Author : Слободен печат

Вести Свет

Беснеат шумски пожари во Калифорнија, евакуирани 50.000 луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат
Државната противпожарна служба на Калифорнија рано утрово нареди евакуација на 50.000 луѓе од населбата северно од Лос Анџелес, поради шумски пожар во областа. За неколку...
Вести Свет

Лажните вести за Белата куќа причина да ја откаже претплатата од два престижни весници

Слободен печат
Белата куќа повеќе нема да биде претплатена на Вашингтон пост и на Њујорк тајмс по оценките на американскиот претседател Доналд Трамп дека весниците „не се...
Вести Регион

Иранската терористичка ќелија во Албанија централна политичка тема во медиумите

Слободен печат
Веста за откривањето на иранската терористичка ќелија која планирала напад на 22 март 2018 година, на празникот на Бектешката верска заедница, Султан Невруз, во албанските...
Вести Македонија

Синдикат на Клинички: Ветувањето за плата од сто илјади денари за докторите не е реализирано

Слободен печат
Сегашната основна нето плата на доктор специјалист во Клиничкиот центар во Скопје, согласно важечкиот колективен договор, е 44.517,00 денари и ги потсетуваме премиерот и министерот...
Вести Хроника

Триесетдневен притвор за кичевец осомничен за обид за силување

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Кичево осомничено дека сторило кривично дело – Силување од член 186...
Вести Регион

ЕП: Србија фрустрирана со спориот напредок во ЕУ и распната на две страни

Слободен печат
Аналитичкиот центар на Европскиот парламент (ЕП) оцени дека Србија е „фрустрирана со бавниот напредок кон членството во ЕУ и има отворено простор за поблиски врски...
Вести Македонија

Заев не ги препозна „бомбите” на Ел Чека

Одбраната на обвинетите на денешното судење за предметот „Таргет и Тврдина“ рекоа дека нема да постават вкрстени прашања. Единствено обвинетата Гордана Јанкулоска имаше прашање до...
Вести Македонија

Заев сведочеше дека не ги познавал свиркачите

Премиерот Зоран Заев на денешното судско рочиште „Таргет и Тврдина“, посочи дека документите и материјалите биле и во пишана и во аудио форма. – Претседателот...
Вести Македонија

Администрацијата и правосудните органи ќе земаат К-15 и јубилејни награди

Слободен печат
Гранскиот колективен договор за вработените во администрацијата, правосудните органи и другите вработени во администрацијата се очекува наскоро да биде потпишан. Претседателот на Синдикатот на УПОЗ...
Вести Македонија

Заев: На СЈО му предадовме над милион различни комуникации

Горан Наумовски
Во својство на сведок премиерот Зоран Заев денеска пред Кривичниот суд ја кажа својата верзија на „бомбите“ во склоп на судењето „Таргет и Тврдина“, кое...