15.8 C
Скопје

Author : Тони Димков

Културен печат

„Приказни од Пајко Маало“ на Марина Мијаковска

Тони Димков
Новата прозна книга на Марина Мијаковска со наслов „Приказни од Пајко Маало“ е метафора на создавањето на трајните културни вредности. Писателката е инспирирана од културно-историските...
Културен печат

„Антолог“ ја објави книгата „Вознемирени луѓе“ од Фредрик Бакман

Тони Димков
Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје, во рамките на проектот „Храбри нови зборови, прекрасни нови светови“, ја објави книгата „Вознемирени луѓе“ од шведскиот автор Фредрик Бакман....
Културен печат

Разговор со Шќипе Мехмети: Гласот на жената уметник во нашето општество недоволно се слуша

Тони Димков
Заедничката изложба „Жени за жените“ на 25 ликовни авторки од Западен Балкан во објектот „Мала станица“ при Националната галерија е поставена до 6 јуни, а...
Културен печат

Фестивалот за литература и илустрации за деца „Литера“, полека но сигурно, ќе стане бренд

Тони Димков
Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“ годинава се смести во прекрасниот амбиент на Чифте амам. Отворањето на фестивалот се одржа на 3 јуни...
Културен печат

Почнаа пробите за претставата „Светулки“ во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Тони Димков
Првиот проект што во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп се подготвува според програмата поддржана од Министерството за култура за 2021 година е претставата „Светулки“, која...
Културен печат

„Пијано центре“ организира пијано маратон „Осум часа љубов“ во НОБ

Тони Димков
Првиот пијано маратон на македонската музичка сцена со наслов „Осум часа љубов“ во продукција на „Пијано центре“ ќе се одржи на 6 јуни од 11...
Културен печат

Поглед кон човековото битисување низ танцова призма на Танц фест Скопје 2021

Тони Димков
Впечатоците од досега одржаните вечери на 17-иот „Танц фест Скопје“ се исполнети со одушевување, овации и аплауз за танц-перформансите креирани со современ израз и огнена...
Културен печат

Викенд на гордоста Скопје 2021: Човечноста, како состојба, може да се подобри

Тони Димков
Со ретроспективната изложба „Заслепен од љубов“ на Франко Б, еден од најзначајните современи перформанс и визуелни уметници во светот, на 2 јуни беше отворено деветтото...
Културен печат

Уметнички презентации на КСП „Центар-Јадро“ за актуелизирање на авторскиот печат и интегритет

Тони Димков
Културно-социјалниот простор „Центар-Јадро“ во кафе-книжарницата „Буква“ почна со реализацијата на серија презентации посветени на македонските визуелни уметници. Се планира со програмата да биде опфатен избор...
Културен печат

Промоцијата на книгата „Ќе фатит бран“ од Долорес Атанасова – Лори ќе се одржи на платото пред МКЦ

Тони Димков
Промоцијата на книгата „Ќе фатит бран“ од поетесата Долорес Атанасова – Лори, добитничка на книжевната награда „Тодор Чаловски“ за 2020 година, ќе се одржи на...