Author : Лука Андреев

Вести Македонија Слајдер

Обвинителот Донев: Задоволен сум од конечната одлука на Врховниот суд

Лука Андреев
Обвинителот од тогашното СЈО, Стевчо Донев, кој го застапуваше предметот „Тенк“ во судницата, е задоволен од одлуката на Врховниот суд, со која се потврдени пресудите...
Вести Македонија Слајдер

Џафери ќе чека делегација, нема да сведочи за 27 април

Лука Андреев
Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска не се појави во својство на сведок на судењето за организаторите на настаните од 27 април. Спикерот Џафери го...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јанакиески за „Насилство во Центар“: На многу судења сум, немам време за завршни зборови!

Лука Андреев
Рочиштето за делото „Насилство во Општина Центар“ продолжува на 24 месецов со завршни зборови на обвинителството. И покрај понудата на судијата Душан Јосифов, обвинителот Гаврил...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

(ФОТО) Совеста е најголемата казна, се вели во пресудата за сообраќајката кај „Млечен“

Лука Андреев
Оштетената Наташа Димитриевска ја прими писмената пресуда за кобната сообраќајка од пред две години кај Млечен ресторан, кога таа го загуби плодот, а згасна животот...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Бесими: Нема да биде лесно, ќе работиме да ја вратиме економијата на раст од 4%

Лука Андреев
Подтотвени сме за најголемата финансиска криза за оваа генерација, истакна новиот министер за финансии Фатмир Бесими, на денешната прва прес-конференција откако седна во министерското столче....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Тече рок од 100 дена да се утврди кој ќе ја чешла работата на судиите и обвинителите

Лука Андреев
Министерството за правда нема конкретен план како ќе се одвива и кој ќе ја реализира најавената ревизија на пет проценти од судските предмети. Оттаму брифираат...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пoпис најдоцна во април!

Лука Андреев
Владата повторно го испраќа предлог Законот за попис во собраниска процедура, со надеж дека Македонија по 18 години конечно ќе се преброи. Очекувањата се дека...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Колевски: Не се знаат детали, но место за залутани во обвинителството ќе нема

Лука Андреев
Се уште нема детали како во практика ќе се одвива најавата на министерот за правда, Бојан Маричиќ, Судскиот совет и Советот на јавни обвинители да...
Вести Македонија Слајдер

Одложено судското рочиште „Катица против Боки-13“: Ќе се чека Јовановски да се опорави од операцијата

Лука Андреев
На Бојан Јовановски му е подобра здравствената состојба и е сместен во болничко одделение, а не на интензивна нега, информираше денеска судијката на која ѝ...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Судскиот совет ќе прави детална проверка на предметите чувани во фиока

Лука Андреев
Маричиќ откри дека во неговото мандатно писмо биле наведени голем број реформи во правосудството, бидејќи довербата на граѓаните во судскиот систем била на загрижувачко ниско...