14 C
Скопје

Author : Слободен печат

Вести Македонија Слајдер

ТАВ на готовс – се чекаат вакцините против ковид-19

Слободен печат
Најмладиот пациент кој почина вчера од ковид-19 во нашата држава има само 42 години, покажува статистиката од Министерството за здравство. Спасот сите го гледаме во...
Вести Македонија

ФОТО: Промовирана НИКС (NICS) лабораторија за кризен менаџмент

Слободен печат
Центарот за управување со кризи, ЦУК, како координатор на проектните активностите во земјата на дел НАТО проекти од областа на кризен менаџмент, има успешна соработка...
Вести Македонија Слајдер

Анализа: Имиџот на Бугарија ќе се наруши поради односите со Скопје

Слободен печат
Односите на Софија со официјално Скопје се една од шест можни кризни ситуации за Бугарија во текот на следната година, што може да прерасне во...
Вести Македонија Слајдер

Чешка и Словачка го демантираат ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат
По изјавата на Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ, дека партијата работела со државите од Вишеградската група за да се спречи условот историја да влезе во заклучоците...
Вести Македонија

Ивановска: Системско решение за надминување на состојбата со имотот на функционерите е донесување закон за потекло на имотот

Слободен печат
Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Билјана Ивановска смета дека клучна за контрола и системско решение за надминување на целата состојба во...
Хроника

Запленети над 2000 пиротехнички средства, приведен 35-годишен маж

Слободен печат
Денеска (22.12.2020) во 16.50 часот на плоштад Маршал Тито во Куманово приведен е С.М. (35) од Куманово бидејќи кај него биле пронајдени пиротехнички средства. Извршен...
Вести Македонија

ДКСК презентираше како ќе открива случаи на судир на интереси

Слободен печат
Претставници на Државната комисија за спречување на корупцијата денеска на владина седница го презентираа Практичното упатство за правилата за ад-хок откривање и управување со случаи...
Вести Македонија Слајдер

Овие институции добија задолженија за изработка акциски планови за прием и чување на вакцините против ковид-19

Слободен печат
Владата на денешната седница на предлог на Министерството за здравство ја разгледа и усвои Информацијата за вакцинацијата против коронавирусот, и задолжи неколку институции да изготват...
Вести Македонија Слајдер

Ќе се спроведе јавна расправа за новиот концепт за основно образование, историјата не се укинува

Слободен печат
Да се спроведе исцрпна јавна расправа со активно учество на Министерството за образование и наука и на Бирото за развој на образованието, и низ максимално...
Вести Македонија

Одобрени буџетски средства за решавање на проблемите со Преспанското и Дојранското Езеро

Слободен печат
Владата на денешната седница донесе Одлука за одобрување првични средства од Буџетот за 2020 година, наменети за решавање на проблемите со состојбата на Преспанското и...