Author : Мими Шушлеска Петкова

Вести Ви Препорачуваме Македонија

ГАК најавува: Наскоро абортусот ќе се извршува со таблетки

Долгонајавуваната постапка за прекин на бременост со т.н. медикаментозен абортус наскоро ќе почне да се изведува на Клиниката за гинекологија. Оваа постапка за прекин на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Меѓу жртвите од ковид-19: Досега 7 мртви, 925 заболени здравствени работници

Со последниот случај на почината медицинска сестра како последица на инфекција од ковид-19, кој беше регистриран викендов, бројката на починати здравствени работници од новиот вирус...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Со ковид-19 се заразиле 42 лица со прекумерна тежина, од нив дури 13 починале

Ковид-19 досега се покажа како прилично непредвидлива болест која за многу кратко време од само неколку дена може да предизвика фатален исход и кај некој...
Вести Македонија Слајдер

Пановски: Податоците да не се кријат, има начини како да се намали смртноста од ковид-19

Добро е што надлежните конечно признаа дека постои висок степен на смртност од ковид-19 во земјава, но мора да се направи издржана анализа која ќе...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Високата смртност од ковид-19 со сè уште непозната дијагноза

Треба добро да се провери како оди третманот на пациентите во болниците во внатрешноста, дали таму има доволно кадар, опрема и лекови за нивно соодветно...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Министерот за здравство Венко Филипче изрази загриженост за зголемената смртност кај пациентите со ковид-19 и најави дека деновиве ќе се прави анализа на што се...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Македонија за 2,6 пати го надмина светскиот просек на починати од коронавирус на милион жители

Зголемен број на починати од ковид-19 во услови кога веќе имаме поголемо искуство во третманот, го отвора прашањето дали има некој пропуст во системот на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Оштетени медицинските работници дипломирани по ноември 2015 година

Медицински сестри, рендген техничари, лаборанти, акушерки вработени во болниците, кои инвестирале во своето образование и завршиле факултет, се дискриминирани и не можат да добијат надоместок...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Двете пациентки кои починаа од Ковид-19 на 23 и 29 години имале претходни заболувања

Мими Шушлеска Петкова
Од Ковид-19 во последните 24 часа починаа девет лица, од кои две млади пациентки, едната на 23, а другата на 29 години. – Пациентката 23...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Специјалистите земаат одвај половина од ветените 100.000 денари

Мими Шушлеска Петкова
Основната плата на лекарите специјалисти на клиниките е многу пониска од онаа која ја објавува министерот за здравство Венко Филипче, реагираат лекарите. Некои од лекарите...