6 C
Скопје

Author : Слободен печат

Вести Македонија Слајдер

Богдановиќ: Инвеститорот поднесе барање за градежна дозвола за зградата спроти „Холидеј ин”, но јас не сум дал правосилност

Слободен печат
 Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ денеска потврди дека инвеститорот преку е-системот на Општината поднел барање за градежна дозвола за првата зграда што е предвидена...
Вести Македонија

Во Кичево денеска четворица пациенти починаа од ковид-19

Слободен печат
И покрај стагнацијата и благиот пад на бројот на новозаболени од Ковид-19 во Кичево, сепак драстично е зголемен бројот на смртни случаи. Како што информира...
Вести Македонија Слајдер

Собранието нема да оди во карантин

Весна Тодоровска
Нема карантин за Собранието поради коронавирусот, дознава Слободен печат. Ваква одлука донеле членовите на парламентарното претседателство кое разговарше како да продолжи да работи закнодавниот дом....
Вести Македонија

Заев-Тигањ: Од ЕУ очекуваме да ги почитува нашиот македонски идентитет и македонски јазик

Слободен печат
Северна Македонија останува посветена на дијалогот и со новата влада на Бугарија ќе биде постигната согласност за надминување на актуелната ситуација и за имплементацијата на...
Вести Економија

Муцунски: Уште денеска да се изгласа петтиот сет мерки

Слободен печат
Време е, уште денеска, да се изгласа петтиот сет мерки. Време е Собранието да покаже одговорност, пратениците да си ја заслужат платата, истакна Тимчо Муцунски,...
Вести Македонија Слајдер

Павле Трајанов до Талат Џафери: Претседателот на Собранието да не се впушта во долги и непотребни елаборации и да има ист однос спрема сите пратеници

Слободен печат
Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и пратеник, достави иницијатива до претседателот на Собранието Талат Џафери. Во иницијативата се вели дека во услови на третиот...
Вести Македонија

АСОМ: Ако треба и ќе протестираме против измените на Законот за игри на среќа и за забавни игри

Слободен печат
Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) бара од Владата да не ги имплементира измените на Законот за игрите на среќа и за забавните игри...
Вести Економија

Бесими и Николовски: Нулта толеранција за корупцијата и неформалната економија за забрзан и одржлив економски раст

Слободен печат
За подобра деловна клима и забрзан и одржлив економски раст, потребно е во континуитет да се работи на екосистем со нула корупција и праведна (лојална)...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Преостанати се 14.000 вакцини за нашите сограѓани

Состојбата во болниците е стабилна, нема голем притисок за слободни места. Досега 3 000 граѓани се вакцинирани со Астра-Зенека, а вкупно до вчера се вакцинирани...
Вести Економија Слајдер

Туристичките агенции во колапс, се придружуваат на протестот на угостителите

Слободен печат
Секторот туризам е еден од најпогодените сектори во периодот на пандемијата, за нашите државјани се затворени границите на речиси сите европските држави, а поради рестриктивните...