Електро-акустична ѓурултија со Џијан Емин ќе се случи во Филхармонија

Авторски проект на композиторот Џијан Емин ќе биде изведен на 1 декември, со почеток во 20 часот, на концертот насловен „Раат“ со оркестарот на Македонската филхармонија. Концертот е електро-акустичен и претставува премиера на новиот музички проект на Џијан Емин, кој воедно ќе застане и зад пултот со оркестарот на филхармоничарите. „Раат“ е мултимедијална приказна раскажана …

Електро-акустична ѓурултија со Џијан Емин ќе се случи во Филхармонија Read More »

ВИДЕО | Инцидент на трибините: Србите избркаа швајцарски навивачи со кече

Вечерва Србија и Швајцарија играат важен натпревар за пласман во следната фаза на Мундијалот од Катар. Непосредно пред почетокот на натпреварот на трибините дојде до мал инцидент. Српски навивачи се налутија кога на трибините во нивна близина се појавија швајцарски фанови со кече. Полицијата веднаш реагираше и ги отстрани навивачите од каде што беа првично …

ВИДЕО | Инцидент на трибините: Србите избркаа швајцарски навивачи со кече Read More »

ВИДЕО | Се појави видео кое докажува дека Луис Енрике лаже?

Шпанија вчера иако изгуби од Јапонија сепак се пласираше во нокаут фазата на Светското првенство. Неколку минути на вториот натпревар кој се играше во ист термина Костарика водеше со Германија и ако така завршеше таа средба Шпанците ќе ги „пакуваа куферите“. Голем дел од јавноста беше убедена дека Шпанија калкулирала и намерно изгубила за да …

ВИДЕО | Се појави видео кое докажува дека Луис Енрике лаже? Read More »

ВИДЕО | Хаос по натпреварот: Уругвајците тргнаа да го тепаат главниот судија

По уште една драма на Светското првенство Уругвај го заврши настапот во Катар и покрај победата против Гана од 2:0. Јужна Кореја успеа да слави против Португалија со 2:1 со гол во самиот финиш и така на местото на Уругвајците патува во осминафиналето. Елиминацијата уругвајските фудбалери тешко ја поднесоа, па дури и ги нападнаа судиите. …

ВИДЕО | Хаос по натпреварот: Уругвајците тргнаа да го тепаат главниот судија Read More »

ВИДЕО | Новинар ја посрамоти најатрактивната хрватска навивачка

Најпопуларната хрватска навивачка Ивана Кнол привлекува големо внимание во Доха каде што репрезентацијата на Хрватска се пласираше во осминафиналето. Ивана е вистинска атракција во Доха, голем број навивачи и новинари се сликаат, меѓутоа еден новинар ја стави во незгодна позиција. Во објавеното видео на социјалните мрежи може да се види како новинарот и поставува едноставно …

ВИДЕО | Новинар ја посрамоти најатрактивната хрватска навивачка Read More »

ВИДЕО | Уште едно изненадување: Уругвај и Гана си одат дома, Јужна Кореја и прави друштво на Португалија!

И денешниот ден не поминува без изненадување во Катар, Јужна Кореја ја победи Португалија и обезбеди пласман во следната фаза заедно со Португалците. Беше Уругвај во осминафиналето се до последните моменти на натпреварот помеѓу Јужна Кореја и Португалија. Португалија брзо поведе против Корејците после само пет минути игра со голот на Хорта. Ким Јонг-Гвон се …

ВИДЕО | Уште едно изненадување: Уругвај и Гана си одат дома, Јужна Кореја и прави друштво на Португалија! Read More »

Русија „огорчена” од поддршката на Франција за формирање Суд за воени злосторства во Украина

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека е „огорчено” од изјавата на француското Министерство за надворешни работи дека ги поддржува плановите за создавање Суд за злосторствата извршени од Русија во Украина, пренесуваат британските медиуми. Во соопштението на руското министерство се критикуваат плановите ЕУ да формира специјален суд што ќе ги истражува руските воени злосторства. …

Русија „огорчена” од поддршката на Франција за формирање Суд за воени злосторства во Украина Read More »

Путин планирал за 10 дена да ја освои Украина! Специјалците имале задача да го ликвидираат украинското раководство!

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност откри наводни детали од пред инвазискиот план на Москва врз Украина, врз основа на заробените руски документи, наводно потпишани од Владимир Путин лично. Русија планирала да ја окупира Украина во рок од 10 дена и да ја припои до август оваа година, наведува британскиот Кралскиот институт за одбранбени …

Путин планирал за 10 дена да ја освои Украина! Специјалците имале задача да го ликвидираат украинското раководство! Read More »

Путин не се противи на преговори со Украина, но има свои услови

Претседателот Владимир Путин е отворен за разговори за можното решение во Украина, но одбивањето на САД да ги признаат анектираните територии како руски ја кочи потрагата по потенцијален компромис, соопшти денеска Кремљ. – Претседателот на Руската Федерација секогаш бил, е и останува отворен за преговори за обезбедување на нашите интереси, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј …

Путин не се противи на преговори со Украина, но има свои услови Read More »

ВИДЕО | Андоновиќ: Бајден подготвен да се сретне со Путин, Макрон бара од Киев да направи компромис со Русите

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека не планирал во блиска иднина да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, но дека во договор со сојузниците во НАТО е подготвен да разговара со рускиот претседател доколку тој покаже интерес и е подготвен да ја запре војната во Украина. За време на синоќешната средба со францускиот претседател …

ВИДЕО | Андоновиќ: Бајден подготвен да се сретне со Путин, Макрон бара од Киев да направи компромис со Русите Read More »

Сѐ повеќе Руси сакаат мировни преговори со Украина

Руските власти известуваат за пад на јавната поддршка за војната во услови на тековни порази на украинскиот фронт и мобилизацијата. Ова го објави независниот руски медиум Медуза, откако ги доби резултатите од последното затворено истражување на јавното мислење спроведено од Федералната служба за заштита (ФСО). Ваквото истражување било нарачано од Кремљ и е наменето само …

Сѐ повеќе Руси сакаат мировни преговори со Украина Read More »

ВИДЕО | Инцидент на трибините: Србите избркаа швајцарски навивачи со кече

Вечерва Србија и Швајцарија играат важен натпревар за пласман во следната фаза на Мундијалот од Катар. Непосредно пред почетокот на натпреварот на трибините дојде до мал инцидент. Српски навивачи се налутија кога на трибините во нивна близина се појавија швајцарски фанови со кече. Полицијата веднаш реагираше и ги отстрани навивачите од каде што беа првично …

ВИДЕО | Инцидент на трибините: Србите избркаа швајцарски навивачи со кече Read More »

ВИДЕО | Се појави видео кое докажува дека Луис Енрике лаже?

Шпанија вчера иако изгуби од Јапонија сепак се пласираше во нокаут фазата на Светското првенство. Неколку минути на вториот натпревар кој се играше во ист термина Костарика водеше со Германија и ако така завршеше таа средба Шпанците ќе ги „пакуваа куферите“. Голем дел од јавноста беше убедена дека Шпанија калкулирала и намерно изгубила за да …

ВИДЕО | Се појави видео кое докажува дека Луис Енрике лаже? Read More »

ВИДЕО | Хаос по натпреварот: Уругвајците тргнаа да го тепаат главниот судија

По уште една драма на Светското првенство Уругвај го заврши настапот во Катар и покрај победата против Гана од 2:0. Јужна Кореја успеа да слави против Португалија со 2:1 со гол во самиот финиш и така на местото на Уругвајците патува во осминафиналето. Елиминацијата уругвајските фудбалери тешко ја поднесоа, па дури и ги нападнаа судиите. …

ВИДЕО | Хаос по натпреварот: Уругвајците тргнаа да го тепаат главниот судија Read More »

ВИДЕО | Новинар ја посрамоти најатрактивната хрватска навивачка

Најпопуларната хрватска навивачка Ивана Кнол привлекува големо внимание во Доха каде што репрезентацијата на Хрватска се пласираше во осминафиналето. Ивана е вистинска атракција во Доха, голем број навивачи и новинари се сликаат, меѓутоа еден новинар ја стави во незгодна позиција. Во објавеното видео на социјалните мрежи може да се види како новинарот и поставува едноставно …

ВИДЕО | Новинар ја посрамоти најатрактивната хрватска навивачка Read More »

ВИДЕО | Уште едно изненадување: Уругвај и Гана си одат дома, Јужна Кореја и прави друштво на Португалија!

И денешниот ден не поминува без изненадување во Катар, Јужна Кореја ја победи Португалија и обезбеди пласман во следната фаза заедно со Португалците. Беше Уругвај во осминафиналето се до последните моменти на натпреварот помеѓу Јужна Кореја и Португалија. Португалија брзо поведе против Корејците после само пет минути игра со голот на Хорта. Ким Јонг-Гвон се …

ВИДЕО | Уште едно изненадување: Уругвај и Гана си одат дома, Јужна Кореја и прави друштво на Португалија! Read More »

Директорката која доцна ја прочитала дојавата за бомба: Мејлот стигнал по работното време

Директорката на основното училиште „Кочо Рацин“ во Петровец, Виолета Јаневска се огласи со објаснување во врска со дојавата за бомба во нејзиното училиште, откако се откри дека со задоцнување ја пријавиле дојавата, која била испратена вчера. Таа вели дека мејлот е испратен по завршување на работното време, и во тоа време немало ученици во училиштето. …

Директорката која доцна ја прочитала дојавата за бомба: Мејлот стигнал по работното време Read More »

Ѝ пречел звукот: Жена во Германија двапати ѝ го исклучила респираторот на цимерката во болница

72-годишна жена во Германија е уапсена откако наводно двапати ѝ го исклучувала респираторот на цимерката од болницата затоа што ѝ пречел звукот на машината, јавува „Гардијан“. Жената е приведена под сомнение за обид за убиство од небрежност, по инцидентот во југозападниот град Манхајм во вторникот вечерта. Полицијата и обвинителството велат дека осомничената ѝ го исклучила …

Ѝ пречел звукот: Жена во Германија двапати ѝ го исклучила респираторот на цимерката во болница Read More »

Американската амбасадорка Агелер порачува: Чекорите кон ЕУ, но корупцијата и натаму го кочи напредокот

„Соединетите Држави постојано ја поддржуваат целта на Северна Македонија да биде добро управувана, демократска земја, нудејќи еднакви можности за сите нејзини граѓани, уште од стекнувањето на независноста во 1991 година. Фокусот денес е на подобрување на економската продуктивност, поттикнување на младите да преземат активна улога во иднината на земјата и намалување на корупцијата. Иако чекорите …

Американската амбасадорка Агелер порачува: Чекорите кон ЕУ, но корупцијата и натаму го кочи напредокот Read More »

Белата куќа ја поздрави одлуката на ЕУ за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел

Белата куќа вечерва ја поздрави денешната одлука на Европската унија за „заедничко делување” по прашањето за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел и додаде дека тоа ќе има ефект на ограничувањето на руските приходи. „Ние продолжуваме да веруваме дека ограничувањето на цената ќе помогне да се ограничи способноста на Путин …

Белата куќа ја поздрави одлуката на ЕУ за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел Read More »

Медведев: Властите во Киев станаа непријатели на православната вера

Коментирајќи ги постапките на украинските власти во однос на Украинската православна црква (УПЦ), заменик-претседателот на рускиот Совет за национална безбедност, Дмитриј Медведев, денеска изјави дека тие станале непријатели на православната вера, пренесуваат руските медиуми. „Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква, тие бараат врски со рускиот свет. Го конфискуваат црковниот имот. Тие тепаа свештеници и …

Медведев: Властите во Киев станаа непријатели на православната вера Read More »

Американската амбасадорка Агелер порачува: Чекорите кон ЕУ, но корупцијата и натаму го кочи напредокот

„Соединетите Држави постојано ја поддржуваат целта на Северна Македонија да биде добро управувана, демократска земја, нудејќи еднакви можности за сите нејзини граѓани, уште од стекнувањето на независноста во 1991 година. Фокусот денес е на подобрување на економската продуктивност, поттикнување на младите да преземат активна улога во иднината на земјата и намалување на корупцијата. Иако чекорите …

Американската амбасадорка Агелер порачува: Чекорите кон ЕУ, но корупцијата и натаму го кочи напредокот Read More »

Јорданов ќе го кити Штип, вели дека заштедил доволно струја

Штип ќе се украсува за претстојните новогодишни и божиќни празници, најави градоначалникот Иван Јорданов. Според него, украсувањето нема негативно да влијае на заштедата на електрична енергија, а од друга страна „ќе го донесе новогодишниот дух“. Екипите на ЈП „Стипион” ќе го украсуваат централното градско подрачје и главните булевари. -Ние сме една од општините којашто има …

Јорданов ќе го кити Штип, вели дека заштедил доволно струја Read More »

Ескобар вели дека Владата е добар партнер во спроведувањето на агендата за евроинтеграција

Северна Македонија ги направи сите неопходни реформи за да ја отвори првата врата кон ЕУ, а Владата има капацитет да го направи тоа што треба за земјата да стане полноправна членка на Унијата, изјави Габриел Ескобар, заменик-помошник државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан. На настан посветен на евроатлантската иднина на регионот …

Ескобар вели дека Владата е добар партнер во спроведувањето на агендата за евроинтеграција Read More »

Таравари: Не сме резервна гума на ДУИ, остануваме конструктивна опозиција

Нема никакви преговори со владата за влез на Алијансата на Албанците во централната власт, уште еднаш потврди в.д. претседателот на партијата Арбен Таравари, кој денеска пред Комисијата за прием на кандидатури за претседател на партијата, ја поднесе неговата кандидатура во седиштето во Тетово. Тој вели дека политиката на Алијансата за Албанците ќе остане иста, согласно …

Таравари: Не сме резервна гума на ДУИ, остануваме конструктивна опозиција Read More »

МОН го поздрави разрешувањето на директорката на училиштето во Градско

Министерството за образование и наука ја поздрави одлуката на градоначалникот на општина Градско за разрешување на директорот на основното општинско училиште каде што беше утврден случај на врсничко насилство. – Ја охрабруваме локалната самоуправа да продолжи и да ги интензивира активностите за градење мирна и хармонична училишна средина во која секое дете ќе може да …

МОН го поздрави разрешувањето на директорката на училиштето во Градско Read More »

Шест правила кои децата на Роналдо мора да ги почитуваат, третото ќе ве шокира

Секој родител го сака најдоброто за своето дете, а славниот фудбалер Кристијано Роналдо не е исклучок. Прославениот напаѓач има високи стандарди кога станува збор за нивното воспитување, а акцентот е пред се на здравиот начин на живот и следењето на строго испланиран режим на исхрана. Да потсетиме, фудбалерот во 2010 година го доби своето прво …

Шест правила кои децата на Роналдо мора да ги почитуваат, третото ќе ве шокира Read More »

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Вирусни респираторни инфекции кај децата во зимскиот период

Респираторните вирусни инфекции најчесто ги зафаќаат горните дишни патишта и клинички се манифестираат како: ринит, тонзилит, ларингит, синусит, како и долните респираторни патишта кои одат со клиничка слика на бронхиолит, бронхитис и пневмонија. Во зависност од времетраењето, се делат на акутни и хронични инфекции. Почетокот на вирусната инфекција се бележи со растечено носе, грепкање или …

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Вирусни респираторни инфекции кај децата во зимскиот период Read More »

По препорака на педијатрите: Безбедни, здрави и насмеани деца во градинка и на училиште

Имунолошкиот систем кај децата не е доволно развиен, па затоа вирусите и бактериите побрзо се „лепат“ до нив. Многу деца до осумгодишна возраст страдаат од респираторни инфекции, кои често се повторуваат. Симптомите може да вклучуваат црвено грло, отечени крајници, воспаление на синусите, кашлица, отежнато дишење и зголемено производство на бронхијални секрети. За жал, многу од …

По препорака на педијатрите: Безбедни, здрави и насмеани деца во градинка и на училиште Read More »

Пасивни трикови кои за момент ги смируваат темпераментните деца

Доколку вашето дете е темпераментно, овие совети би можеле да ви бидат од голема корист. Според истражувачите, пасивните трикови, како што се нишањето на детето пред спиење, пеењето и читањето, позитивно влијаат на неговиот темперамент. Од друга страна, активностите како пешачење, возење или играње со детето имаат негативно влијание, заклучил тим од меѓународни научници преку …

Пасивни трикови кои за момент ги смируваат темпераментните деца Read More »

Како да го научите вашето дете да јаде зеленчук и овошје?

Сигурно веќе знаете за сите благодати од редовното јадење овошје и зеленчук, но вашето дете не сака ни да ги проба, а вие немате стратегија. Не очајувајте, бидејќи постојат неколку начини на кои можете да си помогнете Прво не паничете, бидејќи вообичаено е децата да се нервозни – одбиваат одреден вид храна или добиваат соодветна …

Како да го научите вашето дете да јаде зеленчук и овошје? Read More »

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици до скапите автомобили, од чистината и сјајот на улиците до рестораните со „бели чаршафи“, од средновечните госпоѓи со бунди и скап накит до затворените клубови во кои честопати бундите се …

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого Read More »

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО)

Зимата веќе започна, а со неа дојдоа и ниските температури, па време е на себе да ставиме малку потопла гардероба. Кога температурата ќе се приближи до нулата, императив станува потоплата и поудобна облека. Во овој период малку потешко е да изгледате модерно поради многуте слоеви на облека, но ние пронајдовме неколку стајлинзи во кои ќе …

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО) Read More »

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година

Читателките на порталот Фрагрантика, парфемската онлајн-енциклопедија, ги избрале најдобрите парфеми за 2019 година. Најдобар женски парфем во 2019 година: Guerlain “Mon Guerlain Eau de Parfum Intense” Парфемот припаѓа на групата ориентално-древни мириси чии горни ноти се лаванда, мандарина и бергамот, а во средните ноти роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар. Најдобар машки …

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година Read More »

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи

Ким Кардашијан ја продолжи традицијата и еден ден после Божиќ објави фотографии од прославата на празникот. Нејзините божиќни фотографии за само неколку часа собраа повеќе од 1,5 милиони лајкови. Фустанот на Ким, иако многумина го споредуваат со рибина крлушка, одлично ѝ стои, а фризурата и шминката ѝ се беспрекорни. Синовуите Сејнт, Чикаго и Пслам се …

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи Read More »

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО)

На свечената прослава во шведскиот The Concert Hall што се одржа месецов  во чест на Нобеловците, вниманието го украдоа шведските кралски дами. Сите очи беа вперени во принцезите Викторија, Маделеин и Софија, кои по скалилата во салата ги придружуваа овогодинешните лауреати. Убавите принцези дале сè од себе да заблескаат во полн сјај. Најстарата ќерка на …

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО) Read More »

ВИДЕО | Балканскиот дуел во НБА за Богдановиќ

Изминатата вечер во НБА лигата се одигра само еден натпревар во кој видовме и изненадување, Детроит Пистонс славеше победа против Далас со 131:125 после продолжение откако во регуларниот дел беше 117:117. Најдобри на теренот беа балканските ѕвезди Бојан Богдановиќ и Лука Дончиќ. Хрватскиот кошаркар со 30 поени го предводеше својот тим до шестата победа во …

ВИДЕО | Балканскиот дуел во НБА за Богдановиќ Read More »

ВИДЕО: Валенсија ја продолжи резултатската криза на Партизан во Евролигата

Кошаркарите на Валенсија во рамките од 11 коло во Евролигата триумираа против Партизан во Белград по едно продолжение со 100:96 (21:21, 16:22, 23:21, 24:20, 16:12). Потсетување дека член на шпанската екипа е македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ кој е на позајмица во рускиот клуб Уникс Казан. Во победничките редови доминираше Жасил Риверо со 22 поени, а …

ВИДЕО: Валенсија ја продолжи резултатската криза на Партизан во Евролигата Read More »

Пелистер успешен и во Кавадарци и сега го дели врвот со МЗТ и Гостивар

Кошаркарите на Пелистер беа подобри во четвртината на одлука против Еуро Никел 2005, за шести триумф во седум одиграни мечеви (73:64) во последниот натпревар од седмото коло во Првата македонска лига. По една „своја“ четвртина имаа и двете екипи во првото полувреме. Кавадарчани беа подобри првата, ја решија во своја корист со сосема солидни 19:10. …

Пелистер успешен и во Кавадарци и сега го дели врвот со МЗТ и Гостивар Read More »

Перо Антиќ во посета на кошаркарската федерација на Грција

Изминатите неколку дена Претседателот на Кошаркарската Федерација на Македонија, Перо Антиќ ги помина во работна посета на Кошаркарската Федерација на Грција. Тој се сретна со Претседателот на Кошаркарската Федерација на Грција, Евангелос Љољос, кој пак беше во посета на Македонија летото што измина за време на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се …

Перо Антиќ во посета на кошаркарската федерација на Грција Read More »

Словенија има нова ѕвезда во НБА

Тимот на Денвер стигна до нова победа во НБА-лигата, совладувајќи го Хјустон со 120-100, во натпревар кој го одбележа потегот на словенечкиот репрезентативец Влатко Чанчар. Крилото на Денвер на крајот на првата четвртина „полета“ речиси од линијата за слободни фрлања за голема атракција. Cancar takes off from just inside the free-throw line! Catch the best …

Словенија има нова ѕвезда во НБА Read More »

Директорката која доцна ја прочитала дојавата за бомба: Мејлот стигнал по работното време

Директорката на основното училиште „Кочо Рацин“ во Петровец, Виолета Јаневска се огласи со објаснување во врска со дојавата за бомба во нејзиното училиште, откако се откри дека со задоцнување ја пријавиле дојавата, која била испратена вчера. Таа вели дека мејлот е испратен по завршување на работното време, и во тоа време немало ученици во училиштето. …

Директорката која доцна ја прочитала дојавата за бомба: Мејлот стигнал по работното време Read More »

„Илинденска“ е проодна, Јовановски вели дека во понеделник пак ќе блокираат ако нема договор

Откако не бевме примени на средба во Град Скопје, по извесно време ги отстранивме автобусите од „Илинденска”. Ако нема некој договор во меѓувреме овие два дена, од понеделник почнувајќи од шест часот наутро ќе има повторно блокади, изјави попладневи за МИА, директорот на приватниот автобуски превозник „Слобода превоз”, Ленин Јовановски. Тој информираше дека блокадите ќе …

„Илинденска“ е проодна, Јовановски вели дека во понеделник пак ќе блокираат ако нема договор Read More »

Приватните превозници ѝ нудат компромис на Арсовска

Како приватни превозници, подготвени сме веднаш да се вратиме на улица и да превезуваме патници доколку надлежните ни го исплатат долгот кој го имаат кон нас или да ни исплатат барем дел од долгот. Ова го изјави Ленин Јовановски, првиот човек на „Слобода превоз“, кој објасни и дека ваквата одлука на превозниците била донесена денеска …

Приватните превозници ѝ нудат компромис на Арсовска Read More »

Еден месец ништо не се случува: Каде заглави решението за уривање на доградбата на бутикот на улица Македонија?

Бутикот „Шејн“ отворен пред два месеци во локалот каде порано се наоѓаше кафулето „Рома“ на улица Македонија, и распослан со закачалките и облеката онаму каде порано беа поставени масички и столчиња на летната тераса, и покрај решението за уривање од Општина Центар, си работи непречено и од него не фали ниту „стакленце“. Од Центар уште …

Еден месец ништо не се случува: Каде заглави решението за уривање на доградбата на бутикот на улица Македонија? Read More »

Стоилковски бара од Ковачевски и Арсовска да најдат решение за превозниците

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски денеска ги повика премиерот Димитар Ковачевски и градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска да се договорат иведнаш да најдат решение за приватните превозници се со цел хаосот во градот да прекине. Тој обвини дека хаосот во градот е резултат на коалицијата на градоначалничката со СДСМ, и ги повика Арсовска и Ковачевски, …

Стоилковски бара од Ковачевски и Арсовска да најдат решение за превозниците Read More »

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Вељко Ражнатовиќ денеска преку Инстаграм на својот покоен татко Жељко Ражнатовиќ Аркан му го честиташе роденденот. „Среќен роден ден тато. 17.04.1952. се роди Српски Тигар, Српски Херој“, напиша Вељко во објавата и предизвика позитивни реакции кај своите следбеници на оваа социјална мрежа. Но, Инстаграм набрзо потоа му ја избриша објавата, поради како што наведе „насилство …

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша Read More »

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Габриел Бајрам, синот на сега веќе починатиот политичар Амди Бајрам на својот профил на Фејсбук сподели доста емотивно видео направено најверојатно неколку недели или месеци пред смртта на татко му. Амди на видеото плаче додека веднаш до него стои популарниот босански пејач Шериф Коњевиќ и му го пее големиот хит на Шабан Шаулиќ „Сине, сине“. …

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ! Read More »

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто „The Voice Mexico“ почина во понеделникот на 41 година, а странските медиуми пишуваат дека умрел поради компликација од Ковид – 19. 48 часа пред смртта, Латиноамериканецот кој е номиниран за …

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19! Read More »

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Делницата Штип – Крупиште, која е дел од експресниот пат во изградба Штип – Кочани, е пуштена за сообраќај, информираа попладнево од Јавното претпријатие за државни патишта. – Посакувајќи им пријатно и удобно возење на учесниците во сообраќајот на експресниот пат на делницата Штип (клучка Три Чешми)-Крупиште, сакаме да им посочиме патниот правец да го користат …

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште Read More »

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште

Познатата глумица Неда Арнериќ почина во 67-та година од животот. Српските медиуми известуваат дека била пронајдена мртва во нејзиниот стан. Братот на Неда Арнериќ ја нашол седната на трпезариската маса, без траги на насилство, пренесува српски Телеграф, За Арнериќ беше познато дека пати од депресија и во неколку наврати се обидела да си го одземе …

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште Read More »

ФОТО | Фотографија од 70-тите го запали регионот, сите се маѓепсани од жените на неа

На популарната фејсбук-страница „Носталгија“ објавена е фотографија од 70-тите години на минатиот век, која навистина буди носталгија и сведочи за естетиката на едно време, и колку е модата, всушност, циркуларна и колку стандардните на убавина се варијабилни и променливи. Фотографијата брзо стана вирална, собирајќи илјадници лајкови и стотици споделувања и коментари, а повеќето се согласуваат …

ФОТО | Фотографија од 70-тите го запали регионот, сите се маѓепсани од жените на неа Read More »

Што прави денеска: Кристина Илиевска, моден консултант и стратег

Кристина Илиевска е креативен консултант, ментор и стратег за модни брендови и агенции. Во седиштето на високата мода, Париз, во 2012 година завршува студии по бизнис администрација и ја започнува својата работа како моден консултант. Денес, таа работи со брендови и интернационални модни недели. За време на пандемијата извесно време поминува во своето Скопје, но …

Што прави денеска: Кристина Илиевска, моден консултант и стратег Read More »

Со помош на овие трикови: Французинките јадат кроасани и пијат вино, а се слаби

Французинките важат за едни од најелегантните дами со посебна убавина кои немаат многу поголеми проблеми со килограмите, иако многу често уживаат во неодоливиот вкус на нивните познати кроасани, како и во чаша уште подобро вино. Се прашувате како? Имено, повеќето од нив прибегнуваат кон следните трикови кои се незаменливи сојузници во одржувањето на младешкиот изглед …

Со помош на овие трикови: Французинките јадат кроасани и пијат вино, а се слаби Read More »

Интервју со Весна Ивановиќ Кастаред: Да ги отфрлиме стереотипите за да го прекинеме насилството врз жените и девојчињата

На 25 ноември започнува меѓународната кампања 16 дена активизам против родово базирано насилство. По тој повод разговараме со Весна Ивановиќ Кастаред, раководителка на Канцеларијата на UN Women – Скопје. Денеска започнува меѓународната кампања 16-дена активизам против родово базираното насилство. Кои прашања се во фокусот годинава? – Повикот за обединување на сите чинители во активизмот против …

Интервју со Весна Ивановиќ Кастаред: Да ги отфрлиме стереотипите за да го прекинеме насилството врз жените и девојчињата Read More »

Модна икона и моќна социјална и политичка фигура: Која е Моза бин Насер, сопруга на катарскиот шеик?

Изминативе неколку денови цел свет зборува за Светското првенство во фудбал, на чие отворање присуствуваше Моза бин Насер, сопруга на шеикот Хамад бин Халифа ал Тани, поранешниот емир на Катар и мајка на актуелниот емир Тамим бин Хамад ал Тани. Моза е една од трите сопруги на шеикот Хамад бин Халифа ал Тани и мајка …

Модна икона и моќна социјална и политичка фигура: Која е Моза бин Насер, сопруга на катарскиот шеик? Read More »

ФОТО | Луксузна забава: Агнеса Органџиева го прослави 39-тиот роденден

Кристална торта на два спрата, гарланд од стотици балони во црна и сребрена боја, свеќи, многу подароци и цветни букети беа само дел деталите и подароците на роденденската прослава на Агнеса Органџиева, правник, мајка и инфлуенсерка.   View this post on Instagram   A post shared by Agnesa Organdzieva 🛸 (@agnesaorgandzieva) Органџиева, својот роденден го …

ФОТО | Луксузна забава: Агнеса Органџиева го прослави 39-тиот роденден Read More »

Совети: Овие намирници се најдобри за црниот дроб

По кожата, црниот дроб е втор најголем орган во вашето тело, за кој научниците тврдат дека извршува дури 500 задачи кои се клучни за одржување на здравјето. Црниот дроб ја разградува храната што ја јадеме, ги отстранува токсините од крвта, управува со нивото на холестерол, му помага на нашето тело да ги апсорбира мастите и …

Совети: Овие намирници се најдобри за црниот дроб Read More »

ВИДЕО | Непрепознатлив: Сајмон Кауел ги загрижи обожавателите

Познатиот член на жирито на „Britain’s God Talent“ и „America’s Got Talent“, Сајмон Кауел ги загрижи своите обожаватели и следачи со неговото „ново“ лице. Имено, многумина забележаа дека тој можеби претерал со ботоксот или пластичните операции. 🤡Simon Cowell has sparked concern from fans in a new video shared to social media on Thursday. pic.twitter.com/ncePBmmq3T — …

ВИДЕО | Непрепознатлив: Сајмон Кауел ги загрижи обожавателите Read More »

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?

Како и секој петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?“. Викендите се секогаш резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии кои со сигурност …

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд? Read More »

Почина Виктор Барбутов, вокалистот на „Амајлија бенд“

Виктор Барбутов, вокалистот на „Амајлија бенд“ починал утринава на 43-годишна возраст, откако синоќа му се слошило. Естрадата денес се збогува со него, во неверување од лошата вест која ја дочека утрово. „Не можеме да се соземеме. Над дваесет години бевме заедно, делевме и добро и лошо. Ги остави зад себе малата ќеркичка и сопругата, претешко …

Почина Виктор Барбутов, вокалистот на „Амајлија бенд“ Read More »

Виц на денот: Преселба

Разговараат две пријателки по подолго време: – Трпано, советувај ме што да правам? Оној мојот, нели пред две години, отиде во Америка и сега ме вика да одам таму со двете деца… – Па, ти си луда! Зошто воопшто прашуваш, спакувај ги куферите и тргнувај. – Абе, да тргнам, ама децата во меѓувреме станаа четири…

Виц на денот: Час по физика

Наставникот по физика прашува: – Кој ке повтори за електрична енергија? Повеќето ученици кренале рака, но најмногу Цветко. Наставникот го станал Цветко. Цветко: – Електричната енергија доаѓа од Зоолошката градина! Наставникот се зачудил и го прашал: – Зошто од Зоолошката градина? Цветко: – Па, вчера кога имавме слава и кога наеднаш снема струја дедо ми …

Виц на денот: Час по физика Read More »

Виц на денот: Ноќевање

Се враќа мрежен администратор дома по два дена и жена му го чека на врата: – Ајде сега да ми објасниш каде беше и што правеше! Човеков сиот расеан вели: – Види драга, вчера требаше да се одржи состанок на работа и чекавме додека дојде делегација од странство. Откако заврши состанокот, доцна вечерта почна да …

Виц на денот: Ноќевање Read More »

Интервју со Емил Парнаџиски, музички продуцент: „Самомк“ – радио што ќе се грижи и ќе ја чува македонската музика

Емил Парнаџиски е вљубеник во музиката, посветен, пред сѐ, на џезот, соулот, фанкот, со долгогодишно искуство во повеќе скопски радиостаници. Од пред некоја година е сопственик и уредник на „Just Music Radio“, а овој пат најавува нов и смел проект, „Самомк“, радио што ќе ја негува и промовира исклучиво македонската музика. Интервјуто го правиме неполн …

Интервју со Емил Парнаџиски, музички продуцент: „Самомк“ – радио што ќе се грижи и ќе ја чува македонската музика Read More »

Виц на денот: Молење

Трпе се враќа дома камен пијан, а на вратата го чека Трпана со метла во раката. Трпе паѓа на колената, ги скрстува рацете како за молитва и со тажен глас и вели: – Те молам, немој да одлеташ… последен пат ми е ова, ти ветувам.

Холандија ќе го блокира приемот на Бугарија во шенген-зоната

Следната недела, Холандија ќе се согласи Романија и Хрватска да се приклучат на шенген-зоната, но ќе го блокира приемот на Бугарија, објави холандската државна телевизија. Владата на денешната седница одлучила дека Бугарија сѐ уште не ги исполнува условите за влез во шенген-зоната. Холандскиот министер за надворешни работи Вопке Хоекстра по состанокот изјави дека се уште …

Холандија ќе го блокира приемот на Бугарија во шенген-зоната Read More »

Курти откако Вучиќ го нарече „терористичко ѓубре”: Не можам да зборувам за нивото на едукација

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека последните именувања на Срби за членови на неговата Влада, на кои се противат најголемата партија на косовските Срби, Српска листа (СЛ) и официјален Белград, ги извршил согласно одредбите на Уставот на Косово со кои се регулираат малцинските права. Одговарајќи на новинарско прашање за вчерашната изјава на претседателот на Србија, …

Курти откако Вучиќ го нарече „терористичко ѓубре”: Не можам да зборувам за нивото на едукација Read More »

Албанија се празни, над 30% од населението живее во странство

Според извештајот на Обединетите нации Албанија ја има третата по големина дијаспора во светот, јави Топ чанел. Според оваа листа, 30,7 отсто од албанското население живее во дијаспората. „По падот на комунизмот во раните 1990-ти години, многу луѓе заминаа во потрага по подобри економски можности, на пример, Западна Европа, се вели во извештајот. Денес, најголем …

Албанија се празни, над 30% од населението живее во странство Read More »

Курти: Ако постои волја за неколку месеци ќе има договор меѓу Србија и Косово

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека конечен договор меѓу Косово и Србија, доколку постои сериозна желба за нормализација на односите, може да се постигне веќе за неколку месеци, односно до идната пролет. Во обраќање пред новинарите по денешната посета на невладината организација Хендикос, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, Курти …

Курти: Ако постои волја за неколку месеци ќе има договор меѓу Србија и Косово Read More »

Убиецот на бремената сопруга во Приштина се самоуби во присуство на полицијата

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља објави дека убиецот на бремената жена М. Х. (35), 31-годишниот Сокол Халили се самоубил денеска во присуство на полицијата, откако бил локализиран од органите на прогонот. Според Свечља, наспроти обидите на полцијата да преговара со него, Халили одбил да се предаде и извршил самоубиство. – По интензивната …

Убиецот на бремената сопруга во Приштина се самоуби во присуство на полицијата Read More »

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. Ниту едно истражување досега не …

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива Read More »

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба? Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…  1 Постарите жени се лоши љубовници Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. …

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта! Read More »

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО)

Како што се наближуваат новогодишните и божиќните празници паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува порталот „The Sun“. За усовршување на оваа поза, понежниот пол треба треба да се наведне пред партнерот, потоа да се склопат рацете и лактите да се потпираат на маса или друг соодветен …

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО) Read More »

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа!

„AFFAIR at work” во превод – афера на работа, е новата интернет страница за запознавање чии целни лица се главно поединци кои не се нужно самци, а сакаат тајно да стапат во интимен однос со колегата од работа, и тоа во удобноста на своето работно место. Иако интернет страниците кои ги спојуваат прељубниците не се …

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа! Read More »

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица. Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас. Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може …

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто… Read More »

Народен непријател

Најубаво е да си глуп. Демократијата подразбира тивка пропаст – мнозинството да одлучува, зарем тоа не е доволно за бездна? Сите замки што доаѓаат со владеење на мнозинството во демократијата се стара тема, тешка и мачна. Секоја недемократска власт би сакала мнозинството да се претвори во закржлавени, отупавени граѓани, несвесни за себе, несвесни за ништо …

Народен непријател Read More »

Дигиталниот идентитет на Македонија во светот на вештачката интелигенција

Преку интегративните процеси во ЕУ, Македонија се бори за зачувување на сопствениот идентитет. Но, дали нешто се прави на полето на дигиталниот идентитет и актуелното поле на вештачката интелигенција? Следниот фронт на кој треба да се бориме е македонскиот дигитален идентитет, особено со помош на вештачката интелигенција. На тој начин не само што може да …

Дигиталниот идентитет на Македонија во светот на вештачката интелигенција Read More »

Бојкот против ароганцијата

Ароганцијата на државните функционери во односот со новинарите, а со самото тоа и македонската јавност, станува општествена парадигма. Владата, како што е очигледно, многу помалку се грижи за односот на нејзините функционери кон јавноста, а со тоа и за сопствениот имиџ, а сосема е преокупирана со односите внатре во владината коалиција. За мир во куќа, …

Бојкот против ароганцијата Read More »

Преспанскиот договор продолжува да дава позитивни резултати

Со одлуката на грчките судови да го регистрираат Центарот за македонски јазик во Грција, во Лерин, објавена во Билтенот за судски одлуки и публикации на 7 ноември 2022 година, на сите оние што злонамерно го толкуваа Преспанскиот договор, сега им се отвори можност да си олеснат на душата и да ја прифатат реалноста. Преспанскиот договор …

Преспанскиот договор продолжува да дава позитивни резултати Read More »

Canes belli

Ова наше милитантно време, во кое убијците, крстоносците, блудните и перверзни политичари, бандитите, пиратите и професионалците на смртта се главните и славни ликови, ни нуди на показ болни слики, налудничави политички концепти, безвредна и површна кич-култура, ѕвекот на оружје, расчеречени глави и контролирани умови. Секојдневие ни станале кражбите, кривоклетствата, измамите, насилствата, грабежите…, и таквите modi …

Canes belli Read More »

Суперлига: Вардар убедлив против Куманово

Aктуелниот шампион на Македонија, Вардар 1961 без проблеми стигна до нова убедлива победа во Суперлигата. Во првиот натпревар од 13. коло „црвено-црните“ го покажаа својот квалитет и славеа против Куманово со 37:21. Натпреварот се играше во малата сала во спортскиот центар „Јане Сандански“, а избраниците на Владо Недановски брзо го решија прашањето на победникот. После …

Суперлига: Вардар убедлив против Куманово Read More »

ВИДЕО | Промовирана химната за Светското првенство во ракомет

Многу брзо по завршувањето на Светското првенство во фудбал не очекува и Светското првенство во ракомет кое се игра во јануари. ИХФ сега ја објави химната за ова Светско првенство која е во изведба на полската пејачка Алисија Шемплинска. Песната го носи насловот „Држете се заедно“. Станува збор за пејачка која е голема ѕвезда во …

ВИДЕО | Промовирана химната за Светското првенство во ракомет Read More »

ФОТО | „Пелистерци“ како Јапонци: Победија во Германија и ја „светнаа“ соблекувалната

Еурофарм Пелистер вчера во четвртото коло од Европската лига го соволада Мотор Запорожје со 30:33. Поради руската агресија во Украина натпреварот се одигра во германски Диселдорф. Освен со победата „пелистерци“ се покажаа и како одлични гости затоа што ја „светнаа“ соблекувалната по завршувањето на натпреварот. Слично како што навикнавме да гледаме од Јапонците кога нивната …

ФОТО | „Пелистерци“ како Јапонци: Победија во Германија и ја „светнаа“ соблекувалната Read More »

ВИДЕО: Данецот Хенеберг го водеше Еурофарм Пелистер до победа над Мотор Запорожје

Во рамките од четвртото коло во ЕХФ Европската лига составот на Еурофарм Пелистер со 30:33 го совлада Мотор Запорожје. Овој натпревар поради руската агресија врз Украина се играше во германскиот град Диселдорф и во кој славеше македонскиот вицешампион. Данскиот интернационалец Себастиан Хенеберг блескаше во редовите на Еурофарм Пелистер со 14 голови, а четири запиша Црногорецот …

ВИДЕО: Данецот Хенеберг го водеше Еурофарм Пелистер до победа над Мотор Запорожје Read More »

Танкоски: Имаме големи шанси во Диселдорф, фаворити сме против Мотор Запорожје

Денеска од 18.45 часот составот на Еурофарм Пелистер ќе го игра својот четврти натпревар сезонава во ЕХФ Европската лига, а противник е Мотор Запорожје. Поради руската агресија врз Украина, Мотор Запорожје ќе биде домаќин на македонскиот вицешампион во германскиот град Диселдорф. Ова е шанса за играчите на тренерот Ларс Валтер да им се вратат на …

Танкоски: Имаме големи шанси во Диселдорф, фаворити сме против Мотор Запорожје Read More »

Формула 1 и во 2023 година нема да се вози во Кина

Во изминатиот период Кина повторно се соочува со проблеми поради Ковид-19, а поради таквата трка сега е откажана и трката во 2023 година во Шангај. Организаторите се надеваа дека за првпат после 2019 година Формула 1 повторно ќе се врати во Кина, но на календарот сега повторно се 23 трки. Во раковдството на Формула 1 …

Формула 1 и во 2023 година нема да се вози во Кина Read More »

Калин Ивановски лесно до полуфинале во Мадрид

Македонскиот најдобар тенисер Калин Ивановски без поголеми проблеми обезбеди пласман во полуфиналето ИТФ фјучерс турнирот вреден 15.000 долари во Мадрид. Во денешното четвртфинале Ивановски беше подобар од Мексиканецот Рубио Фиерос кој во овој момент е 862. тенисер на АТП листата. Ивановски беше подобар со максимални 2:0 во сетови 6:4 и 6:1. Противник во полуфиналето на …

Калин Ивановски лесно до полуфинале во Мадрид Read More »

По еден век финиш во Париз, Тур де Франс во 2024 година ќе финишира во Ница

Последната етапа на Тур де Франс, која традиционално се одржува на Елисејските полиња во Париз, ќе биде преместена во Ница во 2024 година, кога главниот град на Франција е домаќин на Олимпијадата. Финалето на најголемата велосипедска трка не е поместено во последните 100 години, но изданието во 2024 година ќе се одржи додека Париз се …

По еден век финиш во Париз, Тур де Франс во 2024 година ќе финишира во Ница Read More »

Некогаш Мајкл Џонсон беше светски рекордер на 200 метри, а потоа мораше да учи да оди

Олимписката легенда, некогашниот американски атлетичар Мајкл Џонсон, ја започна најтешката битка во животот откако пред неколку години доживеа мозочен удар. Џонсон (55), еден од најдобрите спринтери во историјата, освои четири златни медали на три олимпијади во низа, поставувајќи светски рекорд на 200 метри (19,32 секунди), кој подоцна беше соборен од Усеин Болт. Во 2018 година …

Некогаш Мајкл Џонсон беше светски рекордер на 200 метри, а потоа мораше да учи да оди Read More »

Македонскиот тенисер Ивановски ќе се бори за полуфинале во Мадрид

Македонскиот тенисер продолжува успешно во Мадрид откако денеска во осминафиналето со резултат 2:0 во сетови го совлада Федерико Бондиоли од Италија. Калин Ивановски, кој е петти носител на турнирот во шпанскиот главен град, ги освои двата сета со 6:3 и 6:4 за скоро еден и пол час игра. За пласман нашиот натпреварувач во полуфиналето ќе …

Македонскиот тенисер Ивановски ќе се бори за полуфинале во Мадрид Read More »

Ѝ пречел звукот: Жена во Германија двапати ѝ го исклучила респираторот на цимерката во болница

72-годишна жена во Германија е уапсена откако наводно двапати ѝ го исклучувала респираторот на цимерката од болницата затоа што ѝ пречел звукот на машината, јавува „Гардијан“. Жената е приведена под сомнение за обид за убиство од небрежност, по инцидентот во југозападниот град Манхајм во вторникот вечерта. Полицијата и обвинителството велат дека осомничената ѝ го исклучила …

Ѝ пречел звукот: Жена во Германија двапати ѝ го исклучила респираторот на цимерката во болница Read More »

Медведев: Властите во Киев станаа непријатели на православната вера

Коментирајќи ги постапките на украинските власти во однос на Украинската православна црква (УПЦ), заменик-претседателот на рускиот Совет за национална безбедност, Дмитриј Медведев, денеска изјави дека тие станале непријатели на православната вера, пренесуваат руските медиуми. „Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква, тие бараат врски со рускиот свет. Го конфискуваат црковниот имот. Тие тепаа свештеници и …

Медведев: Властите во Киев станаа непријатели на православната вера Read More »

Танзанија осуди 11 луѓе на смрт, поради убиство на активист против ловокрадството

Високиот суд во Танзанија денеска осуди 11 лица на смрт за убиството на Вејн Лотер од Јужна Африка, активист кој се борел за зачувување на дивечот, односно против ловокрадството. Лотер беше застрелан во август 2017 година додека се возеше во такси во танзанскиот град Дар ес Салам. Меѓу осудените на смрт има девет Танзанијци и …

Танзанија осуди 11 луѓе на смрт, поради убиство на активист против ловокрадството Read More »

Коалицијата предводена од САД со засилена патрола во Сирија по турските бомбардирања

Меѓународната воена коалиција, предводена од САД, ги засили патролите во североисточна Сирија, откако областа беше бомбардирана од турските сили, изјави денеска неименуван воен извор. Турција, на 20 ноември, почна серија воздушни напади врз позиции на курдските борци во североисточна Сирија, за кои официјална Анкара се изјаснува дека се терористи. Неколку стотици војници од меѓународната коалиција …

Коалицијата предводена од САД со засилена патрола во Сирија по турските бомбардирања Read More »

На Ковид-19 сепак „не му дојде крајот“, од СЗО велат дека има услови за нови варијанти

Светската здравствена организација се надеваше дека главната фаза на пандемијата на Ковид е при крај, но тоа не се случи, изјави денеска шефот на организацијата Тедрос Аданом Гебрејсус. „Не можеме навистина да кажеме дека вонредната фаза на оваа пандемија сега е зад нас. Се надевавме на тоа, но досега тоа не се случи… Сè уште …

На Ковид-19 сепак „не му дојде крајот“, од СЗО велат дека има услови за нови варијанти Read More »

ВИДЕО | Инцидент на трибините: Србите избркаа швајцарски навивачи со кече

Вечерва Србија и Швајцарија играат важен натпревар за пласман во следната фаза на Мундијалот од Катар. Непосредно пред почетокот на натпреварот на трибините дојде до мал инцидент. Српски навивачи се налутија кога на трибините во нивна близина се појавија швајцарски фанови со кече. Полицијата веднаш реагираше и ги отстрани навивачите од каде што беа првично …

ВИДЕО | Инцидент на трибините: Србите избркаа швајцарски навивачи со кече Read More »

ВИДЕО | Се појави видео кое докажува дека Луис Енрике лаже?

Шпанија вчера иако изгуби од Јапонија сепак се пласираше во нокаут фазата на Светското првенство. Неколку минути на вториот натпревар кој се играше во ист термина Костарика водеше со Германија и ако така завршеше таа средба Шпанците ќе ги „пакуваа куферите“. Голем дел од јавноста беше убедена дека Шпанија калкулирала и намерно изгубила за да …

ВИДЕО | Се појави видео кое докажува дека Луис Енрике лаже? Read More »

ВИДЕО | Хаос по натпреварот: Уругвајците тргнаа да го тепаат главниот судија

По уште една драма на Светското првенство Уругвај го заврши настапот во Катар и покрај победата против Гана од 2:0. Јужна Кореја успеа да слави против Португалија со 2:1 со гол во самиот финиш и така на местото на Уругвајците патува во осминафиналето. Елиминацијата уругвајските фудбалери тешко ја поднесоа, па дури и ги нападнаа судиите. …

ВИДЕО | Хаос по натпреварот: Уругвајците тргнаа да го тепаат главниот судија Read More »

ВИДЕО | Новинар ја посрамоти најатрактивната хрватска навивачка

Најпопуларната хрватска навивачка Ивана Кнол привлекува големо внимание во Доха каде што репрезентацијата на Хрватска се пласираше во осминафиналето. Ивана е вистинска атракција во Доха, голем број навивачи и новинари се сликаат, меѓутоа еден новинар ја стави во незгодна позиција. Во објавеното видео на социјалните мрежи може да се види како новинарот и поставува едноставно …

ВИДЕО | Новинар ја посрамоти најатрактивната хрватска навивачка Read More »

ВИДЕО | Уште едно изненадување: Уругвај и Гана си одат дома, Јужна Кореја и прави друштво на Португалија!

И денешниот ден не поминува без изненадување во Катар, Јужна Кореја ја победи Португалија и обезбеди пласман во следната фаза заедно со Португалците. Беше Уругвај во осминафиналето се до последните моменти на натпреварот помеѓу Јужна Кореја и Португалија. Португалија брзо поведе против Корејците после само пет минути игра со голот на Хорта. Ким Јонг-Гвон се …

ВИДЕО | Уште едно изненадување: Уругвај и Гана си одат дома, Јужна Кореја и прави друштво на Португалија! Read More »

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на …

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути Read More »

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас!

Старите знаеле и се уште знаат илјадници трикови, за кои ние без оглед колку пари „ќе фрлиме“ за друго поинакво и помодерно решение, никогаш нема да го постигнеме нивниот успех. Ова е совет кој заслужува внимание. Пренесуван од колено на колено, од баба на мама, па за сите нас, урааа. Стоп, нема повеќе купување скапи …

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас! Read More »

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават

Лицето на Џенифер Лопез секогаш изгледа совршено, а сето тоа благодарение на спретните раце на Скорт Барнс. Тој веќе со години е задолжен за шминката на пејачката, а сега ги сподели и грешките што жените најчесто ги прават и поради тоа изгледаат неколку години постари. Шминката може да го нагласи она што е најубаво на …

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават Read More »

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО)

Жената која ја нарекуваат „жива Златокоса“ има веројатно најдолга коса на светот и вели дека постојано добива понуди за брак од мажи од цел свет. View this post on Instagram Good morning my friends❤ Have a wonderful day?? #instagram#длинныеволосы#longhair#rapunzel#длиннаякоса#красивыедевушки#topgirls#odessagram#одесса#длиннаякоса#рапунцель#модельодесса#длинныеволосыукраина#длинныеволосыодесса#волосыодесса#superlonghair#sexiesthair#hairdiva#reallylonghair#instahair#longhairdontcare#hairstyle#hairfashion#famouspeople#starlife#verylonghair#hairstyles#рапунцельукраина#rapunzelukraine#longhairbeauty#уходзаволосами A post shared by ❤Alena Kravchenko❤ (@alenuwka_longhair) on Jun 25, 2019 at 11:07pm PDT Косата на …

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО) Read More »

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО)

Влегувањето во новата година и новата деценија многумина ќе ги инспирира на промени. Некои ќе појдат во теретана, некои ќе ја променат работата, а некои фризурата. Ако сте во третата група и размислувате за промена на вашиот изглед, ви претставуваме четири фризури кои ќе бидат апсолутен хит во 2020 година. Боб фризура View this post …

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО) Read More »

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?

Како и секој петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?“. Викендите се секогаш резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии кои со сигурност …

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд? Read More »

ФОТО | Бер Грилс ќе снима емисија за борбата на Украинците, Зеленски му се заблагодари

Познатиот британски ТВ-авантурист Бер Грилс го посети главниот град на Украина, Киев, каде се сретна со претседателот Володимир Зеленски. „Оваа недела ја имав привилегијата да отпатувам за Киев и да поминам време со претседателот Зеленски… Искуството со украинската метропола за време на војната е неспоредливо со сѐ што доживеав досега“, напиша водителот на Твитер. Британецот …

ФОТО | Бер Грилс ќе снима емисија за борбата на Украинците, Зеленски му се заблагодари Read More »

ВИДЕО | Првиот трејлер за документарецот за Хари и Меган: Никој не гледа што се случува зад затворени врати

Филмската платформа Нетфликс конечно го објави првиот трејлер за долгонајавуваниот документарец за принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл. Трејлерот започнува со прашањето: „Зошто сакаше да го направиш овој документарец?“, по што следуваат неколку црно-бели фотографии од приватниот албум на познатата двојка, пред Хари да одговори: „Никој не гледа што се случува зад затворени врати“. …

ВИДЕО | Првиот трејлер за документарецот за Хари и Меган: Никој не гледа што се случува зад затворени врати Read More »

Серијата „Wednesday“ руши рекорди на гледаност на Нетфликс

Моментално, серијата „Wednesday“ е една од најгледаните содржини на филмската платформа Нетфликс. Имено, таа го собори рекордот за најгледана серија на Нетфликс на англиски јазик, кој до неодамна го држеше серијата „Stranger Things“. Нетфликс објави дека серијата била гледана 341,2 милиони часа за само една недела од нејзиното објавување. Во новиот проект на режисерот Тим …

Серијата „Wednesday“ руши рекорди на гледаност на Нетфликс Read More »

Кој ќе биде новиот Зоро?

Шпанскиот глумец, режисер и продуцент Антонио Бандерас, кој го глумеше маскираниот одмаздник во „Маската на Зоро“ од 1998 година и продолжението „Легендата за Зоро“ од 2005 година, изјави дека Том Холанд би бил идеалниот актер кој треба да го заземе неговото место.   View this post on Instagram   A post shared by Antonio Banderas …

Кој ќе биде новиот Зоро? Read More »

Ручек за денеска од Стефанија Несторовска: Ракчиња со зеленчук

Стефанија Несторовска, која стои зад инстаграм-профилот и блогот snestorovska.com, вели дека ваквите оброци се секојдневие на нејзината трпеза. Особено во текот на неделата, кога има многу обврски, а не многу време за готвење. Стефанија користи сѐ што ѝ се наоѓа при рака и секогаш излегува нешто интересно и вкусно на крај. Таа истакнува дека зеленчукот …

Ручек за денеска од Стефанија Несторовска: Ракчиња со зеленчук Read More »

ВИДЕО: Мелем на вкусови, храна во тегли за заштита на животната средина

Дипломирана економистка и археолог во време на пандемија и економска криза донесуваат одлука за самовработување и со нивните активности да дадат придонес во намалувањето на употребата на пластика за пакување, за сметка на употребата на материјали за реупотреба. Така неодамна настанала продавницата „Мелем од вкусови“, каде што здрави намирници се продаваат во тегли, кои потоа …

ВИДЕО: Мелем на вкусови, храна во тегли за заштита на животната средина Read More »

Ручек готов за половина час, брз и економичен: Пилешка бајадера

Ви донесуваме предлог рецепт за домаќинки кои не знаат што денеска да направат за ручек. Ако сте во трка со времето, овој рецепт е нешто феноменално. Брзо, лесно и економично. Состојки: – 2 филети пилешко бело месо – 200 гр кашкавал – 300 гр суво месо – 1 павлака – 2 јајца – 3 чешниња …

Ручек готов за половина час, брз и економичен: Пилешка бајадера Read More »

Само биберот е вечен: Кој е рокот на траење на зачините? 

Кога подготвуваме јадење, обично се прашуваме дали го имаме вистинскиот зачин за него, но никогаш не се запрашуваме дали тој е и сѐ уште употреблив.   Всушност, присетете се – кога посегнувате по ќесичка цимет, рузмарин или оригано, сигурно не размислувате за тоа кога сте ја отвориле. За вас е важно само да го имате …

Само биберот е вечен: Кој е рокот на траење на зачините?  Read More »

Јаболковиот оцет во служба на убавината: Исчистете го телото од токсини и хидрирајте ја кожата

Кујната стана нов извор на средства за убавина и нега. Јаболковиот оцет е еден од многуте производи кои можете да ги користите за таа цел. Тој влијае на циркулацијата на малите капилари, има антисептични својства кои го спречуваат настанувањето на бактерии и вируси на кожата и може да се користи како средство за чистење на …

Јаболковиот оцет во служба на убавината: Исчистете го телото од токсини и хидрирајте ја кожата Read More »

ФОТО | Луксузна забава: Агнеса Органџиева го прослави 39-тиот роденден

Кристална торта на два спрата, гарланд од стотици балони во црна и сребрена боја, свеќи, многу подароци и цветни букети беа само дел деталите и подароците на роденденската прослава на Агнеса Органџиева, правник, мајка и инфлуенсерка.   View this post on Instagram   A post shared by Agnesa Organdzieva 🛸 (@agnesaorgandzieva) Органџиева, својот роденден го …

ФОТО | Луксузна забава: Агнеса Органџиева го прослави 39-тиот роденден Read More »

ВИДЕО | Непрепознатлив: Сајмон Кауел ги загрижи обожавателите

Познатиот член на жирито на „Britain’s God Talent“ и „America’s Got Talent“, Сајмон Кауел ги загрижи своите обожаватели и следачи со неговото „ново“ лице. Имено, многумина забележаа дека тој можеби претерал со ботоксот или пластичните операции. 🤡Simon Cowell has sparked concern from fans in a new video shared to social media on Thursday. pic.twitter.com/ncePBmmq3T — …

ВИДЕО | Непрепознатлив: Сајмон Кауел ги загрижи обожавателите Read More »

Почина Виктор Барбутов, вокалистот на „Амајлија бенд“

Виктор Барбутов, вокалистот на „Амајлија бенд“ починал утринава на 43-годишна возраст, откако синоќа му се слошило. Естрадата денес се збогува со него, во неверување од лошата вест која ја дочека утрово. „Не можеме да се соземеме. Над дваесет години бевме заедно, делевме и добро и лошо. Ги остави зад себе малата ќеркичка и сопругата, претешко …

Почина Виктор Барбутов, вокалистот на „Амајлија бенд“ Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Скандалозна журка во Катар: Жени на фудбалери топлес скокале во базен

Фудбалерите на Велс завршија на последното место во групата Б на Светското првенство во фудбал во Катар и го завршија учеството на Мундијалот, а куферите ги спакуваа и нивните весели „понежни половини“. За време на натпреварот, времето главно го поминувале пиејќи алкохол и во базен, како и правејќи журки кои, по консумирањето на разни алкохолни …

ФОТО+ВИДЕО | Скандалозна журка во Катар: Жени на фудбалери топлес скокале во базен Read More »

Ненадејно почина ѕвездата на ТикТок, пред смртта објавила мистериозна порака

Мега Такур, канадската ѕвезда на ТикТок, починала минатата недела на 21-годишна возраст. На Инстаграм нејзините родители објавија нејзина фотографија со потресен текст: – Со тешко срце објавуваме дека светлината на нашиот живот, нашата љубезна, грижлива и убава ќерка Мега Такур почина ненадејно и неочекувано на 24 ноември 2022 година во раните утрински часови. Мега беше …

Ненадејно почина ѕвездата на ТикТок, пред смртта објавила мистериозна порака Read More »

Белата куќа ја поздрави одлуката на ЕУ за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел

Белата куќа вечерва ја поздрави денешната одлука на Европската унија за „заедничко делување” по прашањето за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел и додаде дека тоа ќе има ефект на ограничувањето на руските приходи. „Ние продолжуваме да веруваме дека ограничувањето на цената ќе помогне да се ограничи способноста на Путин …

Белата куќа ја поздрави одлуката на ЕУ за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел Read More »

Треба да продолжи дискусијата за прогресивното оданочување, вели Ковачевски еден ден откако објави дека се укинува

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека дискусијата за прогресивното одданочување треба да продолжи низ инклузивен процес, а во тој процес во иднина со ново софтверско решение да се земат во предвид вкупните примања во семејството. -Таа дискусија треба да продолжи, низ инклузивен процес во којшто ќе бидат вклучени не само стопанските комори, и оние коишто се …

Треба да продолжи дискусијата за прогресивното оданочување, вели Ковачевски еден ден откако објави дека се укинува Read More »

Мицкоски: ЕСМ за само три дена ќе увезе струја за 4,2 милиони евра

„Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела” во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само три дена, од 5 до 7 декември, ЕСМ ќе увезе струја во вредност од околу 4,2 милиони евра“, напиша на Фејсбук лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „За само еден месец, од 7 ноември до 7 …

Мицкоски: ЕСМ за само три дена ќе увезе струја за 4,2 милиони евра Read More »

За да го надомести падот на продажбата на вакцини против Ковид, Фајзер со нова инвестиција во Европа

Американскиот фармацевтски гигант „Фајзер” денеска соопшти дека ќе инвестира повеќе од 2,5 милијарди долари во производство на лекови во Европа за да го надомести изгубениот приход по истекот на патентите за некои лекови и падот на продажбата на вакцината против „Ковид-19″. Фајзер планира да потроши повеќе од 1,2 милијарди евра за проширување на фабриката во …

За да го надомести падот на продажбата на вакцини против Ковид, Фајзер со нова инвестиција во Европа Read More »

Бранимир Јовановиќ: Тоа што го објави Владата не е даночна реформа

Бранимир Јовановиќ, економист од Виенскиот институт за меѓународни економски студии, кој важи и за голем поборник на прогресивното однаочување, во изјава за „Слободен печат“ вели дека „тоа што го објави Владата не е даночна реформа“. – Не е реформа, затоа што нема да се смени скоро ништо во однос на тоа што го има сега …

Бранимир Јовановиќ: Тоа што го објави Владата не е даночна реформа Read More »

Путин планирал за 10 дена да ја освои Украина! Специјалците имале задача да го ликвидираат украинското раководство!

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност откри наводни детали од пред инвазискиот план на Москва врз Украина, врз основа на заробените руски документи, наводно потпишани од Владимир Путин лично. Русија планирала да ја окупира Украина во рок од 10 дена и да ја припои до август оваа година, наведува британскиот Кралскиот институт за одбранбени …

Путин планирал за 10 дена да ја освои Украина! Специјалците имале задача да го ликвидираат украинското раководство! Read More »

ВИДЕО | Андоновиќ: Бајден подготвен да се сретне со Путин, Макрон бара од Киев да направи компромис со Русите

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека не планирал во блиска иднина да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, но дека во договор со сојузниците во НАТО е подготвен да разговара со рускиот претседател доколку тој покаже интерес и е подготвен да ја запре војната во Украина. За време на синоќешната средба со францускиот претседател …

ВИДЕО | Андоновиќ: Бајден подготвен да се сретне со Путин, Макрон бара од Киев да направи компромис со Русите Read More »

Украина подготвува досега невиден напад врз руските позиции, во овој план ќе биде користено моќно американско оружје

Украина подготвува „жестоки контрамерки“ како одговор на руското бомбардирање на линијата на фронтот, изјави синоќа украинскиот претседател Володимир Зеленски, додавајќи дека овие напади ќе бидат значително посилни од оние што Украина претходно ги изведе против руските сили. Изјавата на Зеленски доаѓа по одлуката на Вашингтон за производство на моќно оружје наменето за потребите на украинската …

Украина подготвува досега невиден напад врз руските позиции, во овој план ќе биде користено моќно американско оружје Read More »

ВИДЕО | Андоновиќ: Војната во Украина како увертира во голем вооружен судир меѓу супер силите на Пацификот?

Јужнокорејската армија ги подигна своите борбени ловци поради упадот на кинески и руски авиони во областа на противвоздушната одбрана на оваа азиска земја, јавуваат агенциите. Според јужнокорејските власти, два кинески бомбардери Х-6 постојано влегувале и излегувале од корејската зона за идентификација на воздушната одбрана во близина на јужниот и североисточниот брег на Јужна Кореја, пренесуваат …

ВИДЕО | Андоновиќ: Војната во Украина како увертира во голем вооружен судир меѓу супер силите на Пацификот? Read More »

Што да се очекува од посетата на Макрон во САД?

Синоќа во Вашингтон беше поставен црвениот тепих за францускиот претседател Емануел Макрон, кој замина во официјална посета на САД. Тридневната посета на Макрон веќе е во тек, а на неа се очекува пет клучни точки да бидат коментирани. Средбата на Макрон и Бајден доаѓа во едно турбулентно време, во моменти кога Западот е под голем …

Што да се очекува од посетата на Макрон во САД? Read More »

Дневен хороскоп за 27 декември: Ден исполнет со романтика на повисоко ниво

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 27 декември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.  Овен Насмевката на вашето лице е задолжителна. На повидок интересна работа за оние кои се креативни, се занимаваат со уметност. Однапред знаете дека правите добри резултати. На емотивно поле, повеќе дружења. Ќе имате интересни пријатели. Харизматични, луцидни, сите заедно ја …

Дневен хороскоп за 27 декември: Ден исполнет со романтика на повисоко ниво Read More »

Дневен хороскоп за 1 септември: Планетите ви носат посебен шарм и храброст

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 1 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.   Овен Од дневниот ред ќе ги тргнете грижите и проблемите на својот партнер за кои цело време ви зборува. Вашиот партнер би можел да покаже нетрпеливост кон некој член од вашето пошироко семејство. Не се нервирајте. Пред вас е …

Дневен хороскоп за 1 септември: Планетите ви носат посебен шарм и храброст Read More »

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат!

Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се работи за тешки личности, со чуден карактер. Претставниците на овие три хороскопски знаци ќе ви се допаднат на прв поглед, но поради комплицираниот и тежок карактер ќе наидете на тешкотии да ги засакате. Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се …

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат! Read More »

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Овен Не би требало на себе си да си ставате поголеми обврски од оние кои веќе ги имате. Пробајте да се одморите малку. Слободните ќе мечтаат за совршен партнер, зафатените ќе уживаат со својот избраник. Бик Прилично сте нервозни и тоа може негативно да се одрази на вашето деловно поле. Модифицирајте го своето однесување. Во …

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес! Read More »

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме?

Наталниот Меркур во астролошките куќи ни дава драгоцени податоци за нашиот начин на размислување и расудување: оваа планета е поврзана со логичното и рационалното размислување, но и со движење, како на телото така и на идеите. Меркур е нашата интелегенција, тој го претставува мозокот и сите функции на овој витален орган. Каде и да се …

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме? Read More »

Посен и вкусен: Реден грав на старински начин

Кога ќе дојде петок, повеќе од јасно е што ќе се најде на нашите трпези. Незаменливата мешунка – гравот. Подготвен во многу варијанти, тој претставува еден од најпрепознатливите специјалитети на нашата кујна. Од нутритивен аспект гравот може да се вброи во т.н. супер-храни. Тој освен што е богат со макронутриентите како протеини и јаглехидрати, богат …

Посен и вкусен: Реден грав на старински начин Read More »

Проверен рецепт за сутлијаш – секое зрно совршено зготвено и вкусно

За да направите оригинален сутлијаш, рецептот не е голем предизвик дури и за оние што не се најискусни во кујната. Многу вкусен десерт, кој лесно се подготвува, а го сакаат сите, особено децата. Сутлијашот е речиси комплетен оброк сам по себе, па може да се јаде и како појадок. Направете сутлијаш по стар рецепт, кој …

Проверен рецепт за сутлијаш – секое зрно совршено зготвено и вкусно Read More »

Лесна и посна: Салата со грав, маслинки и кромид

Доколку се двоумите што вкусно и посно да подготвите за ручек, а притоа сте во трка со времето оваа салата ќе ви ја олесни работата. Се подготвува брзо, доколку користите конзервиран грав – кој е главната состојка во салатата, а притоа може да експериментирате додавајќи зачини и различни видови зеленчук. Од нутритивен аспект гравот може …

Лесна и посна: Салата со грав, маслинки и кромид Read More »

Посен рецепт за Свети Никола – пита со ориз и праз

Се приближува Свети Никола, затоа навреме испланирајте го вашето мени за да стасате сè да подготвите. Свети Никола го слават повеќето Македонци, а тие што не го слават, одат кај некого на гости. Со оглед на тоа што се паѓа на 19 декември, а во тој период е божиќниот пост и празничната трпеза мора да …

Посен рецепт за Свети Никола – пита со ориз и праз Read More »

Научниците открија што две лажици мед на ден му прават на организмот

Новото истражување покажа дека медот може да го подобри нивото на шеќер и холестерол во крвта. Оваа студија беше објавена во научното списание „Nutrition Reviews“, а ја спроведеле научници од Универзитетот во Торонто. Истражувачите се фокусирале на 18 различни контролирани испитувања кои опфатиле повеќе од 1.110 испитаници и траеле во просек околу два месеци. Сакале …

Научниците открија што две лажици мед на ден му прават на организмот Read More »

ГАЛЕРИЈА: Прошетка низ спомен-куќата на Лазар Личеноски, објект прогласен за културно наследство од особено значење

Датумот е 20 април 2018 година. Како и секој ден, така и тој – си одам од работа, ја гледам спомен-куќата на Лазар Личеноски, се восхитувам на мозаикот „Апотеоза на трудот“ во чардакот кон Вардар и продолжувам накај дома. Но тој ден решив да скршнам од рутината, да прејдам од другата страна на кејот и …

ГАЛЕРИЈА: Прошетка низ спомен-куќата на Лазар Личеноски, објект прогласен за културно наследство од особено значење Read More »

Изложба на модернистичкото архитектонско наследство во Македонија

Денес, 2 декември со почеток во 20:00 часот во Галерија 2 во Младинскиот културен центар – Скопје ќе се отвори архитектонската изложба „Атлас на македонската модерна архитектура“. Основна цел на проектот е препознавање, документирање, проучување и вреднување на модернистичкото архитектонско наследство од втората половина на XX век на територијата на Република Северна Македонија. Проектот регистрира …

Изложба на модернистичкото архитектонско наследство во Македонија Read More »

Охридската библиотека „Григор Прличев“ го доби признанието „Библиотека на годината“

Охридската библиотека „Григор Прличев” е прогласена за „Библиотека на годината” од Библиотекарското здружение на Македонија во категоријата „Национални установи од областа на библиотекарството”. Информацијата ја сподели попладнево директорот на установата Милчо Јованоски, посочувајќи дека признанието ќе биде дополнителен поттик за вработените да продолжат помотивирано и по посветено кон остварување на библиотекарската дејност, но и реализација …

Охридската библиотека „Григор Прличев“ го доби признанието „Библиотека на годината“ Read More »

Реномираниот бугарски писател Георги Господинов во Скопје

По фантастичниот меѓународен успех со романот „Засолниште во времето“ како и по многуте гостувања и промоции ширум Европа, реномираниот бугарски писател, поет и драматург Георги Господинов доаѓа во Скопје. Настанот кој е во организација на ЈУ Младински културен центар во соработка со издавчката куќа “Или – Или” ќе се одржи вечерва, 1 декември во кино …

Реномираниот бугарски писател Георги Господинов во Скопје Read More »

Прославениот писател Георги Господинов е гостин на „Или-Или“

Промоцијата на романот „Засолниште во времето“ со гостување на авторот, прославениот бугарски писател, Георги Господинов, ќе се одржи утре (1 декември) во киното „Фросина“ во МКЦ, со почеток во 21 часот. Модератор на промоцијата ќе биде Дарин Ангеловски, а промоторки на романот се Оливера Ќорвезироска и Калина Малеска. Романот од бугарски на македонски јазик го …

Прославениот писател Георги Господинов е гостин на „Или-Или“ Read More »

Електро-акустична ѓурултија со Џијан Емин ќе се случи во Филхармонија

Авторски проект на композиторот Џијан Емин ќе биде изведен на 1 декември, со почеток во 20 часот, на концертот насловен „Раат“ со оркестарот на Македонската филхармонија. Концертот е електро-акустичен и претставува премиера на новиот музички проект на Џијан Емин, кој воедно ќе застане и зад пултот со оркестарот на филхармоничарите. „Раат“ е мултимедијална приказна раскажана …

Електро-акустична ѓурултија со Џијан Емин ќе се случи во Филхармонија Read More »

Почна Малиот новогодишен саем на „Темплум“

Малку порано од вообичаеното, во период од 30 ноември до 6 декември, се одржува 13. Мал новогодишен саем на „Темплум“. Саемот се одржува во Галерија „Метаноја“ (ул. „Максим Горки“ 19, Скопје), а учествуваат издавачките куќи „Темплум“ и „Сказнувалка“. Како и секогаш, саемот на „Темплум“ има повеќедневна богата програма, која почна со доделувањето на наградите од …

Почна Малиот новогодишен саем на „Темплум“ Read More »

Изложба на уметникот Славчо Спировски е отворена во македонскиот КИЦ во Загреб

Во македонскиот Културно-информативен центар во Загреб на 29 ноември беше отворена самостојната изложба „Аголност на илузијата на пакетирањето“ на скулпторот Славчо Спировски, информира Здружението за култура и уметност „КултурОп“. Директорката на македонскиот КИЦ – Загреб, Наталија Поповска, истакнала дека ѝ е особено драго што токму концептуалната уметност на Спировски го заокружува годинашниот циклус изложби што …

Изложба на уметникот Славчо Спировски е отворена во македонскиот КИЦ во Загреб Read More »

Награда „Караманов 2022“ за струшкиот поет Милчо Мисоски

Советот на 49. Караманови поетски средби, издавачот на годинашните објави од продукцијата на „Караманови средби“ – ОНБ „Браќа Миладиновци“, како и организаторот на средбите – Центарот за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш заедно со жири-комисијата за избор на најдобри поетски ракописи добиени по конкурс за 49. Караманови поетски средби во состав: проф. д-р Даниела Андоновска …

Награда „Караманов 2022“ за струшкиот поет Милчо Мисоски Read More »

Прославениот писател Георги Господинов е гостин на „Или-Или“

Промоцијата на романот „Засолниште во времето“ со гостување на авторот, прославениот бугарски писател, Георги Господинов, ќе се одржи утре (1 декември) во киното „Фросина“ во МКЦ, со почеток во 21 часот. Модератор на промоцијата ќе биде Дарин Ангеловски, а промоторки на романот се Оливера Ќорвезироска и Калина Малеска. Романот од бугарски на македонски јазик го …

Прославениот писател Георги Господинов е гостин на „Или-Или“ Read More »

Совети: Овие намирници се најдобри за црниот дроб

По кожата, црниот дроб е втор најголем орган во вашето тело, за кој научниците тврдат дека извршува дури 500 задачи кои се клучни за одржување на здравјето. Црниот дроб ја разградува храната што ја јадеме, ги отстранува токсините од крвта, управува со нивото на холестерол, му помага на нашето тело да ги апсорбира мастите и …

Совети: Овие намирници се најдобри за црниот дроб Read More »

Нова студија: Ниту дебелите, ниту дијабетичарите не треба да избегнуваат компири

Студијата ги проучувала навиките во исхраната на луѓето со прекумерна тежина или отпорни на инсулин (инсулинска резистенција). Иако долго време се сметаше дека го избегнуваат оние кои се борат со вишокот килограми, нутриционистите сега велат дека компирот е одличен како помош во слабеењето и дека, поради хранливите супстанции што ги содржи, е клучен дел од …

Нова студија: Ниту дебелите, ниту дијабетичарите не треба да избегнуваат компири Read More »

Чајот на Шар Планина сѐ помалку го има – наместо да се бере, се корне од корен

Тетовскиот пензионер Душко Илиески со својата сопруга, по нивното пензионирање, голем дел од времето решиле да го поминуваат на планина. Низ Шарпланинскиот масив, но и другите планински предели во земјава, претежно собираат чај, но и диви плодови. – Здравјето пред сѐ, вели 68-годишниот Илиевски. Физички сум подготвен, се рекреираме низ планината, собираме чај, а зеленилото …

Чајот на Шар Планина сѐ помалку го има – наместо да се бере, се корне од корен Read More »

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Вирусни респираторни инфекции кај децата во зимскиот период

Респираторните вирусни инфекции најчесто ги зафаќаат горните дишни патишта и клинички се манифестираат како: ринит, тонзилит, ларингит, синусит, како и долните респираторни патишта кои одат со клиничка слика на бронхиолит, бронхитис и пневмонија. Во зависност од времетраењето, се делат на акутни и хронични инфекции. Почетокот на вирусната инфекција се бележи со растечено носе, грепкање или …

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Вирусни респираторни инфекции кај децата во зимскиот период Read More »

Истражување откри кои намирници го намалуваат ризикот од рак на дебелото црево кај мажите

Исхраната богата со зеленчук, житарки од цели зрна, јаткасти плодови и мешунки може значително да го намали ризикот од развој на рак на дебелото црево кај мажите, покажува новата студија. Големото истражување во кое учествувале 79.952 мажи кои живеат во САД покажало дека оние кои јаделе најголеми количини здрава храна од растително потекло имале 22 …

Истражување откри кои намирници го намалуваат ризикот од рак на дебелото црево кај мажите Read More »

Хрватска: Ученици кои до смрт претепаа професор, добија по 2-3 години затвор

Во Жупанискиот суд во хрватскиот град Вараждин денеска беше изречена пресудата за случајот „Културана“ – во кој беше претепан професор од средно училиште, кој подоцна почина од повредите, јавуваат локалните медиуми. Ивор Вујасиновиќ, Доминик Жнидариќ, Асја Горски и Иван Горски првично беа обвинети за смртоносните повреди од кои почина нивниот професор Нино Ченгиќ. Мотив за …

Хрватска: Ученици кои до смрт претепаа професор, добија по 2-3 години затвор Read More »

Арачиновец нападнал полицаец во Бутел, уапсени и неговите другари кои одбиле да се легитимираат

28-годишен жител на скопското село Арачиново вчеравечер нападнал полицаец пред кафеана во скопската населба Бутел, соопшти полицијата. „На 01.12.2022 во 21.40 часот пред угостителски објект на подрачјето на Бутел, на ул.„Александар Урдаревски”, полициски службеници го лишиле од слобода А.С.(28) од с.Арачиново, скопско, затоа што физички нападнал полициски службеник кој извршувал службено дејствие. Другите две лица …

Арачиновец нападнал полицаец во Бутел, уапсени и неговите другари кои одбиле да се легитимираат Read More »

Крадци ги однеле вратите од две згради во Струмица

Засега непознати крадци откорнале и украле врати од две станбени згради во Струмица. Однесени се вратите од двата влеза во зграда на улицата „Ѓорги Василев” и една од зграда на улицата „Ристо Ќурчиев”. Станарите дури утрото забележале дека останале без влезни врати, кога тргнале на работа. Според нив, кражби имало и порано, но најчесто од …

Крадци ги однеле вратите од две згради во Струмица Read More »

Тројца работници од Охрид повредени откако врз нив паднал товар од камион

Тројца работници од охридското јавно претпријатие Проаква се повредени откако врз нив паднал товар кој го превезувал камион управуван од 60-годишен охриѓанец. Во инцидентот е оштетено и приватно моторно возило кое било паркирано на таа улица. -Вчера во СВР Охрид е пријавено дека во 08.40 часот на улицата „15 корпус” во Охрид, од товарно моторно …

Тројца работници од Охрид повредени откако врз нив паднал товар од камион Read More »

Казнети 130 возачи во Скопје, возеле без дозвола, минувале на црвено светло, биле алкохолизирани

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (01.12.2022) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 130 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 11 санкции, седум мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), четири санкции за недавање првенство на минување на пешаци, три …

Казнети 130 возачи во Скопје, возеле без дозвола, минувале на црвено светло, биле алкохолизирани Read More »

Десетмина починати и 614 нови ковид-случаи во последниве три дена

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 19.08 до 21.08.2022): Направени се 1.804 тестови, а регистрирани се 614 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 266, Битола – 51, Кавадарци – 43, Прилеп – 31, Охрид – 29, Куманово – 21, Гевгелија – 18, Гостивар и …

Десетмина починати и 614 нови ковид-случаи во последниве три дена Read More »

Октомври може да биде добро испланиран – посветете се на штедењe

Октомври е месец во кој сме посветени на многу нешта, па оттука и неколку дополнителни трошоци за решавање на практични прашања од секојдневието. Се подготвуваме за претстојните зимски денови, купуваме соодветна, топла облека, па дури и брзаме да ги искористиме последните пријатни и сончеви денови за прошетка и дружба со најсаканите, најчесто проследени со кафе …

Октомври може да биде добро испланиран – посветете се на штедењe Read More »

Осигурувањето е лесно кога имате избор

Сигурно многупати сте помислиле да се информирате за различните осигурителни полиси кои се достапни на пазарот. Најчеста полиса за неживотно осигурување, а некогаш дури и задолжителна полиса е патничкото осигурување. Чувството на безбедност и сигурност кога патувате, е од исклучителна важност, но, дали некогаш сте размислувале за осигурување на различните сегменти од вашиот секојдневен живот? …

Осигурувањето е лесно кога имате избор Read More »

Октомври – вистинско време за остварување добар план

Нема вистинско време за добар план. Добриот план треба да се реализира веднаш, без многу двоумење и премислување. Искористете го моментот, донесете одлуки сега и веднаш и осмелете се да ја предизвикате иднината. Кој знае, можеби баш оваа одлука е таа која ќе ви донесе среќа, приход и просперитет. Среќата расте кога растат и вашите …

Октомври – вистинско време за остварување добар план Read More »

Халк Еко – будење на еко свеста

Месецов е во знакот на еко – активностите кои Халкбанк АД Скопје ги промовира преку својата апликација https://halkeco.mk/. Освен што можете да бидете активен учесник во подобрувањето на вашите лични активности, можете да бидете и општествено одговорни и да ги охрабрите и другите да го следат вашиот пример. Така, на 8ми септември дури 233 велосипедисти …

Халк Еко – будење на еко свеста Read More »

Тој беше рок-легенда и првата личност заразена со ХИВ во Југославија

Иван „Ивица“ Вдовиќ важел за принц на југословенската алтернативна сцена, еден од најдобрите тапанари во регионалната музика и основоположник на „новиот бран“ во Југославија. Вд, како што му бил прекарот (пријателите го викале и Ица), е роден на 14 март 1961 година во Белград. Музичката приказна на Вдовиќ започнала уште во средношколските денови. Кога бил …

Тој беше рок-легенда и првата личност заразена со ХИВ во Југославија Read More »

Забите ги избелувале со урина, а се лекувале со крвта на гладијаторите: Бизарни навики на старите Римјани

Денес многумина ја сметаат културата на старите Римјани за основа на западната цивилизација, но со сигурност може да кажеме дека многу од обичаите кои некогаш биле практикувани сигурно не би му се допаднале на современиот човек. Како главен град на една од најголемите империи во историјата на човештвото, Рим бил центар на различни култури и …

Забите ги избелувале со урина, а се лекувале со крвта на гладијаторите: Бизарни навики на старите Римјани Read More »

Kонсумирал само билки и оризово вино: Колку години живеел најдолговечниот билкар?

Ли Чинг-Јен бил роден во 1677 година, а починал на 6 мај во 1933 година што значи живеел цели 256 години. Тој бил билкар, учител по боречки вештини и тактички советник. Чинг-Јен тврдел дека е роден во 1736 година, но сепак постојат документирани подaтоци кои докажуваат дека е роден во 1677 година и дека живеел …

Kонсумирал само билки и оризово вино: Колку години живеел најдолговечниот билкар? Read More »

ФОТО | Фотографија од 70-тите го запали регионот, сите се маѓепсани од жените на неа

На популарната фејсбук-страница „Носталгија“ објавена е фотографија од 70-тите години на минатиот век, која навистина буди носталгија и сведочи за естетиката на едно време, и колку е модата, всушност, циркуларна и колку стандардните на убавина се варијабилни и променливи. Фотографијата брзо стана вирална, собирајќи илјадници лајкови и стотици споделувања и коментари, а повеќето се согласуваат …

ФОТО | Фотографија од 70-тите го запали регионот, сите се маѓепсани од жените на неа Read More »

Луди ритуали: Бизарните навики на славните личности

Тие биле многу успешни во своите професии, но од некои свои бизарни навики никогаш не се откажале.Посебни ритуали, но и малку чудни, се поврзувани со славните личности, а нив ги откриваат нивните биографи и блиски соработници. Писателката Патриша Хејсмит јадела едно исто јадење речиси секое утро – сланина со јајца. Секоја сесија за пишување ја …

Луди ритуали: Бизарните навики на славните личности Read More »

Дневен хороскоп за 2 декември: Верувајте во подобро утре

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 2 декември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен На емотивно поле, ќе продолжите да излегувате и да ја развивате својата врска на паметен начин. Некои тукушто ја започнале, па нека одат полека. На професионално поле, можеби ќе имате малку повеќе среќа од другите, бидејќи на работното место …

Дневен хороскоп за 2 декември: Верувајте во подобро утре Read More »

Која е вашата сексуална фантазија според хороскопскиот знак?

Без разлика дали вашите фантазии се екстремни или резервирани, или можеби тоа вклучува повеќе луѓе од само вашиот партнер, не треба да ви биде срам да бидете свои и да се забавувате во (и надвор) од спалната соба. Без разлика што и да е тоа, секој има тајна сексуална желба што посакува да ја оживее. …

Која е вашата сексуална фантазија според хороскопскиот знак? Read More »

Дневен хороскоп за 1 декември: Време е за промени

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 1 декември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Вашиот дом и семејството секогаш ви биле најпријатното нешто што ви ја дава целата сила и енергија. Тие се вашиот „ветар во грбот“, со нивна поддршка постигнувате сѐ што сте замислиле да остварите и на работа и на приватно …

Дневен хороскоп за 1 декември: Време е за промени Read More »

Интересни факти за хороскопските знаци

Иако сите мислиме дека знаеме баш сè за карактеристиките на хороскопските знаци, на некои постапки сигурно не можеме да сметаме, ниту пак можеме да ги предвидиме. Некои од овие факти сигурно не сте ги знаеле, па можеби и ќе ве разнежнат. Овен Не можете да претпоставите дека Овните ќе застанат на ваша страна само поради …

Интересни факти за хороскопските знаци Read More »

Дневен хороскоп за 30 ноември: Одржувајте ја самодовербата и оптимизмот

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 30 ноември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Имате добро идејно решение, но некој се обидува да ја ограничи вашата улога и влијание врз понатамошниот тек на деловниот договор. Не дозволувајте недоразбирањето негативно да влијае на вашата концентрација или да дозволите некој да ве „фати“ во својата замка. Изберете го …

Дневен хороскоп за 30 ноември: Одржувајте ја самодовербата и оптимизмот Read More »

Од синот на Талат до „светиот дух“ на криминалното судство

Со какви ли одбрани зборови треба да го оцени новата американска амбасадорка Анџела Агелер скандалот со тетовските „уверенија“ што ги добиле наводно доволно образовани правници (но без доволно кредити и кредибилност), кога изборот на новиот обвинител за гонење организиран криминал и корупција Ислам Абази го нарече збунувачки. Не само САД, туку сите наши поддржувачи, ЕУ …

Од синот на Талат до „светиот дух“ на криминалното судство Read More »

Железнички коридори на колосекот Слепче

Патничкиот воз од Скопје за Битола пред десетина дена беше блокиран од – расипана товарна локомотива. Патниците заглавија на станицата со симболичен назив – Слепче. Премрзнаа во возот што тргна во неделата попладне, а на крајната дестинација стаса – во понеделникот. Делница долга 175 километри ја мина за десет часа. Поради вакви инциденти има сè …

Железнички коридори на колосекот Слепче Read More »

Збеснавте, граѓански поданици!

Директорот на скопската топлана „Скопје Север“, Куштрим Рамадани, во саботата грубо и со пцости ѝ се нафрли на новинарката на порталот „МКД“, Катерина Додевска, која известуваше за тема од интерес на јавноста – дали оваа топлана смеела да работи на мазут, и дали тоа го направила прескокнувајќи ги прописите и процедурите за користењето на овој …

Збеснавте, граѓански поданици! Read More »

И над паразитите има паразити

ВМРО-ДПМНЕ објавува афера, што ја нарече „Паразити“. Искрено, не знам што има аферџиско во плати, но ако веќе им треба за да има драматична најава за прес-конференциите, нека им е. А, драма никогаш не недостигала кај нас, и тоа не само во платите што сега ги објавуваат, туку во целото делење директорски места – и …

И над паразитите има паразити Read More »

Парите јавни, интересот нивни!

По пет години откако беше кажано, престана да важи она „зборот е збор“ и настапи –  „молкот е молк“. Разумно, убаво и демократски звучеа тогашните зборови на Зоран Заев: „Оваа Влада нема намера да затвора пари во непродуктивни трошоци, какви што беа рекламирањето на пропагандата. Доста беше! Ги прекинавме владините реклами што од домашните и …

Парите јавни, интересот нивни! Read More »

ФОТО | Холивудскиот крем се гостеше на вечерата на Бајден за Макрон

Американскиот претседател Џо Бајден (80), во четвртокот, 1 декември, на црвениот тепих во Белата куќа, пречека бројни ѕвезди, законодавци, индустриски „титани“, сите кои имаа покана да присуствуваат на гламурозна вечера со францускиот претседател Емануел Макрон (44), пишува Ројтерс.   View this post on Instagram   A post shared by tirananews.al (@tirananews) Вечерата во Белата куќа …

ФОТО | Холивудскиот крем се гостеше на вечерата на Бајден за Макрон Read More »

ГАЛЕРИЈА: Прошетка низ спомен-куќата на Лазар Личеноски, објект прогласен за културно наследство од особено значење

Датумот е 20 април 2018 година. Како и секој ден, така и тој – си одам од работа, ја гледам спомен-куќата на Лазар Личеноски, се восхитувам на мозаикот „Апотеоза на трудот“ во чардакот кон Вардар и продолжувам накај дома. Но тој ден решив да скршнам од рутината, да прејдам од другата страна на кејот и …

ГАЛЕРИЈА: Прошетка низ спомен-куќата на Лазар Личеноски, објект прогласен за културно наследство од особено значење Read More »

„Пантон“ ја прогласи „Viva Magenta“ за боја на годината за 2023 година

Центарот за истражување и податоци за бојата „Пантон“ ја избра бојата на 2023 година. Имено, се работи за бојата „Viva Magenta (18-1750)“, која е опишана како „вибрантна и жива нијанса“ од семејството на црвените бои. „’Viva Magenta’ е храбра и бестрашна – пулсирачка боја чиешто изобилство промовира радосна и оптимистичка прослава, пишувајќи нов наратив“, велат …

„Пантон“ ја прогласи „Viva Magenta“ за боја на годината за 2023 година Read More »

Мајка – мета на критики: Децата ѝ имаат стомачни мускули, ја обвинуваат дека ги форсира

Американската кантри-пејачка Џеси Џејмс Декер (34) шокираше многумина откако сподели фотографии од своите деца, на кои се гледаат нивните истакнати стомачни мускули. Таа го припиша тоа на семејната генетика и физичката активност на децата, пишува „Дејли мејл“. На снимката се осумгодишната ќерка Вивијан, која вежба гимнастика, седумгодишниот син Ерик Џуниор, кој оди на фудбал и …

Мајка – мета на критики: Децата ѝ имаат стомачни мускули, ја обвинуваат дека ги форсира Read More »

Бајден ќе го нагости Макрон со јастози од Мејн и американски кавијар

Америка ќе ги постави на трпеза своите врвни кулинарски специјалитети кога Џо и Џил Бајден ќе ги нагости Емануел и Брижит Макрон, претседателот и првата дама на европската нација со истенчен вкус, на приватната вечера на павилјон на Јужниот тревник во Белата куќа. На менито се јастог на путер од Мејн, американски кавијар, говедско со …

Бајден ќе го нагости Макрон со јастози од Мејн и американски кавијар Read More »

ФОТО | НАСА објави нови фасцинантни снимки од Месечината

По неколку неуспешни обиди, НАСА на 16 ноември ја лансираше својата мегаракета до Месечината, од „Кејп Канаверал“ на Флорида, САД. On the 12th day of the #Artemis I mission, @NASA_Orion continued its distant retrograde orbit of the Moon and engineers conducted more planned tests on the star trackers – navigational equipment that helps the spacecraft …

ФОТО | НАСА објави нови фасцинантни снимки од Месечината Read More »

Вселенското летало „Орион“ го надмина рекордот поставен од „Аполо 13“

Во саботата, „Орион“ полета подалеку од кое било вселенско летало дизајнирано да носи човечки астронаути досега, надминувајќи го претходниот рекорд поставен од „Аполо 13“ во 1970 година. Во 10:17 часот по средноевропско време, Орион бил приближно 249.666 милји (401.798 километри) од Земјата, пренесува „engadget.com“. „Артемис I беше дизајниран да ги нагласи системите Орион и се одлучивме …

Вселенското летало „Орион“ го надмина рекордот поставен од „Аполо 13“ Read More »

ФОТО | Џон Мекфал е првиот астронаут со физичка попреченост

Џон Мекфал е специјализант по ортопедска хирургија во Англија. Овој 41-годишен доктор во своето слободно време сака да трча и да вози велосипед на планина. Сега Мекфал стана првиот кандидат за астронаут со физички хендикеп во историјата, одбран од Европската вселенска агенција (ЕСА), пишува CNET. „Секогаш сум имал голем интерес за науката, генерално, а вселенското …

ФОТО | Џон Мекфал е првиот астронаут со физичка попреченост Read More »

ИНФОГРАФИК: Трката за Месечината продолжува

По два неуспешни обиди за лансирање во август и септември, мисијата „Артемис 1“на НАСА минатата недела конечно полета кон Месечината. Планирано е прелетувањето да биде почеток на новата програма на лунарните мисии на американската влада речиси точно педесет години по завршувањето на проектот Аполо, со кој се спуштија првите луѓе на Месечината. Оттогаш, ниту една …

ИНФОГРАФИК: Трката за Месечината продолжува Read More »

Фејсбук се менува од први декември

Фејсбук ги информираше корисниците дека од следниот месец ќе отстрани четири полиња со информации од профилот. Овие полиња вклучуваат религиозни ставови, политички ставови, адреси и полето „заинтересирани за“, што укажува на сексуалната ориентација на корисникот. Промената ќе стапи на сила на 1 декември. Портпаролот на компанијата рече дека причината за промената е да се олесни …

Фејсбук се менува од први декември Read More »

Камиони без возач во Шведска поминуваат по 300 километри

Шведскиот производител на камиони Сканија не е единствениот производител на автомобили што развива автономни возила, но неодамна стана првиот во Европа кој ги користи за испорака на комерцијални стоки, пишува Хина. „Ние ја земаме стоката и ја транспортираме од точката А до точката Б, целосно автономно“, изјави за AФП Питер Хафмар, од транспортниот оддел на …

Камиони без возач во Шведска поминуваат по 300 километри Read More »

Форд инвестира во производство на електрични возила во Британија

Американскиот автомобилски гигант Форд Мотор објави дека ќе инвестира дополнителни 149 милиони фунти (174 милиони евра) за зголемување на производството на погонски единици за електрични возила во фабрика за мотори во северна Англија. Форд ќе инвестира 125 милиони фунти (146 милиони евра) во фабриката во Хејлвуд, на северот на Англија, и уште 24 милиони фунти …

Форд инвестира во производство на електрични возила во Британија Read More »

ВИДЕО: „Тесла“ го претстави својот прв камион на батерии

Компанијата „Тесла“, која се занимава со производство на електрични возила, вчера го претстави својот прв камион на батерии „Семи“ (камион со полуприколка), приближно три години подоцна од првично најавеното. Илон Маск првпат го претстави прототипот на „Семи“ во 2017 година и рече дека ќе се појави на пазарот во 2019 година. Но, тогаш соопштија дека …

ВИДЕО: „Тесла“ го претстави својот прв камион на батерии Read More »

Дали Фолксваген се подготвува да го исклучи Сеат?

Кога би сакале да ја избереме најзапоставената марка во рамките на Фолксваген Груп, тоа најверојатно ќе биде Сеат, па не е чудно што иднината на шпанската компанија се доведува во прашање. И покрај тоа, шефот на Фолксваген смета дека Сеат има перспектива. Неодамна беше забележан успех со лансирањето на брендот Купра, а паралелно понудата беше …

Дали Фолксваген се подготвува да го исклучи Сеат? Read More »

Рено гради мрежа од 200 станици за брзо полнење

Автомобилската индустрија брзо се оддалечува од возилата со мотори со внатрешно согорување и соодветно на тоа Рено планира да изгради мрежа на станици за брзо полнење за електрични автомобили долж автопатиштата низ Европа. Одделот за услуги за е-мобилност на францускиот производител на автомобили, Мобилајз, соопшти дека ќе отвори 200 станици за брзо полнење до средината …

Рено гради мрежа од 200 станици за брзо полнење Read More »

Директорката која доцна ја прочитала дојавата за бомба: Мејлот стигнал по работното време

Директорката на основното училиште „Кочо Рацин“ во Петровец, Виолета Јаневска се огласи со објаснување во врска со дојавата за бомба во нејзиното училиште, откако се откри дека со задоцнување ја пријавиле дојавата, која била испратена вчера. Таа вели дека мејлот е испратен по завршување на работното време, и во тоа време немало ученици во училиштето. …

Директорката која доцна ја прочитала дојавата за бомба: Мејлот стигнал по работното време Read More »

Американската амбасадорка Агелер порачува: Чекорите кон ЕУ, но корупцијата и натаму го кочи напредокот

„Соединетите Држави постојано ја поддржуваат целта на Северна Македонија да биде добро управувана, демократска земја, нудејќи еднакви можности за сите нејзини граѓани, уште од стекнувањето на независноста во 1991 година. Фокусот денес е на подобрување на економската продуктивност, поттикнување на младите да преземат активна улога во иднината на земјата и намалување на корупцијата. Иако чекорите …

Американската амбасадорка Агелер порачува: Чекорите кон ЕУ, но корупцијата и натаму го кочи напредокот Read More »

Треба да продолжи дискусијата за прогресивното оданочување, вели Ковачевски еден ден откако објави дека се укинува

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека дискусијата за прогресивното одданочување треба да продолжи низ инклузивен процес, а во тој процес во иднина со ново софтверско решение да се земат во предвид вкупните примања во семејството. -Таа дискусија треба да продолжи, низ инклузивен процес во којшто ќе бидат вклучени не само стопанските комори, и оние коишто се …

Треба да продолжи дискусијата за прогресивното оданочување, вели Ковачевски еден ден откако објави дека се укинува Read More »

Хрватска: Ученици кои до смрт претепаа професор, добија по 2-3 години затвор

Во Жупанискиот суд во хрватскиот град Вараждин денеска беше изречена пресудата за случајот „Културана“ – во кој беше претепан професор од средно училиште, кој подоцна почина од повредите, јавуваат локалните медиуми. Ивор Вујасиновиќ, Доминик Жнидариќ, Асја Горски и Иван Горски првично беа обвинети за смртоносните повреди од кои почина нивниот професор Нино Ченгиќ. Мотив за …

Хрватска: Ученици кои до смрт претепаа професор, добија по 2-3 години затвор Read More »

ВИДЕО | Уште едно изненадување: Уругвај и Гана си одат дома, Јужна Кореја и прави друштво на Португалија!

И денешниот ден не поминува без изненадување во Катар, Јужна Кореја ја победи Португалија и обезбеди пласман во следната фаза заедно со Португалците. Беше Уругвај во осминафиналето се до последните моменти на натпреварот помеѓу Јужна Кореја и Португалија. Португалија брзо поведе против Корејците после само пет минути игра со голот на Хорта. Ким Јонг-Гвон се …

ВИДЕО | Уште едно изненадување: Уругвај и Гана си одат дома, Јужна Кореја и прави друштво на Португалија! Read More »