16 C
Скопје

Author : МИА Агенција

Вести Македонија

Анкета: Тесна разликата меѓу Пендаровски и Силјановска

МИА Агенција
Ако утре се одржат претседателски избори, 25 отсто од граѓаните би се изјасниле за Стево Пендаровски, 22,4 проценти за Гордана Силјановска, 10,9 отсто за Блерим...
Вести Македонија

Попладнево шумски пожар во потпелистерието

МИА Агенција
Секторот за односи со јавност на општина Битола, доцна попладнево испрати соопштение со кое информира за голем пожар кој го зафати потпелистерието, а е лоциран...
Вести Македонија

Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите

МИА Агенција
Премиерот Зоран Заев не верува дека се пропаднати разговорите за законот за јавно обвинителство и идниот статус на СЈО со најголемата парламентарна партија ВМРО-ДПМНЕ. Смета...
Вести Македонија

 Активни три пожари во Светиниколско

МИА Агенција
Во светиниколскиот регион во моментов беснеат три пожари.Командирот на Територијаланата противпожарна единица (ТППЕ) Свети Николе Кирил Колев за МИА вели дека во населбата Бел Камен,...
Хроника

Спасовски: Осудувам какво било насилство, секој ќе одговара за направеното

МИА Агенција
Осудувам какво било насилство што се случува каде било и од каде било и секој мора да одговара за она што го има направено. Ова...
Свет

Истрага за инцидентот со крузерот „Викинг скај“

МИА Агенција
Норвешките власти соопштија денеска дека покренале истрага за крузерот „Викинг скај“, кој превезувал повеќе од 1.300 луѓе, за тоа зошто испловил и покрај предупредувањата за...
Хроника

Едно лице пренесено во Клинички центар, откако „БМВ” излета кај Смилковско Езеро

МИА Агенција
Автомобил марка „БМВ” попладнево излета од автопатот кај Смилковско Езеро при што со повреди се здобило едно лице. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека...
Свет

Столтенберг: Грузија сигурно ќе влезе во НАТО

МИА Агенција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг рече дека Грузија ќе се приклучи на Сојузот и покрај спротивставувањето на Русија. – Сите 29 сојузници јасно наведоа...
Вести Економија

Николовски на средба со откупувачите и со извозниците на јагниња за состојбата со откупот

МИА Агенција
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Владата ја следат состојбата со откупот на јагнето. До крајот на јуни годинава Агенцијата за храна и ветеринарство ќе...
Македонија

Османи: За СЈО да се разговара и со опозицијата и со пратениците

МИА Агенција
За законот за Специјалното јавно обвинителство треба да работиме паралелно во два правца, и да се обидеме да постигнеме консензус со опозицијата и да разговараме...