16 C
Скопје

Author : Весна Тодоровска

Вести Македонија Слајдер

Џафери уценет: Или онлајн Собрание или координации без опозиција

Весна Тодоровска
Собранискиот спикер Талат Џафери меѓу два огна, да го повлече онлајн деловникот со кој се предвидува пратениците со позитивен тест за Ковид-19 и со решение...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Пред Нова Година партиите ќе се засладат со над три милиони евра пари од буџетскиот колач

Весна Тодоровска
Ниту коронакризата не ги спречи партиите и оваа година братски да „лапнат“ над три милиони евра од буџетската каса кои законски им припаѓаат откако во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

„Онлајн Деловникот“ на седница во четврток

Весна Тодоровска
Со Предлог на деловник за дополнувања на Деловникот на Собранието на Република Македонија, се предлага Собранието и работните тела да одржуваат седници од далечина, а...
Вести Македонија

„Да ја донесеме Европа“ дома, велат експертите

Весна Тодоровска
Откако  Бугарија стави вето и Советот на општи работи на ЕУ не донесе одлука за преговарачката рамка на Македонија, македонската експертска со сугестии како понатаму...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Стојко Стојков – ОМО Илинден: Комунизмот во Бугарија падна но не и политиката против македонската нација

Весна Тодоровска
ИНТЕРВЈУ со Стојко Стојков, копретседател на ОМО Илинден ПИРИН, Вонреден професор по истириски предмети на Универзитетот Гоце Делчев – Штип и истакнат борец за правата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Берлин сега, или Лисабон догодина. Има ли надеж за Македонија во минута до дванаесет?

Весна Тодоровска
На ден пред министерскиот состанок на кој се очекуваше Северна Македонија да добие конечно датум за отпочнување на преговорите за членство со ЕУ и прва...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

„Северна“ Македонија пред Уставен

Весна Тодоровска
Уставниот суд кон крајот на неделава ќе расправа по иницијативите за преиспитување на уставноста на четирите уставни амандмани. Четирите уставни амандмани беа изгласани од македонското...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Струите во ВМРО ДПМНЕ ја „горат“ или редефинираат партијата

Весна Тодоровска
По нецелосното, реално, вистинско и длабинско реформирање на партијата, ВМРО-ДПМНЕ нема друг начин освен да се редефинира, во „Опозициска унија“, вели за Слободен печат реформаторот...
Вести Македонија Слајдер

Митко Јанчев пред одлагање на протестот против Мицковски!

Весна Тодоровска
Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Кавадарци Митко Јанчев го чека одговорот од Комисијата за заразни болести дали може да организира протести во време...
Вести Македонија Слајдер

Казни и до 50.000 евра со Законот за заштита на население

Весна Тодоровска
Поради коронавирусот конечно пред пратениците ќе се најде новиот Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести...