Author : МИА Агенција

Вести Свет

Врховниот суд на САД ги одби молбите на Трамп поврзани со изборите

МИА Агенција
Врховниот суд на САД денеска формално ги отфрли барањата за брзо разгледување на случаите во врска со исходот од изборите во пет држави, во кои...
Вести Свет

Стапувањето на функција на Бајден ќе биде под мотото – Обединета Америка

МИА Агенција
Инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ќе биде насловена „Обединета Америка”, рече Тони Ален, шеф на Комитетот за стапување на дожност на новоизбраниот претседател....
Вести Регион

Во Словенија збор на 2020 година е карантин

МИА Агенција
Центарот за истражување при Словенечката академија на науките и уметностите соопшти дека збор во 2020 година е „карантин”, а потоа следад „бициклизам” и „14 дена”....
Вести Свет

Американскиот Претставнички дом в среда ќе гласа за отповикување на Трамп

МИА Агенција
Претседателот на Комисја на Претставничкиот дом за правила на пратениците, Џим Мекговерн, изјави дека очекува в среда да се гласа за обвинителен акт и отповикување...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО| Еди Рама ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19

МИА Агенција
Албанскиот премиер Еди Рама и началничката на Инфективната клиника во Тирана, Најада Чомо први ја прмија вакцината против Ковид-19,со што означен е почетокот на имунизацијата...
Вести Свет

ЕК финансира 24 проекти за програми за собирање крвна плазма за третман на Ковид-19

МИА Агенција
Европската комисија избра 24 проекти кои ќе градат нови или ќе ги прошират постојните програми за собирање крвна плазма од донатори кои се излекувале од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Димитров: Процесот на проширување на ЕУ е во криза

МИА Агенција
Португалија ќе биде заинтересирана да ги продолжи напорите на Германија, Берлин најавува дека останува посветен на ова прашање, мислам дека Европската Унија не може да...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Британија, Германија и Канада со осуди за упадот на приврзаниците на Трамп во Конгресот

МИА Агенција
Британските и германските власти го осудија упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на Конгресот. Британскиот премиер Борис Џонсон ги...
Вести Свет Слајдер

Во близина на Капитол пронајдена најмалку една експлозивна направа

МИА Агенција
Најмалку една експлозивна направа била пронајдена во близина на Капитол за време на демонстрациите на приврзаниците на американскиот претседател Доналд Трамп. Полицијата соопшти дека тоа...
Вести Свет

Скандалозен твит на Иванка Трамп

МИА Агенција
Ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, Иванка вечерава демонстрантите кои упаднаа во зградата на Конгресот ги нарече патриоти. Американски патриоти какво било нарушување на безбедноста...