Author : Слободен печат

Вести Македонија Слајдер

Чулев: Вработените во МВР ќе добијат 15.000 денари за придонесот во справувањето со пандемијата

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку својот Фејсбук профил, информираше дека вработените во МВР, ќе добијат награда од 15.000 денари, поради нивниот придонес во...
Вести Македонија

Спасовски: Пожарникарите го ставаат сопствениот живот во заштита на животот и имотот на сите граѓани

Слободен печат
По повод Денот на пожарникарството во Република Северна Македонија, премиерот Оливер Спасовски на Фејсбук напиша дека ова е ден кога ја изразуваме нашата посебна и...
Вести Скопје

ДСЗИ: Извршени над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот превоз

Слободен печат
Државниот санитарен и здравствен инспекторат во овој период има направено над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот и додека беше во функција во оние општини...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Оваа година ништо не е исто: Матурантите разочарани што ќе останат без матурската „вечер од соништата“

Михаило Донев
Коронавирусот го запре животот во сите сфери, кризата која и натаму трае го зафати и месец мај, кој традиционално е познат како месец во кој...
Вести Македонија Слајдер

Адеми: Владата доделува три типа на парична поддршка за студенти, средношколци и млади до 29 години

Михаило Донев
Владата воведува нова крупна мерка од економски аспект за непречено одвивање на процесот на образование и во оваа вонредна состојба. Верувам дека мерката ќе биде...
Вести Економија

Турција воведе дополнителни царински тарифи на повеќе од 800 производи

Слободен печат
Турција воведе дополнителни  царински тарифи  до 30 проценти за увоз на повеќе од 800 производи, вклучително и  земјоделска машинерија. Минатата недела, Анкара објави дополнителни царински...
Вести Регион

Нов протест во Тирана, Рама се обдува да ги убеди странците дека е во право

Слободен печат
Алијансата за заштита на театрот, подржана од албанската опозиција, попладне во 17:30 часот ќе го одржи вториот протест по уривањето на тетарот. По еден ден...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: ДИК, ОБСЕ/ОДИХР и Комисијата за заразни болести очекуваат датум за избори

Слободен печат
Ги добивме одговорите од сите три институции, од Комисијата за заразни болести, Државната изборна комисија и ОБСЕ/ОДИХР, кои не информираат дека очекуваат датум за избори...
Ви Препорачуваме Колумни

Со здравје да се видиме на изборите во јули

Сашо Орданоски
Од целата партиска врева што ја слушаме деновиве, можам, произволно, да заклучам дека предизборната кампања се одвива во силен ек за изборите кои ќе се...
Вести Македонија Слајдер

Продолжен викенд: Понеделник неработен ден за сите граѓани во земјава

Слободен печат
Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 24 Мај (недела) е државен празник „Св. Кирил и Методиј“ , ден на сесловенските просветители. Исто така,...