23.8 C
Скопје

Author : Тони Димков

Културен печат

Фондација „Небрегово“: Чествување на Блаже Конески во Општина Аеродром

Тони Димков
Фондацијата за македонски јазик „Небрегово“ во соработка со Општина Аеродром на 11 јуни организираше манифестација по повод 100-годишнината од раѓањето на големиот деец Блаже Конески....
Културен печат

Критички филмски гест на фестивалот за феминистичка култура „Прво па женско #9“

Тони Димков
Деветтото издание на фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“ се одржува од 10 до 16 јуни, додека филмската програма на фестивалот ќе...
Културен печат

Танцтеатар: Премиера на „Петтото годишно време“ во Велешкиот театар

Тони Димков
Народниот театар „Јордан Х.К.-Џинот“ во Велес на 12 јуни премиерно ќе ја изведе претставата „Петтото годишно време“ по текст на Сашо Димоски, во режија на...
Културен печат

Филмови за Кирил Џајковски и „Д’ Хип“ беа прикажани на „Докенритам“ во Белград

Тони Димков
Во рамките на шестото издание на Меѓународниот фестивал на музички документарни филмови „Докенритам“ во Белград на 11 јуни беа прикажани и македонските музички документарци за...
Културен печат

Здружението на џез-музичари ќе одржи авторски концерт на Илија Пејовски

Тони Димков
Новата концертна сезона на ЗЏМ Биг-бенд оркестарот ќе биде отворена на 12 јуни со концерт во македонската филхармонија на кој премиерно ќе бидат изведени авторски...
Културен печат

Музичко дружење пред МКЦ: Винилите повторно се во мода

Тони Димков
Интернационалниот „Ден на независните музички продавници“ во светски рамки се одржува од 2007 година, а кај нас традицијата почна да се создава во 2017 година....
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 84 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 84, во печатеното издание на „Слободен печат“ (12-13.06.2021), го отвораме со фотографии од изложбата „Африкански лица“ на Билјана Јуруковски, која ќе биде...
Културен печат

Еколошкото театарско шоу „Супербајкастично“ се подготвува во Театарот за деца и младинци

Тони Димков
Комплетен домашен театарски производ се подготвува во Театарот за деца и младинци во Скопје. Заедничките идеи на Горјан Милошевски и Игор Ивковиќ ќе резултираат со...
Културен печат

Интервју со актерката Биљана Драгиќевиќ Пројковска: Кармен е огледало на малограѓанштината

Тони Димков
Актерката Биљана Драгиќевиќ Пројковска со монодрамата „Кармен“ го разби повеќемесечниот молк на сцената на Драмскиот театар, а нејзината претстава со актерската игра и тематскиот фокус...
Културен печат

Скопската архитектура ставена во двојна експозиција

Тони Димков
Изложбата на фотографии со наслов „Урбана архитектура во двојна експозиција“ на Виктор Поповски од 4 до 16 јуни ќе биде поставена во галеријата на Младинскиот...