејќи ќе се изморите пред да се случи тоа, без разлика колку сте силни. Многу полесно е да го премесите …

Кулинарски совети: Премногу измесеното тесто е отпорно при обликување Read More »

Концертот „Вода“ ќе го затвори 42. „Скопско лето“

Манифестацијата „Скопско лето“ со своето 42. издание ќе биде затворена на 30 јули со концертот насловен „Вода“ на Давор Јордановски и неговиот бенд. Концертот ќе се одржи во Куршумли-ан, со почеток во 21 часот. Музиката на „Вода“ е вешто изработен спој на заводливи балкански мелодии со џез, фанк, класични и рок стилови. Изведувачи на концертот …

Концертот „Вода“ ќе го затвори 42. „Скопско лето“ Read More »

Романот „Црна мајка земја“ од Кристијан Новак на македонски јазик е објавен од „ПНВ Публикации“

Деновиве од печат излезе романот „Црна мајка земја“ од хрватскиот писател Кристијан Новак. Преводот од хрватски јазик е дело на Сашо Огненовски, а романот е издание на „ПНВ Публикации“. Станува збор за моќна и, на моменти, мачна приказна за младиот и успешен писател Матија, кој се обидува да ја надмине креативната, но и љубовната блокада, …

Романот „Црна мајка земја“ од Кристијан Новак на македонски јазик е објавен од „ПНВ Публикации“ Read More »

Делото „Потекло“ од Саша Станишиќ е духовит и живописен роман

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје во рамките на проектот „Храбри нови зборови, прекрасни нови светови“ ја објави книгата „Потекло“ од босанско-германскиот автор Саша Станишиќ. Станува збор за третиот роман на Станишиќ, добитник на најзначајната германска книжевна награда „Deutscher Buchpreis“ за 2019 година. Во „Потекло“ авторот раскажува за своето детство во родниот Вишеград, созревањето во германскиот …

Делото „Потекло“ од Саша Станишиќ е духовит и живописен роман Read More »

Проект на Биљана Тануровска-Ќулавковски и Ивана Васева ја доби наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2021 година

Здружението на ликовни критичари „АИКА Македонија“ ја додели наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2021 година од областа на ликовната критика на Биљана Тануровска-Ќулавковски и Ивана Васева. Комисијата на Здружението на ликовни критичари „АИКА Македонија“ во состав Мира Гаќина, Владимир Јанчевски и Маја Чанкуловска-Михајловска одлучи наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2021 година да се додели на проектот „Политички …

Проект на Биљана Тануровска-Ќулавковски и Ивана Васева ја доби наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2021 година Read More »

„Темплум“ ја објави книгата „Тешко ќе најдеш добар човек“ од Фланери O’Конор

Издавачката куќа „Темплум“ ја објави книгата „Тешко ќе најдеш добар човек“ од Фланери O’Конор. Станува збор за збирка раскази на една од најзначајните американски писателки и есеистки и прва книга од О’Конор преведена на македонски јазик. Преведувачка на расказите е познатата македонска писателка, професорка и активистка за женските права, Румена Бужаровска. – Секоја реченица кај …

„Темплум“ ја објави книгата „Тешко ќе најдеш добар човек“ од Фланери O’Конор Read More »

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат!

Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се работи за тешки личности, со чуден карактер. Претставниците на овие три хороскопски знаци ќе ви се допаднат на прв поглед, но поради комплицираниот и тежок карактер ќе наидете на тешкотии да ги засакате. Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се …

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат! Read More »

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Овен Не би требало на себе си да си ставате поголеми обврски од оние кои веќе ги имате. Пробајте да се одморите малку. Слободните ќе мечтаат за совршен партнер, зафатените ќе уживаат со својот избраник. Бик Прилично сте нервозни и тоа може негативно да се одрази на вашето деловно поле. Модифицирајте го своето однесување. Во …

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес! Read More »

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме?

Наталниот Меркур во астролошките куќи ни дава драгоцени податоци за нашиот начин на размислување и расудување: оваа планета е поврзана со логичното и рационалното размислување, но и со движење, како на телото така и на идеите. Меркур е нашата интелегенција, тој го претставува мозокот и сите функции на овој витален орган. Каде и да се …

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме? Read More »

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува!

Овен Ве очекува промена на работното место на подобро. Пред вас е поволен ден за работа. Не би требало да имате проблеми со саканата личност. Еден на друг сте си посветени и ви претстои голема љубов. Би ви годела масажа. Бик Ако соработувате со странство, можете да очекувате наскоро да дојдете до проширување на работата. …

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува! Read More »

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година!

Овен Имате зголемен прилив на пари, но и зголемени трошоци. Бидете внимателни. Ве очекува интересно познанство со личност родена во знакот Девица. Можни се тегоби врзани за грлото. Бик Ве очекува зголемена заработувачка. Ќе бидете задоволни со промените на работа. Саканата личност ви пружа се што ви е потребно. Склони сте кон дебелеење. Близнаци Ве …

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година! Read More »

Зошто жените стареат побрзо од мажите?

Не е тајна дека жените живеат подолго од мажите. Ова е добра вест за дамите, но има една работа што не им оди во прилог. Се покажа дека жените стареат побрзо од мажите. Според истражувањето, постојат неколку причини за ова, пишува „Bright Side“. „Хормоналната разлика е она што објаснува сè“, вели д -р Џудит Моринг. …

Зошто жените стареат побрзо од мажите? Read More »

Сè што треба да знаете за мезотерапијата

Центарот за естетска дерматологија при клиничката болницa „Жан Митрев“ е сеопфатен медицински и козметичко-дерматолошки оддел кој нуди целосен спектар на медицинска и хируршка нега, како и естетско подобрување. Мезотерапија е современ нехируршки метод на вбризгување на активни состојки (медикаменти, аминокиселини, минерали, витамини и др.) во средниот слој на кожата (мезодерм) која се изведува со неколку …

Сè што треба да знаете за мезотерапијата Read More »

Истражување: Ова се најчестите симптоми на ковид-19 кај оние кои се вакцинирани

Како што се развива ситуацијата со ковид-19, односно како што се развива вирусот, симптомите што ги предизвикува оваа болест исто така се менуваат. Губење на мирисот, на пример, порано беше еден од значајните индикатори за инфекција со коронавирус, но сега е дури деветтиот најчест симптом кај заразените (и кои не биле вакцинирани). Постојат разлики и …

Истражување: Ова се најчестите симптоми на ковид-19 кај оние кои се вакцинирани Read More »

Лош здив во летниот период: Како да го решите проблемот на природен начин?

Голем процент од луѓето имаат проблем со лош здив во одреден период од својот живот, а тоа понекогаш може да биде знак за сериозен здравствен проблем. Лошиот здив обично е предизвикан од акумулација на бактерии во устата. Иако одредена храна, како што се лукот или кромидот, понекогаш може да испушти само привремен непријатен мирис, тоа …

Лош здив во летниот период: Како да го решите проблемот на природен начин? Read More »

Патување на одмор со мало дете: Совети како сѐ да помине како што треба

Кога се подготвувате за летување со мало дете, првенствено не заборавајте да му обезбедите пријатен и удобен транспорт, задолжително детско седиште во автомобилот, односно транспортер за помалечките, и секако, носете патувачка аптека со вас. Патувањето на одмор со мало дете може да биде уште попријатно и помалку стресно доколку претходно се подготвите за евентуалните непријатности …

Патување на одмор со мало дете: Совети како сѐ да помине како што треба Read More »

Од удар на патничко возило, тешко повреден жител на село Пласница

Во полициска станица Кичево вчера било пријавено дека на улицата „Рудничка” во Кичево, патничко моторно возило марка „ауди а 3″ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Д.Р.(45) од Битола, удрило во пешакот А.Џ.(22) од село Пласница, Македонски Брод. Стефан Симоски од СВР Охрид информира дека во сообраќајната незгода пласничанецот се здобил со тешки телесни повреди …

Од удар на патничко возило, тешко повреден жител на село Пласница Read More »

Вчерашниот пожар на Средно Водно откри насади со канабис сатива

Министерството за внатрешни работи информираше дека вчера во 13.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во парк – шума „Водно“, на место викано „Марково крувче“, настанал пожар во кој биле опожарени смрека, трева и борова шума. При увидот биле пронајдени и околу 15 саксии со стебла „канабис сатива“ кои биле зафатени од пожарот. Од …

Вчерашниот пожар на Средно Водно откри насади со канабис сатива Read More »

Прегазен 79-годишен човек во Скопје, возачот избегал

На 30.07.2021 во 00.55 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Алија Авдовиќ” во Скопје, патничко возило удрило во пешакот А.А.(79) од Скопје и го напуштило местото на незгодата. Од МВР известуваат дека пешакот се здобил со повреди, по што бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза”, каде им подлегнал на повредите. Извршен бил …

Прегазен 79-годишен човек во Скопје, возачот избегал Read More »

МВР: За пукање на свадби се предвидени и затворски казни

Безбедносната состојба на подрачјето на Општина Студеничани е разгледана на денешната вонредна седница на Советот на општината, на која присустувале градоначалникот Азем Садики, директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски заедно со помошник директорот Шефик Бајрами, како и командирот на ПС Драчево, Миле Трифуновски. Од МВР информираат дека безбедносната состојба на подрачјето на оваа …

МВР: За пукање на свадби се предвидени и затворски казни Read More »

Претепана жена завршила во болница: Семејна драма во Сингелиќ

-На 29.07.2021 околу 14.15 часот во СВР Скопје, од Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ било пријавено дека кај нив било донесено повредено женско лице, велат од МВР. По излегување на местото полициски службеници констатирале дека повреденото лице е Р.Х.(39) од населба Сингелиќ. Во 18.00 часот во Полициската станица Гази Баба Р.Х. пријавила дека околу 12.45 …

Претепана жена завршила во болница: Семејна драма во Сингелиќ Read More »

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше

Луѓето имаат различни начини преку кои се релаксираат и го поминуваат своето слободно време. Има и такви кои постојано се во движење, спортуваат, џогираат, имаат безброј обврски насекаде и за нив времето е драгоцено. На сите оние со динамично животно темпо им е потребна солидна организација на дневните активности, но и корисен аксесоар и планер …

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше Read More »

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели

Колку желби ви останаа неостварени во изминатата година, година ипол? Неминовно е да ја споменеме пандемијата, како клучен фактор во стивнувањето на одредени наши потреби, можности за патување, ограничена слобода на движење и посета на омилените места. Но, без оглед на сите околности, нашиот живот секогаш има некаков тек. А нашите потреби се присутни и …

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели Read More »

Кориснички искуства во е-трговијата

Светот во кој живееме, постојано се менува и добива нови насоки преку кои функционира дигитално. Далечината помеѓу потрошувачката индустрија и крајниот купувач веќе е се помала. Многу сервиси веќе функционираат од далеку и без воопшто да постои физички контакт. Дел од оваа промена се должи на пандемиските услови, но и потребата за брз и поедноставен …

Кориснички искуства во е-трговијата Read More »

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува!

Колку пати сте помислиле на најбрз начин да завршите некоја домашна обврска без да бидете физички присутни онаму каде што би можеле се’ да завршите и од далечина? Порачка на цвеќе за роденден, нарачка на пица за саботната собиранка, трајниот налог за домашните режиски трошоци… Сите овие нешта одат глатко кога можете да ги платите …

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува! Read More »

Поедноставете си ги навиките

Колку пати сте се нашле во ситуација кога сте го заборавиле паричникот, сте го оставиле во автомобил или сте изумиле да го земете, а сте тргнале да купувате нешто? Луѓе сме, се случуваат и такви моменти. Но тоа не значи дека треба да се грижите дека не постојат начини за поедноставување на тие ситуации. Освен …

Поедноставете си ги навиките Read More »

На денешен ден – 30 јули

511.- Роден е италијанскиот сликар, архитект и писател Џорџо Вазари, еден од основачите на историјата на уметноста. Тој насликал многу фрески и слики во римските и фирентинските цркви и палати. Неговите биографии на италијанските уметници од 13 до 16 век се главен извор за проучување на италијанската ренесансна уметност. 1619.- Во Џемстаун, во Вирџинија, САД, се одржало …

На денешен ден – 30 јули Read More »

Се продава парче од свадбената торта на принцот Чарлс и принцезата Дијана старо 40 години

Парче од свадбена торта на принцот и принцезата од Велс ќе се најде на аукција – 40 години од нивното судбоносно „да“, пренесува „Hello Magazine“. На денешен ден се случи кралската венчавка, меѓу наследникот на британскиот престол и 20-годишната лејди Дијана Спенсер, на 29 јули 1981 година во лондонската катедрала Свети Павле.Но, нивната бајковита среќа …

Се продава парче од свадбената торта на принцот Чарлс и принцезата Дијана старо 40 години Read More »

На денешен ден – 29 јули

1014.- Во битката на планината Беласица, кај Струмица војската на царот Самоил била поразена од војската на византискиот цар Василиј Втори, кој наредил околу 15 илјади воени заробеници да бидат ослепени, а на секој стоти војник да му се остави по едно око за да ги води другите кај царот Самоил. Потресен од глетката, царот Самоил …

На денешен ден – 29 јули Read More »

На денешен ден – 28 јули

1586.- Томас Хериот од Колумбија ги донесол првите компири во Англија. 1741.- Умрел италијанскиот композитор и виолински виртуоз Антонио Вивалди. Познати негови дела се „L’ estro armonico“ и „Il cimento dell’armonia e dell’inventione“. 1804.- Роден е Лудвиг Фоербах, германски филозоф. Бил под влијание на Хегел, а потоа станал критичар на неговата филозофија. Од делата познати му се „Суштината на христијанството“, …

На денешен ден – 28 јули Read More »

Како е снимен и забранет првиот југословенски порно филм

Хрватски „Index“ во соработка со „Yugopapir“ соопштува приказна од 1987 година за контроверзниот загрепски режисер Звонимир Мајцуг на кого му била одземена работната верзија на порнографскиот филм „Оаза“. Тој напишал книга, која ја прочитал авторот на текстот Жеjко Марковиќ. Јавачот на апокалипсата Звонир Мајцуг Звонимир Мајцуг во 1974 година, започнал интензивно да работи на аматерски …

Како е снимен и забранет првиот југословенски порно филм Read More »

Хороскопот на древениот Египет: Откријте го вашиот знак и неговото значење

Во древниот Египетски хороскоп, целиот годишен циклус бил поделен на мали временски периоди. Секој од нив бил управуван од божество кое не само што го предодредува животот на една личност, туку и му дава карактеристики на неговиот лик, тајно знаење и му ги открива загатките за контрола на натприродните моќи. Египетскиот Зодијак вклучува 12 знаци: …

Хороскопот на древениот Египет: Откријте го вашиот знак и неговото значење Read More »

Дневен хороскоп за 30 јули: Вашата мудрост ќе ви помогне да донесете важни одлуки

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 30 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Напорите од минатиот месец денес ќе вродат со плод. Ќе имате причини за славење и ќе се чувствувате посреќно од кога било. На работа малку сте отсутни со умот и бавно ќе ги извршувате обврските. Со партнерот врската ќе …

Дневен хороскоп за 30 јули: Вашата мудрост ќе ви помогне да донесете важни одлуки Read More »

Дневен хороскоп за 29 јули: Трошите премногу време на неважни работи

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 29 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Денес ќе се чувствувате попречени од некоја личност и од одредена ситуација. Ѕвездите нималку не ви ја олеснуваат ситуацијата, бидејќи тежината ќе ја почувствувате и дома. Би сакале за тоа да разговарате, но од некоја причина не можете. Мора …

Дневен хороскоп за 29 јули: Трошите премногу време на неважни работи Read More »

Три хороскопски знаци кои треба да ја слушаат својата интуиција

Колку пати сте имале претчувство што треба да кажете или да направите, а потоа залудно да одлучите да не го слушате тоа „внатрешно чувство“? „Шестото сетило“ е подарок, потсетуваат астролозите. Тие издвојуваат три знаци од Зодијакот во кои интуицијата ќе расте од ден на ден до крајот на летото и кои, доколку ја послушаат, ќе …

Три хороскопски знаци кои треба да ја слушаат својата интуиција Read More »

Дневен хороскоп за 28 јули: Не плашете се да ги реализирате посакуваните промени

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 28 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Вие сè уште не се жалите на дадените услови за работа и не сакате да водите дебата за ирелевантни работи, коишто упорно ви се случуваат. Обидете се на тоа да гледате од поведрата страна. Ќе посакате нешто повеќе од …

Дневен хороскоп за 28 јули: Не плашете се да ги реализирате посакуваните промени Read More »

Сопругата на познатиот неврохирург била елитна сексуална работничка: Тајниот живот на мисицата Реџина Тарнер

Доктор Ким првпат станал свесен за двојниот живот на својата сопруга во декември 2020 година кога случајно открил експлицитни пораки, пишува „Њујорк дејлу њуз“. Неврохирургот од Менхетен поднел барање за развод од поранешната американска мисица откако дознал, како што пишува во судските документи, дека се занимава со проституција. Д-р Хан Јо Ким ја обвинил својата …

Сопругата на познатиот неврохирург била елитна сексуална работничка: Тајниот живот на мисицата Реџина Тарнер Read More »

ВИДЕО+ФОТО | „Дрвото на животот“ расте на остров од сол во Мртвото море

Дрво што расте на остров од бела сол среде Мртвото Море не е глетка што некој би можел да ја очекува, но тоа е токму она што го сведочат туристите недалеку од плажата Ајн Бокек.   View this post on Instagram   A post shared by Excellence Magazine (@excellenceluxurymagazine) Со концентрација на сол 10 пати …

ВИДЕО+ФОТО | „Дрвото на животот“ расте на остров од сол во Мртвото море Read More »

Вознемирувачка содржина: Мајка мета на критики и закани затоа што ја носи својата мала ќерка со себе на лов

Џесика Марфи вели дека ѝ упатуваат смртни закани и ѝ велат дека ја воспитува својата ќерка да биде „убиец“, бидејќи ја носи на лов со себе, пишува „Мирор“. 23-годишната Џесика за започнала со лов на четиригодишна возраст, откако го молела нејзиниот очув Брендан да оди со него.   View this post on Instagram   A …

Вознемирувачка содржина: Мајка мета на критики и закани затоа што ја носи својата мала ќерка со себе на лов Read More »

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Човек во Индија бил прегазен до смрт од слон

Видео снимено од Парвин Касван, службеник на „Индиската шумарска служба“ со опис „Човек го загуби животот. Се прашувам кого да обвинам“, стана вирално собирајќи скоро 200.000 прегледи. Трагедијата се случила во сојузната држава Асам, која е втора по број на диви слонови во Индија. Шумските власти ја идентификувале жртвата како Пачкал Мура (45). Тој се …

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Човек во Индија бил прегазен до смрт од слон Read More »

Бизарно семејство кое сепак функционира: Таткото е во врска со бившиот на ќерката

Бери и Тони биле првиот истополов пар на родители запишани во извод во Велика Британија. Првороденчињата кои се близнаци им се викаат Шафран и Аспен. Сега тие се мулти милионери со сурогатски бизнис и глобална фирма за медицинско истражување, пренесува „The Sun“. Шафран и нејзиниот брат Аспен биле зачнати со помош на донаторските јајце клетки …

Бизарно семејство кое сепак функционира: Таткото е во врска со бившиот на ќерката Read More »

Историско отворање на Балканот

Македонија, Србија и Албанија вчера направија историски исчекор. Со потписите на Зоран Заев, Александар Вучиќ и Еди Рама се поместија границите така што секоја земја си ја задржува својата сувереност, но ги избришаа границите за граѓаните на овие три земји. „Отворениот Балкан“ вчера на целиот свет му одржа лекција дека и овој регион е место …

Историско отворање на Балканот Read More »

Тргнете ги рацете од теквондистот

Денот по утрото се познаваше во земјата на изгрејсонцето во тие мугри на 27 јули 2021 (патем, 38-ми роденден на Горан Пандев, уште една спортска легенда што ни го разубави ова лето). Сите што се разбудија порано за да видат на ТВ-екраните колку бил сериозен теквондистот Дејан Георгиевски, кога, „мртов ладен“ изјавуваше, заедно со тренерот …

Тргнете ги рацете од теквондистот Read More »

Платите растат од митинг до митинг

Кампањата, неофицијална, за локални избори е во полн ек. Сите нешто ветуваат, сите нешто копаат. Сега му е мајката за поплаки за дупките, за неасфалтираните патишта, за автoбускиот превоз… Ако сега не слушнат, нема кога. Просто да посака човек постојано да биде во предизборен грч, само тоа да не чини пари, да не значи реално …

Платите растат од митинг до митинг Read More »

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата

Цел свет, па и Македонија, деновиве е зафатена со олимпиското лудило. И нормално, во услови на пандемија кога цела претходна година бевме затворени, а насекаде се трубеше само за короната, годинава спортот малку нè оддалечи од секојдневните проблеми. Го следевме Европското првенство во фудбал, навиваме за македонската репрезентација и ги бодревме нашите млади фудбалери кои …

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата Read More »

Извини Скопје, не беше морално!

Никој никогаш не му се извинил на Скопје за тоа што му го направил, ниту за тоа што требало, a не го направил за градот. Таква ритуално-освестувачка, културна, основоположничка церемонија нема предвидено ни во денешната програма со која ќе бидат одбележани 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година кога тоа утро на 26 јули …

Извини Скопје, не беше морално! Read More »

Ајнштајн имал право | Општата теоријата за релативност потврдена: Научниците забележале светлина зад црна дупка

Астрономите за првпат забележале светли одблесоци на Х-зраци од супермасивна црна дупка во центарот на галаксијата оддалечена 800 светлосни години. Истражувачите проучувале карактеристика позната како корона, но телескопите исто така собрале неочекувано „светлосно ехо“. Овие дополнителни зраци биле помали, подоцнежни и со различни бои од светлите одблесоци. Откритието ја потврдува општата теоријата за релативност на …

Ајнштајн имал право | Општата теоријата за релативност потврдена: Научниците забележале светлина зад црна дупка Read More »

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден

Социјалната мрежа „Snapchat“ која се заснова фотографии и видеа со проширена реалност во 2021 година забележа зголемен интерес – дури 293 милиони корисници на ден. Акциите на „Snap“, креаторите на Snapchat, се опоравуваат. Откако цената падна на многу ниски 5 долари, компанијата успеа да се крене на нозе со новите потези. Причината зад избегнатиот колапс …

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден Read More »

Aquaporin – сѐ, само не обичен пречистувач на вода

Обезбедувањето здрава и чиста вода за пиење е предизвик со кој се соочуваат многу развиени земји во светот, дури и оние кои се уште може да се пофалат дека имаат квалитетна вода од чешма. Во земјите во Европа и САД, каде е безбедно да се пие водата од чешма, таа честопати содржи бигор и други …

Aquaporin – сѐ, само не обичен пречистувач на вода Read More »

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“

„НАСА“ ги прави последните подготовки за роверот „Perseverance Mars“ да го собере својот прв примерок на карпа од Марс, кој идните планирани мисии ќе ги пренесат на Земјата. Геологот со шест тркала е во потрага по научно-интересна цел во делот на кратерот „Jezero“. Оваа важна мисијата се очекува да започне во следните две недели. Роверот …

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“ Read More »

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд

Пороен дожд, сличен на монсун кој го потопува автопатот би бил вообичаена глетка во делови на Југоисточна Азија, но во Обединетите Арапски Емирати, во екот на летниот топлотен бран во кој температурите редовно се движат околу 50 степени Целзиусови е вистинско чудо.   View this post on Instagram   A post shared by JE Guia …

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд Read More »

Бензините поскапуваат за 0,5 денари

Бензините од полноќ поскапуваат за 0,5 денари, додека дизелот останува со иста цена, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Согласно одлуката на Регулаторната комисија, се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто во однос на Одлуката од 05.07.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР …

Бензините поскапуваат за 0,5 денари Read More »

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како

Автомобилите на бензин и дизел гориво заминуваат во историјата. Иднината е во електричните возила. Затоа Европската Унија в среда ќе предложи стратегија со која во следната деценија ќе постигне јаглеродна неутралност во борбата против климатските промени, пишува Индекс.хр. Во Европа се лоцирани многу престижни фабрики за автомобили кои доминираат во автомобилските иновации. Но, автомобилите кои …

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како Read More »

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала

Во вторникот беше претставен првиот хрватски сериски автомобил, познат досега како „C_Two“, кој го доби името „Ривац-Невера“, по неочекуваната и силна медитеранска бура што „јури“ преку Јадранското море. Достигнува 200 на час за само 4,3 секунди, додека само 9,3 секунди се доволни за да се постигне брзина од 300 километри на час.   View this …

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме

Без разлика дали возењето е ваша професија или возите само кога имате некоја итна работа, правилното држење на телото додека возите е многу важно за вашето здравје, но и за безбедноста на патот. Правилното држење на телото додека возите ги зголемува рефлексите и гарантира оптимално функционирање на безбедносните системи во автомобилот. Правилна позиција на телото …

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години

Во согласност со закон возачите може да ја продолжуваат важноста на својата возачка дозвола до 75 години, но како повозрасните возачи да знаат кога е вистинско време да ги остават клучевите. Сепак, прашањето кога треба да се откажеме од возење не е поврзано со годините, туку со тоа колку сме способни безбедно да учествуваме во …

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години Read More »

УНЕСКО им оддаде признание, но државата слабо ги штити: Девствените шуми на Кораб сѐ уште во опасност

Длабоко во пазувите на Кораб, во долина затскриена од погледите и далеку од пробиените патишта низ Националниот парк Маврово, се наоѓа долината на Длабока река.  Доцна напролет, дури пред летото, кога ќе се истопат и последните снегови што на нејзините стрмни страни се задржуваат барем до крајот на мај, таа станува достапна за посетителите, најчесто …

УНЕСКО им оддаде признание, но државата слабо ги штити: Девствените шуми на Кораб сѐ уште во опасност Read More »

Пожар во албанското летувалиште Ксамил, мирис на чад и раздвиженост на пожарникарски возила

Пожар попладенето избувна во близина на албанското летувалиште Ксамил. Зафатени се трева и нискостеблеста шума на тешко пристапно подрачје. На терен се пожаникари кои заедно со локалното население го локализираат пожарот. Засега нема опасност пожарот да ги зафати станбените објекти во крајбрежјето на Ксамил, каде што во моментов летуваат и голем број туристи од С …

Пожар во албанското летувалиште Ксамил, мирис на чад и раздвиженост на пожарникарски возила Read More »

Трагедија: Комбе на фудбалски тим кренато во воздух од бомба, четворица фудбалери изгореле по експлозијата

Страшна трагедија се случи во Сомалија кога комбе кои пренесувало фудбалски тим било кренато во воздух од бомба. Светските медиуми пишуваат дека станува збор за тимот Јубаланд од градот Кисмајо кој се наоѓа 500 километри јужно од главниот град Могадиш. Според медиумите има две верзии за трагичниот настан, првата е дека комбето налетало на бомба …

Трагедија: Комбе на фудбалски тим кренато во воздух од бомба, четворица фудбалери изгореле по експлозијата Read More »

Британски научници: Со тек на времето, вакцините ќе обезбедуваат помала заштита од вирусот

Британските научници сметаат дека со текот на времето, вакцините ќе обезбедуваат помала заштита од вирусот, со што кампањите за вакцинирање ќе потраат и следните години.  „Голема е веројатноста дека со тек на времето ќе ослабе имунитетот на вакцините, па и за потенцијалните потешки облици на вирусот. Тоа значи дека и наредните години ќе продолжат кампањите …

Британски научници: Со тек на времето, вакцините ќе обезбедуваат помала заштита од вирусот Read More »

ГАЛЕРИЈА: Барате место за бегство од градот? Еве зошто гоштевањето во Велгошти е повеќе од гозба

Недалеку од Охрид, на само три и пол километри, во подножјето на планината Галичица, се наоѓа Велгошти, најголемото село во Охридско, а на почетокот на селото – ве пресретнува етно ресторанот „Св.Петка“. Ресторанот го добил името по заштитничката на селото и мештаните, Света Петка, па не случајно во Велгошти се наоѓа и впечатливата камена манастирска …

ГАЛЕРИЈА: Барате место за бегство од градот? Еве зошто гоштевањето во Велгошти е повеќе од гозба Read More »