1 C
Скопје

Author : Мирослава Бурнс

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Позитивниот дух посилен од Ковид-19: Докторка од Куманово секој ден ја опишува борбата со вирусот

Да се види како поминува денот на некој што се бори со коронавирусот во Македонија, не е честа глетка. Но, има и бесценети исклучоци, како...
Вести Македонија Слајдер

Венко Филипче: Не сретнавме случај, мајката родилка да го пренесе коронавирусот на бебето

Како коронавирусот ги афектира новороденчињата и дали е често новороденчињата да се заразуваат со Ковид 19, го праша Слободен печат министерот за здравство Венко Филипче...
Вести Македонија

Петмина административци од Општина Аеродром во самоизолација

Мирослава Бурнс
Пет административци од Општина Аеродром се во самоизолација поради тоа што имале допир со некој што е потенцијално заразен со коронавирус, потврди за „Слободен печат“...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Паднаа маските околу лекарските визири: Едни се мачат и од срце донираат, други профитираат!

Мирослава Бурнс
Лекари од повеќе медицински установи во земјава, вчера добиле повеќе електронски понуди да набават визири за заштита, кои здравствените работници ги користат во болнички и...
Вести Македонија Слајдер

Вонредна инспекција во Охридската болница: Утврдено е прекршување зашто пациентка со упат не била прегледана

Мирослава Бурнс
Вработен на инфективното одделение на Охридската болница го прекршил Законот за здравствена заштита кога не и овозможил на сега починатата 66 годишна жена, дијагностицирана со...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Во војна сме со Ковид 19

Мирослава Бурнс
Триесет и едногодишнотиот пациент, кој починал од коронавирус утринава, бил од Скопје и се лекувал на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од 23...
Вести Македонија

Едно лице избегало од самоизолација, 107 се прошетале за време на полицискиот час

Вкупно 107 лица изминатото деноноќие не ја почитувале мерката за забрана на движењето, па полицијата морала да приведе 35 лица, да опомене 47 а за...
Вести Македонија Слајдер

Тестовите за коронавирус може да се лажно негативни, ако се направат прерано или предоцна

Мирослава Бурнс
Како точно изгледа начинот на детекција на коронавирусот во Македонија и што точно медицинските експерти од областа на епидемиологијата тестираат кај суспектните пациенти? На секое...
Вести Македонија Слајдер

МВР испитува кои се луѓето што во полициска униформа се закануваат со пендрек и 10 години робија

Министерството за внатрешни работи испитува кои се двете лица што фотографирани во автомобил, облечени во полициска униформа, споделиле фотографија на Фејсбук под која напишале ,,седете...
Вести Македонија Слајдер

Македонци во Полска се пријавиле за враќање со чартер, па се пишманиле кога дознале дека мораат во карантин!

Од вкупно 33 македонски државјани затекнати во Полска за време на затворањето на аеродромите во земјава и во периодот пред тоа, само 7 се согласиле...