Ватикан го оспорува италијанскиот нацрт-закон за борба против хомофобијата: „Ја ограничува верската слобода“

 Ватикан испрати приговор до Италија во врска со нацрт-законот за борба против хомофобијата, велејќи дека сегашната форма на текстот на законот може да ги ограничи верските слободи на Католичката црква во Италија. Приговорот, за кој прво известиод весникот „Кориере дела сера“, во вторникот, а го потврди и официјалниот претставник на Ватикан, министерот за надворешни работи …

Ватикан го оспорува италијанскиот нацрт-закон за борба против хомофобијата: „Ја ограничува верската слобода“ Read More »

Дури 20 атлетичари добија забрана за настап во Токио

Дури 20 атлетичари, од кои десет се од Нигерија добија забрана за настап на Олимписките игри во Токио бидејќи не ги задоволија стандардите на антидопинг контрола надвор на натпреварувања, објави единицата за интегритет на атлетиката (АИУ). Сите 20 атлетичари доаѓаат од земјите кои АИУ ги става во „А категорија“, односно ги смета за „високоризични“ поради …

Дури 20 атлетичари добија забрана за настап во Токио Read More »

Словенечките кошаркари пушат, пијат, играат покер и растураат на Игрите во Токио

Кошаркарската репрезентација на Словенија по првите две кола на олимпскиот турнир во Токио имаат две победи од два натпревари и притоа постигнаа 234 поени. Словенија денеска со 116:81 ја декласира Јапонија, додека во првото коло ја потопи и Аргентина со 118:100 и покажаа дека се кандидати за висок пласман. И додека за игрите на Лука …

Словенечките кошаркари пушат, пијат, играат покер и растураат на Игрите во Токио Read More »

Земјите од поранешна Југославија имаат повеќе медали на ОИ од велесили како Велика Британија, Германија, Франција…

Спортистите од просторите на поранешна СФР Југославија во првите пет дена од Игрите во Токио имаат освоено седум златни медали, додека земји како Шпанија немаат ниту едно злато. Велика Британија, Франција, Германија, Шпанија, Италија се моќни држави во сите сфери од животот но и политиката, а згора на тоа имаат одлични системи и можности за …

Земјите од поранешна Југославија имаат повеќе медали на ОИ од велесили како Велика Британија, Германија, Франција… Read More »

Македонскиот спортски херој порачува: Ќе носиме уште медали од Олимписките игри

Дејан Георгиевски по 21 година повторно ја запиша Македонија на листата на освојувачи на медали на Олимписките игри. Младиот 22-годишен таеквондист тоа што го ветуваше пред настапот на Игрите во Токио, го оствари, освои медал и стана вториот македонски спортист по Могамед Ибрагимов (Сиднеј 2000 година) кој се закитил со медал. Георгиевски го категоријата над …

Македонскиот спортски херој порачува: Ќе носиме уште медали од Олимписките игри Read More »

Дарко Костовски: Ветивме и донесовме медал, на Игрите во Париз ќе имаме најмалку еден златен медал

Тренерот на олимпискиот вицешампион Дејан Георгиевски, Дарко Костовски, изјави дека ветувањата пред заминувањето за Токио не беа залудни, тоа што беше ветувано, Дејан го оствари. – Ние ветивме медал од Токио, верувавме во тоа, ветивме златен медал, но за многу малку не го освоивме и донесовме сребрен медал. Н,о бидете сигурни дека дека ветуваме оти …

Дарко Костовски: Ветивме и донесовме медал, на Игрите во Париз ќе имаме најмалку еден златен медал Read More »

Бајден сака да ги награди сите нововакцинирани Американци со 100 долари

Американскиот претседател Џо Бајден апелираше до властите на американските држави да ги наградат сите нововакцинирани граѓани со 100 долари, за да се зголеми стапката на имунизација, соопшти Министерството за финансии. Во соопштението на министерството се наведува дека за таква иницијатива можат да се користат средствата од фондот од 350 милијарди долари наменет за властите за …

Бајден сака да ги награди сите нововакцинирани Американци со 100 долари Read More »

СДСМ ги објави имињата на уште пет кандидати за градоначалници

СДСМ ги објави имињата на уште пет кандидати за градоначалници на претстојните локални избори, објави генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски. Кандидатите се Тони Делков за Неготино, Борис Георгиевски за Гази Баба, Јасмина Гулевска за Могила, Ѕвонко Пекевски за Берово и Даниел Крстевски за Ранковце. „По спроведените испитувања на јавното мислење, по истражувањата и анализите …

СДСМ ги објави имињата на уште пет кандидати за градоначалници Read More »

Баша: Средбата Заев-Рама-Вучиќ беше само за фотографии, потребно е меѓусебно признавање Косово-Србија

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија (ПД),  Љуљзим Баша реагираше во врска со средбата во Скопје на македонскиот премиер Зоран Заев, неговиот албански колега Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ, јави дописничката на МИА од Тирана. Баша вели дека „нивните брзи состаноци не произведуваат ништо ново освен фотографии” и додава дека првиот …

Баша: Средбата Заев-Рама-Вучиќ беше само за фотографии, потребно е меѓусебно признавање Косово-Србија Read More »

Фестивалот Лолапулуза со масовна посетеност, експертите предупредуваат на ширење на коронавирусот

Лолапалуза, еден од најголемите музички фестивали во САД, започна денеска во Чикаго со масовна посетеност на десетици илјади фанови, но здравствените експерти во земјата во настанот гледаат голема опасност, јави дописникот на МИА од Вашингтон. Градските власти до последен момент, до мај, не знаеја дали да се одобри, но, сепак, решија фестивалот да оди во …

Фестивалот Лолапулуза со масовна посетеност, експертите предупредуваат на ширење на коронавирусот Read More »

Три лица загинаа во шумските пожари во Турција, десетици села се евакуирани

Три лица загинаа во шумските пожари во близина на туристичките места на југот на Турција, а десетици села се евакуирани, јавија турските медиуми. Пожарите во шумите на Манавгат, Аланија, Адана, Мерсин, Бодрум и Мармарис, во близина на туристичките места во јужна Турција, брзо се проширија во населените места поради силните ветрови. Турскиот министер за земјоделство …

Три лица загинаа во шумските пожари во Турција, десетици села се евакуирани Read More »

СДСМ ги објави имињата на уште пет кандидати за градоначалници

СДСМ ги објави имињата на уште пет кандидати за градоначалници на претстојните локални избори, објави генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски. Кандидатите се Тони Делков за Неготино, Борис Георгиевски за Гази Баба, Јасмина Гулевска за Могила, Ѕвонко Пекевски за Берово и Даниел Крстевски за Ранковце. „По спроведените испитувања на јавното мислење, по истражувањата и анализите …

СДСМ ги објави имињата на уште пет кандидати за градоначалници Read More »

Шекеринска на средба со Ериксен: Посветени сме на градењето интегритет и борбата против корупцијат

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска имаше средба со Свеин Ериксен од Центарот за интегритет на Норвешка, со кој Министерството активно соработува во градењето интегритет во одбранбениот сектор и изработката на втор План за интегритет во периодот 2021-2024 година. Ериксен е меѓународен експерт со долгогодишно искуство и е добар познавач на состојбите во одбраната во …

Шекеринска на средба со Ериксен: Посветени сме на градењето интегритет и борбата против корупцијат Read More »

Мицкоски вечерва доживеа сообраќајка

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва учествувал во сообраќајна незгода во Прилеп, објави порталот Курир. „Како што дознаваме, сообраќајката се случила откако непознато возило удрило странично во возилото во кое се превезувал Мицкоски“, извести Курир. Во сообраќајката немало повредени, а настаната е помала материјална штета. Од ВМРО-ДПМНЕ брифираат дека Мицкоски  се чувствува добро.

Расте бројот на новозаразени во Дебар, хоспитализирани се две пациентки

Висока едноцифрена бројка на новозаразени со Ковид-19 е регистрирана денеска во Дебар. По одреден период веќе има двајца пациенти во Ковид центарот во интерното одделение, при Општата болница со проширена дејност, која здравствена заштита пружа за жителите од општините Дебар и Центар Жупа. – Само денес опасниот вирус е дијагностициран кај седум лица, од девет …

Расте бројот на новозаразени во Дебар, хоспитализирани се две пациентки Read More »

Пратениците изгласаа повеќе точки од 47-та седница

Пратениците во Собранието на Република Северна Македонија, попладнево продолжија со гласање на точките од 47-та седница. Гласањето продолжи од 14. точка, за предлог на закон за финансиска поддршка за намалување на последиците предизвикани од Ковид-19 врз производството и откуп на тутун, по скратена постапка. Во рамки на 47-та седница, пратениците гласаа и за предлог на …

Пратениците изгласаа повеќе точки од 47-та седница Read More »

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици до скапите автомобили, од чистината и сјајот на улиците до рестораните со „бели чаршафи“, од средновечните госпоѓи со бунди и скап накит до затворените клубови во кои честопати бундите се …

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого Read More »

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО)

Зимата веќе започна, а со неа дојдоа и ниските температури, па време е на себе да ставиме малку потопла гардероба. Кога температурата ќе се приближи до нулата, императив станува потоплата и поудобна облека. Во овој период малку потешко е да изгледате модерно поради многуте слоеви на облека, но ние пронајдовме неколку стајлинзи во кои ќе …

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО) Read More »

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година

Читателките на порталот Фрагрантика, парфемската онлајн-енциклопедија, ги избрале најдобрите парфеми за 2019 година. Најдобар женски парфем во 2019 година: Guerlain “Mon Guerlain Eau de Parfum Intense” Парфемот припаѓа на групата ориентално-древни мириси чии горни ноти се лаванда, мандарина и бергамот, а во средните ноти роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар. Најдобар машки …

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година Read More »

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи

Ким Кардашијан ја продолжи традицијата и еден ден после Божиќ објави фотографии од прославата на празникот. Нејзините божиќни фотографии за само неколку часа собраа повеќе од 1,5 милиони лајкови. Фустанот на Ким, иако многумина го споредуваат со рибина крлушка, одлично ѝ стои, а фризурата и шминката ѝ се беспрекорни. Синовуите Сејнт, Чикаго и Пслам се …

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи Read More »

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО)

На свечената прослава во шведскиот The Concert Hall што се одржа месецов  во чест на Нобеловците, вниманието го украдоа шведските кралски дами. Сите очи беа вперени во принцезите Викторија, Маделеин и Софија, кои по скалилата во салата ги придружуваа овогодинешните лауреати. Убавите принцези дале сè од себе да заблескаат во полн сјај. Најстарата ќерка на …

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО) Read More »

Крај за македонските екипи во Европа: Шкендија елиминирана без да постигне гол, Шкупи немоќен во Португалија

Македонските екипи го завршија настапот на фудбалска Европа уште на самиот старт. По елиминацијата на Силекс и Струга ТЛ во првото квалификациско коло за пласман во Конференциската лига, денеска настапот во Европа го завршија Шкупи и најголемото разочарување, екипата на Шкендија. Македонскиот шампион Шкендија, настапот во квалификациите го заврши без да постигне ниту еден гол. …

Крај за македонските екипи во Европа: Шкендија елиминирана без да постигне гол, Шкупи немоќен во Португалија Read More »

ФОТО: Фудбалерите на Рома и Порто се истепаа, реакцијата на Мурињо е хит

Жозе Мурињо ова лето седна на клупата на Рома, и како еден од ривалите за време на подготовките за наредната сезона го имаше поранешниот клуб, Порто. Натпреварот заврши без победник 1:1, но дојде до тепачка кога дефанзивецот на Порто, Пепе остро стартуваше над Хенрик Мхтаријан, по што дојде до физичка пресметка на играчите од двете …

ФОТО: Фудбалерите на Рома и Порто се истепаа, реакцијата на Мурињо е хит Read More »

Срамна елиминација на Хајдук и поранешна Стеауа, Партизан и во реваншот подобар од Д. Стреда

Екипите на Хајдук Сплит и ФЦСБ или поранешна Стеауа доживеаја срамна елиминација во квалификациите за пласман во новоформираната Конференциска лига и тоа од екипи од Казахстан. За разлика од нив, сите четири српски екипи, од кои најзвучно име и тоа на Партизан, обезбедија пласман во следната фаза од квалификациите. Хајдук е елиминиран од Тобол иако …

Срамна елиминација на Хајдук и поранешна Стеауа, Партизан и во реваншот подобар од Д. Стреда Read More »

ВИДЕО: Веќе нема дилеми, Ах Ахли го промовираше Алиоски

Македонскиот фудбалски репрезентативец Езџан Алиоски од денеска и официјално е член на тимот од Саудиска Арабија, Ал Ахли. Клубот денеска на својот официјален профил на Твитер го промовираше Алиоски како ново засилување за следната сезона. – Здраво навивачи, семејстов на Ал Ахли, јас сум Езџан Алиоски. Денеска е специјален ден, денеска е роденден на претседателот …

ВИДЕО: Веќе нема дилеми, Ах Ахли го промовираше Алиоски Read More »

Короната си го направи своето, пад на приходите на фудбалскиот пазар по десет години

Европскиот фудбалски пазар забележи вкупен пад на приходите во износ од 3.7 милијарди евра, односно за 13 проценти за сезоната 2019/30 што е прв пат на приходите по глобалната финансиска криза од 2008/09, објави денеска компанијата „Дилојт“. Во годишниот извештај за финансиите во фудбалот, „Дилојт“ открива дека приходите во најсилните пет лиги (Англија, Германија, Италија, …

Короната си го направи своето, пад на приходите на фудбалскиот пазар по десет години Read More »

Патување на одмор со мало дете: Совети како сѐ да помине како што треба

Кога се подготвувате за летување со мало дете, првенствено не заборавајте да му обезбедите пријатен и удобен транспорт, задолжително детско седиште во автомобилот, односно транспортер за помалечките, и секако, носете патувачка аптека со вас. Патувањето на одмор со мало дете може да биде уште попријатно и помалку стресно доколку претходно се подготвите за евентуалните непријатности …

Патување на одмор со мало дете: Совети како сѐ да помине како што треба Read More »

ВИДЕО | Совршено средство за чистење на фрижидерот: Прегледано над осумдесет илјади пати на „ТикТок“

Фрижидерот многу брзо ги прима сите непријатни мириси од застоената храна, особено во летниот период. Доколку сакате брзо и ефикасно да ги отстраните, пробајте го рецептот за домашен спреј кој стана супер популарен на социјалната мрежа „ТикТок“. Шантел Мила од Мелбурн создаде решение за чистење на домашниот фрижидер користејќи состојки кои најверојатно веќе ги имате …

ВИДЕО | Совршено средство за чистење на фрижидерот: Прегледано над осумдесет илјади пати на „ТикТок“ Read More »

ФОТО: Милионерка „зависна“ од мајчинство ветува дека ќе има 105 деца без оглед на трошоците

Русинката Кристина Озтурк е мажена за грузискиот милионер Галип Озтурк, со кого има дваесет деца, иако нејзината цел е 105. 23-годишната Кристина само едно дете родила по природен пат, а останатите парот ги добил со помош на сурогат мајчинство, што е легално во Грузија. Имено, Кристина вели дека се надева дека ќе има уште неколку …

ФОТО: Милионерка „зависна“ од мајчинство ветува дека ќе има 105 деца без оглед на трошоците Read More »

„30 години агонија“: Мајка сè уште трага по својот син кој исчезнал на грчкиот остров Кос

Замислете да живеете со агонија триесет години и сите да ви кажуваат дека вашето дете е мртво, а да нема физички или форензички докази за тоа? Со надеж дека ќе пронајдете барем една трага од смрт или живот… За мајката на Бен Нидам, таквиот живот бил секојдневие од 1991 година. Мистеријата за случајот со исчезнувањето …

„30 години агонија“: Мајка сè уште трага по својот син кој исчезнал на грчкиот остров Кос Read More »

ВИДЕО | „Ви изгледа познато?“: Мајка сподели што нашла под креветот на својот син тинејџер

Познато е дека собите на тинејџерите се минско поле, но и покрај тоа, тие секогаш успеваат некако да ги изненадат своите родители со количината на неред што можат да ја направат. Една мајка по име Аманда се шокирала откако се приближила до креветот на својот син, бидејќи пронашла вистински „музеј“ од остатоци од сè што …

ВИДЕО | „Ви изгледа познато?“: Мајка сподели што нашла под креветот на својот син тинејџер Read More »

Британскиот „Х Фактор“ ќе престане да се емитува по цели 17 години: Дали Сајмон Кауел стави крај на својот најуспешен проект?

Сајмон Кауел го паузираше снимањето на шоуто „Х Фактор“ во 2018 година, но извори за „Daily Mail“ тврдат дека е малку веројатно шоуто некогаш да се врати на малите екрани. Музичкиот магнат во моментов е фокусиран на други проекти… 61-годишниот Сајмон Кауел го започна шоуто „Х Фактор“ во 2004 година, а последната сезона се емитуваше …

Британскиот „Х Фактор“ ќе престане да се емитува по цели 17 години: Дали Сајмон Кауел стави крај на својот најуспешен проект? Read More »

На Шакира ѝ се заканува судење и затвор поради затајување данок во Шпанија

Колумбиската поп-ѕвезда Шакира може да се најде на обвинителна клупа откако шпанското обвинителство одлучи дека гледа „доволно индиции“ за да се суди популарната пејачка поради затајување данок, пренесува „Си-Ен-Ен“. Шакира откри дека „никогаш не е задоволна од сопствените песни“ Државното обвинителство на Барселона ја обвини 44-годишната пејачка дека не платила вкупно 14,5 милиони евра данок …

На Шакира ѝ се заканува судење и затвор поради затајување данок во Шпанија Read More »

27 години подоцна: Работи што не сте ги знаеле за „Форест Гамп“

Иако „Форест Гамп“ бил објавен пред 27 години тој сè уште е дел од животите на луѓето. Романтичната драма, наградена со Оскар, предводена од Том Хенкс и Робин Рајт во 1994 година, ги плени срцата на гледачите на филмови со своите филозофски реплики и симпатични заплети. Во документарната серија на „Нетфликс“ – „The Movies That …

27 години подоцна: Работи што не сте ги знаеле за „Форест Гамп“ Read More »

ВИДЕО: Јелена Карлеуша и нејзините ќерки евакуирани од хотел во Турција поради шумски пожар

Српската ѕвезда Јелена Карлеуша со нејзините две ќерки Атина и Ника е на летен одмор во Турција каде моментално беснеат силни шумски пожари. Имено, српската дива со двете ќерки и нејзината тетка Даниела биле сместена во хотелот „Лујо“ во Бодрум. Одморот кој требало да биде уживање се претворил во вистински пекол кога пожарот поради ветерот …

ВИДЕО: Јелена Карлеуша и нејзините ќерки евакуирани од хотел во Турција поради шумски пожар Read More »

ФОТО | Ноќта пред свадбата полна со солзи: 40 години по свадбата на принцот Чарлс и Дијана Спенсер

На денешен ден пред точно четириесет години, се венчале принцот Чарлс и Дијана Спенсер во катедралата Свети Павле во Лондон. На спектакуларната венчавка присуствувале повеќе од 700 милиони луѓе ширум светот. Чарлс, кој е 12 години постар од Дијана, изгледал пресреќен, како и принцезата која мислела дека ќе започне совршен живот. Односот навистина им бил …

ФОТО | Ноќта пред свадбата полна со солзи: 40 години по свадбата на принцот Чарлс и Дијана Спенсер Read More »

Олимписките игри, спортистките и проблемите на инклузивност: Сакам да заплачам, момци, не разбирате низ што поминав годинава!

Бројните дисквалификации на спортистките од Олимписките игри поради кршење на правилата е вистинско време да се запрашаме дали е време да се промени нешто. Брајана Мекнил, олимписка шампионка во 2016 година на 100 метри со пречки, која се квалификуваше со американскиот тим минатиот месец, никогаш не би помислила да каже на никој друг, освен на …

Олимписките игри, спортистките и проблемите на инклузивност: Сакам да заплачам, момци, не разбирате низ што поминав годинава! Read More »

ФОТО | Атиџе Муратова направи корекција на забите: Хероината од „Медена Земја“ освојува со нејзината насмевка

За искреното пријателство на хероината од филмот „Медена Земја“, Атиџе Муратова и нашата позната пејачка, водителка и писателка Сузана Турунџиева пишувавме многупати. Нивното пријателство не беше спречено ниту од пандемијата на коронавирусот. Двете дами го користеа секој момент да го поминат заедно, а секое нивно дружење да го збогатат со многу музика.   View this …

ФОТО | Атиџе Муратова направи корекција на забите: Хероината од „Медена Земја“ освојува со нејзината насмевка Read More »

ФОТО | Нашинка во странство: Нина Маџиров со нова веб-серија во Америка

Од средината на минатиот месец на каналот Јутјуб се емитува серијата „Ѓубре“ на Нина Маџиров, глумица и продуцент, која живее и работи во Лос Анџелес. Во серијата глумат неколку познати американски глумци. Новата веб-серија насловена „Ѓубре“ (Trash) на Нина Маџиров може да се следи на каналот Јутјуб. Приказната обработува секојдневни љубовни драми меѓу две другарки …

ФОТО | Нашинка во странство: Нина Маџиров со нова веб-серија во Америка Read More »

Жените низ времето: Родени се Жаклин Кенеди Оназис, Емили Бронте, Илина Арсова, а се одржал и првиот избор за убавина „Мис на светот“

28. 7.1929 Родена е Жаклин Кенеди Оназис, најомилената Прва дама на Америка. Синоним е за жена која добро се омажила и тоа двапати – првпат за најмоќниот човек, претседателот на САД Џон Кенеди, вторпат за најбогатиот човек – грчкиот бизнисмен Аристотел Оназис. Нејзиниот начин на облекување, фризурата, шминката, бисерните обетки, „малите“ црни фустани и „шанел“ …

Жените низ времето: Родени се Жаклин Кенеди Оназис, Емили Бронте, Илина Арсова, а се одржал и првиот избор за убавина „Мис на светот“ Read More »

ФОТО: Македонија на ЛОИ во Токио ја претставуваат осум спортисти, а од нив три се жени

Македонија на ЛОИ во Токио ја претставуваат осум спортисти, а од нив три се жени – каратистката Пулексенија Јованоска, пливачката Миа Блажевска Еминова и џудистката Арбреша Реџепи. Каратистката Пулексенија Јованоска уште на почетокот на јули замина на подготовки во Словачка каде што работеше со експерти за техничка подготовка за ОИ, со Кристина Мачкова, тренер од …

ФОТО: Македонија на ЛОИ во Токио ја претставуваат осум спортисти, а од нив три се жени Read More »

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Вељко Ражнатовиќ денеска преку Инстаграм на својот покоен татко Жељко Ражнатовиќ Аркан му го честиташе роденденот. „Среќен роден ден тато. 17.04.1952. се роди Српски Тигар, Српски Херој“, напиша Вељко во објавата и предизвика позитивни реакции кај своите следбеници на оваа социјална мрежа. Но, Инстаграм набрзо потоа му ја избриша објавата, поради како што наведе „насилство …

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша Read More »

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Габриел Бајрам, синот на сега веќе починатиот политичар Амди Бајрам на својот профил на Фејсбук сподели доста емотивно видео направено најверојатно неколку недели или месеци пред смртта на татко му. Амди на видеото плаче додека веднаш до него стои популарниот босански пејач Шериф Коњевиќ и му го пее големиот хит на Шабан Шаулиќ „Сине, сине“. …

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ! Read More »

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто „The Voice Mexico“ почина во понеделникот на 41 година, а странските медиуми пишуваат дека умрел поради компликација од Ковид – 19. 48 часа пред смртта, Латиноамериканецот кој е номиниран за …

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19! Read More »

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Делницата Штип – Крупиште, која е дел од експресниот пат во изградба Штип – Кочани, е пуштена за сообраќај, информираа попладнево од Јавното претпријатие за државни патишта. – Посакувајќи им пријатно и удобно возење на учесниците во сообраќајот на експресниот пат на делницата Штип (клучка Три Чешми)-Крупиште, сакаме да им посочиме патниот правец да го користат …

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште Read More »

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште

Познатата глумица Неда Арнериќ почина во 67-та година од животот. Српските медиуми известуваат дека била пронајдена мртва во нејзиниот стан. Братот на Неда Арнериќ ја нашол седната на трпезариската маса, без траги на насилство, пренесува српски Телеграф, За Арнериќ беше познато дека пати од депресија и во неколку наврати се обидела да си го одземе …

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште Read More »

Внимателно при посета на Водно и другите излетнички места, апелират од Град Скопје

Поради зголемениот ризик за локални пожари од високите температура и портокаловата фаза со која е зафатен регионов, Град Скопје апелира до сите граѓани при посета на планината Водно, другите излетничките места и шумите да бидат внимателни со отпушоците од цигари, да одбегнуваат палење оган на отворено, како и други активности кои можат да предизвикаат несакани …

Внимателно при посета на Водно и другите излетнички места, апелират од Град Скопје Read More »

Шахпаска: Инвестираме во целосно нова градинка која ќе згрижи 57 деца во Општина Сопиште

„Новата градинка има капацитет да згрижи 57 деца кои ќе бидат организирани во три групи, две за деца од 2-6 години, а третата група e за јасли. Министерството за труд и социјална политика  за нејзината изградба и опремување од својот Буџет издвои околу 21 милиони денари. Согласно, направениот увид  на терен градежните работи се во …

Шахпаска: Инвестираме во целосно нова градинка која ќе згрижи 57 деца во Општина Сопиште Read More »

Дел од Општина Гази Баба денеска без вода

Без вода денеска од 9.20 часот се корисниците од улиците „Димче Милошевски“, „Боривое Милошевски“, „Зендел Џемаил“, „Вера Радосавјевиќ“ и ЈП „Лајка“ во Општина Гази Баба. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи-Скопје, прекинот е поради двоење во шахта на на улицата „Димче Милошевски“ бр. 84. Корисниците ќе бидат без вода сѐ до санирање …

Дел од Општина Гази Баба денеска без вода Read More »

За една недела подигнати 167 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (22.7-28.7.2021 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 167 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 19 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 148 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на коловоз, велосипедска патека, пешачки премин, тротоар, …

За една недела подигнати 167 непрописно паркирани возила од јавните површини Read More »

Без вода дел од Стара Чаршија

Поради дефект на приклучна водоводната цевка и затварач на улицата „Белградска“ кај Тетекс, денеска со прекинато водоснабдување ќе бидат дел од Стара Чаршија, улиците „Алберт Станиќ“, „Дрварска“, „ Атанас Бабата” и „Јосиф Михајлови“. Како што информираат од ЈП Водовод и канализација – Скопје, водоснабдувањето ќе биде прекинато од 8:50 часот до завршување на дефектот.

 Вајли пристигна во Скопје: Со соиграчите поставивме цел, да ја внесеме Македонија во мундијалските квалификации

Даниел Џејкоб Вајли е повторно во Скопје. И што е најважно, како што и самиот вели, максимално подготвен го чека приклучувањето во тренажниот процес со останатите свои репрезентативни соиграчи. – Пред некое време реков, полека но сигурно станувам „балканец“. Претходно добив македонски пасош, сега ќе играм за екипата на Будуќност од Подгорица, тоа е доста …

 Вајли пристигна во Скопје: Со соиграчите поставивме цел, да ја внесеме Македонија во мундијалските квалификации Read More »

Младите кошаркарски го поправија впечатокот, но сепак загубија од Бугарија

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија до 18 години, го одигра најдобриот натпревар на ФИБА „Челенџерот“ во Софија, но повторно загуби. За разлика од дебаклот против Словенија кога во две четвртини не постигнаа ниту еден поен, овој пак младите кошаркарки одиграа далеку подобро иако загубија од домаќинот Бугарија со 64:55 Избраничките на селекторот Јелена Антиќ денеска …

Младите кошаркарски го поправија впечатокот, но сепак загубија од Бугарија Read More »

Василев по двете победи над Србија: Секогаш има простор за напредок и подобра игра

Двете победи од (61:53) и (66:54) во Зрењанин против македонската јуниорска репрезентација против Србија треба да се показател за нашиот стручен штаб предводен од селекторот Никола Василев какви треба да бидеме и на оние официјални мечеви кои од 3-8 август нè чекаат на ФИБА „Челенџер“ турнирот во Скопје. – Ова беше нашиот последен тест пред …

Василев по двете победи над Србија: Секогаш има простор за напредок и подобра игра Read More »

ФИБА „Челенџер“: Јуниорките во две четвртини без постигнат кош против Словенија

Женската јуниорска селекција на Македонија го запиша вториот пораз на ФИБА „Челенџер“ турнирот кој деновиве се игра во Софија, Бугарија. Нашите млади кошаркарски надежи беа декласирани од репрезентацијата на Словенија со конечен резултат 88:22. Во две четвртини нашите кошаркарки не успеаја да постигнат ниту еден поен (34:0, 11:13, 13:9, 30:0). Лошиот вовед во овој натпревар …

ФИБА „Челенџер“: Јуниорките во две четвртини без постигнат кош против Словенија Read More »

ВИДЕО: Прва радост за Германците, „дрим-тимот“ лесно против Иран

Во рамките од групата „Б“ во второто коло на кошаркарскиот турнир на Олимписките игри во Токио репрезентацијата на Германија после стартниот пораз овојпат триумфираше над Нигерија со 99:92. Не беа доволни 33-те поени на Нвора за победа на Нигеријците, а во победничките редови најдобро се истакнаа Воигтман со 19 поени и Вагнер со 17. Во …

ВИДЕО: Прва радост за Германците, „дрим-тимот“ лесно против Иран Read More »

Кукавичките јајца на Никола Груевски

Кукавичките јајца на Никола Груевски, подметнати во туѓо гнездо, се испилија во уште четири затворски казни. По четири години „кокoдакање“ во судот на дел од организаторите на крвопролевањето од 27 април 2017 година, во отсуство од обвинителната клупа на главниот наредбодавец, им се изречени казни од вкупно 25 години затвор. Заедно со претходно осудените 16 …

Кукавичките јајца на Никола Груевски Read More »

Пензионерите оставени сами на себе?!

Пензионерите како најбројна популација граѓани (над 325 илјади) за владејачките и опозициските структури станаа мошне привлечна цел, а интересот се зголемува особено пред избори, иако грижата за нив е приоритетна активност во нивните програми. Шемата за настапување и „купување“ гласови е добро разработена и проверена. Покачувањето на пензиите е главната мамка за која се фаќаат …

Пензионерите оставени сами на себе?! Read More »

Мицкоски ја смени стратегијата, дали е доцна?

Ја гледам рано почнатата кампања на политичките партии за локалните избори во октомври и додека размислувам за очигледното кршење на изборниот закон со прерано започната кампања од страна на сите политички партии, не можам а да не ја приметам ребрендираната стратегија на ВМРО – ДПМНЕ. Со слоганот „Македонија за сите луѓе” опозицијата прилично очигледно ја …

Мицкоски ја смени стратегијата, дали е доцна? Read More »

Американска „воспитна“ за македонските лидери

Американската култура на однесување од секогаш ни била чудна нам на Балканците. Особено во делот на директно кажување во лице на она што го мислат, без разлика дали ви се пријатели, деловни партнери, соработници, соседи или роднини, за разлика на нашата дволичност која ние си ја правдаме со-„нема смисла“! Истиот принцип го применуваат и во …

Американска „воспитна“ за македонските лидери Read More »

Кој има доверба во ЕУ?

Дали во преден план се согледува недоверба во ЕУ-институциите и нивните двојни стандарди што во последните години постојано ја исфрлаат од колосек локомотивата на проширувањето? Или пак се продлабочува недоверба во европскиот интеграциски пројект, од кој како од издишан балон испари големиот обединувачки ентузијазам, така што малите нации, што се тетерават на патот на економско …

Кој има доверба во ЕУ? Read More »

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. Ниту едно истражување досега не …

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива Read More »

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба? Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…  1 Постарите жени се лоши љубовници Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. …

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта! Read More »

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО)

Како што се наближуваат новогодишните и божиќните празници паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува порталот „The Sun“. За усовршување на оваа поза, понежниот пол треба треба да се наведне пред партнерот, потоа да се склопат рацете и лактите да се потпираат на маса или друг соодветен …

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО) Read More »

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа!

„AFFAIR at work” во превод – афера на работа, е новата интернет страница за запознавање чии целни лица се главно поединци кои не се нужно самци, а сакаат тајно да стапат во интимен однос со колегата од работа, и тоа во удобноста на своето работно место. Иако интернет страниците кои ги спојуваат прељубниците не се …

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа! Read More »

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица. Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас. Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може …

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто… Read More »

Британскиот „Х Фактор“ ќе престане да се емитува по цели 17 години: Дали Сајмон Кауел стави крај на својот најуспешен проект?

Сајмон Кауел го паузираше снимањето на шоуто „Х Фактор“ во 2018 година, но извори за „Daily Mail“ тврдат дека е малку веројатно шоуто некогаш да се врати на малите екрани. Музичкиот магнат во моментов е фокусиран на други проекти… 61-годишниот Сајмон Кауел го започна шоуто „Х Фактор“ во 2004 година, а последната сезона се емитуваше …

Британскиот „Х Фактор“ ќе престане да се емитува по цели 17 години: Дали Сајмон Кауел стави крај на својот најуспешен проект? Read More »

Виц на денот: Глупост

Дедото му вка на зетот: – Е па зете, сега откако се ожени гледај да не правиш веќе глупости. – Нема, оваа ми беше последна.

Виц на денот: Игралиште

Детско игралиште. 5-годишната Трпана дотрчува до мајка си возбудена: – Мамо, мамо, си имам маж! – Браво Трпано! – Се шегува мајката. – А кој ти е маж? – Трпе, тој што си игра во песокот таму. – И како дозна дека Трпе ти е маж? – Па пред малку ми рече „Ајде собирај си …

Виц на денот: Игралиште Read More »

Виц на денот: Маска

Влегува Трпе во пекара: – Дајте ми едно ѓеврече. – А зошто очите ти се покриени со маската? – За да не го гледам бурекот…

Виц на денот: Подарок

Си биле тројца рибари и ловеле риба на Дојранско Езеро. Едниот фаќа златен крап. Крапот му проговорува со човечки глас. – Пушти ме во водата и ќе ти дадам еден подарок. – Каков подарок? – прашува заинтересирано рибарот. – Избери си сам: Голема љубов, голема мудрост или милион денари. – Сакам мудрост! – без многу …

Виц на денот: Подарок Read More »

Баша: Средбата Заев-Рама-Вучиќ беше само за фотографии, потребно е меѓусебно признавање Косово-Србија

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија (ПД),  Љуљзим Баша реагираше во врска со средбата во Скопје на македонскиот премиер Зоран Заев, неговиот албански колега Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ, јави дописничката на МИА од Тирана. Баша вели дека „нивните брзи состаноци не произведуваат ништо ново освен фотографии” и додава дека првиот …

Баша: Средбата Заев-Рама-Вучиќ беше само за фотографии, потребно е меѓусебно признавање Косово-Србија Read More »

Трифонов предупреди: Ако не се врати здравиот разум, ќе се одржат предвремени избори

Ако не се врати здравиот разум, ќе се одржат предвремени избори, ова го напиша лидерот на „Има таков народ” (ИТН) Слави Трифонов на својот Фејсбук профил, јави дописникот на МИА од Софија. Позицијата на Трифонов доаѓа по скандалот што изби меѓу Демократска Бугарија и „Има таков народ” поради притисокот на Христо Иванов и Маја Манолова …

Трифонов предупреди: Ако не се врати здравиот разум, ќе се одржат предвремени избори Read More »

Туристите да одбегнуваат 13 популарни грчки острови

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) грчите острови во јужниот Егеј ги означи како високоризични места поради пандемијата со коронавирус. Тоа значи дека патување на овие места треба да се одбегнува, освен поради неопходни причини, пишува Блиц. На мапата на овој центар со темно црвена боја е означена група од 13 острови, …

Туристите да одбегнуваат 13 популарни грчки острови Read More »

Турција се бори со пожари: По вчерашниот во Анталија, денес пожар и во Аланија

Најмалку 3 лица загинаа а над 58 се повредени во пожарот во турската покраина Анталија. Пожарот изби вчера попладне во шумата околу  туристичкиот град, а поради силниот ветер бргу се прошири и зафати неколку населби. Многу куќи и објекти се уништени, а од критичните места беа евакуирани жители и туристи. Откако утрово пожарот беше ставен …

Турција се бори со пожари: По вчерашниот во Анталија, денес пожар и во Аланија Read More »

Пад на економијата на БиХ за три отсто

 Бруто домашниот производ на Босна и Херцеговина за 2020 година номинално изнесува 34,24 милијарди конвертибилни марки и во споредба со 2019 година, тој е помал за три проценти, додека реалниот пад е 3,2 проценти. Според првичните податоци на Агенцијата за статистика на БиХ, дефлаторот на БДП за 2020 година изнесува 0,2 проценти, јавија сараевски медиуми. …

Пад на економијата на БиХ за три отсто Read More »

Начевски и Николов судат уште едно дерби на Олимписките игри

Најдобрата македонска судиска двојка добија нова обврска на Летните олимписки игри кои се одржуваат во Токио, Јапонија. Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе делат судиска правда на супер дерби натпреварот помеѓу репрезентациите на Франција и Германија. Претходно нашите арбитри ги судеа натпреварите помеѓу Португалија и Египет и Шпанија и Норвешка. Дуелот помеѓу Германија и Франција …

Начевски и Николов судат уште едно дерби на Олимписките игри Read More »

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал

Екипата на Е. Пелистер во новата сезона ќе има нов голмански тандем откако Карим Хендави и Градимир Чаневски по завршувањето на сезоната ги напуштија битолчани, но тренерот Жељко Бабиќ и во новата сезона ќе има одлични голмани. Во новата сезона, голот на Е. Пелистер ќе го бранат унгарскиот репрезентативец Мартон Секељи и Марко Кизиќ кој …

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал Read More »

Ракомет во Токио:  Шпанија со пенал во последната секунда славеше во дербито против Норвешка

Ракометната репрезентација на Шпанија во дерби натпреварот од второто коло во групата А, во трилер натпревар со 28:27 ја совлада Норвешка. Човек на одлука на натпреварот беше Алеиш Гомез кој во последната секунда го постигна голот од пенал за триумф на „фуријата“. Најпрецизен во редовите на Шпанија беше Адријан Фигерас со девет гола, додека на …

Ракомет во Токио:  Шпанија со пенал во последната секунда славеше во дербито против Норвешка Read More »

Начевски и Николов ќе го судат дербито во второто коло на ракометниот турнир

Најдобрата македонска судиска двојка, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов по одлично завршената работа во првото коло, ќе ја делат правдата и во второто коло на олимпискиот ракометен турнир во машка конкуренција. Начевски и Николов ја добија честа да го судат дерби натпреварот помеѓу Шпанија и Норвешка. Двете репрезентации имаат највисоки амбиции на Олимписките игри, остварија …

Начевски и Николов ќе го судат дербито во второто коло на ракометниот турнир Read More »

Николов и Начевски го судеа првиот меч на Олимписките игри во Токио

Започнаа натпреварите од ракометниот турнир на Олимписките игри кои се одржуваат во Токио, Јапонија, а во истиот учествуваат вкупно 12 репрезентации поделени во две групи. Во групата „А“ во рамките од првото коло, Норвешка го совлада Бразил со 27:24, најефикасен беше Сагонсе со осум голови во победничките редови. Потоа Франција со 33:27 славеше над Аргентина, …

Николов и Начевски го судеа првиот меч на Олимписките игри во Токио Read More »

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на …

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути Read More »

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас!

Старите знаеле и се уште знаат илјадници трикови, за кои ние без оглед колку пари „ќе фрлиме“ за друго поинакво и помодерно решение, никогаш нема да го постигнеме нивниот успех. Ова е совет кој заслужува внимание. Пренесуван од колено на колено, од баба на мама, па за сите нас, урааа. Стоп, нема повеќе купување скапи …

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас! Read More »

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават

Лицето на Џенифер Лопез секогаш изгледа совршено, а сето тоа благодарение на спретните раце на Скорт Барнс. Тој веќе со години е задолжен за шминката на пејачката, а сега ги сподели и грешките што жените најчесто ги прават и поради тоа изгледаат неколку години постари. Шминката може да го нагласи она што е најубаво на …

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават Read More »

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО)

Жената која ја нарекуваат „жива Златокоса“ има веројатно најдолга коса на светот и вели дека постојано добива понуди за брак од мажи од цел свет. View this post on Instagram Good morning my friends❤ Have a wonderful day?? #instagram#длинныеволосы#longhair#rapunzel#длиннаякоса#красивыедевушки#topgirls#odessagram#одесса#длиннаякоса#рапунцель#модельодесса#длинныеволосыукраина#длинныеволосыодесса#волосыодесса#superlonghair#sexiesthair#hairdiva#reallylonghair#instahair#longhairdontcare#hairstyle#hairfashion#famouspeople#starlife#verylonghair#hairstyles#рапунцельукраина#rapunzelukraine#longhairbeauty#уходзаволосами A post shared by ❤Alena Kravchenko❤ (@alenuwka_longhair) on Jun 25, 2019 at 11:07pm PDT Косата на …

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО) Read More »

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО)

Влегувањето во новата година и новата деценија многумина ќе ги инспирира на промени. Некои ќе појдат во теретана, некои ќе ја променат работата, а некои фризурата. Ако сте во третата група и размислувате за промена на вашиот изглед, ви претставуваме четири фризури кои ќе бидат апсолутен хит во 2020 година. Боб фризура View this post …

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО) Read More »

Град Скопје ќе го награди олимпискиот вицешампион Георгиевски со 300.000 денари

На иницијатива на градоначалникот Петре Шилегов, Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија над 80 килограми) на Олимписките игри во Токио, Дејан Георгиевски. Оваа одлука ќе се најде на дневниот ред на следната седница на Советот на Град Скопје. Георгиевски предмалку слета …

Град Скопје ќе го награди олимпискиот вицешампион Георгиевски со 300.000 денари Read More »

Ѓоковиќ ќе брка два медали на Олимписките игри во Токио

Освен во сингл конкуренцијата, најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ има успешни настапи и во микс дубл на Олимписките игри во Токио. Претходно објавивме дека Србинот се пласираше во полуфиналето на машкиот тениски олимписки турнир по победата над Кеи Нишикори. За пласман во големото финале Ноле ќе ги одмери силите против Германецот Александар Зверев кој со …

Ѓоковиќ ќе брка два медали на Олимписките игри во Токио Read More »

ВИДЕО | Георгиевски слета во Скопје: Сребрениот медал е успех за целиот македонски народ

Дејан Георгиевски во 14.30 часот слета на скопскиот аеродром, македонскиот олимпиец кој освои сребрен медал на Игрите во Токио. Македонскиот таеквондист кој го направи најголемиот успех на нашата земја на едни Летните олимписки игри беше пречекан од голем број на фанови. А како што е веќе најавено на плоштадот Македонија од 19.30 часот е организиран …

ВИДЕО | Георгиевски слета во Скопје: Сребрениот медал е успех за целиот македонски народ Read More »

Светскиот шампион во скок со стап во аут поради ковид-19

Двајца атлетичари во скок со стап го завршија настапот на Олимписките игри во Токио уште пред да почнат поради позитивни тестови на коронавирус, а неколку членови на австралискиот тим се во изолација. Како што јавија светските медиуми, олимпиското натпреварување во скок со стап ќе биде посиромашно за двократниот светски првак Сем Кендрикс, како и за …

Светскиот шампион во скок со стап во аут поради ковид-19 Read More »

МОК: Финансиската еднократна награда ќе изнесува 10.000 евра за Георгиевски

Македонскиот таеквондист во категоријата над 80 кг. го освои сребрениот медал на Летните олимписки игри во Токио. Како што е веќе најавено од нашата таеквондо федерација со почеток од 19.30 часот е организиран пречек на македонскиот спортски херој на скопскиот плоштад веднаш до триумфалната порта Македонија. Во текот на вчерашниот ден Владата парично ги награди …

МОК: Финансиската еднократна награда ќе изнесува 10.000 евра за Георгиевски Read More »

Дури 20 атлетичари добија забрана за настап во Токио

Дури 20 атлетичари, од кои десет се од Нигерија добија забрана за настап на Олимписките игри во Токио бидејќи не ги задоволија стандардите на антидопинг контрола надвор на натпреварувања, објави единицата за интегритет на атлетиката (АИУ). Сите 20 атлетичари доаѓаат од земјите кои АИУ ги става во „А категорија“, односно ги смета за „високоризични“ поради …

Дури 20 атлетичари добија забрана за настап во Токио Read More »

Крај за македонските екипи во Европа: Шкендија елиминирана без да постигне гол, Шкупи немоќен во Португалија

Македонските екипи го завршија настапот на фудбалска Европа уште на самиот старт. По елиминацијата на Силекс и Струга ТЛ во првото квалификациско коло за пласман во Конференциската лига, денеска настапот во Европа го завршија Шкупи и најголемото разочарување, екипата на Шкендија. Македонскиот шампион Шкендија, настапот во квалификациите го заврши без да постигне ниту еден гол. …

Крај за македонските екипи во Европа: Шкендија елиминирана без да постигне гол, Шкупи немоќен во Португалија Read More »

ФОТО: Фудбалерите на Рома и Порто се истепаа, реакцијата на Мурињо е хит

Жозе Мурињо ова лето седна на клупата на Рома, и како еден од ривалите за време на подготовките за наредната сезона го имаше поранешниот клуб, Порто. Натпреварот заврши без победник 1:1, но дојде до тепачка кога дефанзивецот на Порто, Пепе остро стартуваше над Хенрик Мхтаријан, по што дојде до физичка пресметка на играчите од двете …

ФОТО: Фудбалерите на Рома и Порто се истепаа, реакцијата на Мурињо е хит Read More »

Срамна елиминација на Хајдук и поранешна Стеауа, Партизан и во реваншот подобар од Д. Стреда

Екипите на Хајдук Сплит и ФЦСБ или поранешна Стеауа доживеаја срамна елиминација во квалификациите за пласман во новоформираната Конференциска лига и тоа од екипи од Казахстан. За разлика од нив, сите четири српски екипи, од кои најзвучно име и тоа на Партизан, обезбедија пласман во следната фаза од квалификациите. Хајдук е елиминиран од Тобол иако …

Срамна елиминација на Хајдук и поранешна Стеауа, Партизан и во реваншот подобар од Д. Стреда Read More »

 Вајли пристигна во Скопје: Со соиграчите поставивме цел, да ја внесеме Македонија во мундијалските квалификации

Даниел Џејкоб Вајли е повторно во Скопје. И што е најважно, како што и самиот вели, максимално подготвен го чека приклучувањето во тренажниот процес со останатите свои репрезентативни соиграчи. – Пред некое време реков, полека но сигурно станувам „балканец“. Претходно добив македонски пасош, сега ќе играм за екипата на Будуќност од Подгорица, тоа е доста …

 Вајли пристигна во Скопје: Со соиграчите поставивме цел, да ја внесеме Македонија во мундијалските квалификации Read More »

Бајден сака да ги награди сите нововакцинирани Американци со 100 долари

Американскиот претседател Џо Бајден апелираше до властите на американските држави да ги наградат сите нововакцинирани граѓани со 100 долари, за да се зголеми стапката на имунизација, соопшти Министерството за финансии. Во соопштението на министерството се наведува дека за таква иницијатива можат да се користат средствата од фондот од 350 милијарди долари наменет за властите за …

Бајден сака да ги награди сите нововакцинирани Американци со 100 долари Read More »

Фестивалот Лолапулуза со масовна посетеност, експертите предупредуваат на ширење на коронавирусот

Лолапалуза, еден од најголемите музички фестивали во САД, започна денеска во Чикаго со масовна посетеност на десетици илјади фанови, но здравствените експерти во земјата во настанот гледаат голема опасност, јави дописникот на МИА од Вашингтон. Градските власти до последен момент, до мај, не знаеја дали да се одобри, но, сепак, решија фестивалот да оди во …

Фестивалот Лолапулуза со масовна посетеност, експертите предупредуваат на ширење на коронавирусот Read More »

Три лица загинаа во шумските пожари во Турција, десетици села се евакуирани

Три лица загинаа во шумските пожари во близина на туристичките места на југот на Турција, а десетици села се евакуирани, јавија турските медиуми. Пожарите во шумите на Манавгат, Аланија, Адана, Мерсин, Бодрум и Мармарис, во близина на туристичките места во јужна Турција, брзо се проширија во населените места поради силните ветрови. Турскиот министер за земјоделство …

Три лица загинаа во шумските пожари во Турција, десетици села се евакуирани Read More »

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Маж фрли обезглавено тело во Минеаполис, очевидец го сними ужасот

Маж од Минеаполис е уапсен поради сомневање дека на улица од својот автомобил фрлил обезглавено тело, пренесува Си-Би-Ес Њус.  Како што пишува во извештајот на полицијата, жена (55) била пронајдена обезглавена на тротоар, а откако била пронајдена, спасувачките екипи веднаш констатирале смрт. Целиот инцидент придонесе бурни реакции на социјалните мрежи, откако беше објавено видео од инцидентот.  …

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Маж фрли обезглавено тело во Минеаполис, очевидец го сними ужасот Read More »

Украдениот накит од златарницата во Париз пронајден во српски автобус

Автобус кој се движел од Париз до Белград бил запрен од француската полиција во близина на границата. Полицијата тврди дека го пронашла накитот вреден 3 милиони евра, кој пред неколку дена беше украден од познатата златарница „Шоме“. „Во автобусот влегоа вооружени лица во цивилна облека со порака дека се полицајци. Во еден миг во автобусот …

Украдениот накит од златарницата во Париз пронајден во српски автобус Read More »

27 години подоцна: Работи што не сте ги знаеле за „Форест Гамп“

Иако „Форест Гамп“ бил објавен пред 27 години тој сè уште е дел од животите на луѓето. Романтичната драма, наградена со Оскар, предводена од Том Хенкс и Робин Рајт во 1994 година, ги плени срцата на гледачите на филмови со своите филозофски реплики и симпатични заплети. Во документарната серија на „Нетфликс“ – „The Movies That …

27 години подоцна: Работи што не сте ги знаеле за „Форест Гамп“ Read More »

ФОТО | Нашинка во странство: Нина Маџиров со нова веб-серија во Америка

Од средината на минатиот месец на каналот Јутјуб се емитува серијата „Ѓубре“ на Нина Маџиров, глумица и продуцент, која живее и работи во Лос Анџелес. Во серијата глумат неколку познати американски глумци. Новата веб-серија насловена „Ѓубре“ (Trash) на Нина Маџиров може да се следи на каналот Јутјуб. Приказната обработува секојдневни љубовни драми меѓу две другарки …

ФОТО | Нашинка во странство: Нина Маџиров со нова веб-серија во Америка Read More »

ФОТО: Како ќе изгледаат децата на Миранда и Шарлот во новото продолжение на „Сексот и градот“

Снимањето на продолжението на познатата серија „Сексот и градот“ е во тек, а фотографии од сетот се објавуваат секојдневно.   View this post on Instagram   A post shared by Carrie Bradshaw (@sexandthepandemic) На најновите фотографии, покрај добро познатите ликови, како што се Синтија Никсон, популарната Миранда и нејзиниот партнер Стив, кој го игра актерот …

ФОТО: Како ќе изгледаат децата на Миранда и Шарлот во новото продолжение на „Сексот и градот“ Read More »

Дали Мајкл Б. Џордан ќе биде новиот Супермен?

Се чини дека Мајкл Б. Џордан и неговата продуцентска компанија развиваат проект „Black Superman“ за „HBO Max“, базиран околу ликот Вал-Зод.   View this post on Instagram   A post shared by Michael B. Jordan (@michaelbjordan) Според Collider, продуцентската куќа на Џордан ангажирала неименуван сценарист кој во моментов работи на сценариото за лимитираната серија. Засега …

Дали Мајкл Б. Џордан ќе биде новиот Супермен? Read More »

ФОТО+ВИДЕО | „Ништо не научив на училиште“: Среќен роденден Стенли Кјубрик, неповторливиот бог нa филмското платно

Иако изминаа 22 години од смртта на Стенли Кјубрик, роден на на денешен ден, тој никогаш не бил попопуларен или повидлив. Ниту еден друг режисер на филмови не произведе ремек-дела во толку широк спектар на жанрови: воени филмови, политичка сатира, научна фантастика, литературна адаптација и хорор. Кјубрик ги направи сите овие филмови пред зачетокот на …

ФОТО+ВИДЕО | „Ништо не научив на училиште“: Среќен роденден Стенли Кјубрик, неповторливиот бог нa филмското платно Read More »

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот?

Складирањето на храната често носи и многу прашања, особено кога е во прашање месото. Секој вид месо има рок на траење во фрижидер или во замрзнувач. Ова е мало упатство како треба да постапите: Живина Свежото пилешко или мисиркино месо во обичен фрижидер трае еден до два дена, а во замрзнувач и до една година, …

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот? Read More »

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата?

Сад полн со лиснат зеленчук сè повеќе е дел од менито на луѓе кои се трудат да се хранат здраво. Но, ако се чувствувате слаби и летаргични откако јадете салата, мора да знаете дека тоа се случува поради цревата кои се обидуваат да варат големи количини на суров зеленчук. „Салатите се извор на влакна“, истакнува …

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата? Read More »

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Нутриционистката Цвета Динева денеска во Утрински брифинг зборуваше за придобивките од здравата храна во борбата против Ковид-19 пандемијата.  -Иако речиси на сите им е познато дека мора да примат голема доза на витамин Ц, на дневна основа, речиси никој не знае дека ако не е доволно хидриран, тој нема да се врзе со организмот. Водата, …

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19 Read More »

Новогодишни бастунчиња

Состојки 250 гр путер 250 гр шеќер 1 јајце 3 пакетчиња ванилин шеќер 2 лажици млеко 750 гр брашно малку сол црвена боја за половината тесто шеќерни бонбони за декорација Подготовка Замесете тесто од сите состојки. Во едната половина ставете црвена боја и убаво премесете го тестото. Ставете го во фрижидер да отстои еден час. …

Новогодишни бастунчиња Read More »

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

И покрај очигледните здравствени придобивки – кајсиите се полни со витамини, елементи во трагови и корисни киселини – не треба да претерувате. Поради високата содржина на шеќер, кајсии (особено сушени) се контраиндицирани за дијабетичари, а нивниот сок заситен со овошни киселини може да го иритира дигестивниот тракт. Сепак, придобивките на неколку кајсии на ден далеку …

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени! Read More »

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде!

Седам со мојот нов познаник пред мало, популарно кафуле во близина на Сараевскиот пазар. Нè гуши вечерната топлина и пиеме ладно пиво од шише, за да не го фатиме Ковид-19 од чаша. Настаните на денот доаѓаат од телевизорот во кафулето. На тој ден, во Поточари беше одржан парастос за уште 19 мажи, Бошњаци, жртви на …

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде! Read More »

Образованието во Бугарија: Плаќаат за да не учат

Зголемувањето на јавната потрошувачка за образованието во Бугарија не доведува до зголемување на резултатите од образованието, покажува обемното истражување објавено од Светска банка за улогата на фискалните трансфери во подобрувањето на резултатите од образованието. Извештајот, долг над 300 страници, се фокусира врз образовните системи во 7 земји, вклучително и Бугарија. Резултатите на бугарските ученици на …

Образованието во Бугарија: Плаќаат за да не учат Read More »

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори?

Експертскиот кабинет на премиерот Здравко Кривокапиќ од самиот почеток се соочи со бројни критики и тоа дури повеќе од парламентарното мнозинство, одошто од опозицијата. Во нападите предничеше просрпскиот Демократски фронт (ДФ) кој уште на почетокот порача дека по 200 дена ќе ги преиспита резултатите на владата. Случувањата од минатиот месец, кога другиот дел од власта кој …

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори? Read More »

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ

Со документот кој го добија претставници на ЕУ во април се предлагаше прекројување на границите по етнички линии на Западниот Балкан, во обид да се одблокираат европската иднина и закочените реформи во регионот. Нон-пејперот, чиј наводен творец беше словенечкиот премиер Јанез Јанша, предизвика бура од негативни реакции во Босна и Херцеговина која се надева на членство во …

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ Read More »

Во ерата на Новак Ѓоковиќ: Има ли нешто послатко?

За оние кои сметаат дека спортот не е многу важен, нека погледнат како Англичаните го дочекаа своето прво фудбалско финале по педесет години. Или Италијанците, со финалистот на Вимблдон, Беретини, и европскиот фудбалски шампион. Значи, спортот е многу важен, одново, инаку не би вредел толку. Теориите на заговор велат дека еден процент од луѓето поседуваат …

Во ерата на Новак Ѓоковиќ: Има ли нешто послатко? Read More »

На Шакира ѝ се заканува судење и затвор поради затајување данок во Шпанија

Колумбиската поп-ѕвезда Шакира може да се најде на обвинителна клупа откако шпанското обвинителство одлучи дека гледа „доволно индиции“ за да се суди популарната пејачка поради затајување данок, пренесува „Си-Ен-Ен“. Шакира откри дека „никогаш не е задоволна од сопствените песни“ Државното обвинителство на Барселона ја обвини 44-годишната пејачка дека не платила вкупно 14,5 милиони евра данок …

На Шакира ѝ се заканува судење и затвор поради затајување данок во Шпанија Read More »

ВИДЕО: Јелена Карлеуша и нејзините ќерки евакуирани од хотел во Турција поради шумски пожар

Српската ѕвезда Јелена Карлеуша со нејзините две ќерки Атина и Ника е на летен одмор во Турција каде моментално беснеат силни шумски пожари. Имено, српската дива со двете ќерки и нејзината тетка Даниела биле сместена во хотелот „Лујо“ во Бодрум. Одморот кој требало да биде уживање се претворил во вистински пекол кога пожарот поради ветерот …

ВИДЕО: Јелена Карлеуша и нејзините ќерки евакуирани од хотел во Турција поради шумски пожар Read More »

ФОТО | Ноќта пред свадбата полна со солзи: 40 години по свадбата на принцот Чарлс и Дијана Спенсер

На денешен ден пред точно четириесет години, се венчале принцот Чарлс и Дијана Спенсер во катедралата Свети Павле во Лондон. На спектакуларната венчавка присуствувале повеќе од 700 милиони луѓе ширум светот. Чарлс, кој е 12 години постар од Дијана, изгледал пресреќен, како и принцезата која мислела дека ќе започне совршен живот. Односот навистина им бил …

ФОТО | Ноќта пред свадбата полна со солзи: 40 години по свадбата на принцот Чарлс и Дијана Спенсер Read More »

ВИДЕО | Сагата продолжува: Објавени говорни пораки од Бритни Спирс – „Затворена сум, заробена и лишена од моите граѓански права“

Поранешниот менаџер на Бритни Спирс, Сем Лутфи, сподели со јавноста неколку стари говорни пораки од поп ѕвездата кои докажуваат дека се бори да стави крај на нејзиното старателство повеќе од една деценија. Лутфи за „Page Six“ рекол дека „ги објавил и во минатото“, но повторното објавување на „Инстаграм“ привлече големо внимание поради неодамнешниот подем на …

ВИДЕО | Сагата продолжува: Објавени говорни пораки од Бритни Спирс – „Затворена сум, заробена и лишена од моите граѓански права“ Read More »

Актерот Боб Оденкирк е во стабилна состојба по инцидентот за време на снимањето на „Better Call Saul“

Актерот Боб Оденкирк е во „стабилна состојба откако во вторникот доживеа инцидент поврзан со срцето“, соопшти неговиот менаџерски тим, пренесува „Би-Би-Си“. 58-годишниот актер, беше итно пренесен во болница откако му се слошило за време на снимањето на своето шоу „Better Call Saul“, во Ново Мексико. Боб Оденкирк итно хоспитализиран: Колабирал за време на снимањето на …

Актерот Боб Оденкирк е во стабилна состојба по инцидентот за време на снимањето на „Better Call Saul“ Read More »

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола за сите земји

До 2023 година на границите меѓу Северна Македонија, Србија и Албанија треба да има нула минути чекање. Границите ќе постојат, но за овие три земји тоа ќе значи дека камионите слободно да поминат без никакво застанување, што ќе им обезбеди на компаниите 6 до 9 проценти помали оперативни трошоци. До 2022 година, пак, ќе има …

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола за сите земји Read More »

Една економија – нула царини, 100 отсто слободна трговија и нула пречки за движење на граѓаните, најавија Заев, Рама и Вучиќ

Премиерите на Северна Македонија и на Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, како и претседателот на Србија, Александар Вучиќ на денешната заедничка прес-конференција по завршувањето на Регионалниот економски форум во Скопје порачаа дека целта на иницијативата „Отворен Балкан” е создавање една економија, без царини, без задржувања на границите и со сто проценти слободна трговија. „Отворен …

Една економија – нула царини, 100 отсто слободна трговија и нула пречки за движење на граѓаните, најавија Заев, Рама и Вучиќ Read More »

Рама: Денеска потпишавме договор за да сме заедно во сите околности

За време на земјотресот во Албанија помош стигна и од Србија и од Северна Македонија. Тогаш сфативме колку е важно да не се чуствувате сами и колку е вредно да има повеќе сили на располагање кога тоа е најпотребно, изјави премиерот на Албанија, Еди Рама. – Денеска потпишавме договор за да сме заедно во сите …

Рама: Денеска потпишавме договор за да сме заедно во сите околности Read More »

Вучиќ: Ако патуваме без граници и ако сме обезбедиле добри патишта, тогаш сме направиле многу

Србија ќе биде партнер на Северна Македонија и Албанија, за регионалната стабилност, како и за подобрување на нашите животи и на животите на нашите граѓани, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ денешната заедничка прес-конференција по завршувањето на регионалниот економски форум. – Сѐ ова е фантастична идеја и извонредна визија. Ние мораме, во името на нашите …

Вучиќ: Ако патуваме без граници и ако сме обезбедиле добри патишта, тогаш сме направиле многу Read More »

Заев: Наместо ѕидови денеска изградивме нови мостови

Нашите народи, пред себе имаат ист пат. Имаме иста визија и исти вредности. Тоа се европските вредности. Одиме по истиот пат, заедно, напред, поврзани. Балканот доволно долго беше опкружен со ѕидови. Наместо ѕидови денеска изградивме нови мостови, рече македонскиот премиер Зоран Заев на заедничката прес-конференција по одржувањето на „Економскиот форум за регионална соработка“. Тој ја …

Заев: Наместо ѕидови денеска изградивме нови мостови Read More »

Почнува петтото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“

Со промоција на книгата „Филмски великани“ од Сунчица Уневска и изложба на Милко Нестороски и Лида Шерафатман – „Соништа од природата, сувенири во реалноста“ вечерва во Струга почнува петтото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“ (Drim Short). Под мотото „Сонувајте кратко“, на летната сцена во Домот на поезија во Струга до 1 август, …

Почнува петтото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“ Read More »

Мешаниот барокен квартет „Teatro alla moda“ од Холандија вечерва на „Охридско лето”

Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на барокниот оркестар „Teatro alla mod“ од Холандија. Земајќи го името од дискурсот на Бенедето Марчело (напишан во 1720), „Teatro alla moda“ е ансамбл што ја негува историски автентичната интерпретација на барокната музика. Членовите на ансамблот доаѓаат од различни културни средини, но заедничкиот јазик го наоѓаат …

Мешаниот барокен квартет „Teatro alla moda“ од Холандија вечерва на „Охридско лето” Read More »

Целовечерен концерт на пијанистката Ѓулсин Онај на „Охридско лето“

Програмата на „Охридско лето“ продолжува со настан од музичкиот дел, со концертот на турската пијанистка Ѓулсин Онај. Ѓулсин Онај свири пијано од три годишна возраст, а првиот рецитал на Турското радио го има уште на шест годишна возраст. Со специјална државна стипендија учи со Ахмед Аднан Сајгун и Михат Фенмен, а потоа во Париз нејзини …

Целовечерен концерт на пијанистката Ѓулсин Онај на „Охридско лето“ Read More »

Традиционално, вечерва ќе се одржи „МКЦ за Скопје“

Вечерва, со почеток од 19.30 часот, во МКЦ ќе се одржи настанот „МКЦ за Скопје“, со кој ќе се одбележи 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје. Организаторите најавуваат дека „МКЦ за Скопје“ е настан што нѐ потсетува на солидарноста на скопјани, на солидарноста кон Скопје, на интензивноста, обединетоста и хуманоста на луѓето. Во продолжение погледнете …

Традиционално, вечерва ќе се одржи „МКЦ за Скопје“ Read More »

Родното место на големиот Конески: Небрегово живее мирно со гордоста

Свиено во подножjето на Бабуна Планина, во Прилепското Поле е Небрегово на Блаже Конески. На надморска височина од 700 метри, ридското Небрегово на 17-тина километри се граничи со селото Присад, на исток со Дабница, на југ со Горно Село, со Дупјачани на запад и со селата Дреновци и Оморани на север. Ако тргнете од Прилеп, …

Родното место на големиот Конески: Небрегово живее мирно со гордоста Read More »

Рајско јаболко: За подобар имунитет, доволни се три на ден

Јапонското јаболко, познато и како рајско јаболко, е дрво што стасало на Балканот на почетокот од минатиот век. Ова портокалово доцно есенско овошје припаѓа во семејството абоноси и е богат извор на витамини. Во таа смисла содржи висок процент витамин Ц и бетакаротен што го става во групата овошја кои се корисни за имунолошкиот систем. …

Рајско јаболко: За подобар имунитет, доволни се три на ден Read More »

Кулинарски совети: Премногу измесеното тесто е отпорно при обликување

Честопати читајќи рецепти за различни специјалитети од тесто, наидувате на израз „не го премесувајте тестото“, па прашањето е како да ја избегнете оваа грешка. Ако тестото го месите рачно, невозможно е да го месите премногу, бидејќи ќе се изморите пред да се случи тоа, без разлика колку сте силни. Многу полесно е да го премесите …

Кулинарски совети: Премногу измесеното тесто е отпорно при обликување Read More »

Десерт во среда: Домашни тартуфи од чоколадо

Ви се јаде нешто слатко, но да e лесно за овие топли денови? Овој брз десерт ќе ве освои со вкусот, но и со леснотијата за подготовка. А што е најважно, се приготвува од само три состојки. Состојки: – 200 г црно чоколадо – 100 г слатка павлака – 1 лажичка ванила арома – какао, …

Десерт во среда: Домашни тартуфи од чоколадо Read More »

Незаменлива состојка: Зошто во рецептите е важнa температурата на путерот?

Сочниот и добар вкус се најчестите причини поради кои путерот е главна состојка во рецептите за десерти, но има и неколку важни ставки. Во рецептите за колачи, кекси или пак мафини путерот е важен бидејќи ги штити протеините и скробот, што овозможува да бидат меки и сочни. Исто така, во овие рецепти путерот се меша …

Незаменлива состојка: Зошто во рецептите е важнa температурата на путерот? Read More »

Бобинките никогаш не ги мијте под млаз вода

Без разлика дали ги одгледувате дома, ги купувате од пазар или од одгледувач, овошјето во бобинки треба да се избере, измие и подготви по одредени правила. Капини, боровинки, малини и јагоди се омиленото летно овошје. Со неколку корисни совети уживајте во најсвежите и највкусни плодови. Избор на квалитетно овошје За да извлечете максимум од сезоната …

Бобинките никогаш не ги мијте под млаз вода Read More »

Романот „Црна мајка земја“ од Кристијан Новак на македонски јазик е објавен од „ПНВ Публикации“

Деновиве од печат излезе романот „Црна мајка земја“ од хрватскиот писател Кристијан Новак. Преводот од хрватски јазик е дело на Сашо Огненовски, а романот е издание на „ПНВ Публикации“. Станува збор за моќна и, на моменти, мачна приказна за младиот и успешен писател Матија, кој се обидува да ја надмине креативната, но и љубовната блокада, …

Романот „Црна мајка земја“ од Кристијан Новак на македонски јазик е објавен од „ПНВ Публикации“ Read More »

Делото „Потекло“ од Саша Станишиќ е духовит и живописен роман

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје во рамките на проектот „Храбри нови зборови, прекрасни нови светови“ ја објави книгата „Потекло“ од босанско-германскиот автор Саша Станишиќ. Станува збор за третиот роман на Станишиќ, добитник на најзначајната германска книжевна награда „Deutscher Buchpreis“ за 2019 година. Во „Потекло“ авторот раскажува за своето детство во родниот Вишеград, созревањето во германскиот …

Делото „Потекло“ од Саша Станишиќ е духовит и живописен роман Read More »

Проект на Биљана Тануровска-Ќулавковски и Ивана Васева ја доби наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2021 година

Здружението на ликовни критичари „АИКА Македонија“ ја додели наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2021 година од областа на ликовната критика на Биљана Тануровска-Ќулавковски и Ивана Васева. Комисијата на Здружението на ликовни критичари „АИКА Македонија“ во состав Мира Гаќина, Владимир Јанчевски и Маја Чанкуловска-Михајловска одлучи наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2021 година да се додели на проектот „Политички …

Проект на Биљана Тануровска-Ќулавковски и Ивана Васева ја доби наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2021 година Read More »

„Темплум“ ја објави книгата „Тешко ќе најдеш добар човек“ од Фланери O’Конор

Издавачката куќа „Темплум“ ја објави книгата „Тешко ќе најдеш добар човек“ од Фланери O’Конор. Станува збор за збирка раскази на една од најзначајните американски писателки и есеистки и прва книга од О’Конор преведена на македонски јазик. Преведувачка на расказите е познатата македонска писателка, професорка и активистка за женските права, Румена Бужаровска. – Секоја реченица кај …

„Темплум“ ја објави книгата „Тешко ќе најдеш добар човек“ од Фланери O’Конор Read More »

Разговор со поетесата Радмила Петровиќ: Полесно е кога си аутсајдер

Младата српска поетеса Радмила Петровиќ од 2 јули до крајот на месецот престојува во Скопје во рамките на книжевната резиденција „Читајќи го Балканот“, проект поддржан од програмата „Креативна Европа“ на Европската унија и на европската мрежа за превод и книги „Традуки“. Првата средба со стиховите на Радмила Петровиќ открива нови хоризонти на поетскиот израз, креиран …

Разговор со поетесата Радмила Петровиќ: Полесно е кога си аутсајдер Read More »

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат!

Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се работи за тешки личности, со чуден карактер. Претставниците на овие три хороскопски знаци ќе ви се допаднат на прв поглед, но поради комплицираниот и тежок карактер ќе наидете на тешкотии да ги засакате. Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се …

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат! Read More »

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Овен Не би требало на себе си да си ставате поголеми обврски од оние кои веќе ги имате. Пробајте да се одморите малку. Слободните ќе мечтаат за совршен партнер, зафатените ќе уживаат со својот избраник. Бик Прилично сте нервозни и тоа може негативно да се одрази на вашето деловно поле. Модифицирајте го своето однесување. Во …

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес! Read More »

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме?

Наталниот Меркур во астролошките куќи ни дава драгоцени податоци за нашиот начин на размислување и расудување: оваа планета е поврзана со логичното и рационалното размислување, но и со движење, како на телото така и на идеите. Меркур е нашата интелегенција, тој го претставува мозокот и сите функции на овој витален орган. Каде и да се …

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме? Read More »

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува!

Овен Ве очекува промена на работното место на подобро. Пред вас е поволен ден за работа. Не би требало да имате проблеми со саканата личност. Еден на друг сте си посветени и ви претстои голема љубов. Би ви годела масажа. Бик Ако соработувате со странство, можете да очекувате наскоро да дојдете до проширување на работата. …

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува! Read More »

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година!

Овен Имате зголемен прилив на пари, но и зголемени трошоци. Бидете внимателни. Ве очекува интересно познанство со личност родена во знакот Девица. Можни се тегоби врзани за грлото. Бик Ве очекува зголемена заработувачка. Ќе бидете задоволни со промените на работа. Саканата личност ви пружа се што ви е потребно. Склони сте кон дебелеење. Близнаци Ве …

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година! Read More »

Истражување: Ова се најчестите симптоми на ковид-19 кај оние кои се вакцинирани

Како што се развива ситуацијата со ковид-19, односно како што се развива вирусот, симптомите што ги предизвикува оваа болест исто така се менуваат. Губење на мирисот, на пример, порано беше еден од значајните индикатори за инфекција со коронавирус, но сега е дури деветтиот најчест симптом кај заразените (и кои не биле вакцинирани). Постојат разлики и …

Истражување: Ова се најчестите симптоми на ковид-19 кај оние кои се вакцинирани Read More »

Лош здив во летниот период: Како да го решите проблемот на природен начин?

Голем процент од луѓето имаат проблем со лош здив во одреден период од својот живот, а тоа понекогаш може да биде знак за сериозен здравствен проблем. Лошиот здив обично е предизвикан од акумулација на бактерии во устата. Иако одредена храна, како што се лукот или кромидот, понекогаш може да испушти само привремен непријатен мирис, тоа …

Лош здив во летниот период: Како да го решите проблемот на природен начин? Read More »

Патување на одмор со мало дете: Совети како сѐ да помине како што треба

Кога се подготвувате за летување со мало дете, првенствено не заборавајте да му обезбедите пријатен и удобен транспорт, задолжително детско седиште во автомобилот, односно транспортер за помалечките, и секако, носете патувачка аптека со вас. Патувањето на одмор со мало дете може да биде уште попријатно и помалку стресно доколку претходно се подготвите за евентуалните непријатности …

Патување на одмор со мало дете: Совети како сѐ да помине како што треба Read More »

Руската фитнес-„библија“ со пофалби за липосукциската исхрана: Како да загубите килограми со протоколот ЛИПО за еден месец

Највлијателното руско фитнес-списание „Ворлд клас“ (World Class), објави позитивна рецензија за методот за слабеење Неинвазивна липосукција (Noninvasive Liposuction)! Магазинот го уредуваат водечки руски експерти од областа на здравјето, спортот и исхраната, кои дадоа позитно мислење и препораки за липосукциската исхрана. Ако сакате да го загубите вишокот килограми, нема потреба да се грижите – тука е …

Руската фитнес-„библија“ со пофалби за липосукциската исхрана: Како да загубите килограми со протоколот ЛИПО за еден месец Read More »

Нов удар врз ковид-19: Две групи лекови драстично ја намалуваат шансата од смртен исход

Лековите за намалување на нивото на холестерол може да ја зголемат шансата за преживување при инфекција предизвикана од ковид-1 9 и да го намалат ризикот од развој на потешка форма на болеста, покажуваат новите истражувања. Анализата на повеќе од 10.000 лица примени во 140 болници во САД открила дека статините, лекови за намалување на холестеролот, …

Нов удар врз ковид-19: Две групи лекови драстично ја намалуваат шансата од смртен исход Read More »

Пожарот кај Кочани ставен под контрола, но се уште не е целосно изгаснат

Под привремена контрола е ставен пожарот што попладнево се закануваше да ги зафати населбите во североисточниот дел на Кочани. Во акцијата за гаснење на огнената стихија учествува пожарникарите од Територијалната противпожарна единица од Кочани, како и нивните колеги од Штип, Виница и Македонска Каменица, припадници на Полицијата и Армијата, како и вработени во комуналните претпријатија …

Пожарот кај Кочани ставен под контрола, но се уште не е целосно изгаснат Read More »

Дилер од кичевско заработи кривична пријава, запленети се околу 600 грама хероин

СВР Охрид поднесе кривична пријава до надлежното обвинителство во Кичево против Д.А. (38) од с. Гарани, Кичево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори”. Денеска (29.07.2021) во 00.35 часот од полициски службеници од ОВР Кичево Д.А. бил лишен од слобода …

Дилер од кичевско заработи кривична пријава, запленети се околу 600 грама хероин Read More »

Тетовка украла 400.000 швајцарски франци од сопругот, па избегала во Швајцарија

Секторот за внатрешни работи Тетово, до Основното јавно обвинителство Тетово, поднесе кривична пријава против А.Х.(65) од Тетовска Мала Речица и нејзиниот брат С.С.(56) од Босна и Херцеговина, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба”. Двајцата се сомничат дека во периодот од 4 до 8 јуни годинава, А.Х. му помагала на нејзиниот …

Тетовка украла 400.000 швајцарски франци од сопругот, па избегала во Швајцарија Read More »

Нападнати двајца малолетници во Чаир

На 28.07.2021 во 21.25 часот во СВР Скопје, од Градската општа болница „Св.Наум Охридски” било пријавено дека кај нив со повреди од остар предмет биле донесени две лица на возраст од 17 години. Во разговор со полициски службеници тие изјавиле дека пред маркет на подрачјето на Чаир биле нападнати од три лица кои користеле остар …

Нападнати двајца малолетници во Чаир Read More »

Директорот на Фондот за иновации Коста Петров ги скрши двете раце по пад од велосипед

Директорот на Фондот за иновации и технлошки развој (ФИТР), Коста Петров, си ги скршил двете раце откако паднал од велосипед. Тој на Фејсбук напиша дека и двете раце му се ставени во гипс, но дека се чувствува подобро и дека му следува период на рехабилитација. „Минатата сабота утринското возење велосипед спектакуларно заврши со скршеници на …

Директорот на Фондот за иновации Коста Петров ги скрши двете раце по пад од велосипед Read More »

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше

Луѓето имаат различни начини преку кои се релаксираат и го поминуваат своето слободно време. Има и такви кои постојано се во движење, спортуваат, џогираат, имаат безброј обврски насекаде и за нив времето е драгоцено. На сите оние со динамично животно темпо им е потребна солидна организација на дневните активности, но и корисен аксесоар и планер …

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше Read More »

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели

Колку желби ви останаа неостварени во изминатата година, година ипол? Неминовно е да ја споменеме пандемијата, како клучен фактор во стивнувањето на одредени наши потреби, можности за патување, ограничена слобода на движење и посета на омилените места. Но, без оглед на сите околности, нашиот живот секогаш има некаков тек. А нашите потреби се присутни и …

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели Read More »

Кориснички искуства во е-трговијата

Светот во кој живееме, постојано се менува и добива нови насоки преку кои функционира дигитално. Далечината помеѓу потрошувачката индустрија и крајниот купувач веќе е се помала. Многу сервиси веќе функционираат од далеку и без воопшто да постои физички контакт. Дел од оваа промена се должи на пандемиските услови, но и потребата за брз и поедноставен …

Кориснички искуства во е-трговијата Read More »

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува!

Колку пати сте помислиле на најбрз начин да завршите некоја домашна обврска без да бидете физички присутни онаму каде што би можеле се’ да завршите и од далечина? Порачка на цвеќе за роденден, нарачка на пица за саботната собиранка, трајниот налог за домашните режиски трошоци… Сите овие нешта одат глатко кога можете да ги платите …

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува! Read More »

Поедноставете си ги навиките

Колку пати сте се нашле во ситуација кога сте го заборавиле паричникот, сте го оставиле во автомобил или сте изумиле да го земете, а сте тргнале да купувате нешто? Луѓе сме, се случуваат и такви моменти. Но тоа не значи дека треба да се грижите дека не постојат начини за поедноставување на тие ситуации. Освен …

Поедноставете си ги навиките Read More »

Се продава парче од свадбената торта на принцот Чарлс и принцезата Дијана старо 40 години

Парче од свадбена торта на принцот и принцезата од Велс ќе се најде на аукција – 40 години од нивното судбоносно „да“, пренесува „Hello Magazine“. На денешен ден се случи кралската венчавка, меѓу наследникот на британскиот престол и 20-годишната лејди Дијана Спенсер, на 29 јули 1981 година во лондонската катедрала Свети Павле.Но, нивната бајковита среќа …

Се продава парче од свадбената торта на принцот Чарлс и принцезата Дијана старо 40 години Read More »

На денешен ден – 29 јули

1014.- Во битката на планината Беласица, кај Струмица војската на царот Самоил била поразена од војската на византискиот цар Василиј Втори, кој наредил околу 15 илјади воени заробеници да бидат ослепени, а на секој стоти војник да му се остави по едно око за да ги води другите кај царот Самоил. Потресен од глетката, царот Самоил …

На денешен ден – 29 јули Read More »

На денешен ден – 28 јули

1586.- Томас Хериот од Колумбија ги донесол првите компири во Англија. 1741.- Умрел италијанскиот композитор и виолински виртуоз Антонио Вивалди. Познати негови дела се „L’ estro armonico“ и „Il cimento dell’armonia e dell’inventione“. 1804.- Роден е Лудвиг Фоербах, германски филозоф. Бил под влијание на Хегел, а потоа станал критичар на неговата филозофија. Од делата познати му се „Суштината на христијанството“, …

На денешен ден – 28 јули Read More »

Како е снимен и забранет првиот југословенски порно филм

Хрватски „Index“ во соработка со „Yugopapir“ соопштува приказна од 1987 година за контроверзниот загрепски режисер Звонимир Мајцуг на кого му била одземена работната верзија на порнографскиот филм „Оаза“. Тој напишал книга, која ја прочитал авторот на текстот Жеjко Марковиќ. Јавачот на апокалипсата Звонир Мајцуг Звонимир Мајцуг во 1974 година, започнал интензивно да работи на аматерски …

Како е снимен и забранет првиот југословенски порно филм Read More »

ВИДЕО | Југословенски убиец по кој е снимен филм: Ја масакрирал сопругата, ја чувал нејзината ќерка, а неговата баба го бранела на суд

Стравичното убиство, кое ја потресе цела поранешна Југославија, се случило во селото Горња Биоша кај Хаџиќ во Босна и Херцеговина, во куќата на Халил Џамбас, на 21 март 1985 година, кога Јунуз Кечо, од љубомора, ја масакрирал својата сопруга Расема Фазлибашиќ. Тие велат дека тој успешно се скрил од полициската потера во шумата со помош …

ВИДЕО | Југословенски убиец по кој е снимен филм: Ја масакрирал сопругата, ја чувал нејзината ќерка, а неговата баба го бранела на суд Read More »

Дневен хороскоп за 29 јули: Трошите премногу време на неважни работи

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 29 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Денес ќе се чувствувате попречени од некоја личност и од одредена ситуација. Ѕвездите нималку не ви ја олеснуваат ситуацијата, бидејќи тежината ќе ја почувствувате и дома. Би сакале за тоа да разговарате, но од некоја причина не можете. Мора …

Дневен хороскоп за 29 јули: Трошите премногу време на неважни работи Read More »

Три хороскопски знаци кои треба да ја слушаат својата интуиција

Колку пати сте имале претчувство што треба да кажете или да направите, а потоа залудно да одлучите да не го слушате тоа „внатрешно чувство“? „Шестото сетило“ е подарок, потсетуваат астролозите. Тие издвојуваат три знаци од Зодијакот во кои интуицијата ќе расте од ден на ден до крајот на летото и кои, доколку ја послушаат, ќе …

Три хороскопски знаци кои треба да ја слушаат својата интуиција Read More »

Дневен хороскоп за 28 јули: Не плашете се да ги реализирате посакуваните промени

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 28 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Вие сè уште не се жалите на дадените услови за работа и не сакате да водите дебата за ирелевантни работи, коишто упорно ви се случуваат. Обидете се на тоа да гледате од поведрата страна. Ќе посакате нешто повеќе од …

Дневен хороскоп за 28 јули: Не плашете се да ги реализирате посакуваните промени Read More »

Ова се најсреќните денови во август: Дознајте кога се исполнуваат желбите, а кога се големи шансите да запознаете сродна душа

За да се утврдат поволни и неповолни денови во одреден временски период, според астрологијата, најдобро е да се следи месечевиот календар во кој се откриваат фазите на Месечината, како и влијанието на месечевата енергија врз нашите животи. Дали одреден ден ќе биде позитивен или негативен, зависи од позицијата на Месечината, нејзината фаза, како и хороскопскиот …

Ова се најсреќните денови во август: Дознајте кога се исполнуваат желбите, а кога се големи шансите да запознаете сродна душа Read More »

Дневен хороскоп за 27 јули: Сè што ви треба е можност да започнете разговор

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 27 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Денот носи многу дружење, вклучително и љубовен состанок. Веројатно ќе почнете да ги испитувате интелектуалните вредности, мислења и ставови на партнерот, пред да се заинтересирате. Во секој случај, денес очекувајте хармонија помеѓу вас и партнерот, која ќе ви помогне …

Дневен хороскоп за 27 јули: Сè што ви треба е можност да започнете разговор Read More »

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Човек во Индија бил прегазен до смрт од слон

Видео снимено од Парвин Касван, службеник на „Индиската шумарска служба“ со опис „Човек го загуби животот. Се прашувам кого да обвинам“, стана вирално собирајќи скоро 200.000 прегледи. Трагедијата се случила во сојузната држава Асам, која е втора по број на диви слонови во Индија. Шумските власти ја идентификувале жртвата како Пачкал Мура (45). Тој се …

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Човек во Индија бил прегазен до смрт од слон Read More »

Бизарно семејство кое сепак функционира: Таткото е во врска со бившиот на ќерката

Бери и Тони биле првиот истополов пар на родители запишани во извод во Велика Британија. Првороденчињата кои се близнаци им се викаат Шафран и Аспен. Сега тие се мулти милионери со сурогатски бизнис и глобална фирма за медицинско истражување, пренесува „The Sun“. Шафран и нејзиниот брат Аспен биле зачнати со помош на донаторските јајце клетки …

Бизарно семејство кое сепак функционира: Таткото е во врска со бившиот на ќерката Read More »

ВИДЕО+ФОТО | Трансформација на векот: Оваа девојка ослабела од 300 кг на 80 кг

Британката Амбер Ражди имала 24 години кога тежела неверојатни 300 килограми поради несигурност и секојдневно разочарување од животот. Амбер не можела да стане од каучот без помош, а најголем проблем ѝ било туширање и излегување надвор. Затоа, таа престанала да излегува, па нејзината сестра ѝ купувала храна и пијалоци. Многу храна и пијалоци.   View …

ВИДЕО+ФОТО | Трансформација на векот: Оваа девојка ослабела од 300 кг на 80 кг Read More »

Со помош на овој трик, собните растенија секогаш ќе имаат доволно вода: Никогаш полесно, а цвеќињата ќе дишат

Прочитајте што треба да направите за вашите цвеќиња да имаат вода колку што е потребно во секое време.   View this post on Instagram   A post shared by D. A. (@dayreeann) Собните растенија го разубавуваат просторот и ја внесуваат природата во вашиот дом, но си бараат соодветна грижа и време.   View this post …

Со помош на овој трик, собните растенија секогаш ќе имаат доволно вода: Никогаш полесно, а цвеќињата ќе дишат Read More »

„30 години агонија“: Мајка сè уште трага по својот син кој исчезнал на грчкиот остров Кос

Замислете да живеете со агонија триесет години и сите да ви кажуваат дека вашето дете е мртво, а да нема физички или форензички докази за тоа? Со надеж дека ќе пронајдете барем една трага од смрт или живот… За мајката на Бен Нидам, таквиот живот бил секојдневие од 1991 година. Мистеријата за случајот со исчезнувањето …

„30 години агонија“: Мајка сè уште трага по својот син кој исчезнал на грчкиот остров Кос Read More »

Тргнете ги рацете од теквондистот

Денот по утрото се познаваше во земјата на изгрејсонцето во тие мугри на 27 јули 2021 (патем, 38-ми роденден на Горан Пандев, уште една спортска легенда што ни го разубави ова лето). Сите што се разбудија порано за да видат на ТВ-екраните колку бил сериозен теквондистот Дејан Георгиевски, кога, „мртов ладен“ изјавуваше, заедно со тренерот …

Тргнете ги рацете од теквондистот Read More »

Платите растат од митинг до митинг

Кампањата, неофицијална, за локални избори е во полн ек. Сите нешто ветуваат, сите нешто копаат. Сега му е мајката за поплаки за дупките, за неасфалтираните патишта, за автoбускиот превоз… Ако сега не слушнат, нема кога. Просто да посака човек постојано да биде во предизборен грч, само тоа да не чини пари, да не значи реално …

Платите растат од митинг до митинг Read More »

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата

Цел свет, па и Македонија, деновиве е зафатена со олимпиското лудило. И нормално, во услови на пандемија кога цела претходна година бевме затворени, а насекаде се трубеше само за короната, годинава спортот малку нè оддалечи од секојдневните проблеми. Го следевме Европското првенство во фудбал, навиваме за македонската репрезентација и ги бодревме нашите млади фудбалери кои …

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата Read More »

Извини Скопје, не беше морално!

Никој никогаш не му се извинил на Скопје за тоа што му го направил, ниту за тоа што требало, a не го направил за градот. Таква ритуално-освестувачка, културна, основоположничка церемонија нема предвидено ни во денешната програма со која ќе бидат одбележани 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година кога тоа утро на 26 јули …

Извини Скопје, не беше морално! Read More »

Рамиз мерка

„Се договоривме дека СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори. Во тек се постапките за избор на најдобрите кандидати – тоа ќе бидат личности што умеат и кои се подготвени да го дадат најдобриот резултат за граѓаните во секој град, во секое село, во секоја населба. Меѓусебната поддршка во некои општини ќе …

Рамиз мерка Read More »

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден

Социјалната мрежа „Snapchat“ која се заснова фотографии и видеа со проширена реалност во 2021 година забележа зголемен интерес – дури 293 милиони корисници на ден. Акциите на „Snap“, креаторите на Snapchat, се опоравуваат. Откако цената падна на многу ниски 5 долари, компанијата успеа да се крене на нозе со новите потези. Причината зад избегнатиот колапс …

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден Read More »

Aquaporin – сѐ, само не обичен пречистувач на вода

Обезбедувањето здрава и чиста вода за пиење е предизвик со кој се соочуваат многу развиени земји во светот, дури и оние кои се уште може да се пофалат дека имаат квалитетна вода од чешма. Во земјите во Европа и САД, каде е безбедно да се пие водата од чешма, таа честопати содржи бигор и други …

Aquaporin – сѐ, само не обичен пречистувач на вода Read More »

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“

„НАСА“ ги прави последните подготовки за роверот „Perseverance Mars“ да го собере својот прв примерок на карпа од Марс, кој идните планирани мисии ќе ги пренесат на Земјата. Геологот со шест тркала е во потрага по научно-интересна цел во делот на кратерот „Jezero“. Оваа важна мисијата се очекува да започне во следните две недели. Роверот …

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“ Read More »

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд

Пороен дожд, сличен на монсун кој го потопува автопатот би бил вообичаена глетка во делови на Југоисточна Азија, но во Обединетите Арапски Емирати, во екот на летниот топлотен бран во кој температурите редовно се движат околу 50 степени Целзиусови е вистинско чудо.   View this post on Instagram   A post shared by JE Guia …

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд Read More »

„Нетфликс“ ќе воведува видео игри во претплатничките услуги

„Нетфликс“ потврдил дека ќе вклучи видео игри како дел од пакетите за претплата без дополнителни трошоци, пренесува „BBC“. Во писмо упатено до инвеститорите, се вели дека платформата е во рана фаза на додавање на видео игри, а тие за мобилни телефони ќе биле додадени на платформата први. „Време е да научиме повеќе за тоа како …

„Нетфликс“ ќе воведува видео игри во претплатничките услуги Read More »

Бензините поскапуваат за 0,5 денари

Бензините од полноќ поскапуваат за 0,5 денари, додека дизелот останува со иста цена, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Согласно одлуката на Регулаторната комисија, се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто во однос на Одлуката од 05.07.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР …

Бензините поскапуваат за 0,5 денари Read More »

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како

Автомобилите на бензин и дизел гориво заминуваат во историјата. Иднината е во електричните возила. Затоа Европската Унија в среда ќе предложи стратегија со која во следната деценија ќе постигне јаглеродна неутралност во борбата против климатските промени, пишува Индекс.хр. Во Европа се лоцирани многу престижни фабрики за автомобили кои доминираат во автомобилските иновации. Но, автомобилите кои …

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како Read More »

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала

Во вторникот беше претставен првиот хрватски сериски автомобил, познат досега како „C_Two“, кој го доби името „Ривац-Невера“, по неочекуваната и силна медитеранска бура што „јури“ преку Јадранското море. Достигнува 200 на час за само 4,3 секунди, додека само 9,3 секунди се доволни за да се постигне брзина од 300 километри на час.   View this …

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме

Без разлика дали возењето е ваша професија или возите само кога имате некоја итна работа, правилното држење на телото додека возите е многу важно за вашето здравје, но и за безбедноста на патот. Правилното држење на телото додека возите ги зголемува рефлексите и гарантира оптимално функционирање на безбедносните системи во автомобилот. Правилна позиција на телото …

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години

Во согласност со закон возачите може да ја продолжуваат важноста на својата возачка дозвола до 75 години, но како повозрасните возачи да знаат кога е вистинско време да ги остават клучевите. Сепак, прашањето кога треба да се откажеме од возење не е поврзано со годините, туку со тоа колку сме способни безбедно да учествуваме во …

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години Read More »

Бајден сака да ги награди сите нововакцинирани Американци со 100 долари

Американскиот претседател Џо Бајден апелираше до властите на американските држави да ги наградат сите нововакцинирани граѓани со 100 долари, за да се зголеми стапката на имунизација, соопшти Министерството за финансии. Во соопштението на министерството се наведува дека за таква иницијатива можат да се користат средствата од фондот од 350 милијарди долари наменет за властите за …

Бајден сака да ги награди сите нововакцинирани Американци со 100 долари Read More »

Мицкоски вечерва доживеа сообраќајка

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва учествувал во сообраќајна незгода во Прилеп, објави порталот Курир. „Како што дознаваме, сообраќајката се случила откако непознато возило удрило странично во возилото во кое се превезувал Мицкоски“, извести Курир. Во сообраќајката немало повредени, а настаната е помала материјална штета. Од ВМРО-ДПМНЕ брифираат дека Мицкоски  се чувствува добро.

Украдениот накит од златарницата во Париз пронајден во српски автобус

Автобус кој се движел од Париз до Белград бил запрен од француската полиција во близина на границата. Полицијата тврди дека го пронашла накитот вреден 3 милиони евра, кој пред неколку дена беше украден од познатата златарница „Шоме“. „Во автобусот влегоа вооружени лица во цивилна облека со порака дека се полицајци. Во еден миг во автобусот …

Украдениот накит од златарницата во Париз пронајден во српски автобус Read More »

ВИДЕО + ФОТО: Спектакуларен пречек за сребрениот олимпиец Дејан Георгиевски

Неколку илјади Македонци вечерва пред градскиот трговски центар му приредија пречек на Дејан Георгиевски, таеквондистот кој го постигна најголемиот успех на Македонија на Олимписките игри од осамостојување. Дејан го освои сребрениот медал, кој има златен сјај . Македонците му се поклонија на новиот идол кој ја воодушеви цела држава.        

ВИДЕО: Додека Европа се соочува со пеколот, во Бразил паѓа снег

Најмалку 13 градови во Бразил деновиве беа погодени од голем студен бран. Локалните медиуми пренесуваат дека овој необичен временски феномен е последица од големата воздушна маса која влегла во овој регион. Метеоролозите прогнозираат температури до  минус 10 степени Целзиусови, а рекордно ниска температура се очекува во југоисточните градови во утре и во сабота.  Неколку луѓе го …

ВИДЕО: Додека Европа се соочува со пеколот, во Бразил паѓа снег Read More »