Author : Мирослава Бурнс

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Стојанов: Во паника се кога ќе кренат температура, а мерките не се почитуваат!

Мирослава Бурнс
Со вакво драстично непочитување на мерките, состојбата со Ковид 19 воопшто нема да биде добра и бројот на новозаразени ќе расте, тврди за „Слободен печат”...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс
На антидепресиви, никогаш недвижејќи се пеш по улица и секогаш во страв дека некој ќе го нападне живее претседателот на здружението „ЛГБТ Јунајтед“ Беким Асани...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Доктор Коровешовска: Охридските журки ќе ни се удрат од глава за две недели кога ќе врие заразени од Ковид 19

Мирослава Бурнс
Од крајот на август, дефинитивно ќе има зголемен број заразени од коронавирусот поради сегашното поведение на туристите во Охрид, но и поради ноншалантното однесување на...
Ви Препорачуваме Македонија Некатегоризирано

ИНТЕРВЈУ Д-р Ирина Сотирова Бухова: Старските домови и понатаму треба да се „мета“ на посебно внимание

Разговараше Мирослава Бурнс
Кризата со коронавирусот наметна потреба за строга контрола во здравствените установи каде се сместени возрасни пациенти. Поучени од италијанските и шпанските негативни искуства каде во...
Ви Препорачуваме Македонија

„Трескањето од земја“ на журките во Градиште заврши со кривични пријави

Мирослава Бурнс
Летувањето во Охрид годинава несомнено е закана за јавното здравје, бидејќи престојот на плажите и во угостителските објекти се одвива без да се почитуваат протоколите....
Македонија Слајдер

Нови 138 позитивни на Ковид 19, починаа седум лица

Мирослава Бурнс
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-17, Дебар-10,...
Свет

Во Иран уапсен опозициски лидер обвинет за тероризам

Слободен печат
Иранските власти денеска соопштија дека го уапсиле лидерот на малку познатата опозициска група, Собрание на иранското кралство со седиште во Калифорнија, Џамшид Шармад, за наводно...
Регион

Од денеска задолжителна маска во сите затворени простори во Грција и на Кипар

МИА
Зголемениот број нови случаи на Ковид-19, како во Грција, така и на Кипар донесе и нови превентивни мерки, меѓу кои и задолжителното носење маска во...
Македонија

СДСМ: Договорот со Бугарија е инспирација за соработка!

Слободен печат
  На денешен ден пред три години се потпиша Договорот за присталество, добрососедство и соработка со Република Бугарија, Договор кој затвори повеќедецениско прашање меѓу двете...
Економија Слајдер

Синдикати и здруженија: Регулаторна веднаш да ја повлече одлуката за поскапување на струјата

Слободен печат
Синдикатите и здруженија од земјава најостро реагираат на одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за 7,4 проценти и бараат таа веднаш...