18.8 C
Скопје

Author : Слободен печат

Кошарка Спорт

Бронза и за македонските кошаркари на Специјалната олимпијада во Абу Даби

Слободен печат
Македонската кошаркарска репрезентација го освои бронзениот медал на Специјалната олимпијада која се одржува во Абу Даби. Македонските кошаркари во натпреварот за третото место беа подобри...
Економија

Електричните автобуси го погодија нафтениот пазар

Слободен печат
Засега нафтената индустрија нема причина да се грижи од американскиот производител на електрични автомобили „Tesla“ и последиците врз пазарот на горива. Заканата, всушност, доаѓа од...
Останатo Спорт

Верстапен: Одлично е чувството да се биде подобар од Ферари

Слободен печат
На првата трка од Формула 1 шампионатот, возачот на Ред бул беше побрз од двата болиди на Ферари. Стартот на новата сезона во Формула 1...
Магазин Филм и ТВ

Погледнете го трејлерот за третата сезона од „Stranger Things“

Слободен печат
Точно на почетокот на 2019, Нетфликс објавија дека популарната „Stranger Things“ ќе продолжи со трета сезона и дека целосно ќе биде достапна на 4 јули....
Вести Свет

Парламентот на Казахстан донесе одлука за преименување на Астана во Нурсултан

Слободен печат
Пратениците од Парламентот на Казахстан ги усвоија амндманите на Уставот на земјата со што престолнината Астана се преименува во Нурсултан, во чест на првиот претседател...
Ракомет Спорт

ЕХФ не верува во Вардар

Слободен печат
ЕХФ повторно не го смета македонскиот шампион Вардар како еден од фаворите за триумф во ракометната Лига на шампиони. Според ЕХФ, Вардар е шести фаворит...
Вести Свет

Украина: Мајка поради љубомора си го убила бебето

Слободен печат
Мајка од Украина наводно го пресекла грлото на своето девојче старо три недели во налет на бес и љубомора. Според полицискиот извештај, мајката, на возраст...
Економија

Пад на просечните нето и бруто плати во јануари

Слободен печат
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2019 година, изнесува 24.517 денари, додека бруто-платата за истиот период изнесува 36.386 денари. Според податоците на Државниот...
Вести Економија

Огромна казна: Гугл мора да плати 1,5 милијарди евра

Слободен печат
Антимонополските регулатори на ЕУ му изрекоа казна на Гугл во висина од 1,49 милијарди евра, поради злоупотреба на доминантната позиција во онлајн-огласувањето. Ова е веќе...
Кошарка Спорт

Пешиќ: Ако продолжиш вака, ќе те остави девојката

Слободен печат
Светислав Пешиќ, тренерот на кошаркарскиот тим на Барселона е полн со пофалби кон својот играч Роландс Шмитс. Притоа тие пофалби ги искажа на ироничен начин....