Ново работно време на билетарниците на ЈСП од утре

д денеска, со оглед на одлуката на Влада на РСМ за забрана за движење на населението во период од 21 до 06 часот, јавниот превоз нема да сообраќа во посочениот период, а изменето работно време ќе имаат и билетарниците и центрите за персонализација, соопштуват од ЈСП. Утре, понеделник, првите утрински поаѓања на сите линии ќе …

Ново работно време на билетарниците на ЈСП од утре Read More »

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици до скапите автомобили, од чистината и сјајот на улиците до рестораните со „бели чаршафи“, од средновечните госпоѓи со бунди и скап накит до затворените клубови во кои честопати бундите се …

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого Read More »

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО)

Зимата веќе започна, а со неа дојдоа и ниските температури, па време е на себе да ставиме малку потопла гардероба. Кога температурата ќе се приближи до нулата, императив станува потоплата и поудобна облека. Во овој период малку потешко е да изгледате модерно поради многуте слоеви на облека, но ние пронајдовме неколку стајлинзи во кои ќе …

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО) Read More »

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година

Читателките на порталот Фрагрантика, парфемската онлајн-енциклопедија, ги избрале најдобрите парфеми за 2019 година. Најдобар женски парфем во 2019 година: Guerlain “Mon Guerlain Eau de Parfum Intense” Парфемот припаѓа на групата ориентално-древни мириси чии горни ноти се лаванда, мандарина и бергамот, а во средните ноти роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар. Најдобар машки …

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година Read More »

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи

Ким Кардашијан ја продолжи традицијата и еден ден после Божиќ објави фотографии од прославата на празникот. Нејзините божиќни фотографии за само неколку часа собраа повеќе од 1,5 милиони лајкови. Фустанот на Ким, иако многумина го споредуваат со рибина крлушка, одлично ѝ стои, а фризурата и шминката ѝ се беспрекорни. Синовуите Сејнт, Чикаго и Пслам се …

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи Read More »

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО)

На свечената прослава во шведскиот The Concert Hall што се одржа месецов  во чест на Нобеловците, вниманието го украдоа шведските кралски дами. Сите очи беа вперени во принцезите Викторија, Маделеин и Софија, кои по скалилата во салата ги придружуваа овогодинешните лауреати. Убавите принцези дале сè од себе да заблескаат во полн сјај. Најстарата ќерка на …

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО) Read More »

Нова трагедија во Уругвај, се самоуби уште еден фудбалер

Нова голема трагедија го потресе уругвајскиот фудбал откако Емилијано Кабрера страна третиот фудбалер од оваа држава кој се самоуби во последните шест месеци. Додека за Вилијамс Мартинез и за Сантијаго Гарсија се знае дека причина за самоубиствата беше тежок облик на депресија, во случајот со Кабрера се уште не е позната причината за неговото самоубиство. …

Нова трагедија во Уругвај, се самоуби уште еден фудбалер Read More »

Реал ја прифати понудата, Варан се сели на „Олд трафорд“

„Скај Спортс“ пренесува дека нов член на Манчестер јунајтед ќе стане францускиот репрезентативец, Рафаел Варан. Со денови се шпекулираше денот кога Варан ќе пристигне на „Олд трафорд“, но денеска се договорени сите детали од трансферот. Двата клуба се договорија за висината за обесштетувањето, Јунајтед за трансферот ќе плати 50 милиони евра, а Варан го очекува …

Реал ја прифати понудата, Варан се сели на „Олд трафорд“ Read More »

Барселона и Нејмар се договорија, нема повеќе тужби

Долгогодишниот судски спор помеѓу каталонскиот тим и бразилскиот репрезентативец конечно е завршен и тоа со заеднички договор. Засега не се познати деталите од договорот, но Барселона објави дека двете страни потпишаа спогодба поврзана за сите претходни судски спорови. Исто така клубот објави дека спогодбата е постигната во пријателски тон. Односите помеѓу Нејмар и Барселона се …

Барселона и Нејмар се договорија, нема повеќе тужби Read More »

Почина Иван Топлак, легендата на Црвена звезда и на југословенскиот фудбал

Легендарниот фудбалер на Црвена звезда и поранешен селектор на репрезентацијата на СФР Југославија, Иван Топлак почина на 90-годишна возраст во Марибор. Топлак кој е роден на 21. септември 1931 година во Белград, најголемиот успех го оствари како селекторот на олимписката репрезентација на Југославија со која го освои четвртото место на ОИ во Москва 1980 година, …

Почина Иван Топлак, легендата на Црвена звезда и на југословенскиот фудбал Read More »

ПМФЛ: Шампионот Шкендија на стартот од сезоната му гостува на новиот прволигаш Тиквеш

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија денеска беше одржана жрепка со која беше одреден распоредот на натпревари за новата натпреварувачка сезона во ПРВА македонска фудбалска лига. Во првото коло, актуелниот шампион Шкендија ќе гостува во Кавадарци против Тиквеш. Екипата на Брегалница воведниот натпревар ќе го одигра на домашен терен против  Шкупи. Скопје ќе гостува …

ПМФЛ: Шампионот Шкендија на стартот од сезоната му гостува на новиот прволигаш Тиквеш Read More »

ВИДЕО | „Ви изгледа познато?“: Мајка сподели што нашла под креветот на својот син тинејџер

Познато е дека собите на тинејџерите се минско поле, но и покрај тоа, тие секогаш успеваат некако да ги изненадат своите родители со количината на неред што можат да ја направат. Една мајка по име Аманда се шокирала откако се приближила до креветот на својот син, бидејќи пронашла вистински „музеј“ од остатоци од сè што …

ВИДЕО | „Ви изгледа познато?“: Мајка сподели што нашла под креветот на својот син тинејџер Read More »

Активно и забавно лето со едукативните изданија за деца од „Литература.мк“

Боенки, цртанки, креативни изработки, логички игри, крстозбори, лавиринти, математички загатки, сечи-лепи, книги за почетно пишување и уште многу други интерактивни изданија за деца се дел од богатата понуда на „Литература.мк“. Овие едукативни и забавни дела, кои се во издание на „Арс Ламина – публикации“, се наменети за сите умни глави од предшколска и раношколска возраст, …

Активно и забавно лето со едукативните изданија за деца од „Литература.мк“ Read More »

Крај на бракот или врската во најсреќниот период: Зошто голем број на парови се разделуваат веднаш по раѓањето на детето?

Иако раѓањето на бебето обично е дел од љубовната приказна проследена со „Тие живееја среќно и задоволно до крајот на животот“, во реалноста овој настан може да однесе врската помеѓу двајцата партнери во сосема поинаква насока. Студија спроведена во Велика Британија пред две години од страна на родителската страница „Channel Mum“ и компанијата за организирање …

Крај на бракот или врската во најсреќниот период: Зошто голем број на парови се разделуваат веднаш по раѓањето на детето? Read More »

„Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене“: Психологот Дора Попова – Узуновски одговора на вашите прашања

Имате проблем и сакате совет од стручњак? Дора Попова-Узуновски, гешталт психолог и магистер на Психолошки науки во областа на клиничката и советодавната психологија, основач на Центарот за применета психологија „Дора“ во Скопје, ви дава совет како да го решите вашиот проблем. Поздрав Дора, Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене (на …

„Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене“: Психологот Дора Попова – Узуновски одговора на вашите прашања Read More »

ФОТО | Родила тројка и починала за десет дена: Таткото ја открива болната вистина

Кога Каси и Џои од Канзас Сити се запознале и се за вљубиле еден во друг, помислиле дека тоа ќе трае вечно. Среќните моменти продолжиле да се нижат, а во 2016 година станале родители на три бебиња. Во 2015 година добиле среќна веста дека ќе добијат тројка, иако веќе биле родители две постари ќерки, Клои …

ФОТО | Родила тројка и починала за десет дена: Таткото ја открива болната вистина Read More »

Границите на САД остануваат затворени поради ковид-19

Американските граници засега остануваат затворени за меѓународните патници, без оглед дали се вакцинирани или тестирани за коронавирус, соопшти Белата куќа. – Во оваа фаза важат постојните ограничувања за патување, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки, додавајќи дека одлука е поради брзото ширење на делта-сојот во САД и во странство. САД од март 2020 години …

Границите на САД остануваат затворени поради ковид-19 Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за култура да биде во Охрид

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ најави дека планира Министерството за култура и сите државни институции од културата да ги пресели во Охрид. Партијата вети дека ќе се погрижи граѓаните да решаваат како ќе се трошат парите од данокот што го плаќаат. – Граѓаните на Охрид, но и на другите градови, ќе имаат можност самите да изберат за …

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за култура да биде во Охрид Read More »

Приоритет да им се даде на невакцинираните

Досега ниту едно од регулаторните тела во светот, ниту Светската здравствена организација, немаат јасен став за примање трета доза вакцина. Ова е одговорот на Министерството за здравство на прашањето на „Слободен печат“ дали во Македонија на граѓаните ќе им се даде опција да примат трета доза од вакцината. Оттаму велат дека ставот на Комитетот за …

Приоритет да им се даде на невакцинираните Read More »

Бугарите ќе влезат во Уставот кога Македонија ќе влезе во ЕУ

Македонија ќе ги запише Бугарите како малцинство во својот Устав при влезот на земјата во ЕУ. Но, ние нема да бараме од Бугарија да ги вметне Македонците во нивниот устав, оти не е чин на пријателство такво мешање во внатрешните работи, најави вчера премиерот Зоран Заев. Според него, Македонија би се решила да ги вметне …

Бугарите ќе влезат во Уставот кога Македонија ќе влезе во ЕУ Read More »

Најмногу активни случаи во Скопје, вакцинирање против ковид-19 и во домашни услови

Состојбата со ковид-19 во државата засега останува стабилна. Вчера беа регистрирани 16 оздравени лица, а вакцинирањето се одвива непречено на сите пунктови во државата. Во тек е и пријавување за вакцинирање во домашни услови. Најмногу активни случаи има во Скопје – 108, а на територија на државата вкупно 300. Во статистиката на Министерството за здравство …

Најмногу активни случаи во Скопје, вакцинирање против ковид-19 и во домашни услови Read More »

Границите на САД остануваат затворени поради ковид-19

Американските граници засега остануваат затворени за меѓународните патници, без оглед дали се вакцинирани или тестирани за коронавирус, соопшти Белата куќа. – Во оваа фаза важат постојните ограничувања за патување, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки, додавајќи дека одлука е поради брзото ширење на делта-сојот во САД и во странство. САД од март 2020 години …

Границите на САД остануваат затворени поради ковид-19 Read More »

Романија: Владата ќе понуди партнерство на Православната црква за кампања за вакцинација против ковид-19

Романскиот вицепремиер Дан Барна нагласи дека ќе му понуди на премиерот Флорин Кацу партнерство меѓу владата и Романската православна црква за кампањата за вакцинација против ковид-19. Според Барна, нема друга опција освен вакцинација за да се спречи ситуацијата да наметнува ограничувачки мерки на невакцинирани лица, како што е ограничен пристап до комерцијални области или други …

Романија: Владата ќе понуди партнерство на Православната црква за кампања за вакцинација против ковид-19 Read More »

Северна и Јужна Кореја ја обновија комуникацијата

Северна и Јужна Кореја се согласија да ги обноват каналите за комуникација, што беа прекинати, се наведува во соопштението на јужнокорејското претседателство. Северна Кореја еднострано ги прекина официјалните канали за комуникација во јуни минатата година, откако го критикуваше испраќањето антисевернокорејски летоци од активисти на нејзина територија. Но, лидерите на двете земји разменија писма во април …

Северна и Јужна Кореја ја обновија комуникацијата Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за култура да биде во Охрид

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ најави дека планира Министерството за култура и сите државни институции од културата да ги пресели во Охрид. Партијата вети дека ќе се погрижи граѓаните да решаваат како ќе се трошат парите од данокот што го плаќаат. – Граѓаните на Охрид, но и на другите градови, ќе имаат можност самите да изберат за …

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за култура да биде во Охрид Read More »

За едни виртуелните валути се лоша илузија, за други тие се иднината

Академската јавност има различни видувања за идејата на ВМРО-ДПМНЕ да се официјализираат криптовалутите, за што веќе е изготвен и предлог-закон. Додека партијата убедува дека од вакво законско решение корист би имале и граѓаните и фирмите што тргуваат со странство, ставовите на експертите се движат од тоа дека виртуелните валути се лоша илузија до изјави дека …

За едни виртуелните валути се лоша илузија, за други тие се иднината Read More »

ГАЛЕРИЈА | Јасмина Тасевска: Магичноста на мандалата – неповторливост и бесконечен број на можности

Средбата со мандала создадена од точки за оваа уметница била љубов на прв поглед. „Не знам дали јас се пронајдов во оваа уметност или таа ме пронајде мене“, ни рече нашата соговорничка. Уметницата Јасмина Тасевска целиот свој живот е во потрага на својата животна мисија и определба за во последниве години, како што вели, вистински …

ГАЛЕРИЈА | Јасмина Тасевска: Магичноста на мандалата – неповторливост и бесконечен број на можности Read More »

ФОТО: Запознајте ги 70-годишните идентични близначки кои се најстарите сексуални работнички во Амстердам

Луиса и Мартина Фокенс се сестри, Холанѓанки и 70-годишни идентични близначки кои апсолутно не се вклопуваат во стереотипот за сексуални работнички на прозорец во Амстердам, но сепак тоа е нивната работа. Мнозинството жени кои работат во најогласената „јавна куќа“ во Европа се млади, „објективно“ привлечни и доаѓаат од други места во светот. Познати како „најстарите …

ФОТО: Запознајте ги 70-годишните идентични близначки кои се најстарите сексуални работнички во Амстердам Read More »

ФОТО | Фаталната внука на принцезата Дијана се омажи за 32 години постариот мултимилионер

Леди Кити Спенсер (30) се омажи за јужноафриканскиот мултимилионер Мајкл Луис (62) викендов во Италија. Внуката на принцезата Дијана и модниот тајкун се во врска од 2018 година, а се свршија една година подоцна. Меѓу гостите на венчавката биле присутни и трите возрасни деца на 62-годишниот Луис од претходниот брак, со кои таа е во …

ФОТО | Фаталната внука на принцезата Дијана се омажи за 32 години постариот мултимилионер Read More »

ФОТО | Милиони луѓе се шокирани од фотографиите на голата Бритни Спирс: Ова е премногу чудно!

Пејачката Бритни Спирс веќе подолго време е во центарот на вниманието на јавноста, обидувајќи се легално да се ослободи од старателството што го има нејзиниот татко врз неа. Меѓутоа, деновиве таа е повторно „жешка“ тема, но поради топлес фотографиите кои ги објави на Инстаграм. Милиони луѓе се изненадени од оваа промена на објавување на социјалните …

ФОТО | Милиони луѓе се шокирани од фотографиите на голата Бритни Спирс: Ова е премногу чудно! Read More »

Почина славната модна дизајнерка Мирјана Мариќ: Ја облекуваше Јованка Броз и ја воведе високата мода во Југославија

Познатата модна дизајнерка Мирјана Мариќ почина денеска во Белград на 84-годишна возраст. Мирјана Мариќ ја воведе високата мода во Југославија и со своите модели го маѓепса светот. – Историјата на модата и модните дизајнери на Југославија започна со потписот на Мирјана Мариќ, а нејзините креации со воодушевување ги носеа првата дама на Југославија Јованка Броз, …

Почина славната модна дизајнерка Мирјана Мариќ: Ја облекуваше Јованка Броз и ја воведе високата мода во Југославија Read More »

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Вељко Ражнатовиќ денеска преку Инстаграм на својот покоен татко Жељко Ражнатовиќ Аркан му го честиташе роденденот. „Среќен роден ден тато. 17.04.1952. се роди Српски Тигар, Српски Херој“, напиша Вељко во објавата и предизвика позитивни реакции кај своите следбеници на оваа социјална мрежа. Но, Инстаграм набрзо потоа му ја избриша објавата, поради како што наведе „насилство …

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша Read More »

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Габриел Бајрам, синот на сега веќе починатиот политичар Амди Бајрам на својот профил на Фејсбук сподели доста емотивно видео направено најверојатно неколку недели или месеци пред смртта на татко му. Амди на видеото плаче додека веднаш до него стои популарниот босански пејач Шериф Коњевиќ и му го пее големиот хит на Шабан Шаулиќ „Сине, сине“. …

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ! Read More »

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто „The Voice Mexico“ почина во понеделникот на 41 година, а странските медиуми пишуваат дека умрел поради компликација од Ковид – 19. 48 часа пред смртта, Латиноамериканецот кој е номиниран за …

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19! Read More »

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Делницата Штип – Крупиште, која е дел од експресниот пат во изградба Штип – Кочани, е пуштена за сообраќај, информираа попладнево од Јавното претпријатие за државни патишта. – Посакувајќи им пријатно и удобно возење на учесниците во сообраќајот на експресниот пат на делницата Штип (клучка Три Чешми)-Крупиште, сакаме да им посочиме патниот правец да го користат …

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште Read More »

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште

Познатата глумица Неда Арнериќ почина во 67-та година од животот. Српските медиуми известуваат дека била пронајдена мртва во нејзиниот стан. Братот на Неда Арнериќ ја нашол седната на трпезариската маса, без траги на насилство, пренесува српски Телеграф, За Арнериќ беше познато дека пати од депресија и во неколку наврати се обидела да си го одземе …

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште Read More »

Шилегов на отворањето на Кејот 13 Ноември: Се радувам што конечно Скопје успева да воспостави ред на хаосот

Шеталиштето на кејот „13 Ноември” никогаш не било поубаво, похумано и толку достапно, ниту повеќе полно со луѓе, граѓани, скопјани, кои што сега конечно можат да уживаат во широчината на овие простори, изјави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, при промоцијата на новиот реконструиран кеј. Како што информираше Шилегов, реконструкцијата на кејот опфати 12.500 …

Шилегов на отворањето на Кејот 13 Ноември: Се радувам што конечно Скопје успева да воспостави ред на хаосот Read More »

Жителите на Аеродром и на Гази Баба ќе се поврзат со нов мост и булевар

Жителите на скопската општина Аеродром, која е една од најнаселените во Скопскиот регион, како и на Гази Баба, општина во која има огромен број индустриски објекти, конечно ќе имаат можност полесно да поминуваат од една во друга општина, откако комплетно ќе заврши изградбата на булеварот АСНОМ, но и откако комплетно ќе бидат завршени градежните работи …

Жителите на Аеродром и на Гази Баба ќе се поврзат со нов мост и булевар Read More »

Штрковите во Орешани сепак не се убиени, загинале од струен удар

Сè уште никој не поднесол пријава во МВР откако пред два дена во селото Орешани беа пронајдени угинати два штрка, кратко ни одговорија од Министерството за случајот од пред два дена кога настрадаа два штрка, што предизвика бурни реакции на социјалните мрежи. Од Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ во изјава за „Слободен печат“ …

Штрковите во Орешани сепак не се убиени, загинале од струен удар Read More »

Паркингот на Водно викендот го користеле 230 возила

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 230 возила според бројот на испратени СМС пораки, соопшти денеска службата за информирање на Град Скопје. Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Град Скопје и ЈП „Градски паркинг” воведоа зонско паркирање …

Паркингот на Водно викендот го користеле 230 возила Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Оддадена почит на жртвите во скопскиот земјотрес од 1963

По повод 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, цвеќе пред Споменикот на жртвите од скопскиот земјотрес на Градските гробишта Бутел денеска положија делегации на државниот врв – од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски и владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, во која беа првиот вицепремиер Артан Груби и министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Во …

ФОТО+ВИДЕО | Оддадена почит на жртвите во скопскиот земјотрес од 1963 Read More »

Уште пред две години реков дека Дончиќ е најдобар кошаркар на светот

Кошаркарската репрезентација на Словенија благодарение на неверојатниот Лука Дончиќ кој постигна 48 поени, ја совлада Аргентина со 118:100 на стартот на ОИ. По натпреварот, селекторот и најдобрите кошаркари на Аргентина им честитаа на Словенците притоа донесувајќи заеднички заклкучок – дека Дончиќ ги уништи. – Тешко е да се анализира натпреварот кога еден играч е толку …

Уште пред две години реков дека Дончиќ е најдобар кошаркар на светот Read More »

„Ау, брате, што правиш“, НБА кошаркар воодушевен од Дончиќ

Лука Дончиќ на фантастичен начин дебитираше на Олимписките игри, во победата на неговата Словенија од 118:100 над Аргентина, фанстастичниот кошаркар постигна дури 48 поени. Дончиќ не е од оваа планета, ја уништи Аргентина Очекувано по натпреварот, речиси сите кошаркари и новинари беа импресионирани од страшната партија на Дончиќ, а една од реакциите кој најдобро отсликуваат …

„Ау, брате, што правиш“, НБА кошаркар воодушевен од Дончиќ Read More »

Кошарка во Токио: Европскиот шампион Србија во трилер завршница подобра од Канада

Женската кошаркарска репрезентација на Србија со победа го започна настапот на олимискиот турнир во Токио. Европските шампионки во неизвесен натпревар ја совладаа Канада со 72:68. Србија беше подобар тим во првото полувреме, благодарение на одличните Соња Васиќ и Тина Крајишник во финишот од втората четвртина избраничките на селекторката Маљковиќ дојдоа до двоцифрена предност 38:28. По …

Кошарка во Токио: Европскиот шампион Србија во трилер завршница подобра од Канада Read More »

Дончиќ не е од оваа планета, ја уништи Аргентина

Лука Дончиќ на неверојатен начин го започна дебитантскиот настап на Олимписките игри, во победата на неговата Словенија од 118:100 над Аргентина. Бекот на Далас маверикс натпреварот го заврши со 48 постигнати поени. Одличната партија, Дончиќ ја најави уште на стартот кога за пет минути игра постигна 15 поени. Провокациите од трибините уште повеќе го налутија …

Дончиќ не е од оваа планета, ја уништи Аргентина Read More »

Лејкерси по секоја цена сакаат да донесат уште една ѕвезда, сега преговараат со Сакраменто

Само што заврши сезоната во НБА лигата во која Милвоки бакс ја освои шампионската титула, сега во прв план избиваат размените како и претстојниот драфт кој е закажан за 29. јули. Една од најактивните екипи на трансфер пазарот се очекува да биде ЛА Лејкерс чија управа прави се за да ја засили екипата и да …

Лејкерси по секоја цена сакаат да донесат уште една ѕвезда, сега преговараат со Сакраменто Read More »

Дневен хороскоп за 27 јули: Сè што ви треба е можност да започнете разговор

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 27 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Денот носи многу дружење, вклучително и љубовен состанок. Веројатно ќе почнете да ги испитувате интелектуалните вредности, мислења и ставови на партнерот, пред да се заинтересирате. Во секој случај, денес очекувајте хармонија помеѓу вас и партнерот, која ќе ви помогне …

Дневен хороскоп за 27 јули: Сè што ви треба е можност да започнете разговор Read More »

Виц на денот: Маска

Влегува Трпе во пекара: – Дајте ми едно ѓеврече. – А зошто очите ти се покриени со маската? – За да не го гледам бурекот…

На денешен ден – 27 јули

916.- Во Охрид се упокоил Свети Климент Охридски, средновековен писател и педагог, ученик на светите Кирил и Методиј, основоположник на Охридската книжевна школа, прв словенски епископ во Македонија, патрон на градот Охрид и на Македонската православна црква. Роден бил околу 830 – 840 година. 1824.- Роден е францускиот писател Алексадар Дима Синот, кој ги удрил темелите …

На денешен ден – 27 јули Read More »

ФОТО | Обожавателите се прашуваат: На што се должи новиот изглед на Зендаја?

Зендаја изгледаше одлично на селфи фотографија на „Инстаграм“, споделена со нејзините 101 милион следбеници. 24-годишната актерка ја покажа својата нова фризура со внатрешни плетенки – „cornrows“. Не е јасно дали новиот изглед е за нејзината улога во хит серијата „Еуфорија“, бидејќи Зендаја во моментов ја снима втората сезона. Додека таа работи напорно на улогата, неодамна …

ФОТО | Обожавателите се прашуваат: На што се должи новиот изглед на Зендаја? Read More »

ВИДЕО | „Ви изгледа познато?“: Мајка сподели што нашла под креветот на својот син тинејџер

Познато е дека собите на тинејџерите се минско поле, но и покрај тоа, тие секогаш успеваат некако да ги изненадат своите родители со количината на неред што можат да ја направат. Една мајка по име Аманда се шокирала откако се приближила до креветот на својот син, бидејќи пронашла вистински „музеј“ од остатоци од сè што …

ВИДЕО | „Ви изгледа познато?“: Мајка сподели што нашла под креветот на својот син тинејџер Read More »

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. Ниту едно истражување досега не …

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива Read More »

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба? Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…  1 Постарите жени се лоши љубовници Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. …

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта! Read More »

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО)

Како што се наближуваат новогодишните и божиќните празници паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува порталот „The Sun“. За усовршување на оваа поза, понежниот пол треба треба да се наведне пред партнерот, потоа да се склопат рацете и лактите да се потпираат на маса или друг соодветен …

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО) Read More »

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа!

„AFFAIR at work” во превод – афера на работа, е новата интернет страница за запознавање чии целни лица се главно поединци кои не се нужно самци, а сакаат тајно да стапат во интимен однос со колегата од работа, и тоа во удобноста на своето работно место. Иако интернет страниците кои ги спојуваат прељубниците не се …

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа! Read More »

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица. Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас. Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може …

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто… Read More »

Виц на денот: Маска

Влегува Трпе во пекара: – Дајте ми едно ѓеврече. – А зошто очите ти се покриени со маската? – За да не го гледам бурекот…

Виц на денот: Подарок

Си биле тројца рибари и ловеле риба на Дојранско Езеро. Едниот фаќа златен крап. Крапот му проговорува со човечки глас. – Пушти ме во водата и ќе ти дадам еден подарок. – Каков подарок? – прашува заинтересирано рибарот. – Избери си сам: Голема љубов, голема мудрост или милион денари. – Сакам мудрост! – без многу …

Виц на денот: Подарок Read More »

Брачна двојка цел месец спијат на терасата, бидејќи имаат дух во станот

Семејството е убедено дека нивниот дом го прогонува дух, па француската двојка повеќе од еден месец спие во мал шатор поставен на балконот од нивниот стан. Патриција и Дејвид Ц. и нивните две деца се преселиле во стан во општината Реплонж во септември минатата година. Нивниот нов дом бил простран, добро осветлен и модерен, но …

Брачна двојка цел месец спијат на терасата, бидејќи имаат дух во станот Read More »

Виц на денот: Метла

Трпана му се жали на Трпе: – Види ми ги плускавците на рацеве. Тоа сѐ од метлата ми е! – Батали ја метлата љубов моја, отсега излегувај со колата…

ФОТО | Славни личности кои прерано го напуштија овој свет: Како денес би изгледале Ленон, Присли, Меркјури и Боуви доколку сè уште беа меѓу нас?

Многу славни личности починаа релативно млади или во време кога се чинеше дека имаат многу повеќе да му понудат на светот. Иако оставија неизбришлива трага во својата професија и инспирираа милиони, на нивните обожаватели не им беше лесно да се помират со фактот дека ги нема повеќе. Размислувајќи за починатите славни личности, еден експерт за …

ФОТО | Славни личности кои прерано го напуштија овој свет: Како денес би изгледале Ленон, Присли, Меркјури и Боуви доколку сè уште беа меѓу нас? Read More »

Романија: Владата ќе понуди партнерство на Православната црква за кампања за вакцинација против ковид-19

Романскиот вицепремиер Дан Барна нагласи дека ќе му понуди на премиерот Флорин Кацу партнерство меѓу владата и Романската православна црква за кампањата за вакцинација против ковид-19. Според Барна, нема друга опција освен вакцинација за да се спречи ситуацијата да наметнува ограничувачки мерки на невакцинирани лица, како што е ограничен пристап до комерцијални области или други …

Романија: Владата ќе понуди партнерство на Православната црква за кампања за вакцинација против ковид-19 Read More »

Беливук и Миљковиќ во заштитена комуникација ги користеле прекарите Сопрано и Кратос

Сопрано и Кратос, од една страна главниот лик од популарната мафијашка серија, а од друга страна персонификацијата на груба сила од грчката митологија, кој секогаш бил покрај Зевс и ги извршувал неговите наредби. Во вистинскиот живот, според пишувањата на Новости.рс, зад овие прекари се криеле Вељко Беливук и Марко Миљковиќ за време на комуникацијата преку …

Беливук и Миљковиќ во заштитена комуникација ги користеле прекарите Сопрано и Кратос Read More »

Сите полнолетни Срби до крајот на годината ќе добијат уште 50 евра, а пензионерите 100 евра

Сите полнолетните граѓани во Србија ќе добијат дополнителни 20 евра во декември, што значи дека пензионерите ќе добијат вкупно уште 100 евра до крајот на годината, а другите полнолетни граѓани по 50 евра, најави министерот за финансии Синиша Мали на својот Инстаграм профил. -Пензионерите во септември ќе добијат 50 евра, потоа 30 евра во ноември, …

Сите полнолетни Срби до крајот на годината ќе добијат уште 50 евра, а пензионерите 100 евра Read More »

Аца Лукас и естрадата го бранат Вучиќ од Беливук

Во Србија пред два дена беше покрената „петиција за одлучна одбрана на угледот на институцијата на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ од медиумската војна која против него ја водат политички групи во земјата и опкружувањето и медиумите под нивна контрола“. Се верува дека петицијата е покрената поради изјавата на Вељко Беливук, притворениот шеф на …

Аца Лукас и естрадата го бранат Вучиќ од Беливук Read More »

Политичките водачи од РС од утре нема да учествуваат во работата на институциите на БиХ

Претседателите на парламентарните партии од Република Српска на денешната средба одлучија од утре да не учествуваат во работата на заедничките институции на Босна и Херцеговина поради одлуката на високиот претставник Валентин Инцко да наметне закон за забрана за негирање геноцид. Како што пренесуваат локалните медиуми, српските претставници засега нема да се повлекуваат од институциите на …

Политичките водачи од РС од утре нема да учествуваат во работата на институциите на БиХ Read More »

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал

Екипата на Е. Пелистер во новата сезона ќе има нов голмански тандем откако Карим Хендави и Градимир Чаневски по завршувањето на сезоната ги напуштија битолчани, но тренерот Жељко Бабиќ и во новата сезона ќе има одлични голмани. Во новата сезона, голот на Е. Пелистер ќе го бранат унгарскиот репрезентативец Мартон Секељи и Марко Кизиќ кој …

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал Read More »

Ракомет во Токио:  Шпанија со пенал во последната секунда славеше во дербито против Норвешка

Ракометната репрезентација на Шпанија во дерби натпреварот од второто коло во групата А, во трилер натпревар со 28:27 ја совлада Норвешка. Човек на одлука на натпреварот беше Алеиш Гомез кој во последната секунда го постигна голот од пенал за триумф на „фуријата“. Најпрецизен во редовите на Шпанија беше Адријан Фигерас со девет гола, додека на …

Ракомет во Токио:  Шпанија со пенал во последната секунда славеше во дербито против Норвешка Read More »

Начевски и Николов ќе го судат дербито во второто коло на ракометниот турнир

Најдобрата македонска судиска двојка, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов по одлично завршената работа во првото коло, ќе ја делат правдата и во второто коло на олимпискиот ракометен турнир во машка конкуренција. Начевски и Николов ја добија честа да го судат дерби натпреварот помеѓу Шпанија и Норвешка. Двете репрезентации имаат највисоки амбиции на Олимписките игри, остварија …

Начевски и Николов ќе го судат дербито во второто коло на ракометниот турнир Read More »

Николов и Начевски го судеа првиот меч на Олимписките игри во Токио

Започнаа натпреварите од ракометниот турнир на Олимписките игри кои се одржуваат во Токио, Јапонија, а во истиот учествуваат вкупно 12 репрезентации поделени во две групи. Во групата „А“ во рамките од првото коло, Норвешка го совлада Бразил со 27:24, најефикасен беше Сагонсе со осум голови во победничките редови. Потоа Франција со 33:27 славеше над Аргентина, …

Николов и Начевски го судеа првиот меч на Олимписките игри во Токио Read More »

Абдула Мане е третиот Французин во редовите на Металург

Три дена по доаѓањето на португалското лево крило Рибеиро, Металург се засили и на позицијата лев бек. Нов ракометар на Металург е Французинот Абдула Мане, кој потпиша двегодишен договор. Мане (190 см, 85 кг) е млад 25-годишен ракометар кој доаѓа од Дижон, а претходно настапувал и во Безансон, Белфорт и Мулхаус и беше најдобар стрелец …

Абдула Мане е третиот Французин во редовите на Металург Read More »

Мицкоски ја смени стратегијата, дали е доцна?

Ја гледам рано почнатата кампања на политичките партии за локалните избори во октомври и додека размислувам за очигледното кршење на изборниот закон со прерано започната кампања од страна на сите политички партии, не можам а да не ја приметам ребрендираната стратегија на ВМРО – ДПМНЕ. Со слоганот „Македонија за сите луѓе” опозицијата прилично очигледно ја …

Мицкоски ја смени стратегијата, дали е доцна? Read More »

Американска „воспитна“ за македонските лидери

Американската култура на однесување од секогаш ни била чудна нам на Балканците. Особено во делот на директно кажување во лице на она што го мислат, без разлика дали ви се пријатели, деловни партнери, соработници, соседи или роднини, за разлика на нашата дволичност која ние си ја правдаме со-„нема смисла“! Истиот принцип го применуваат и во …

Американска „воспитна“ за македонските лидери Read More »

Кој има доверба во ЕУ?

Дали во преден план се согледува недоверба во ЕУ-институциите и нивните двојни стандарди што во последните години постојано ја исфрлаат од колосек локомотивата на проширувањето? Или пак се продлабочува недоверба во европскиот интеграциски пројект, од кој како од издишан балон испари големиот обединувачки ентузијазам, така што малите нации, што се тетерават на патот на економско …

Кој има доверба во ЕУ? Read More »

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде!

Седам со мојот нов познаник пред мало, популарно кафуле во близина на Сараевскиот пазар. Нè гуши вечерната топлина и пиеме ладно пиво од шише, за да не го фатиме Ковид-19 од чаша. Настаните на денот доаѓаат од телевизорот во кафулето. На тој ден, во Поточари беше одржан парастос за уште 19 мажи, Бошњаци, жртви на …

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде! Read More »

Урбаната мафија од „белата палата“

Пред шест и кусур години, слушавме снимки од највисоки функционери на власта – тогашниот премиер, министри и шефот на УБК – како со години биле опседнати со купопродажба на плацови на Водно и самоволни измени на урбанистички планови заради личен интерес. Слушавме како дури и на паузи од владини седници премиерот и министерот за транспорт …

Урбаната мафија од „белата палата“ Read More »

Кубанската амбасада во Париз нападната со молотови коктели

Амбасадата на Куба во Париз беше нападната со молотови коктели, соопшти синоќа министерот за надворешни работи на таа земја Бруно Родригез. Во објавата на Твитер, тој не понуди повеќе детали за инцидентот, но го обвини Вашингтон за ширење на насилството. – Ја сметам за одговорна Владата на САД поради нејзините континуирани кампањи против нашата земја …

Кубанската амбасада во Париз нападната со молотови коктели Read More »

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа пред посетата на Белата куќа на ирачкиот премиер Мустафа ал-Казими, објави дека ќе има нова фаза во американското воено присуство во Ирак и најави дека воената борбена мисија на САД во таа држава ќе заврши до крајот на годината. – На крајот на годината, ние веќе нема да бидеме во …

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак Read More »

Авионот на турскиот министер за одбрана принудно слета откако удри во птица

Авион со кој се превезувал турскиот министер за одбрана и други високи воени претставници денеска принудно слета откако удри во птица. Авион на турското воено воздухопловство ги превезуваше министерот за одбрана Хулуси Акар, началникот на ГШ Јашар Гулер и командантот на копнените сили Умит Дундар, кои се враќаа во Анкара по посетата на воената база …

Авионот на турскиот министер за одбрана принудно слета откако удри во птица Read More »

Псаки: Стапката на вакцинација во САД покажува позитивен тренд

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, денеска изјави дека сегашната стапка на вакцинација покажува позитивен тренд и го одразува ставот на луѓето дека сфаќаат колку е важно итно да се вакцинираат. Псаки ја започна прес-конференцијата со извештај за напредокот на вирусот, велејќи дека има значително зголемување на случаи на Ковид-19 меѓу невакцинираните Американци. Таа додаде дека луѓето кои биле …

Псаки: Стапката на вакцинација во САД покажува позитивен тренд Read More »

Во Британија намален бројот на новозаразени од коронавирус

Велика Британија забележа најмал број дневни случаи на Ковид-19 од 4 јули и се смета дека неодамнешниот пораст на нови случаи предизвикани од ширењето на новиот Делта сој го поминал својот врв. Бројот на новоинфицирани паѓа шести ден по ред. Во неделата имало 29.173 случаи, а денеска 24.950 случаи. Вкупниот број новоинфицирани во текот на изминатата недела …

Во Британија намален бројот на новозаразени од коронавирус Read More »

Таеквондо во Токио: Браво Георгиевски, Македонецот го елиминираше светскиот шампион

Во утринските часови поточно во 06.45 часот по македонко време Дејан Георгиевски ја имаше првата борба на Олимпискиот турнир во таеквондо и истата ја заврши триумфално. Македонскиот таеквондист, еден од најголемите наши адути за освојување на олимписки медал го совлада актуелниот светски шампион во првото осминафинално коло. Георгиевски во категоријата над 80 кг. успеа после …

Таеквондо во Токио: Браво Георгиевски, Македонецот го елиминираше светскиот шампион Read More »

ВИДЕО: Неверојатно, брод налета на учесниците во триатлон на Игрите во Токио

Неверојатна сцена беше забележена во Токио на стартот на натпреварувањето во триатлон. Додека натпреварувачите се подготвуваат да скокнат во водата бидејќи пливањето е првата дисциплина по што следат велосипедизам и трчање, половина од нив ги загради брод. That was absolutely chaos boat nearly ran over them bloody ridiculous #Olympics #Triathlon pic.twitter.com/ZbHd4b4Ajq — Laurabarr39 (@laurabarr39) July …

ВИДЕО: Неверојатно, брод налета на учесниците во триатлон на Игрите во Токио Read More »

Ѓоковиќ на добар пат да собори уште еден рекорд на Федерер

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, кој моментно е дел од Олимписките игри во Токио во лов на „златниот слем“, се наоѓа пред соборување на уште еден рекорд во тенисот. Ѓоковиќ во кариерата има 11 победи на тенискиот турнир на Олимписките игри, а подобри од него се само двајца тенисери, Енди Мареј кој има 12 триумфи …

Ѓоковиќ на добар пат да собори уште еден рекорд на Федерер Read More »

Свечената церемонија на отворањето на Игрите во Париз 2024 ќе биде на Елисејските полиња?!

Иако Олимписките игри во Токио се на самиот почеток, организаторот на наредните Игри веќче работи на организација на најголемиот спортски настан. Нареден домаќин на Олимписките игри кои ќе се одржат 2024 година ќе биде Париз, а неодамна францускиот претседател Емануел Макрон најави дека свечената церемонија на отворањето на Игрите ќе се одржи на Елисејските полиња. …

Свечената церемонија на отворањето на Игрите во Париз 2024 ќе биде на Елисејските полиња?! Read More »

ФОТО: Новак во Токио ја најде двојничката на неговата сопруга

Новак Ѓоковиќ е главна ѕвезда во олимпиското село и на Игрите во Токио, и поради тоа често влегува во неочекувани ситуации и разговори. Но, Новак не можеше да помисли дека токму во Јапонија и во олимпиското село ќе ја сретне спортистката која личи на неговата сопруга Јелена. Српскиот тенисер ужива во олимпиското село и признава …

ФОТО: Новак во Токио ја најде двојничката на неговата сопруга Read More »

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на …

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути Read More »

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас!

Старите знаеле и се уште знаат илјадници трикови, за кои ние без оглед колку пари „ќе фрлиме“ за друго поинакво и помодерно решение, никогаш нема да го постигнеме нивниот успех. Ова е совет кој заслужува внимание. Пренесуван од колено на колено, од баба на мама, па за сите нас, урааа. Стоп, нема повеќе купување скапи …

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас! Read More »

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават

Лицето на Џенифер Лопез секогаш изгледа совршено, а сето тоа благодарение на спретните раце на Скорт Барнс. Тој веќе со години е задолжен за шминката на пејачката, а сега ги сподели и грешките што жените најчесто ги прават и поради тоа изгледаат неколку години постари. Шминката може да го нагласи она што е најубаво на …

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават Read More »

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО)

Жената која ја нарекуваат „жива Златокоса“ има веројатно најдолга коса на светот и вели дека постојано добива понуди за брак од мажи од цел свет. View this post on Instagram Good morning my friends❤ Have a wonderful day?? #instagram#длинныеволосы#longhair#rapunzel#длиннаякоса#красивыедевушки#topgirls#odessagram#одесса#длиннаякоса#рапунцель#модельодесса#длинныеволосыукраина#длинныеволосыодесса#волосыодесса#superlonghair#sexiesthair#hairdiva#reallylonghair#instahair#longhairdontcare#hairstyle#hairfashion#famouspeople#starlife#verylonghair#hairstyles#рапунцельукраина#rapunzelukraine#longhairbeauty#уходзаволосами A post shared by ❤Alena Kravchenko❤ (@alenuwka_longhair) on Jun 25, 2019 at 11:07pm PDT Косата на …

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО) Read More »

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО)

Влегувањето во новата година и новата деценија многумина ќе ги инспирира на промени. Некои ќе појдат во теретана, некои ќе ја променат работата, а некои фризурата. Ако сте во третата група и размислувате за промена на вашиот изглед, ви претставуваме четири фризури кои ќе бидат апсолутен хит во 2020 година. Боб фризура View this post …

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО) Read More »

ФОТО+ВИДЕО | „Ништо не научив на училиште“: Среќен роденден Стенли Кјубрик, неповторливиот бог нa филмското платно

Иако изминаа 22 години од смртта на Стенли Кјубрик, роден на на денешен ден, тој никогаш не бил попопуларен или повидлив. Ниту еден друг режисер на филмови не произведе ремек-дела во толку широк спектар на жанрови: воени филмови, политичка сатира, научна фантастика, литературна адаптација и хорор. Кјубрик ги направи сите овие филмови пред зачетокот на …

ФОТО+ВИДЕО | „Ништо не научив на училиште“: Среќен роденден Стенли Кјубрик, неповторливиот бог нa филмското платно Read More »

Постави ултиматум: Шон Пен нема да снима сѐ додека целата екипа не се вакцинира

Познатиот американски актер и режисер Шон Пен (60) ја снима серијата „Гаслит“ и се одлучи на несекојдневен драстичен потег да го прекине снимањето. Шон своето враќање на снимањето го услови со вакцинирање на целата екипа, од актерите до техничкиот персонал. Актерот, покрај своите барања, на сите ќе им овозможи бесплатно вакцинирање преку неговата организација КОРЕ, …

Постави ултиматум: Шон Пен нема да снима сѐ додека целата екипа не се вакцинира Read More »

Хроники и трендови: Филмски туризам – Откривање на локациите од екранот во реалноста

Кога зборуваме за филмски туризам, мислиме на туризам што на кој било начин е поврзан со филмската уметност и филмската индустрија. Впрочем, самиот филм е роден од желбата за патување (браќата Лимиер со „Пристигнувањето на возот на станицата Ла Сиота“); најголемиот дел од раната кинематографија се посвети на големите градови, снимани како туристички разгледници, фокусирани …

Хроники и трендови: Филмски туризам – Откривање на локациите од екранот во реалноста Read More »

Грчки документарец за „затворот на човечкиот ум што живее во тело што старее“

Филмот беше премиерно прикажан на кон крајот на минатиот месец во рамките на главната конкуренција на Солунскиот документарен фестивал За време на првиот бран на ковид-19, директорот на домот за стари лица во „Агиос Стефанос“, во предградието на Атина, целосно ја блокираше институцијата во текот на двата месеца што следуваа, со цел да се спречи …

Грчки документарец за „затворот на човечкиот ум што живее во тело што старее“ Read More »

Ексклузивно: Интервју со Бела Тар за „Синедејс“

Добре дојдовте, господине Тар, на дваесеттото издание на Фестивалот за европски филм „Синедејс“ во Скопје. Јас сум Влатко Галевски, а ова е мојот колега Златко. Ви благодариме за одвоеното време за разговор. Можеме да започнеме? – Само напред. Имам само половина час на располагање. Господине Тар, кога сфативте дека ќе се занимавате со филм? – …

Ексклузивно: Интервју со Бела Тар за „Синедејс“ Read More »

Таеквондо во Токио: Браво Георгиевски, Македонецот го елиминираше светскиот шампион

Во утринските часови поточно во 06.45 часот по македонко време Дејан Георгиевски ја имаше првата борба на Олимпискиот турнир во таеквондо и истата ја заврши триумфално. Македонскиот таеквондист, еден од најголемите наши адути за освојување на олимписки медал го совлада актуелниот светски шампион во првото осминафинално коло. Георгиевски во категоријата над 80 кг. успеа после …

Таеквондо во Токио: Браво Георгиевски, Македонецот го елиминираше светскиот шампион Read More »

Нова трагедија во Уругвај, се самоуби уште еден фудбалер

Нова голема трагедија го потресе уругвајскиот фудбал откако Емилијано Кабрера страна третиот фудбалер од оваа држава кој се самоуби во последните шест месеци. Додека за Вилијамс Мартинез и за Сантијаго Гарсија се знае дека причина за самоубиствата беше тежок облик на депресија, во случајот со Кабрера се уште не е позната причината за неговото самоубиство. …

Нова трагедија во Уругвај, се самоуби уште еден фудбалер Read More »

Реал ја прифати понудата, Варан се сели на „Олд трафорд“

„Скај Спортс“ пренесува дека нов член на Манчестер јунајтед ќе стане францускиот репрезентативец, Рафаел Варан. Со денови се шпекулираше денот кога Варан ќе пристигне на „Олд трафорд“, но денеска се договорени сите детали од трансферот. Двата клуба се договорија за висината за обесштетувањето, Јунајтед за трансферот ќе плати 50 милиони евра, а Варан го очекува …

Реал ја прифати понудата, Варан се сели на „Олд трафорд“ Read More »

ВИДЕО: Неверојатно, брод налета на учесниците во триатлон на Игрите во Токио

Неверојатна сцена беше забележена во Токио на стартот на натпреварувањето во триатлон. Додека натпреварувачите се подготвуваат да скокнат во водата бидејќи пливањето е првата дисциплина по што следат велосипедизам и трчање, половина од нив ги загради брод. That was absolutely chaos boat nearly ran over them bloody ridiculous #Olympics #Triathlon pic.twitter.com/ZbHd4b4Ajq — Laurabarr39 (@laurabarr39) July …

ВИДЕО: Неверојатно, брод налета на учесниците во триатлон на Игрите во Токио Read More »

Барселона и Нејмар се договорија, нема повеќе тужби

Долгогодишниот судски спор помеѓу каталонскиот тим и бразилскиот репрезентативец конечно е завршен и тоа со заеднички договор. Засега не се познати деталите од договорот, но Барселона објави дека двете страни потпишаа спогодба поврзана за сите претходни судски спорови. Исто така клубот објави дека спогодбата е постигната во пријателски тон. Односите помеѓу Нејмар и Барселона се …

Барселона и Нејмар се договорија, нема повеќе тужби Read More »

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот?

Складирањето на храната често носи и многу прашања, особено кога е во прашање месото. Секој вид месо има рок на траење во фрижидер или во замрзнувач. Ова е мало упатство како треба да постапите: Живина Свежото пилешко или мисиркино месо во обичен фрижидер трае еден до два дена, а во замрзнувач и до една година, …

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот? Read More »

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата?

Сад полн со лиснат зеленчук сè повеќе е дел од менито на луѓе кои се трудат да се хранат здраво. Но, ако се чувствувате слаби и летаргични откако јадете салата, мора да знаете дека тоа се случува поради цревата кои се обидуваат да варат големи количини на суров зеленчук. „Салатите се извор на влакна“, истакнува …

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата? Read More »

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Нутриционистката Цвета Динева денеска во Утрински брифинг зборуваше за придобивките од здравата храна во борбата против Ковид-19 пандемијата.  -Иако речиси на сите им е познато дека мора да примат голема доза на витамин Ц, на дневна основа, речиси никој не знае дека ако не е доволно хидриран, тој нема да се врзе со организмот. Водата, …

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19 Read More »

Новогодишни бастунчиња

Состојки 250 гр путер 250 гр шеќер 1 јајце 3 пакетчиња ванилин шеќер 2 лажици млеко 750 гр брашно малку сол црвена боја за половината тесто шеќерни бонбони за декорација Подготовка Замесете тесто од сите состојки. Во едната половина ставете црвена боја и убаво премесете го тестото. Ставете го во фрижидер да отстои еден час. …

Новогодишни бастунчиња Read More »

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

И покрај очигледните здравствени придобивки – кајсиите се полни со витамини, елементи во трагови и корисни киселини – не треба да претерувате. Поради високата содржина на шеќер, кајсии (особено сушени) се контраиндицирани за дијабетичари, а нивниот сок заситен со овошни киселини може да го иритира дигестивниот тракт. Сепак, придобивките на неколку кајсии на ден далеку …

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени! Read More »

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде!

Седам со мојот нов познаник пред мало, популарно кафуле во близина на Сараевскиот пазар. Нè гуши вечерната топлина и пиеме ладно пиво од шише, за да не го фатиме Ковид-19 од чаша. Настаните на денот доаѓаат од телевизорот во кафулето. На тој ден, во Поточари беше одржан парастос за уште 19 мажи, Бошњаци, жртви на …

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде! Read More »

Образованието во Бугарија: Плаќаат за да не учат

Зголемувањето на јавната потрошувачка за образованието во Бугарија не доведува до зголемување на резултатите од образованието, покажува обемното истражување објавено од Светска банка за улогата на фискалните трансфери во подобрувањето на резултатите од образованието. Извештајот, долг над 300 страници, се фокусира врз образовните системи во 7 земји, вклучително и Бугарија. Резултатите на бугарските ученици на …

Образованието во Бугарија: Плаќаат за да не учат Read More »

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори?

Експертскиот кабинет на премиерот Здравко Кривокапиќ од самиот почеток се соочи со бројни критики и тоа дури повеќе од парламентарното мнозинство, одошто од опозицијата. Во нападите предничеше просрпскиот Демократски фронт (ДФ) кој уште на почетокот порача дека по 200 дена ќе ги преиспита резултатите на владата. Случувањата од минатиот месец, кога другиот дел од власта кој …

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори? Read More »

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ

Со документот кој го добија претставници на ЕУ во април се предлагаше прекројување на границите по етнички линии на Западниот Балкан, во обид да се одблокираат европската иднина и закочените реформи во регионот. Нон-пејперот, чиј наводен творец беше словенечкиот премиер Јанез Јанша, предизвика бура од негативни реакции во Босна и Херцеговина која се надева на членство во …

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ Read More »

Во ерата на Новак Ѓоковиќ: Има ли нешто послатко?

За оние кои сметаат дека спортот не е многу важен, нека погледнат како Англичаните го дочекаа своето прво фудбалско финале по педесет години. Или Италијанците, со финалистот на Вимблдон, Беретини, и европскиот фудбалски шампион. Значи, спортот е многу важен, одново, инаку не би вредел толку. Теориите на заговор велат дека еден процент од луѓето поседуваат …

Во ерата на Новак Ѓоковиќ: Има ли нешто послатко? Read More »

За едни виртуелните валути се лоша илузија, за други тие се иднината

Академската јавност има различни видувања за идејата на ВМРО-ДПМНЕ да се официјализираат криптовалутите, за што веќе е изготвен и предлог-закон. Додека партијата убедува дека од вакво законско решение корист би имале и граѓаните и фирмите што тргуваат со странство, ставовите на експертите се движат од тоа дека виртуелните валути се лоша илузија до изјави дека …

За едни виртуелните валути се лоша илузија, за други тие се иднината Read More »

Продолжува општата расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот

Собранието денеска, во рамки на 47 седница, треба да ја продолжи општата расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот во кој се вметнати и осумте амандмани усвоени на Комисијата за финансирање и буџет. Општата расправа почна во четвртокот, а може да трае пет дена. Според министерот за финансии Фатмир Бесими, предложениот ребаланс ги отсликува економските и …

Продолжува општата расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот Read More »

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Според средната курсна листа на НБРСМ, еврото денеска изнесува 61.4833 денари, а американскиот долар чини 52.1620 денари. Британската фунта изнесува 71.9355 денари.

Горивата од полноќ се точат по нови цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22 % во однос на Одлуката од 19.7.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 1,50 денар/литар, додека …

Горивата од полноќ се точат по нови цени Read More »

Абдулменаф Беџети: Не е време за криптовалути

Европската централна банка не излегла со став за криптовалутите, така што е се уште рано, ние да зборуваме за нивно официјализирање, вели академик Абдулменаф Беџети, во изјава за „Слободен печат“, откако ВМРO-ДПМНЕ информираше дека веќе е изготвен предлог закон со кој се предлага официјализирање на криптовалутите. – Се уште е рано да зборуваме за официјализирање …

Абдулменаф Беџети: Не е време за криптовалути Read More »

ФОТО | Обожавателите се прашуваат: На што се должи новиот изглед на Зендаја?

Зендаја изгледаше одлично на селфи фотографија на „Инстаграм“, споделена со нејзините 101 милион следбеници. 24-годишната актерка ја покажа својата нова фризура со внатрешни плетенки – „cornrows“. Не е јасно дали новиот изглед е за нејзината улога во хит серијата „Еуфорија“, бидејќи Зендаја во моментов ја снима втората сезона. Додека таа работи напорно на улогата, неодамна …

ФОТО | Обожавателите се прашуваат: На што се должи новиот изглед на Зендаја? Read More »

Р.Кели обвинет за сексуално злоставување на малолетно момче и принудувал жени

Американската музичка ѕвезда Р. Кели се соочува со нови обвинувања за сексуално злоставување. Пејачот е обвинет дека во 2016 година икористил 17-годишен тинејџер откако се запознал со него во Мекдоналдс, како и дека принудил неколку жени да имаат односи со друг млад човек додека тој ги снимал. Обвинителството тврди дека пејачот злоупотребил тинејџер кој го …

Р.Кели обвинет за сексуално злоставување на малолетно момче и принудувал жени Read More »

ФОТО | Годините се само бројка: Ова се тајните на најубавите 50 годишни жени во Холивуд

Привлечноста нема датум на траење. Иако некои sвезди се благословени со добри гени, нивниот изглед се должи и на вложен труд. Ова се препораките и тајните на најубавите жени со возраст од 50 години па нагоре. Џенифер Лопез, 52   View this post on Instagram   A post shared by Jennifer Lopez (@jlo) Пејачката и …

ФОТО | Годините се само бројка: Ова се тајните на најубавите 50 годишни жени во Холивуд Read More »

Среќен роденден Мик Џегер: Топ 5 песни од легендарниот бенд „The Rolling Stones“

Сер Мајкл Филип Џегер или познат како Мик Џегер е роден на 26-ти јули 1943 година. Тој е пејач, текстописец, актер, филмски продуцент и еден од најважните уметници во ерата на  рокенрол. Се збодил со интернационална слава како вокалист на култниот бенд „The Rolling Stones“.   View this post on Instagram   A post shared …

Среќен роденден Мик Џегер: Топ 5 песни од легендарниот бенд „The Rolling Stones“ Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Сара Мејс ужива со семејството на егзотичен одмор во Египет: Денешниов ден ми беше еден од најубавите во животов мој

Нашата пејачка Сара Мејс деновиве ужива во убавините на Хургада, Египет заедно со својот сопруг, водителот Димитар Атанасовски и нивната ќерка Илина.   View this post on Instagram   A post shared by Dimitar Atanasovski (@dimitaratanasovski_) Славниот македонски пар активно споделува моменти од својот летен одмор. Димитар и Сара на социјалната мрежа „Инстаграм“, со своите …

ФОТО+ВИДЕО | Сара Мејс ужива со семејството на егзотичен одмор во Египет: Денешниов ден ми беше еден од најубавите во животов мој Read More »

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат!

Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се работи за тешки личности, со чуден карактер. Претставниците на овие три хороскопски знаци ќе ви се допаднат на прв поглед, но поради комплицираниот и тежок карактер ќе наидете на тешкотии да ги засакате. Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се …

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат! Read More »

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Овен Не би требало на себе си да си ставате поголеми обврски од оние кои веќе ги имате. Пробајте да се одморите малку. Слободните ќе мечтаат за совршен партнер, зафатените ќе уживаат со својот избраник. Бик Прилично сте нервозни и тоа може негативно да се одрази на вашето деловно поле. Модифицирајте го своето однесување. Во …

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес! Read More »

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме?

Наталниот Меркур во астролошките куќи ни дава драгоцени податоци за нашиот начин на размислување и расудување: оваа планета е поврзана со логичното и рационалното размислување, но и со движење, како на телото така и на идеите. Меркур е нашата интелегенција, тој го претставува мозокот и сите функции на овој витален орган. Каде и да се …

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме? Read More »

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува!

Овен Ве очекува промена на работното место на подобро. Пред вас е поволен ден за работа. Не би требало да имате проблеми со саканата личност. Еден на друг сте си посветени и ви претстои голема љубов. Би ви годела масажа. Бик Ако соработувате со странство, можете да очекувате наскоро да дојдете до проширување на работата. …

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува! Read More »

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година!

Овен Имате зголемен прилив на пари, но и зголемени трошоци. Бидете внимателни. Ве очекува интересно познанство со личност родена во знакот Девица. Можни се тегоби врзани за грлото. Бик Ве очекува зголемена заработувачка. Ќе бидете задоволни со промените на работа. Саканата личност ви пружа се што ви е потребно. Склони сте кон дебелеење. Близнаци Ве …

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година! Read More »

Целовечерен концерт на пијанистката Ѓулсин Онај на „Охридско лето“

Програмата на „Охридско лето“ продолжува со настан од музичкиот дел, со концертот на турската пијанистка Ѓулсин Онај. Ѓулсин Онај свири пијано од три годишна возраст, а првиот рецитал на Турското радио го има уште на шест годишна возраст. Со специјална државна стипендија учи со Ахмед Аднан Сајгун и Михат Фенмен, а потоа во Париз нејзини …

Целовечерен концерт на пијанистката Ѓулсин Онај на „Охридско лето“ Read More »

Традиционално, вечерва ќе се одржи „МКЦ за Скопје“

Вечерва, со почеток од 19.30 часот, во МКЦ ќе се одржи настанот „МКЦ за Скопје“, со кој ќе се одбележи 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје. Организаторите најавуваат дека „МКЦ за Скопје“ е настан што нѐ потсетува на солидарноста на скопјани, на солидарноста кон Скопје, на интензивноста, обединетоста и хуманоста на луѓето. Во продолжение погледнете …

Традиционално, вечерва ќе се одржи „МКЦ за Скопје“ Read More »

Родното место на големиот Конески: Небрегово живее мирно со гордоста

Свиено во подножjето на Бабуна Планина, во Прилепското Поле е Небрегово на Блаже Конески. На надморска височина од 700 метри, ридското Небрегово на 17-тина километри се граничи со селото Присад, на исток со Дабница, на југ со Горно Село, со Дупјачани на запад и со селата Дреновци и Оморани на север. Ако тргнете од Прилеп, …

Родното место на големиот Конески: Небрегово живее мирно со гордоста Read More »

Српското дуо Владимир Марковиќ на виолина и пијанистката Јулијана Шуловиќ вечер на „Охридско лето”

Музичката програма на годинaшното 61. издание на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на српското дуо Владимир Марковиќ на виолина во пијано придружба на Јулијана Шуловиќ. Владимир Марковиќ започнува да учи музика во родната Приштина, а продолжува во училиштето за таленти во Ќуприја. На само 14 години станува студент на Академијата во Нови Сад во …

Српското дуо Владимир Марковиќ на виолина и пијанистката Јулијана Шуловиќ вечер на „Охридско лето” Read More »

Патувачкото кино во Кочани и Оризари, следува 12. Фестивал „МакеДокс“ во Скопје, од 19 до 26 август

Патувачкото кино на „МакеДокс“ минатиот викенд (9 и 10 јули) беше во Кочани и Оризари. Со тоа се изодени три-четвртини од годинашното патешествие. Следниот кино-викенд на Патувачкото кино ќе се одржи на 3 и 4 септември во Виница и с. Пекљани, а во меѓувреме, од 19 до 26 август, ќе се одржи 12. издание на …

Патувачкото кино во Кочани и Оризари, следува 12. Фестивал „МакеДокс“ во Скопје, од 19 до 26 август Read More »

ГАЛЕРИЈА | Гастро марифети: Лекции по готвење од наставничката Наташа Наџакова – Нумановиќ

Наташа Наџакова – Нумановиќ е одделенски наставник, ама и виртуоз во кујна. Навистина има што да се научи од „нашата наставничка“. – Откако знам за себе сакам да готвам, со голема љубов и посветеност го правам тоа. На почетокот, кон крајот на основно, подготвував разни оброци, сама комбинирајќи разни вкусови и некако си се пронајдов себеси, гледајќи …

ГАЛЕРИЈА | Гастро марифети: Лекции по готвење од наставничката Наташа Наџакова – Нумановиќ Read More »

За летните горештини: Разладете се со овошно смути

Смутито тешко може да ви здодее, особено што е прилагодливо на сезоната и на производите што ги имате. Летно време особено, кога ви се достапни лубеници, бобинки и поголем распон на тропско овошје. Затоа ви предлагаме три вида сезонско смути што ќе ве разлади и освежи. Состојките се за еден пијалак. Од лубеница Измерете 150 …

За летните горештини: Разладете се со овошно смути Read More »

Џејми Оливер советува: Што да направите со вишокот чили пиперчиња

Џејми Оливер освен по своите вкусни и брзи рецепти познат е и по интересни идеи за разни ситуации во кујната. Така, на пример, ако сакате да ги сочувате чили пиперчињата кога не им е сезона, можете да ги следите неговите совети. Замрзнете ги – Ова е наједноставен и очигледен начин за чувањето остатоци. Исчистете ги, …

Џејми Оливер советува: Што да направите со вишокот чили пиперчиња Read More »

ФОТО | Сервирајте како професионалец: „Ладна даска“ за опуштена дружба со пријателите

„Ладната даска“ стана гастро-хит на социјалните мрежи, а со неколку едноставни совети можете да научите како да ја декорирате совршената летна даска. Освен што во летово уживате во убава храна и денови поминати на море, езеро или на планина, посебно им се радувате на дружбите со пријателите. Сега кога повторно можете да организирате забави и …

ФОТО | Сервирајте како професионалец: „Ладна даска“ за опуштена дружба со пријателите Read More »

ГАЛЕРИЈА | Барате бегство од градот? Тука ќе ја пробате најдобрата рибја чорба и највкусната пченкарна пита по рецепт стар над сто години

Ако ја барате среќата, таа живее тука, во спокојството на селото Калишта, меѓу лотосите, трските, чистата вода, рибите, лебедите, карпите, песокот, во единствениот поглед на езерската широчина и во вашите очи. Сместено на северозападното крајбрежје на Охридското Езеро, на оддалеченост од само четири километри од Струга, се наоѓа селото Калишта, за мештаните – Калишча, карактеристично …

ГАЛЕРИЈА | Барате бегство од градот? Тука ќе ја пробате најдобрата рибја чорба и највкусната пченкарна пита по рецепт стар над сто години Read More »

Разговор со поетесата Радмила Петровиќ: Полесно е кога си аутсајдер

Младата српска поетеса Радмила Петровиќ од 2 јули до крајот на месецот престојува во Скопје во рамките на книжевната резиденција „Читајќи го Балканот“, проект поддржан од програмата „Креативна Европа“ на Европската унија и на европската мрежа за превод и книги „Традуки“. Првата средба со стиховите на Радмила Петровиќ открива нови хоризонти на поетскиот израз, креиран …

Разговор со поетесата Радмила Петровиќ: Полесно е кога си аутсајдер Read More »

„Локум фест“ ја потврди истрајноста и програмската иновативност на традиционалната култура

Јубилејното 15. издание на „Локум фест – музика и традиција 2021“ заврши на 24 јули во старата Битолска чаршија со настап на КУД „Илинден“, кој го изведе музичко-сценскиот перформанс „Приказни од чаршијата“. Претходните вечери, на 22 и 23 јули, на фестивалот настапија Влатко Стефановски трио со концерт на Хераклеја и Драган Даутовски со неговиот син …

„Локум фест“ ја потврди истрајноста и програмската иновативност на традиционалната култура Read More »

Балетската претстава „Сви марш на плес“ ќе гостува на „Скопско лето“

Дирекцијата за култура и уметност на Скопје во рамките на 42. издание на манифестацијата „Скопско лето“ ја најави изведбата на балетската претстава „Сви марш на плес“ (Balkan Dance Project), која ќе се одржи на 26 јули во салонот на Националната опера и балет (НОБ), со почеток во 20.30 часот. Во претставата учествуваат танчери и уметничка …

Балетската претстава „Сви марш на плес“ ќе гостува на „Скопско лето“ Read More »

Турата за деца „Скопска авантура“ ќе се одржи на 26 јули

Интерактивната книга за деца „Мистериозниот град под калето“ од Александра Тодоровиќ ќе биде лајтмотив за необична обиколка низ градот Скопје на 26 јули оваа година. Книгата, за која илустрациите ги направи Марко Јанев, е со поднаслов „Возбудлива потрага низ историјата на Отоманското Скопје“ и точно ги одредува правците на движење во рамките на турата насловена …

Турата за деца „Скопска авантура“ ќе се одржи на 26 јули Read More »

Групата „Фолтин“ тргнува на домашна турнеја со концерти во Струга, Прилеп и Велес

Јубилејот 25 години од првиот концерт е повод популарната битолска група „Фолтин“ да тргне на мини-домашна концертна турнеја. Во рамките на турнејата најавени се концерти во Струга (Летна сцена на НУЦК) на 25 јули, Прилеп (Летна сцена на НУЦК) на 29 јули и во Велес (Амфитеатар) на 31 јули. Концертите се финансиски поддржани од Министерство …

Групата „Фолтин“ тргнува на домашна турнеја со концерти во Струга, Прилеп и Велес Read More »

ФОТО | Годините се само бројка: Ова се тајните на најубавите 50 годишни жени во Холивуд

Привлечноста нема датум на траење. Иако некои sвезди се благословени со добри гени, нивниот изглед се должи и на вложен труд. Ова се препораките и тајните на најубавите жени со возраст од 50 години па нагоре. Џенифер Лопез, 52   View this post on Instagram   A post shared by Jennifer Lopez (@jlo) Пејачката и …

ФОТО | Годините се само бројка: Ова се тајните на најубавите 50 годишни жени во Холивуд Read More »

Туширањето со ладна вода може да предизвика стрес за целото тело, особено за срцето

Ладната вода, сепак, прави одреден „напад“ врз нашето тело и предизвикува реакција на брза потреба да се прилагодиме на новите околности. Тропските температури честопати нè наведуваат да бараме спас во разладување со туширање, а многу луѓе го практикуваат тоа со целосно ладна вода. Има и такви кои се тушираат со ладна вода и во зима, …

Туширањето со ладна вода може да предизвика стрес за целото тело, особено за срцето Read More »

Делта сојот: Најтрајната и најопасната верзија на коронавирусот

Делта сојот е најбрзата, најтрајната и најопасната верзија на коронавирусот со која се соочи светот, тврдат вирусолозите и епидемиолозите. Вакцините и понатаму нудат многу силна заштита во одбраната од тешки инфекции и хоспитализации предизвикани од која било верзија на коронавирус, а оние кои се изложени на најголем ризик сè уште не се вакцинирани, според десет …

Делта сојот: Најтрајната и најопасната верзија на коронавирусот Read More »

„Натопете тост од бел леб во виски, а потоа ставете го на глава“: Како се лечеле луѓето од разни болести во 18-ти век? 

Ако мислите дека вашата баба претерува со народни лекови и премногу форсира јаболков оцет, прочитајте како се лекувале луѓето во 18-тиот век. Кон крајот на 1740-тите, Џон Веслеј, основачот на Методизмот, објавил книга во која се нуди „едноставен и природен начин за лекување на повеќето болести“. Оваа книга била наменета за „обичните луѓе“ за да …

„Натопете тост од бел леб во виски, а потоа ставете го на глава“: Како се лечеле луѓето од разни болести во 18-ти век?  Read More »

Ако ве касне медуза, местото измијте го со солена, никако со слатка вода

Иако овие животинки во морињата не можат сериозно да нѐ загрозат, сепак треба да знаеме како правилно да ги лекуваме убодите и каснувањата. Многу ретко може да дојде до тешки алергиски реакции, и тоа ако луѓето на друг начин се склони кон нив.   View this post on Instagram   A post shared by 🔱𝙹𝙾𝚂𝙴 …

Ако ве касне медуза, местото измијте го со солена, никако со слатка вода Read More »

34 возачи санкционирани за непрописно престигнување на територија на СВР Тетово

Денеска (26.07.) од 14 до 20 часот полициски службеници од СВР Тетово спроведоа засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои непрописно престигнуваат на територија на СВР Тетово, при што санкционирани се 34 возачи. 16 на територија на Тетово, а 18 на територија на Гостивар. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до …

34 возачи санкционирани за непрописно престигнување на територија на СВР Тетово Read More »

Жител на скопско Шишево примен на Клиники со повреда од огнено оружје

На 25.07.2021 во 15:20 часот во СВР Скопје, од Комплексот клиники „Мајка Тереза“ Скопје било пријавено дека кај нив со повреда од залутано зрно бил донесен С.С.(37) од с.Шишево, општина Сарај. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Малолетник со џип повредил пешак на паркинг

 Во текот на вчерашниот ден на паркинг во Негорски бањи се случи незгода каде со тешки телесни повреди се здобил пешакот Ѓ.З. (42) од Неготино, соопштија од СВР Гевгелија. -Теренско возило „ленд ровер“, со кавадаречка регистарација, управувано од малолетно лице од Неготино, удрило во паркиран автомобил „опел“ и во автомобил „фиат“, кој пак, удрил во …

Малолетник со џип повредил пешак на паркинг Read More »

Обид за убиство во Општина Карпош, мотивот е љубовен триаголник

Во Општина Карпош во текот на денешниот ден по претходна расправија, вработен во опшината нападнал граѓанин со остар предмет, по што интервенирала полицијата. Тој бил пренесен  во болницата „8 ми Септември“ поради потреба од лекарска помош. -На 26.07.2021 во 11,30 часот било пријавено дека по претходна расправија С.А.(34) со остар предмет му нанел повреда на …

Обид за убиство во Општина Карпош, мотивот е љубовен триаголник Read More »

Приведен скопјанец во Охрид поради пронајдена дрога

Денеска(26.07.2021) во 14.40 часот на бул.„Туристичка”, полициски службеници од СВР Охрид го лишиле од слобода Е.Н. од Скопје, затоа што кај него била пронајдена марихуана. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.   

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше

Луѓето имаат различни начини преку кои се релаксираат и го поминуваат своето слободно време. Има и такви кои постојано се во движење, спортуваат, џогираат, имаат безброј обврски насекаде и за нив времето е драгоцено. На сите оние со динамично животно темпо им е потребна солидна организација на дневните активности, но и корисен аксесоар и планер …

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше Read More »

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели

Колку желби ви останаа неостварени во изминатата година, година ипол? Неминовно е да ја споменеме пандемијата, како клучен фактор во стивнувањето на одредени наши потреби, можности за патување, ограничена слобода на движење и посета на омилените места. Но, без оглед на сите околности, нашиот живот секогаш има некаков тек. А нашите потреби се присутни и …

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели Read More »

Кориснички искуства во е-трговијата

Светот во кој живееме, постојано се менува и добива нови насоки преку кои функционира дигитално. Далечината помеѓу потрошувачката индустрија и крајниот купувач веќе е се помала. Многу сервиси веќе функционираат од далеку и без воопшто да постои физички контакт. Дел од оваа промена се должи на пандемиските услови, но и потребата за брз и поедноставен …

Кориснички искуства во е-трговијата Read More »

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува!

Колку пати сте помислиле на најбрз начин да завршите некоја домашна обврска без да бидете физички присутни онаму каде што би можеле се’ да завршите и од далечина? Порачка на цвеќе за роденден, нарачка на пица за саботната собиранка, трајниот налог за домашните режиски трошоци… Сите овие нешта одат глатко кога можете да ги платите …

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува! Read More »

Поедноставете си ги навиките

Колку пати сте се нашле во ситуација кога сте го заборавиле паричникот, сте го оставиле во автомобил или сте изумиле да го земете, а сте тргнале да купувате нешто? Луѓе сме, се случуваат и такви моменти. Но тоа не значи дека треба да се грижите дека не постојат начини за поедноставување на тие ситуации. Освен …

Поедноставете си ги навиките Read More »

На денешен ден – 27 јули

916.- Во Охрид се упокоил Свети Климент Охридски, средновековен писател и педагог, ученик на светите Кирил и Методиј, основоположник на Охридската книжевна школа, прв словенски епископ во Македонија, патрон на градот Охрид и на Македонската православна црква. Роден бил околу 830 – 840 година. 1824.- Роден е францускиот писател Алексадар Дима Синот, кој ги удрил темелите …

На денешен ден – 27 јули Read More »

„Натопете тост од бел леб во виски, а потоа ставете го на глава“: Како се лечеле луѓето од разни болести во 18-ти век? 

Ако мислите дека вашата баба претерува со народни лекови и премногу форсира јаболков оцет, прочитајте како се лекувале луѓето во 18-тиот век. Кон крајот на 1740-тите, Џон Веслеј, основачот на Методизмот, објавил книга во која се нуди „едноставен и природен начин за лекување на повеќето болести“. Оваа книга била наменета за „обичните луѓе“ за да …

„Натопете тост од бел леб во виски, а потоа ставете го на глава“: Како се лечеле луѓето од разни болести во 18-ти век?  Read More »

ФОТО | Портите на пеколот: Проколнат австриски дворец крие страшно и мрачно минато

Замокот Мушам, сместен помеѓу градовите Салцбург и Клагенфурт, бил изграден од епископите во Салцбург, а во средниот век станал познат како „Замокот на вештерките“.   View this post on Instagram   A post shared by EerieEleganceTM (@eerieelegancetm) Околината е надгледувана од рид висок 1080 метри, за кој се верува дека некогаш бил дом на римската …

ФОТО | Портите на пеколот: Проколнат австриски дворец крие страшно и мрачно минато Read More »

На денешен ден – 26 јули

1847.- Африканската држава Либерија била прогласена за независна република. Уште во 1820 година Либерија ја основале ослободените црни робови, преселени од САД на просторот меѓу Сиера Леоне, Гвинеја и Брегот на Слоновата Коска. 1856.- Во Даблин е роден Џорџ Бернард Шо, британски писател, романсиер, музички и драмски критичар и автор на драми кои му донесоа репутација …

На денешен ден – 26 јули Read More »

Слободан Милошевиќ ја изневерувал Мира со една од најубавите српски актерки

Поранешниот претседател на Србија, Слободан Милошевиќ, почина во 2006 година во затворската ќелија во Шевенинген, а зад себе остави серија бурни настани што се случија во 90-тите години. Ја слушал сопругата, но… Личноста која имала огромно влијание врз Милошевиќ била неговата сопруга Мирјана Мира Марковиќ, а Милошевиќ често го нарекувале „папучар“, бидејќи тоа влијание било …

Слободан Милошевиќ ја изневерувал Мира со една од најубавите српски актерки Read More »

Дневен хороскоп за 27 јули: Сè што ви треба е можност да започнете разговор

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 27 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Денот носи многу дружење, вклучително и љубовен состанок. Веројатно ќе почнете да ги испитувате интелектуалните вредности, мислења и ставови на партнерот, пред да се заинтересирате. Во секој случај, денес очекувајте хармонија помеѓу вас и партнерот, која ќе ви помогне …

Дневен хороскоп за 27 јули: Сè што ви треба е можност да започнете разговор Read More »

Дневен хороскоп за 26 јули: Одговорностите ви го насочуваат патот по кој ќе треба да се движите

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 26 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Денес вашиот ентузијазам може да биде поголем отколку што можете да се справите во моментот. Внимателно испланирајте го вашиот распоред за да не се преоптоварувате со вашиот нов животен план. Бидете трпеливи и вредни да добиете позитивни повратни информации …

Дневен хороскоп за 26 јули: Одговорностите ви го насочуваат патот по кој ќе треба да се движите Read More »

Дневен хороскоп за 25 јули: Покажете дека имате желба за компромис

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 25 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.   Овен   Некој е на ваша страна, но тоа не е доволен услов да ги реализирате вашите планови. Дополнителната посветеност на обврските е добар начин за контрола на напнатоста. Некој ве иритира со своето однесување. Избегнувајте друштво кое не …

Дневен хороскоп за 25 јули: Покажете дека имате желба за компромис Read More »

Дневен хороскоп за 24 јули: Насочете ја вашата енергија кон нешто креативно

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 24 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Опуштениот и пријателски пристап кон лицата од спротивниот пол, сигурно ќе ви донесе дополнителни поени. На професионално поле, денот е добар за неформални работи, па ќе се занимавате со таквите обврски. Хонорарно ангажираните ќе имаат доста работа. Некои ќе …

Дневен хороскоп за 24 јули: Насочете ја вашата енергија кон нешто креативно Read More »

Дневен хороскоп за 23 јули: Немојте да ветувате повеќе отколку што можете да исполните

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 23 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Не грижете се поради малите нешта во вашата врска денес, бидејќи вашето внимание ќе биде насочено кон далеку поголеми, повозбудливи и дефинитивно поважни работи. Сегашното планетарно влијание може да предизвика стагнација во вашите желби и на вашиот партнер, но …

Дневен хороскоп за 23 јули: Немојте да ветувате повеќе отколку што можете да исполните Read More »

ВИДЕО | „Ви изгледа познато?“: Мајка сподели што нашла под креветот на својот син тинејџер

Познато е дека собите на тинејџерите се минско поле, но и покрај тоа, тие секогаш успеваат некако да ги изненадат своите родители со количината на неред што можат да ја направат. Една мајка по име Аманда се шокирала откако се приближила до креветот на својот син, бидејќи пронашла вистински „музеј“ од остатоци од сè што …

ВИДЕО | „Ви изгледа познато?“: Мајка сподели што нашла под креветот на својот син тинејџер Read More »

Мудри одговори на монахот Симеон Атонски на вечните животни прашања

Преподобниот Силуан (Симеон) од Атос (1866-1938) оставил зад себе многу мудри мисли. Овој руски монах, кој поголемиот дел од својот живот го поминал на Света Гора, продолжува да привлекува внимание со своите многу едноставни толкувања на она што ги интересира повеќето луѓе на духовниот пат. Која е најретката вештина? – Способност за давање. Која е …

Мудри одговори на монахот Симеон Атонски на вечните животни прашања Read More »

ФОТО+ВИДЕО | „Ништо не научив на училиште“: Среќен роденден Стенли Кјубрик, неповторливиот бог нa филмското платно

Иако изминаа 22 години од смртта на Стенли Кјубрик, роден на на денешен ден, тој никогаш не бил попопуларен или повидлив. Ниту еден друг режисер на филмови не произведе ремек-дела во толку широк спектар на жанрови: воени филмови, политичка сатира, научна фантастика, литературна адаптација и хорор. Кјубрик ги направи сите овие филмови пред зачетокот на …

ФОТО+ВИДЕО | „Ништо не научив на училиште“: Среќен роденден Стенли Кјубрик, неповторливиот бог нa филмското платно Read More »

ФОТО: Запознајте ги 70-годишните идентични близначки кои се најстарите сексуални работнички во Амстердам

Луиса и Мартина Фокенс се сестри, Холанѓанки и 70-годишни идентични близначки кои апсолутно не се вклопуваат во стереотипот за сексуални работнички на прозорец во Амстердам, но сепак тоа е нивната работа. Мнозинството жени кои работат во најогласената „јавна куќа“ во Европа се млади, „објективно“ привлечни и доаѓаат од други места во светот. Познати како „најстарите …

ФОТО: Запознајте ги 70-годишните идентични близначки кои се најстарите сексуални работнички во Амстердам Read More »

ГАЛЕРИЈА: Катастрофалниот земјотрес што го разурна Скопје низ фотографии и видеа

Земјотресот со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала, кој траел долги 17 секунди, регистриран е на 26 јули 1963 година во 5 часот и 17 минути. Токму во тоа време, над македонската престолнина која се уривала, летал еден холандски авион. Запрепастен, пилотот од ваздухот гледал како Скопје полека исчезнува. Кога дошол при себе од …

ГАЛЕРИЈА: Катастрофалниот земјотрес што го разурна Скопје низ фотографии и видеа Read More »

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата

Цел свет, па и Македонија, деновиве е зафатена со олимпиското лудило. И нормално, во услови на пандемија кога цела претходна година бевме затворени, а насекаде се трубеше само за короната, годинава спортот малку нè оддалечи од секојдневните проблеми. Го следевме Европското првенство во фудбал, навиваме за македонската репрезентација и ги бодревме нашите млади фудбалери кои …

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата Read More »

Извини Скопје, не беше морално!

Никој никогаш не му се извинил на Скопје за тоа што му го направил, ниту за тоа што требало, a не го направил за градот. Таква ритуално-освестувачка, културна, основоположничка церемонија нема предвидено ни во денешната програма со која ќе бидат одбележани 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година кога тоа утро на 26 јули …

Извини Скопје, не беше морално! Read More »

Рамиз мерка

„Се договоривме дека СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори. Во тек се постапките за избор на најдобрите кандидати – тоа ќе бидат личности што умеат и кои се подготвени да го дадат најдобриот резултат за граѓаните во секој град, во секое село, во секоја населба. Меѓусебната поддршка во некои општини ќе …

Рамиз мерка Read More »

Вода до гуша

Патници во вода до гуша се прпелкаат за здив во вагон во подземно метро. Цели села под кал. Топлотен бран како тивок убиец во „студената“ Канада. Црн чад од „белите дробови“ на планетата… Вакви апокалиптични сцени се потресен доказ дека природата, моќна и немилосрдна, си поигрува со судбините на луѓето, кои упорно и безмилосно ја …

Вода до гуша Read More »

Има ли некој надлежен?

Една од омилените „спортски“ дисциплини на институциите во државата е префрлање на вината и на надлежностите. Верувам дека олимписко злато би можеле да освоиме доколку се воведе како официјална категорија. Шегата настрана, но навистина, за секоја и навидум очигледна состојба, секогаш е виновен некој друг. А и кога, со тешко срце, ќе се прифати надлежноста …

Има ли некој надлежен? Read More »

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден

Социјалната мрежа „Snapchat“ која се заснова фотографии и видеа со проширена реалност во 2021 година забележа зголемен интерес – дури 293 милиони корисници на ден. Акциите на „Snap“, креаторите на Snapchat, се опоравуваат. Откако цената падна на многу ниски 5 долари, компанијата успеа да се крене на нозе со новите потези. Причината зад избегнатиот колапс …

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден Read More »

Aquaporin – сѐ, само не обичен пречистувач на вода

Обезбедувањето здрава и чиста вода за пиење е предизвик со кој се соочуваат многу развиени земји во светот, дури и оние кои се уште може да се пофалат дека имаат квалитетна вода од чешма. Во земјите во Европа и САД, каде е безбедно да се пие водата од чешма, таа честопати содржи бигор и други …

Aquaporin – сѐ, само не обичен пречистувач на вода Read More »

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“

„НАСА“ ги прави последните подготовки за роверот „Perseverance Mars“ да го собере својот прв примерок на карпа од Марс, кој идните планирани мисии ќе ги пренесат на Земјата. Геологот со шест тркала е во потрага по научно-интересна цел во делот на кратерот „Jezero“. Оваа важна мисијата се очекува да започне во следните две недели. Роверот …

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“ Read More »

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд

Пороен дожд, сличен на монсун кој го потопува автопатот би бил вообичаена глетка во делови на Југоисточна Азија, но во Обединетите Арапски Емирати, во екот на летниот топлотен бран во кој температурите редовно се движат околу 50 степени Целзиусови е вистинско чудо.   View this post on Instagram   A post shared by JE Guia …

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд Read More »

„Нетфликс“ ќе воведува видео игри во претплатничките услуги

„Нетфликс“ потврдил дека ќе вклучи видео игри како дел од пакетите за претплата без дополнителни трошоци, пренесува „BBC“. Во писмо упатено до инвеститорите, се вели дека платформата е во рана фаза на додавање на видео игри, а тие за мобилни телефони ќе биле додадени на платформата први. „Време е да научиме повеќе за тоа како …

„Нетфликс“ ќе воведува видео игри во претплатничките услуги Read More »

Бензините поскапуваат за 0,5 денари

Бензините од полноќ поскапуваат за 0,5 денари, додека дизелот останува со иста цена, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Согласно одлуката на Регулаторната комисија, се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто во однос на Одлуката од 05.07.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР …

Бензините поскапуваат за 0,5 денари Read More »

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како

Автомобилите на бензин и дизел гориво заминуваат во историјата. Иднината е во електричните возила. Затоа Европската Унија в среда ќе предложи стратегија со која во следната деценија ќе постигне јаглеродна неутралност во борбата против климатските промени, пишува Индекс.хр. Во Европа се лоцирани многу престижни фабрики за автомобили кои доминираат во автомобилските иновации. Но, автомобилите кои …

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како Read More »

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала

Во вторникот беше претставен првиот хрватски сериски автомобил, познат досега како „C_Two“, кој го доби името „Ривац-Невера“, по неочекуваната и силна медитеранска бура што „јури“ преку Јадранското море. Достигнува 200 на час за само 4,3 секунди, додека само 9,3 секунди се доволни за да се постигне брзина од 300 километри на час.   View this …

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме

Без разлика дали возењето е ваша професија или возите само кога имате некоја итна работа, правилното држење на телото додека возите е многу важно за вашето здравје, но и за безбедноста на патот. Правилното држење на телото додека возите ги зголемува рефлексите и гарантира оптимално функционирање на безбедносните системи во автомобилот. Правилна позиција на телото …

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години

Во согласност со закон возачите може да ја продолжуваат важноста на својата возачка дозвола до 75 години, но како повозрасните возачи да знаат кога е вистинско време да ги остават клучевите. Сепак, прашањето кога треба да се откажеме од возење не е поврзано со годините, туку со тоа колку сме способни безбедно да учествуваме во …

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за култура да биде во Охрид

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ најави дека планира Министерството за култура и сите државни институции од културата да ги пресели во Охрид. Партијата вети дека ќе се погрижи граѓаните да решаваат како ќе се трошат парите од данокот што го плаќаат. – Граѓаните на Охрид, но и на другите градови, ќе имаат можност самите да изберат за …

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за култура да биде во Охрид Read More »

За едни виртуелните валути се лоша илузија, за други тие се иднината

Академската јавност има различни видувања за идејата на ВМРО-ДПМНЕ да се официјализираат криптовалутите, за што веќе е изготвен и предлог-закон. Додека партијата убедува дека од вакво законско решение корист би имале и граѓаните и фирмите што тргуваат со странство, ставовите на експертите се движат од тоа дека виртуелните валути се лоша илузија до изјави дека …

За едни виртуелните валути се лоша илузија, за други тие се иднината Read More »

Приоритет да им се даде на невакцинираните

Досега ниту едно од регулаторните тела во светот, ниту Светската здравствена организација, немаат јасен став за примање трета доза вакцина. Ова е одговорот на Министерството за здравство на прашањето на „Слободен печат“ дали во Македонија на граѓаните ќе им се даде опција да примат трета доза од вакцината. Оттаму велат дека ставот на Комитетот за …

Приоритет да им се даде на невакцинираните Read More »

Бугарите ќе влезат во Уставот кога Македонија ќе влезе во ЕУ

Македонија ќе ги запише Бугарите како малцинство во својот Устав при влезот на земјата во ЕУ. Но, ние нема да бараме од Бугарија да ги вметне Македонците во нивниот устав, оти не е чин на пријателство такво мешање во внатрешните работи, најави вчера премиерот Зоран Заев. Според него, Македонија би се решила да ги вметне …

Бугарите ќе влезат во Уставот кога Македонија ќе влезе во ЕУ Read More »

Чешка ќе донира 2,39 милиони вакцини против ковид-19 на 12 земји, меѓу кои и Северна Македонија

Чешката влада денеска донесе одлука да испрати како подарок 2,39 милиони вакцини против Ковид-19 на 12 земји, вклучувајќи ги и Северна Македонија, Босна и Херцеговина и некои земји во Африка и Азија, меѓу кои и Тајван. Донацијата се заснова на договорот на лидерите на земјите-членки на Европската унија да испорачаат 100 милиони дози вакцини на …

Чешка ќе донира 2,39 милиони вакцини против ковид-19 на 12 земји, меѓу кои и Северна Македонија Read More »