Author : Маријана Митровска

Вести Економија Слајдер

Ампева од „Гласен текстилец“: Каде се парите од субвенциите кои ги зедоа фирмите, а не им ги дадоа на вработените?

Каде завршија парите што стотици компании ги зедоа како субвенции, а не им дадоа плати на вработените, прашува Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“, коментирајќи ја...
Вести Свет

Бугарија и САД потпишаа декларација за 5Г мрежите и нуклеарната енергија

Слободен печат
Бугарија и САД, во присуство на бугарскиот премиер Бојко Борисов и американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој се вклучи преку видеоконференциска врска, денеска потпишаа клучни...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Илјадници мртви фоки пронајдени на брегот на Намибија

Маријана Митровска
Бројот на мртви фоки пронајдени на брегот на Намибија, Јужна Африка се искачи на повеќе од 7.000, објави непрофитното здружение Ocean Conservation Namibia (OCN). OCN...
Вести Свет

Трамп: Израел и Судан ги нормализираат односите

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска објави дека Судан е трета арапска земја што постигна договор за нормализирање на дипломатските односи со Израел. -Претседателот Трамп објави...
Хроника

Во Берово уапсени тројца мигранти од Сирија

Мигранти од Сирија пронајдени во возило со бугарски регистарски ознаки на крстосницата за село Ратево во Берово. По преземени мерки од страна на беровските полицајци,...
Вести Македонија Слајдер

Одложена посетата на Пендаровски во Хрватска

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски вечерва соопшти дека телефонски разговарал со претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ и се согласиле да се одложи најавената посета на македонскиот...
Вести Македонија Слајдер

Девет лица ја загубија битката со ковид-19, регистрирани нови 518 случаи

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-261, Куманово-13, Штип-19,...
Вести Регион Слајдер

Три лица починаа од коронавирусот во Србија, 579 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија, уште три лица починаа како последица од инфекцијата со коронавирусот, со што вкупниот број на смртни случаи се зголеми...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: ЕУ изводи 100 милиони евра за брзи тестови за коронавирус

Слободен печат
Европската комисија издвои 100 милиони евра за купување од 15 до 22 милиони брзи тестови за ковид-19. Парите се издвоени од Европскиот инструмент за итна...
Вести Свет Слајдер

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат
Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 42.230.839 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.145.690 пациенти, а оздравеле 31.305.966 луѓе. Приштина –...