Author : Слободен печат

Вести Македонија Слајдер

Филипче: Целосна забрана за движење во Скопје и сите скопски општини (ВИДЕО)

Слободен печат
Комисијата за заразни болести правеше анализи, при што се евидентирани многу прекршувања на мерките, со групирања на семејни прослави, без носење заштитан опрема, па поради...
Вести Македонија Слајдер

ВО ЖИВO: Венко Филипче ќе ја соопшти одлуката за претстојниот викенд

Слободен печат
Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашнава прес-конференција за медиумите ќе информира за моменталната состојба со вирусот ковид- 19 во земјата, како и ќе соопшти...
Вести Македонија Слајдер

Жерновски: Не очекувам Бугарија да не блокира за ЕУ

Слободен печат
Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски изјави дека не очекува Бугарија да го блокира почетокот на преговорите на земјава со ЕУ. Според него, неспорноста...
Вести Свет

Социјалните мрежи преплавени со сцени од полициска бруталност, ниту децата не се поштедени (ВИДЕО)

Слободен печат
Полициската бруталност предизвика смрт на невооружениот Афромариканец, Џорџ Флојд, што резултираше со драматични протести ширум САД и Европа среде невидена здравствена криза. Наместо уште една...
Вести Македонија

Макрадули: Велосипедизмот со себе носи социјални, економски и еколошки придобивки

Слободен печат
Денескa е Светски ден на велосипедот и со личен пример се приклучувам во одбележувањето. Водени од значењето на возењето велосипед, Обединетите нации го прогласија 3...
Вести Свет

Осум минути се слушаше само дишње: Aмериканска детска телевизија ги поддржа протестите на необичен начин (ВИДЕО / АУДИО)

Слободен печат
Протестите во САД ги поддржа и американската детска телевизиска станица „Никелодијан“, со порака која е необична за најмладите, па така децата имаа можност да слушаат...
Вести Македонија

Османи му го честита на Хоти изборот за нов премиер на Косово

Слободен печат
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска имаше телефонски разговор со новоизбраниот премиер на Република Косово, Авдула Хоти, при што упати...
Вести Македонија

Две лица вработени во детска градинка во Пробиштип позитивни на коронавирусот

Слободен печат
Пробиштип има три активни случаи на коронавирус. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов денеска информираше дека на седница на Општинскиот кризен штаб е разговарано токму...
Вести Македонија Слајдер

Јанева пред ревизорите се соблекла по долна облека, дадена и е инекција за смирување

Слободен печат
Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева денеска во Државниот завод за ревизија почнала да се соблекува и останала во долна облека додека ревизорите и ги презентирале...
Вести Скопје

Општина Карпош: Граѓаните да бидат спокојни, завршено е времето кога ДУП – овите се носеа на сила

Слободен печат
Целосно се испочитувани одредбите од членот 20 од Законот за урбано зеленило, во постапката за носење на ДУП – от за Градска четврт З04 Блок...