4 C
Скопје

Author : Слободен печат

Вести Македонија

Матурантите бараат поддршка од пратениците, попладнево ќе одлучат дали ќе протестираат или ќе бојкотираат

Слободен печат
Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат...
Вести Македонија

Во болниците низ Македонија од ковид-19 се лекуваат 611 лица

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 359 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот,...
Вести Македонија

Хоспитализирани нови 43 пациенти во ковид центрите во Скопје

Нови 43 пациенти се хоспитализирани изминативе 24 часа во ковид центрите во Скопје, поради компликации од коронавирусот. Вкупно 252 лица сомнителни и потврдени за ковид-19...
Вести Свет

Во Аргентина воведен ковид данок за милионери

Слободен печат
Во Аргентина од денеска стапува на сила одлуката за воведување еднократен данок за најбогатите луѓе за да ѝ се помогне на државата да плаќа медицински...
Вести Свет

Русија и Иран заедно ќе ја произведуваат вакцината Спутник

Слободен печат
Иранскиот амбасадор во Русија, Казем Џалали денеска потврди дека Москва и Техеран потпишале договор за купување и заедничко производство на руската вакцина против коронавирусот Спутник...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ се сретна со Ана, жртва од „Јавна соба“ и ѝ честиташе што јавно проговори

Слободен печат
Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна и разговараше со Ана, една од дeвoјките жртви на групата „Јавна соба”. Како што соопштија од Министерството,...
Вести Македонија Слајдер

По „Јавна соба”, се воведува кривично дело „демнење“, затвор до 3 години

Слободен печат
По скандалот со групата „Јавна соба“ Министерството за правда најавува дека се пподготвени законски измени во Кривичниот законик, со кои се воведува и ново дело...
Вести Македонија Слајдер

Села: Алијанса ќе стане дел од власта само ако се прифати законот за државјанство

МИА
Политичката партија Алијансата на Албанците може да се приклучи кон владејачкото мнозинство доколку се исполни условот и биде донесен нивниот предлог закон за државјанство. Оваа...
Вести Македонија

Лани имало најмалку жртви во сообраќајот

Слободен печат
2020 година е со најниска бројка на жртви во сообраќајот во историјата на државата, вели портпаролот на МВР Тони Ангелковски. Тој смета дека намалените бројки...
Вести Македонија

Куманово опколено со 60 диви депонии

Слободен печат
И годинава ќе се чистат депониите во Куманово,  за што се предвидени  средства во буџетот за хигиена и зазеленување на општината, информираше градоначалникот Максим Димитриевски....