Author : Мими Шушлеска Петкова

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Свинскиот грип годинава легна најмногу болни

Мими Шушлеска Петкова
Годинава во споредба со претходните неколку години поголем е бројот на заболени од сезонски грип, има доста пациенти со компликации кои се лекуваат болнички, а...
Ви Препорачуваме Магазин Семејство

СЕМЕЕН ТЕРАПЕВТ: Што да одговорите кога детето ќе постави незгодно прашање?

Нема родител кој не се нашол во ситуација да не знае што да му одговори на своето дете, кога ќе му постави некое незгодно прашање...
Вести Македонија Слајдер

Грипот ги изненади здравствените власти, мерки за заштита сè уште нема

Мими Ш. Петкова
Веќе две до три недели интензивно расте бројот на заболени од сезонски грип, регистрирани се и две жртви, а здравствените власти сè уште немаат преземено...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА ЗА ДЕТЕ СО РЕТКА БОЛЕСТ: Да се родело на друго место ќе имало нормален живот, тука судбината му е неизвесна (ВИДЕО)

Мими Шушлеска Петкова
Лек нема, ниту пак друга потребна помош од државата, семејството само се бори со ретката болест на нивното тригодишно дете. Болеста е генетска, но е...
Вести Македонија

Важните закони ќе се гласаат утре, вечерва Владата одржува седница

Слободен печат
Гласањето за трите важни закони,  законот за Јавно обвинителство, законот за Совет на јавни обвинители и законот за одбрана, собранискиот спикер Талат Џафери ги стави...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд

Слободен печат
Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до...
Вести Македонија Слајдер

По две и пол години полицијата поднесе кривични за убиство на Дилавер Бојку

Слободен печат
Крвична пријава за убиството на нарко босот Дилавер Бојку Леку поднесе Оделението за внатрешни работи Струга,  против К.Л. (33) од струшкото село Ливада како и...
Вести Македонија Некатегоризирано Слајдер

Аријанит Хоџа: Беса ќе гласа за законот за ЈО, пратениците на ДУИ се молат тој да не помине

Слободен печат
Генералниот секретар на движењето БЕСА Аријанит Хоџа вели дека пратениците од оваа партија ќе гласа за законот за јавното обвинителство, бидејќи истиот по 12 април...
Вести Свет

Најбогатиот човек на светот ја купи најскапата недвижност во Калифорнија

Слободен печат
Најбогатиот човек во светот, основачот и шеф на Амазон, Џеф Безос, купи имот на Беверли Хилс за 165 милиони долари, што е рекордна цена некогаш...
Вести Свет Слајдер

Лавров: Варварските меѓународни односи го загрозуваат човештвото

МИА
Од крајот на Втората светска војна, човештвото не било толку загрозено со закани и ризици како што е денес, изјави рускиот министер за надворешни работи...