14 C
Скопје

Author : МИА агенција

Вести Регион

Брнабиќ и Вучиќ ќе ја менуваат Србија

МИА агенција
Премиерката на Србија Ана Брнабиќ изјави дека таа пристапила во Српската напредна странка (СНС) на претседателот Александар Вучиќ затоа што, за разлика од повеќето партии...
Вести Регион

Наплив на мигранти и бегалци во Грција

МИА агенција
Мораме да ги почитуваме човековите права, но истовремено да го заштитиме и чувството на безбедност на грчките граѓани и државата, рече алтернативниот министер за миграциска...
Вести Македонија

Заев сè уште оптимист: Веруваме во идејата на ЕУ, и ќе останеме посветени на тој пат

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска учествуваше во дебатата на тема „Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“,...
Хроника

Кубанци уапсени кај Меџитлија

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи информира дека во Полициска станица Меџитлија од слобода биле лишени 46 годишно и 29 годишно лице, двајцата од Куба, кои илегално...
Вести Регион

Вучиќ прашува што ќе добијат за возврат ако го признаат Косово

МИА агенција
Од Србија сите постојано очекуваат да го признае Косово, но не кажуваат дали земјата ќе добие членство во ЕУ до 2025 година, изјави српскиот претседател...
Вести Свет

Во градот на духови сепак има живи луѓе кои одбиле да ги напуштат домовите

Слободен печат
За повеќето луѓе Чернобил е синоним за најтешката нуклеарна катастрофа во историјата. За други пак, тоа е само хит мини серија за трагедијата. Меѓутоа, за...
Вести Економија

Одземени девет тона пиперки од нерегистрирани откупувачи

МИА агенција
Девет илјади килограми пиперки „куртовска капија” се одземени од нерегистрирани откупувачи при инспекциските контроли на Инспекторатот за земјоделство спроведени во прилепскиот регион. Од Инспекторатот денеска...
Вести Македонија

Идната среда е неработен ден за сите граѓани

Слободен печат
Денот на Македонската револуционерна борба – 23 Октомври е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика....
Хроника

Малолетник фатен со марихуана

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи информира дека е приведен малолетник за поседување марихуана. -На 15.10.2019 во 23.45 часот полициски службеници од СВР Скопје на Кеј „Димитар...
Хроника

Две лица лишени од слобода за поседување марихуана

Слободен печат
Полициски службеници во два наврати синоќа во Скопје привеле две лица за поседување марихуана, информираат од МВР. -На 15.10.2019 во 16.10 часот полициски службеници од...