Author : МИА Агенција

Вести Избори 2020

Мицкоски од Гевгелија: Дојде време да ги поразиме СДСМ

МИА Агенција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денешниот престој во југоисточниот регион го почна од Гевгелија со посета на фабриката за производство на ПВЦ цевки „Конти Хидропласт”...
Вести Македонија Слајдер

Меркел: Отворање на првите поглавја со Македонија и Албанија оваа година

МИА Агенција
Германската канцеларка Ангела Меркел ги презентираше приоритетите на претседателството на нејзината земја со ЕУ во наредните шест месеци, споменувајќи ги само преговорите со Северна Македонија...
Вести Македонија Слајдер

Нови 163 случаи со Ковид-19, осум починати, 230 оздравени пациенти

МИА Агенција
Во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-87, Куманово-7, Дебар-2, Штип-10, Прилеп-3, Тетово-16, Струга-8, Охрид-1,...
Хроника

Изгореа 25 јагниња во пожар во селото Сирково

МИА Агенција
Во СВР-Велес завчера околу 22 часот било пријавено дека во село Сирково настанал пожар во трло со овци, сопственост на В.А.(40), при што изгореле 25...
Вести Регион

Хоти: Косово може повторно да се изолира ако продолжи ваквиот ритам на Ковид-19

МИА Агенција
Косовскиот премиер Авдулах Хоти предупреди денеска дека Владата, доколку продолжи актуелниот тренд на ширење на епидемијата на Ковид-19 во Косово, Владата ќе биде приморана да...
Вести Избори 2020

Царовска: За 5.000 денари ја зголемивме финансиската поддршка за згрижувачите

МИА Агенција
Носителката на листа на пратеници во Изборна единица 1 и потпретседателка на СДСМ Мила Царовска денеска во село Манастирец во Македонски Брод се сретна со...
Вести Свет

Протести во Хонг Конг, 53 уапсени

МИА Агенција
Најмалку 53 лица се уапсени откако избувнаа судири за време на протестите против планот на централната власт на Пекинг за спроведување на Законот за национална...
Вести Избори 2020 Слајдер

Лукаревска: „Можеме” е модел за напредок на државата

МИА Агенција
Носителката од Коалцијата „Можеме” во втората изборна единица Сања Лукаревска, денеска остварува повеќе теренски активности во Куманово, од каде порача дека Владата предводена од СДСМ...
Вести Македонија Слајдер

Филипче најави повисоки плати за здравствените работници за 40 отсто

МИА Агенција
Претседателот на Комисијата за здравство на СДСМ и министер за здравство Венко Филипче денеска од Штип најави зголемување на платите на здравствените работници за 40 проценти, во...
Вести Свет Слајдер

Бритиш Ервејс ќе отпушти 350 пилоти

МИА Агенција
Британската авиокомпанија Бритиш Ервејс (Britiss Airways) ќе отпушти 350 пилоти, а 300 ќе испрати на чекање, соопшти компанијата. Како што се наведува во соопштението, 300...