Author : Михаило Донев

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Настава на телевизија е „гола вода“, образовниот процес стагнира за 40.000 ученици во земјава

Михаило Донев
Според официјалните податоци околу 40.000 ученици ширум земјава не се во состојба да следат онлајн настава поради предизвици од техничка природа (немање интернет, ИТ уред...
Вести Македонија

МВР: До ОЈО е поднесена 31 претставка за ширење на лажни вести за ковид-19

Михаило Донев
Во време на пандемија брзото и навремено известување за најновите случувања со Ковид-19 е неопходност, меѓутоа сето тоа само со себе носи и многу лажни...
Вести Македонија

Онлајн наставата и натаму сериозен предизвик за наставниците и родителите

Михаило Донев
Далечинското учење продолжува да се одвива со проблеми како за наставниците, така и за учениците, кои и натаму чекаат националната платформа конечно да проработи онака...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Наставниците „во немилост“ на препишувачите

Михаило Донев
Бирото за развој на образованието достави препорака до сите училишта, оценувањето на учениците да биде онлајн преку платформата. Причина за ова е влошената епидемиолошка состојба....
Вести Македонија Слајдер

НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК: Сѐ дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците

Михаило Донев
Со години сум покровител на оваа конференција за македонскиот јазик и голема чест ми е што повторно сум овде и во овие пандемиски услови, изјави...
Колумни

Полицискиот час повторно чука на врата!

Михаило Донев
И по осум месеци живот во „новата нормалност“ се чини дека поголемиот дел од граѓаните на Македонија не научија ништо, бидејќи одново сме на почетокот...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Кои земји во регионот дозволуваат слободен влез за македонските државјани?

Михаило Донев
Коронавирусот го промени и начинот на транзитирање од една во друга земја, па така на македонските државјани им е потребен негативен ПЦР тест не постар од...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Лекции од Тоше кои не смееме да ги заборавиме: Цел свет е убав кога си насмеан. Кога си нерасположен, те нервира и сончев ден

Михаило Донев
Човекот чие мото беше „ве сакам сите“ и знаеше само за искрена љубов и добрина, да не беше тој кобен 16 октомври 2007 година, сѐ...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сѐ повеќе ученици и наставници во изолација, дали наставата целосно ќе премине онлајн?

Михаило Донев
Бројот на активни случаи со ковид-19 во земјава во последните денови нагло расте, а тоа не ги одминува ниту училиштата, каде исто така се зголемува...
Вести Македонија Слајдер

Нови случаи на заболени воспитувачки во градинките во Ѓорче и Карпош, децата во изолација

Михаило Донев
По отворањето на градинките во земјава, повеќе деца, но и воспитувачи и негувателки се ставени во изолација поради контакт со заболен од Ковид-19, а некои...