Брегалница од Штип имаше успешен тест и против Силекс

Во пријателски натпревар како подготовка за новата натпреварувачка сезона 2021/2022 денеска екипата на Брегалница со убедлив резултат 3:0 (1:0) успеа да слави против Силекс. Штипскиот прволигаш ја затресе трипати кратовската мрежа преку Мартин Стојанов, Бобан Георгиев и Љупче Кудев. Тоа беше успешна проверка за играчите на тренерот Марјан Секуловски кој во првото прволигашко коло на …

Брегалница од Штип имаше успешен тест и против Силекс Read More »

ВИДЕО: Последен ја заврши трката, но ќе биде дел од финалето на 800 метри

Еден од најдобрите атлетичари на светот на 800 метри, Нијел Амос, ќе биде дел од големото финале на Олимписките игри во Токио, откако беше поднесена жалба. Амос во денешната полуфинална трка на последните 200 метри беше сопнат во финишот (во тој момент беше на петтото место) по контактот со Американецот Ајзеја Џивет кој претходно падна. …

ВИДЕО: Последен ја заврши трката, но ќе биде дел од финалето на 800 метри Read More »

ВИДЕО | Спринтерка во Токио побара помош од ИОК: Сакаат на сила да ме вратат во Белорусија

Белоруската атлетичарка Кристина Тимановскаја тврди дека била одведена на лет за Белорусија против нејзина волја, откако ги критикуваше тренерите на Олимпијадата во Токио. – Барам помош од Меѓународниот олимписки комитет (ИОК). Под притисок сум и тие сакаат со сила да ме вратат во Белорусија, иако јас не се согласив на тоа – се зборовите на …

ВИДЕО | Спринтерка во Токио побара помош од ИОК: Сакаат на сила да ме вратат во Белорусија Read More »

ФОТО: Нуров веќе е во Токио, македонскиот борач атакува на медал

Останаа уште двајца македонски спортисти кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио, тие се Пулексенија Јованоска (карате) и Могамедгаџи Нуров (борење). Според програмата каратистката Јованоска својот настап се очекува да го има на 5 август во 03.00 часот по македонско време, а борачот Нуров на 6 август во категоријата до 97 килограми. Претходно Дејан …

ФОТО: Нуров веќе е во Токио, македонскиот борач атакува на медал Read More »

Табела на медали: Кина и натаму на врвот, САД пред Јапонија

Натпреварувачите од Кина, и по деветтиот ден на Олимписките игри во Токио, се на врвот на генералниот пласман според бројот на освоени златни медали. Учесниците од САД се пробија на второто место, на табелата пред домаќинот Јапонија. Кинеските спортисти освоија 24 златни медали, а имаат уште 14 сребрени и 13 бронзени. На второ место сега …

Табела на медали: Кина и натаму на врвот, САД пред Јапонија Read More »

ВИДЕО: Oлимпискиот шампион Дејли си плете торбичка за својот златен медал

За време на телевизискиот пренос на женски синхронизирани скокови во вода, камерата го фати Том Дејли на трибините како плете торбичка за неговиот олимписки златен медал. Иако ова ги изненади многу гледачи, вреди да се додаде дека британскиот олимпиец веќе беше познат по својата љубов кон плетењето и капчењето. Пред неколку дена Дејли освои златен …

ВИДЕО: Oлимпискиот шампион Дејли си плете торбичка за својот златен медал Read More »

ФОТО + ВИДЕО | Пожарот што избувна попладнево во Грција е надвор од контрола

Пожарот што избувна попладнево на Родос, Грција се шири незапирливо. И покрај сите напори на пожарникарите, огнената стихија е надвор од контрола. Граѓаните пишуваат на социјалните мрежи дека се без струја, дека нема вода, дека некаде нема сигнал за мобилни мрежи. Во исто време, започна евакуацијата на неколку села на северозапад од островот. Massive Fire …

ФОТО + ВИДЕО | Пожарот што избувна попладнево во Грција е надвор од контрола Read More »

Околу 500 уапсени во Берлин на масовните протести против ковид

На масовните протести во Берлин, поради мерките на германската влада против коронавирусот, беа уапсени околу 500 демонстранти по конфликтот со полицијата. Локалните власти забранија неколку различни протести регистрирани викендов, вклучително и митинг организиран од движењето Кверденкер во Штутгарт, на кој се очекуваа 22.500 луѓе. И покрај забраната, демонстрантите утрово почнаа да се собираат на неколку …

Околу 500 уапсени во Берлин на масовните протести против ковид Read More »

Земјотрес го стресе Скопје

Вечерва во 23.07 часот земјотрес се почувствува во Скопје, а тоа го регистрираше и Европскиот медитерански сеизмички центар. Земјотресот со јачина од 3,3 степени по Рихтерова скала е регистриран на македонско косовската граница. Епицентарот е на 27 километри северозападно од Скопје, и на 12 километри југозападно од Витина, Косово. Земјотресот бил на длабочина од 2 …

Земјотрес го стресе Скопје Read More »

Пожарите во Турција се под контрола, но сè уште се евакуираат туристи

Пожарникарите во Турција се уште се борат со пожарите, кои се уште беснеат во одморалиштата во Манавгат и Мармарис, а некои туристи се евакуирани од Бодрум, на егејскиот брег. Турскиот министер за шумарство Бекир Пакдемирли вели дека иако повеќето од десетиците пожари што избувнаа во Турција се ставени под контрола, пожарот се уште гори во …

Пожарите во Турција се под контрола, но сè уште се евакуираат туристи Read More »

Германија планира трета доза на вакцина за стари и ранливи лица

Од 1 септември, Германија планира да предложи примена на третата доза на вакцина против ковид-19 за стари и ранливи лица, пренесува агенцијата Франс прес, повикувајќи се на предлогот на Министерството за здравство. Нацрт -текстот, исто така, предлага вакцинација на деца и млади луѓе на возраст од 12 до 17 години, според АФП. Министерот за здравство …

Германија планира трета доза на вакцина за стари и ранливи лица Read More »

Земјотрес го стресе Скопје

Вечерва во 23.07 часот земјотрес се почувствува во Скопје, а тоа го регистрираше и Европскиот медитерански сеизмички центар. Земјотресот со јачина од 3,3 степени по Рихтерова скала е регистриран на македонско косовската граница. Епицентарот е на 27 километри северозападно од Скопје, и на 12 километри југозападно од Витина, Косово. Земјотресот бил на длабочина од 2 …

Земјотрес го стресе Скопје Read More »

Свирежи ги дочекаа „Фрајле“ во Охрид, организаторот им рекол да почнат час и половина подоцна

Свирежи ги пречекаа популарните „Фрајле“ пред почетокот на нивниот концерт вчера во Античкиот театар во Охрид. Причината за незадоволството на околу 3.000 посетители во жешката вечер беше невообичаеното долго доцнење на концертот. Иако на влезниците пишуваше дека почетокот е во 21 часот, грациозните пејачки од Нови Сад, почнаа да пеат дури во 22.35 часот. Симпатичните …

Свирежи ги дочекаа „Фрајле“ во Охрид, организаторот им рекол да почнат час и половина подоцна Read More »

Заев: Ако сакаме да го отвориме прозорот на иднината, мора да ја затвориме вратата на минатото, бидејќи дува промаја на сегашноста

„Пред нас се сериозни чекори и ако сакаме да го отвориме прозорот кон иднината, мораме да ја затвориме вратата на минатото, бидејќи ќе дува промаја на сегашноста и иднината. Должни сме поради децата да гледаме напред“ кажа премиерот Зоран Заев во интервју за српски Танјуг. „Верувам дека ќе постигнеме Договор со Бугарија, бидејќи јас постигнав …

Заев: Ако сакаме да го отвориме прозорот на иднината, мора да ја затвориме вратата на минатото, бидејќи дува промаја на сегашноста Read More »

Заев: Се чувствувам излажано од ЕУ, не испорачаа тоа што ни ветија

„Се чувствувам излажано од ЕУ, бидејќи не го испорачаа тоа што ни ветија. Преспанскиот договор, освен за пријателство со Грција, го потпишавме за интеграција во ЕУ. Од 2001 имаме Договор за стабилизација и асоцијација, веднаш по Словенија, а пред Хрватска. Од 2005 имаме статус на земја кандидат и имаме 12 позитивни препораки“ кажа премиерот Зоран …

Заев: Се чувствувам излажано од ЕУ, не испорачаа тоа што ни ветија Read More »

Ахмети му честиташе на олимпиецот: Георгиевски ги следи стапките на Трстена и Сејдиу

Дејан Георгиевски ги следи стапките на олимписките шампиони од Северна Македонија како Шабан Трстена, Шабан Сејдиу и други, освојувајќи сребрен медал на Олимпијадата во Токио и му честитам за ова достигнување, напиша лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во својата честитка упатена до Дејан Георгиевски, олимпискиот вицешампион во теквондо за освоениот сребрен …

Ахмети му честиташе на олимпиецот: Георгиевски ги следи стапките на Трстена и Сејдиу Read More »

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици до скапите автомобили, од чистината и сјајот на улиците до рестораните со „бели чаршафи“, од средновечните госпоѓи со бунди и скап накит до затворените клубови во кои честопати бундите се …

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого Read More »

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО)

Зимата веќе започна, а со неа дојдоа и ниските температури, па време е на себе да ставиме малку потопла гардероба. Кога температурата ќе се приближи до нулата, императив станува потоплата и поудобна облека. Во овој период малку потешко е да изгледате модерно поради многуте слоеви на облека, но ние пронајдовме неколку стајлинзи во кои ќе …

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО) Read More »

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година

Читателките на порталот Фрагрантика, парфемската онлајн-енциклопедија, ги избрале најдобрите парфеми за 2019 година. Најдобар женски парфем во 2019 година: Guerlain “Mon Guerlain Eau de Parfum Intense” Парфемот припаѓа на групата ориентално-древни мириси чии горни ноти се лаванда, мандарина и бергамот, а во средните ноти роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар. Најдобар машки …

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година Read More »

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи

Ким Кардашијан ја продолжи традицијата и еден ден после Божиќ објави фотографии од прославата на празникот. Нејзините божиќни фотографии за само неколку часа собраа повеќе од 1,5 милиони лајкови. Фустанот на Ким, иако многумина го споредуваат со рибина крлушка, одлично ѝ стои, а фризурата и шминката ѝ се беспрекорни. Синовуите Сејнт, Чикаго и Пслам се …

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи Read More »

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО)

На свечената прослава во шведскиот The Concert Hall што се одржа месецов  во чест на Нобеловците, вниманието го украдоа шведските кралски дами. Сите очи беа вперени во принцезите Викторија, Маделеин и Софија, кои по скалилата во салата ги придружуваа овогодинешните лауреати. Убавите принцези дале сè од себе да заблескаат во полн сјај. Најстарата ќерка на …

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО) Read More »

Брегалница од Штип имаше успешен тест и против Силекс

Во пријателски натпревар како подготовка за новата натпреварувачка сезона 2021/2022 денеска екипата на Брегалница со убедлив резултат 3:0 (1:0) успеа да слави против Силекс. Штипскиот прволигаш ја затресе трипати кратовската мрежа преку Мартин Стојанов, Бобан Георгиев и Љупче Кудев. Тоа беше успешна проверка за играчите на тренерот Марјан Секуловски кој во првото прволигашко коло на …

Брегалница од Штип имаше успешен тест и против Силекс Read More »

Вардар и Победа одиграа меч пред повеќе од 2000 гледачи на стадионот „Гоце Делчев“

Како подготовка за новата натпреварувачка сезона 2021/2022 денеска екипите на Вардар и Победа одиграа пријателски натпревар кој заврши нерешено 1:1. Поранешни шампиони, а сега второлигашки клубови одлучија да ги одмерат силите пред лигашките предизвици. Пред повеќе од 2000 илјади гледачи на стадионот „Гоце Делчев“ – Прилеп го одиграа својот контролен меч играчите на Вардар и …

Вардар и Победа одиграа меч пред повеќе од 2000 гледачи на стадионот „Гоце Делчев“ Read More »

ВИДЕО: Челси славеше против Арсенал, грешка на Белерин

Продолжуваат екипите со одигрување на пријателски натпревари како подготовка за новата сезона, така е и во Англија каде што денеска беше одигран контролен меч помеѓу Арсенал и Челси. Лондонските „сини“ славеа со резултат 2:1 против „топџиите“ во чии редови во второто полувреме Ектор Белерин направи грешка која го чинеше пораз на својот клуб. После првото …

ВИДЕО: Челси славеше против Арсенал, грешка на Белерин Read More »

Милевски од денеска официјално селектор на македонската А репрезентација

На 25 јуни од Фудбалската федерација на Македонија објавија дека Благоја Милевски од денеска (1 август) ќе ја преземе селекторската функција во најдобрата национална селекција. Како што е веќе познато веднаш по завршувањето на групната фаза на Европското првенство (три порази од Австрија, Украина и Холандија) Игор Ангеловски донесе одлука да се раздели со македонската …

Милевски од денеска официјално селектор на македонската А репрезентација Read More »

Првиот човек на Ла Лига реагира: Тој суд има донесено многу смешни одлуки

Хавиер Тебас, првиот  човек на Ла Лига не се согласува со одлуката на судот во Мадрид кој и наложи на УЕФА да ги повлече казните изречени на клубовите кои сакаа да ја формираат европската Суперлига. Реал Мадрид, Барселона и Јувентус преку заедничко соопштение ја поздравија одлуката на судот во Мадрид донесена по жалбата на УЕФА …

Првиот човек на Ла Лига реагира: Тој суд има донесено многу смешни одлуки Read More »

Како вашиот дом да мириса пријатно со помош на клима уредот?

Топлите денови се незамисливи без клима уредите кои совршено го разладуваат приватниот и работниот простор и со тоа овозможуваат полесно да ги извршуваме нашите секојдневни активности, а спиењето трае подолго и без прекин. Но, освен што го ладат вашиот воздух, тие исто така можат да направат да го исполнат станот со пријатна миризба. Со цел …

Како вашиот дом да мириса пријатно со помош на клима уредот? Read More »

ГАЛЕРИЈА: Барате место за бегство од градот? Еве зошто гоштевањето во Велгошти е повеќе од гозба

Недалеку од Охрид, на само три и пол километри, во подножјето на планината Галичица, се наоѓа Велгошти, најголемото село во Охридско, а на почетокот на селото – ве пресретнува етно ресторанот „Св.Петка“. Ресторанот го добил името по заштитничката на селото и мештаните, Света Петка, па не случајно во Велгошти се наоѓа и впечатливата камена манастирска …

ГАЛЕРИЈА: Барате место за бегство од градот? Еве зошто гоштевањето во Велгошти е повеќе од гозба Read More »

Неколку летни активности за деца во кои „лежат“ многу опасности

Голем број родители летниот период го поминуваат на отворено. Ако не можат да одат на годишен одмор, поголемиот дел од времето го поминуваат во своите дворови и градските паркови, а тука лежат и многу опасности. Студија објавена од „SafeHome“ открива дека постојат неколку работи на кои треба да внимаваат мајките, татковците, бабите, дедовците и старателите. …

Неколку летни активности за деца во кои „лежат“ многу опасности Read More »

Патување на одмор со мало дете: Совети како сѐ да помине како што треба

Кога се подготвувате за летување со мало дете, првенствено не заборавајте да му обезбедите пријатен и удобен транспорт, задолжително детско седиште во автомобилот, односно транспортер за помалечките, и секако, носете патувачка аптека со вас. Патувањето на одмор со мало дете може да биде уште попријатно и помалку стресно доколку претходно се подготвите за евентуалните непријатности …

Патување на одмор со мало дете: Совети како сѐ да помине како што треба Read More »

ВИДЕО | Совршено средство за чистење на фрижидерот: Прегледано над осумдесет илјади пати на „ТикТок“

Фрижидерот многу брзо ги прима сите непријатни мириси од застоената храна, особено во летниот период. Доколку сакате брзо и ефикасно да ги отстраните, пробајте го рецептот за домашен спреј кој стана супер популарен на социјалната мрежа „ТикТок“. Шантел Мила од Мелбурн создаде решение за чистење на домашниот фрижидер користејќи состојки кои најверојатно веќе ги имате …

ВИДЕО | Совршено средство за чистење на фрижидерот: Прегледано над осумдесет илјади пати на „ТикТок“ Read More »

ФОТО: На овој профил се кријат фотографиите кои славните личности не сакаат да ги видите

Во нашиот визуелен и виртуелен свет веќе е тешко да се распознае која фотографија е „вистинска“, а која уредена на „фотошоп“. Профилот „Лажна Убавина/Beauty False“ на „Инстаграм“ се обидува да го направи всушност тоа.   View this post on Instagram   A post shared by WLCM (@beauty.false) Профилот објавува исечени и уредени фотографии и видеа …

ФОТО: На овој профил се кријат фотографиите кои славните личности не сакаат да ги видите Read More »

ВИДЕО+ФОТО: Американка го сруши Гинисовиот рекорд за најголемата уста на светот

Американката Саманта Рамсдел го собори Гинисовиот рекорд за најголема женска уста во светот. Како што беше објавено на официјалната веб-страница на Гинисовата книга на рекорди, нејзината уста е широка дури 6,52 сантиметри, пренесува „CNN“. @samramsdell5Found a ginormous cinnamon roll so of course I wanted to see if I could #onebite it😂#HoldMyMilk♬ Sneaky Snitch – Kevin …

ВИДЕО+ФОТО: Американка го сруши Гинисовиот рекорд за најголемата уста на светот Read More »

ГАЛЕРИЈА | На хипотерапија и дружба со коњи на ранчот во село Опила: Летајте без крилја и освојувајте без меч

Кога бог го создал коњот, му рекол на величественото суштество: „Јас не те создадов како никој друг, сите богатства на земјата лежат меѓу твоите очи, твоите пријатели ќе ги носиш на грб, седлото твое ќе биде седиште на молитви, а ти летај без крилја и освојувај без меч.“ Откако се врати од САД, Марија Дуда …

ГАЛЕРИЈА | На хипотерапија и дружба со коњи на ранчот во село Опила: Летајте без крилја и освојувајте без меч Read More »

Ана Ивановиќ со роденденска честитка за сопругот: „Не постои совршено без тебе“

По повод 37-миот роденден на сопругот Бастијан Швајнштајгер, поранешната српска тенисерка Ана Ивановиќ објави фотографија на „Инстаграм“ и му испрати честитка. „Ако треба некому да покажам фотографија од совршениот момент, тоа ќе биде оваа. Среќен роденден, љубов. Не постои „совршено“ без тебе во мојот живот. Нека следната година ти донесе повеќе радост, изобилство и исполнување …

Ана Ивановиќ со роденденска честитка за сопругот: „Не постои совршено без тебе“ Read More »

Жената менаџер за 2016 – та Елена Антоновска: Ги искинав фотографиите од минатотo – бев „чистена на живо“, замалку силувана, злоупотребена, речиси убиена!

Жртвите на семејно насилство, без разлика на возраста кога доживеале злоставување, траумите ги носат цел живот. Некои успеаваат да триумфираат на животната сцена, други остануваат да живеат прогонувани од духовите од минатото. Скопјанката Елена Антоновска, во своите 48 години успеала да ги надмине траумите кои се провлекувале од нејзиното детство, преку тинејџерските години, сè до …

Жената менаџер за 2016 – та Елена Антоновска: Ги искинав фотографиите од минатотo – бев „чистена на живо“, замалку силувана, злоупотребена, речиси убиена! Read More »

Жената менаџер за 2016 – та Елена Антоновска: Ги искинав фотографиите од минатотo – бев „чистена на живо“, замалку силувана, злоупотребена, речиси убиена!

Жртвите на семејно насилство, без разлика на возраста кога доживеале злоставување, траумите ги носат цел живот. Некои успеаваат да триумфираат на животната сцена, други остануваат да живеат прогонувани од духовите од минатото. Скопјанката Елена Антоновска, во своите 48 години успеала да ги надмине траумите кои се провлекувале од нејзиното детство, преку тинејџерските години, сè до …

Жената менаџер за 2016 – та Елена Антоновска: Ги искинав фотографиите од минатотo – бев „чистена на живо“, замалку силувана, злоупотребена, речиси убиена! Read More »

„Бабо, дали ќе умреш? Кога ќе умреш, сето ова ќе биде мое“: Приказната на Ведрана Рудан по посетата на нејзиниот внук

Последната колумна на Ведрана Рудан е нешто посебно, за секоја жена. Сложените семејни односи се сложени дури и во најсложното семејство, само ако некој сака искрено да зборува за нив. Текст по кој плачевме од смеа, а потоа се замисливме малку: „Мојот внук ме посети“, објавен на нејзиниот блог ви го пренесуваме во целост. „Нона, …

„Бабо, дали ќе умреш? Кога ќе умреш, сето ова ќе биде мое“: Приказната на Ведрана Рудан по посетата на нејзиниот внук Read More »

ФОТО | Џенифер Лопез освојува со својот изглед: Два милиони „лајкови“ за само еден час

Латино дивата Џенифер Лопез (52) летото го поминува во прегратките на Бен Афлек (48). Парот е неразделен откако ја обновија својата романса по 17 години. По незаборавната роденденска прослава во Сен Тропе на луксузна јахта, потоа во Монако, Џен и Бен заминаа на одмор во Италија. По седумнаесет години љубовта меѓу Лопез и Афлек повторно …

ФОТО | Џенифер Лопез освојува со својот изглед: Два милиони „лајкови“ за само еден час Read More »

ФОТО | Ана Ивановиќ како модна инспирација: Заносен црвен фустан и бели спортски патики за долгите летни ноќи

Поранешната најдобра тенисерка во светот и една од најубавите спортистки, Ана Ивановиќ, ги комбинира летните трендови на најубав начин. Нејзиниот стил е придружен со концизност и елеганција, па затоа таа ги бира вистинските парчиња облека за секоја пригода. Таа го обожава едноставни и елегантни парчиња облека кои совршено и прилегаат.   View this post on …

ФОТО | Ана Ивановиќ како модна инспирација: Заносен црвен фустан и бели спортски патики за долгите летни ноќи Read More »

Зошто жените стареат побрзо од мажите?

Не е тајна дека жените живеат подолго од мажите. Ова е добра вест за дамите, но има една работа што не им оди во прилог. Се покажа дека жените стареат побрзо од мажите. Според истражувањето, постојат неколку причини за ова, пишува „Bright Side“. „Хормоналната разлика е она што објаснува сè“, вели д -р Џудит Моринг. …

Зошто жените стареат побрзо од мажите? Read More »

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Вељко Ражнатовиќ денеска преку Инстаграм на својот покоен татко Жељко Ражнатовиќ Аркан му го честиташе роденденот. „Среќен роден ден тато. 17.04.1952. се роди Српски Тигар, Српски Херој“, напиша Вељко во објавата и предизвика позитивни реакции кај своите следбеници на оваа социјална мрежа. Но, Инстаграм набрзо потоа му ја избриша објавата, поради како што наведе „насилство …

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша Read More »

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Габриел Бајрам, синот на сега веќе починатиот политичар Амди Бајрам на својот профил на Фејсбук сподели доста емотивно видео направено најверојатно неколку недели или месеци пред смртта на татко му. Амди на видеото плаче додека веднаш до него стои популарниот босански пејач Шериф Коњевиќ и му го пее големиот хит на Шабан Шаулиќ „Сине, сине“. …

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ! Read More »

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто „The Voice Mexico“ почина во понеделникот на 41 година, а странските медиуми пишуваат дека умрел поради компликација од Ковид – 19. 48 часа пред смртта, Латиноамериканецот кој е номиниран за …

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19! Read More »

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Делницата Штип – Крупиште, која е дел од експресниот пат во изградба Штип – Кочани, е пуштена за сообраќај, информираа попладнево од Јавното претпријатие за државни патишта. – Посакувајќи им пријатно и удобно возење на учесниците во сообраќајот на експресниот пат на делницата Штип (клучка Три Чешми)-Крупиште, сакаме да им посочиме патниот правец да го користат …

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште Read More »

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште

Познатата глумица Неда Арнериќ почина во 67-та година од животот. Српските медиуми известуваат дека била пронајдена мртва во нејзиниот стан. Братот на Неда Арнериќ ја нашол седната на трпезариската маса, без траги на насилство, пренесува српски Телеграф, За Арнериќ беше познато дека пати од депресија и во неколку наврати се обидела да си го одземе …

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште Read More »

Денот за сеќавање на Холокаустот врз Ромите одбележан во Градскиот парк во Скопје

Проектот на УСАИД за инклузија на Ромите, денеска организираше настан во Градскиот Парк во Скопје, со којшто го одбележа 2 август – Ден за сеќавање на Холокаустот на Ромите. Преку изложби, фотографии и презентации на факти и сведоштва и прикажување на канадскиот документарен филм „Неброен народ: Нераскажаната приказна за Ромите”, посетителите имаа можност да се информираат за …

Денот за сеќавање на Холокаустот врз Ромите одбележан во Градскиот парк во Скопје Read More »

„Зелен хуман град“ реагираат: Учеството во изборната трка на независни граѓани не може да биде предмет на пазарење

Крајно сме револтирани од последната изјава на премиерот Заев за зголемувањето на прагот за независни листи на локално ниво на 1% што сака да го прикаже како намалување, велат од граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“, како реакција на вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека предложениот праг од два отсто во предлог-измените на Изборниот законик …

„Зелен хуман град“ реагираат: Учеството во изборната трка на независни граѓани не може да биде предмет на пазарење Read More »

Без вода неколку улици од населбата Кисела Вода

Поради уличен дефект на водоводна мрежа Ф 5/4″(цола) на ул. Емил Зола бр. 12 б, населба Кисела Вода, денеска прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од ул.Емил Зола , ул.Виктор Иго, ул.Дренак, ул. Невена Горгиева Дуња и ул. Драга Стојановска. Како што информираат од ЈП Водовод и канализација, прекинот во водоснабдувањето ќе биде од 9.00 до …

Без вода неколку улици од населбата Кисела Вода Read More »

Без вода корисниците кај Качанички пат и Визбегово

Поради уличен дефект на водоводната цевка со пробил Ф 150 мм. на улицата Качанички пат 3 кај Овалекс со прекинато водоснабдување денеска ќе бидат дел од корисниците на улицата Качанички Пат, ул.1. ул.2 и ул.3 во Визбегово. Како што информираат од ЈП Водовод и канализација, водоснабдувањето ќе биде прекинато од 15.30 часот до завршување на …

Без вода корисниците кај Качанички пат и Визбегово Read More »

Град Скопје подготвува закон за оџачарски работи со цел да ја возобнови и промовира професијата

Град Скопје изработи текст на нацрт -закон за оџачарски работи, кој има цел да ја возобнови и промовира професијата оџачар, што е дефицитарна во Скопскиот регион и низ целата наша држава. Овој проект е дел од мерките што ги презема Градот за решавање на проблемот со аерозагадувањето во зимските месеци. Во дводневна посета на Град …

Град Скопје подготвува закон за оџачарски работи со цел да ја возобнови и промовира професијата Read More »

Селекторот Василев со 12 репрезентативци на скопскиот ФИБА „Челенџер“

Дефиниран е изборот на играчи на кои ќе се смета за натпреварите на претстојниот ФИБА турнир кој од 3-8 август ќе се одржи во Скопје. Никола Василев, селекторот на македонската национална репрезентација „Под 18“ години го направи изборот на играчи на кои ќе смета на претстојниот ФИБА „Челенџер“. На списокот се најдоа имињата на 12 …

Селекторот Василев со 12 репрезентативци на скопскиот ФИБА „Челенџер“ Read More »

ФИБА Челенџер: Втора победа на младите македонски кошаркарки во Софија

Во драматична завршница ја совладавме Швајцарија со минимални (68:67), како доказ плус за она што го имаме во оваа млада женска кошаркарска селекција (У18). Иако имавме почетни (20:5) во првата четвртина, сосема солидни (35:23) на полувреме тоа не беше гаранција за триумф против упорните девојки од Швајцарија. Но имавме добар финиш, малку среќа, доволно да …

ФИБА Челенџер: Втора победа на младите македонски кошаркарки во Софија Read More »

Познати четвртфиналните парови, Американците ќе имаат тешка задача

Веднаш по завршувањето на групната фаза на кошаркарскиот турнир на Олимписките игри во Токио, беше одржана жрепка за формирање на четвртфиналните двојки. Без сомнение ќе гледаме уште повозбудлив натпревари на патот кон медалите, репрезентацијата на САД го доби може најтешкиот противник, Шпанија. Словенечката селекција досега има одлични настапи со три максимални победи и за пласман …

Познати четвртфиналните парови, Американците ќе имаат тешка задача Read More »

Дебитантот Словенија без грешка, го урна и светскиот шампион

Најдобрите словенечки кошаркари и воедно актуелните европски прваци испишуваат историја на своите први Олимписки игри. Денеска и во третиот натпревар во Токио триумфираа овојпат над актуелниот светски шампион Шпанија со резултат 92:87, иако „црвената фурија“ водеше во поголемиот дел од мечот. Најголем придонес во победата имаше Влатко Чанчар со 22 поени, Мајк Тоби забележа 16 …

Дебитантот Словенија без грешка, го урна и светскиот шампион Read More »

Скола блеска и на 41 година, четвртфинале за Аргентина во Токио

Селекцијата на Аргентина со убедлива победа над домаќинот Јапонија го обезбеди местото меѓу осум најдобри на кошаркарскиот олимписки турнир во Токио. Во рамките од групата „Ц“ Аргентинците триумфираа со 97:77 и како третопласирани се пласираа во четвртфиналето. Луис Скола пред неколку месеци го прослави 41 роденден, но и натаму блеска на терените, овојпат во победата …

Скола блеска и на 41 година, четвртфинале за Аргентина во Токио Read More »

Девет години власт на Вучиќ: Девет години морален колапс

Влегуваме во десеттата година од владеењето на Александар Вучиќ со некаква петиција со која и естрадниот свет и полусветот и јавните службеници го бранат од слободните медиуми и опозицијата. Мора да признаете дека звучи како лоша шега, па за таа тема е доволно да се напише – каков светецот, таков тропар. За оние кои не …

Девет години власт на Вучиќ: Девет години морален колапс Read More »

Злосторство и казна

Го читам вресокот од пресудите на бившите функционери на ВМРО-ДПМНЕ; врескањето е од „премногу“, па до „премалку“ години робија. Помеѓу овие две дихотомии нашата јавност (а со тоа и народ) се дели. Но, има нешто што го зачеша мојот нос, драг, господине, Вотсон! Уште во Југославија, нашите таканаречени народи и народности беа карактеристични по својата …

Злосторство и казна Read More »

Скопје, од култура до „скулптура“ и назад

Убаво е кога по весници (дури и во опозициски и генерално критички настроени медиуми) ќе прочиташ дека „Филхармонија, „Архангел“ и Емин Џијан создадоа – музичка магија, која публиката бараше да трае уште и уште… Уште поубаво е чувството кога на градот му се оддава признание дека концертите што Град Скопје секое лето ги организира со …

Скопје, од култура до „скулптура“ и назад Read More »

Слобода на збунетите

Дојдоа заедно со луѓето во бели мантили. Некои од луѓето во бели мантили имаа крв на мантилите и остатоци од, главно од тоа што носеа, смрзнати делови од месо. Бутчиња, плешки, полутки, па дури и цели… ајде да не драматизирам, беше тоа пазарот Смитфилд, каде што ноќните активности се вообичаена работа – оттука со месо …

Слобода на збунетите Read More »

Кој го урива минатото, ја урива иднината

Овие јулски денови во делови од поранешната Југославија беше одбележана осумдесеттата годишнина од почнувањето на востанието против фашистичките окупатори, но и понатаму живееме во време во кое се оспорува Народноослободителната борба, а партизаните се изедначуваат со разни колаборационисти на Третиот Рајх. Можеби сето ова и не би изгледало така, ако не беа последните војни, кои …

Кој го урива минатото, ја урива иднината Read More »

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. Ниту едно истражување досега не …

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива Read More »

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба? Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…  1 Постарите жени се лоши љубовници Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. …

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта! Read More »

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО)

Како што се наближуваат новогодишните и божиќните празници паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува порталот „The Sun“. За усовршување на оваа поза, понежниот пол треба треба да се наведне пред партнерот, потоа да се склопат рацете и лактите да се потпираат на маса или друг соодветен …

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО) Read More »

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа!

„AFFAIR at work” во превод – афера на работа, е новата интернет страница за запознавање чии целни лица се главно поединци кои не се нужно самци, а сакаат тајно да стапат во интимен однос со колегата од работа, и тоа во удобноста на своето работно место. Иако интернет страниците кои ги спојуваат прељубниците не се …

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа! Read More »

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица. Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас. Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може …

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто… Read More »

ВИДЕО+ФОТО: Американка го сруши Гинисовиот рекорд за најголемата уста на светот

Американката Саманта Рамсдел го собори Гинисовиот рекорд за најголема женска уста во светот. Како што беше објавено на официјалната веб-страница на Гинисовата книга на рекорди, нејзината уста е широка дури 6,52 сантиметри, пренесува „CNN“. @samramsdell5Found a ginormous cinnamon roll so of course I wanted to see if I could #onebite it😂#HoldMyMilk♬ Sneaky Snitch – Kevin …

ВИДЕО+ФОТО: Американка го сруши Гинисовиот рекорд за најголемата уста на светот Read More »

Виц на денот: Полицајци

Влагаат двајца полицајци во библиотека. Библиотекарката: – Да не врне надвор?

Виц на денот: Кинески јазик

Во метро во Пекинг, момче и девојка чекале воз. Момчето со висок тон ѝ се обратило на девојката: – Чу мин сјан дух фе! Девојката замислено одговорила: – Јан чин си фан… Момчето се изнервирало и извикало: – Дуа шин фу, дан фун мју, цјан шун гу зен! Девојката со солзи во очите рекла: – …

Виц на денот: Кинески јазик Read More »

ВИДЕО | Нов тренд на „ТикТок“: Жени им ги покажуваат градите на своите партнери

На социјалната мрежа „ТикТок“ владее еден нов предизвик во кој жените им ги покажуваат голите гради на своите партнери, а притоа ги снимаат нивните реакции. Реакциите на мажите се скоро идентични, а повеќето од нив веднаш потрчуваат во правец кон нивните партнерки, без разлика на „препреките“ на патот. Проследете дел од најгледаните видеа на социјалната …

ВИДЕО | Нов тренд на „ТикТок“: Жени им ги покажуваат градите на своите партнери Read More »

Германка со недели се шетала со добитно лото: Случајно открила дека добила 33 милиони евра

Жена го погодила џекпотот на „Баварската лотарија“, во Германија, но дознала за добивката дури неколку недели подоцна. И тоа – сосема случајно. Добивката вреди 33 милиони евра Единствената добитничка, чие име не се споменува, купила лоз за 1,20 евра со претходно пополнети броеви. Но, го заборавила добитното ливче во својата чанта, како што пренесува „Скајњуз“. …

Германка со недели се шетала со добитно лото: Случајно открила дека добила 33 милиони евра Read More »

Дирекцијата за цивилна заштита на Хрватска предупредува на силно невреме во шест општини

Во неделата вечерта, Дирекцијата за цивилна заштита објави дека е издадено предупредување за опасни временски феномени за округот Загреб, градот Загреб, крапиите-Загорје, Вараждин, Мешимурје и Копривница-Крижевци. Изразен е систем на грмотевици, кој се движи кон североисток, а најверојатно е и град и силен ветер. Можен е пороен дожд за пократко време. Тие исто така споменаа …

Дирекцијата за цивилна заштита на Хрватска предупредува на силно невреме во шест општини Read More »

Ле Монд: Организиран криминал во срцето на државниот систем во Србија

Угледниот француски дневен весник „Ле Монд“ денеска објави статија со наслов „Организиран криминал во срцето на државниот систем“. Текстот зборува за тоа како српските и црногорските криминални групи учествувале во трговијата со дрога со потекло од Јужна Америка, која била доставена до цела Европа, а сето заедно со официјалните власти. Бруталноста на нивните меѓусебни конфликти, …

Ле Монд: Организиран криминал во срцето на државниот систем во Србија Read More »

Бура во некои делови на Хрватска, несреќа беше избегната за секунда

Невремето во некои делови на Хрватска во рок од десет секунди ги одвеа покривите, додека луѓето бегаат да се спасат. Несреќа беше избегната за секунда. И последиците од силното невреме што ја зафати Банија, исто така, уништи автомобили, уништи дрвја … Новите оштетувања на куќите во околината на Петриња, Сисак и Глина тешко дека ќе …

Бура во некои делови на Хрватска, несреќа беше избегната за секунда Read More »

Бугарија: Разговори, а не преговори за нова влада

Разговари, не преговари. Под оваа формулација на „Има таков народ“ (ИТН) се средбите на експертско ниво помеѓу партијата на Слави Трифонов и другите политички сили – „Демократска Бугарија“, „Стани БГ! Доаѓаме!“ и БСП, партиските формации од чија поддршка ќе зависи формирањето на можна влада. Разговорите на ИТН одделно со секоја од трите групации се добар …

Бугарија: Разговори, а не преговори за нова влада Read More »

ВИДЕО | Драматични евакуации во Грција, Турција и Италија

Десетици туристи во паника, како и локални жители во Грција, Италија и Турција беа евакуирани овој викенд со чамци и бродови, бидејќи шумските пожари беснееја во трите земји. Сицилијанските пожарникари ги изгаснаа пожарите предизвикани од новиот топлотен бран во саботата, а гувернерот на регионот побара помош од Рим, пишува Euronews.com. Околу 150 луѓе заробени во …

ВИДЕО | Драматични евакуации во Грција, Турција и Италија Read More »

Скандинавска борба во Токио, Германија за полуфинале против Египет

Денеска заврши групната фаза на машкиот ракометен турнир на Олимписките игри во Токио, по што се дознаа и четвртфиналните двојки. Во дербито на колото кое го судеа Ѓорѓи Начевски и Славе Николов од Македонија во рамките од групата „А“ Норвешка триумфираше со 32:29 против Франција за прв пораз на „триколорите“ во јапонскиот град. Сагосен беше …

Скандинавска борба во Токио, Германија за полуфинале против Египет Read More »

Костески: Ќе се ротира и ќе биде тешка сезона, со многу натпревари

Екипата на Е. Пелистер се подготвува за натпреварите во новата сезона со амбиции да одигра уште подобро во однос на минатата година. Првиот тим веќе одигра и контролен меч против вториот тим триумфирајќи со резултат 30:22 во спортската сала во Маврово. – Има разлика од претходните сезони, бидејќи сезонава почнува порано со официјалните натпревари. Започнуваме …

Костески: Ќе се ротира и ќе биде тешка сезона, со многу натпревари Read More »

Атлетичарот Стојоски со личен рекорд во квалификациите на 400 метри во Токио

На Летните олимписки игри во Токио својот настап го имаше и шестиот македонски спортист, единствениот наш претставник во атлетиката, Јован Стојоски. Тој во 04.09 часот по македонско време беше дел од четвртата квалификациска група во која трчаше и светскиот рекордер Вејд ван Никерк од Јужна Африка. Го освои претпоследното седмо место во својата група со …

Атлетичарот Стојоски со личен рекорд во квалификациите на 400 метри во Токио Read More »

Начевски и Николов судат уште едно дерби на Олимписките игри

Најдобрата македонска судиска двојка добија нова обврска на Летните олимписки игри кои се одржуваат во Токио, Јапонија. Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе делат судиска правда на супер дерби натпреварот помеѓу репрезентациите на Франција и Германија. Претходно нашите арбитри ги судеа натпреварите помеѓу Португалија и Египет и Шпанија и Норвешка. Дуелот помеѓу Германија и Франција …

Начевски и Николов судат уште едно дерби на Олимписките игри Read More »

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал

Екипата на Е. Пелистер во новата сезона ќе има нов голмански тандем откако Карим Хендави и Градимир Чаневски по завршувањето на сезоната ги напуштија битолчани, но тренерот Жељко Бабиќ и во новата сезона ќе има одлични голмани. Во новата сезона, голот на Е. Пелистер ќе го бранат унгарскиот репрезентативец Мартон Секељи и Марко Кизиќ кој …

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал Read More »

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на …

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути Read More »

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас!

Старите знаеле и се уште знаат илјадници трикови, за кои ние без оглед колку пари „ќе фрлиме“ за друго поинакво и помодерно решение, никогаш нема да го постигнеме нивниот успех. Ова е совет кој заслужува внимание. Пренесуван од колено на колено, од баба на мама, па за сите нас, урааа. Стоп, нема повеќе купување скапи …

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас! Read More »

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават

Лицето на Џенифер Лопез секогаш изгледа совршено, а сето тоа благодарение на спретните раце на Скорт Барнс. Тој веќе со години е задолжен за шминката на пејачката, а сега ги сподели и грешките што жените најчесто ги прават и поради тоа изгледаат неколку години постари. Шминката може да го нагласи она што е најубаво на …

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават Read More »

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО)

Жената која ја нарекуваат „жива Златокоса“ има веројатно најдолга коса на светот и вели дека постојано добива понуди за брак од мажи од цел свет. View this post on Instagram Good morning my friends❤ Have a wonderful day?? #instagram#длинныеволосы#longhair#rapunzel#длиннаякоса#красивыедевушки#topgirls#odessagram#одесса#длиннаякоса#рапунцель#модельодесса#длинныеволосыукраина#длинныеволосыодесса#волосыодесса#superlonghair#sexiesthair#hairdiva#reallylonghair#instahair#longhairdontcare#hairstyle#hairfashion#famouspeople#starlife#verylonghair#hairstyles#рапунцельукраина#rapunzelukraine#longhairbeauty#уходзаволосами A post shared by ❤Alena Kravchenko❤ (@alenuwka_longhair) on Jun 25, 2019 at 11:07pm PDT Косата на …

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО) Read More »

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО)

Влегувањето во новата година и новата деценија многумина ќе ги инспирира на промени. Некои ќе појдат во теретана, некои ќе ја променат работата, а некои фризурата. Ако сте во третата група и размислувате за промена на вашиот изглед, ви претставуваме четири фризури кои ќе бидат апсолутен хит во 2020 година. Боб фризура View this post …

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО) Read More »

ФИА донесе одлука: Себастијан Фетел дисквалификуван во Унгарија

Себастијан Фетел беше дисквалификуван од трката за Големата награда на Унгарија, откако судиите утврдија дека останало премалку гориво во неговиот болид за земање примерок по трката. Германецот заврши втор зад победникот Себастијан Окон во хаотичната трка на „Хунгароринг“, што беше негов втор подиум оваа сезона по Баку, но ФИА тврди дека само 0,3 литри гориво …

ФИА донесе одлука: Себастијан Фетел дисквалификуван во Унгарија Read More »

ВИДЕО: Последен ја заврши трката, но ќе биде дел од финалето на 800 метри

Еден од најдобрите атлетичари на светот на 800 метри, Нијел Амос, ќе биде дел од големото финале на Олимписките игри во Токио, откако беше поднесена жалба. Амос во денешната полуфинална трка на последните 200 метри беше сопнат во финишот (во тој момент беше на петтото место) по контактот со Американецот Ајзеја Џивет кој претходно падна. …

ВИДЕО: Последен ја заврши трката, но ќе биде дел од финалето на 800 метри Read More »

ВИДЕО | Спринтерка во Токио побара помош од ИОК: Сакаат на сила да ме вратат во Белорусија

Белоруската атлетичарка Кристина Тимановскаја тврди дека била одведена на лет за Белорусија против нејзина волја, откако ги критикуваше тренерите на Олимпијадата во Токио. – Барам помош од Меѓународниот олимписки комитет (ИОК). Под притисок сум и тие сакаат со сила да ме вратат во Белорусија, иако јас не се согласив на тоа – се зборовите на …

ВИДЕО | Спринтерка во Токио побара помош од ИОК: Сакаат на сила да ме вратат во Белорусија Read More »

ФОТО: Нуров веќе е во Токио, македонскиот борач атакува на медал

Останаа уште двајца македонски спортисти кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио, тие се Пулексенија Јованоска (карате) и Могамедгаџи Нуров (борење). Според програмата каратистката Јованоска својот настап се очекува да го има на 5 август во 03.00 часот по македонско време, а борачот Нуров на 6 август во категоријата до 97 килограми. Претходно Дејан …

ФОТО: Нуров веќе е во Токио, македонскиот борач атакува на медал Read More »

Табела на медали: Кина и натаму на врвот, САД пред Јапонија

Натпреварувачите од Кина, и по деветтиот ден на Олимписките игри во Токио, се на врвот на генералниот пласман според бројот на освоени златни медали. Учесниците од САД се пробија на второто место, на табелата пред домаќинот Јапонија. Кинеските спортисти освоија 24 златни медали, а имаат уште 14 сребрени и 13 бронзени. На второ место сега …

Табела на медали: Кина и натаму на врвот, САД пред Јапонија Read More »

Брегалница од Штип имаше успешен тест и против Силекс

Во пријателски натпревар како подготовка за новата натпреварувачка сезона 2021/2022 денеска екипата на Брегалница со убедлив резултат 3:0 (1:0) успеа да слави против Силекс. Штипскиот прволигаш ја затресе трипати кратовската мрежа преку Мартин Стојанов, Бобан Георгиев и Љупче Кудев. Тоа беше успешна проверка за играчите на тренерот Марјан Секуловски кој во првото прволигашко коло на …

Брегалница од Штип имаше успешен тест и против Силекс Read More »

ФИА донесе одлука: Себастијан Фетел дисквалификуван во Унгарија

Себастијан Фетел беше дисквалификуван од трката за Големата награда на Унгарија, откако судиите утврдија дека останало премалку гориво во неговиот болид за земање примерок по трката. Германецот заврши втор зад победникот Себастијан Окон во хаотичната трка на „Хунгароринг“, што беше негов втор подиум оваа сезона по Баку, но ФИА тврди дека само 0,3 литри гориво …

ФИА донесе одлука: Себастијан Фетел дисквалификуван во Унгарија Read More »

Вардар и Победа одиграа меч пред повеќе од 2000 гледачи на стадионот „Гоце Делчев“

Како подготовка за новата натпреварувачка сезона 2021/2022 денеска екипите на Вардар и Победа одиграа пријателски натпревар кој заврши нерешено 1:1. Поранешни шампиони, а сега второлигашки клубови одлучија да ги одмерат силите пред лигашките предизвици. Пред повеќе од 2000 илјади гледачи на стадионот „Гоце Делчев“ – Прилеп го одиграа својот контролен меч играчите на Вардар и …

Вардар и Победа одиграа меч пред повеќе од 2000 гледачи на стадионот „Гоце Делчев“ Read More »

ВИДЕО: Последен ја заврши трката, но ќе биде дел од финалето на 800 метри

Еден од најдобрите атлетичари на светот на 800 метри, Нијел Амос, ќе биде дел од големото финале на Олимписките игри во Токио, откако беше поднесена жалба. Амос во денешната полуфинална трка на последните 200 метри беше сопнат во финишот (во тој момент беше на петтото место) по контактот со Американецот Ајзеја Џивет кој претходно падна. …

ВИДЕО: Последен ја заврши трката, но ќе биде дел од финалето на 800 метри Read More »

Селекторот Василев со 12 репрезентативци на скопскиот ФИБА „Челенџер“

Дефиниран е изборот на играчи на кои ќе се смета за натпреварите на претстојниот ФИБА турнир кој од 3-8 август ќе се одржи во Скопје. Никола Василев, селекторот на македонската национална репрезентација „Под 18“ години го направи изборот на играчи на кои ќе смета на претстојниот ФИБА „Челенџер“. На списокот се најдоа имињата на 12 …

Селекторот Василев со 12 репрезентативци на скопскиот ФИБА „Челенџер“ Read More »

ФОТО + ВИДЕО | Пожарот што избувна попладнево во Грција е надвор од контрола

Пожарот што избувна попладнево на Родос, Грција се шири незапирливо. И покрај сите напори на пожарникарите, огнената стихија е надвор од контрола. Граѓаните пишуваат на социјалните мрежи дека се без струја, дека нема вода, дека некаде нема сигнал за мобилни мрежи. Во исто време, започна евакуацијата на неколку села на северозапад од островот. Massive Fire …

ФОТО + ВИДЕО | Пожарот што избувна попладнево во Грција е надвор од контрола Read More »

Околу 500 уапсени во Берлин на масовните протести против ковид

На масовните протести во Берлин, поради мерките на германската влада против коронавирусот, беа уапсени околу 500 демонстранти по конфликтот со полицијата. Локалните власти забранија неколку различни протести регистрирани викендов, вклучително и митинг организиран од движењето Кверденкер во Штутгарт, на кој се очекуваа 22.500 луѓе. И покрај забраната, демонстрантите утрово почнаа да се собираат на неколку …

Околу 500 уапсени во Берлин на масовните протести против ковид Read More »

Пожарите во Турција се под контрола, но сè уште се евакуираат туристи

Пожарникарите во Турција се уште се борат со пожарите, кои се уште беснеат во одморалиштата во Манавгат и Мармарис, а некои туристи се евакуирани од Бодрум, на егејскиот брег. Турскиот министер за шумарство Бекир Пакдемирли вели дека иако повеќето од десетиците пожари што избувнаа во Турција се ставени под контрола, пожарот се уште гори во …

Пожарите во Турција се под контрола, но сè уште се евакуираат туристи Read More »

Германија планира трета доза на вакцина за стари и ранливи лица

Од 1 септември, Германија планира да предложи примена на третата доза на вакцина против ковид-19 за стари и ранливи лица, пренесува агенцијата Франс прес, повикувајќи се на предлогот на Министерството за здравство. Нацрт -текстот, исто така, предлага вакцинација на деца и млади луѓе на возраст од 12 до 17 години, според АФП. Министерот за здравство …

Германија планира трета доза на вакцина за стари и ранливи лица Read More »

Ле Монд: Организиран криминал во срцето на државниот систем во Србија

Угледниот француски дневен весник „Ле Монд“ денеска објави статија со наслов „Организиран криминал во срцето на државниот систем“. Текстот зборува за тоа како српските и црногорските криминални групи учествувале во трговијата со дрога со потекло од Јужна Америка, која била доставена до цела Европа, а сето заедно со официјалните власти. Бруталноста на нивните меѓусебни конфликти, …

Ле Монд: Организиран криминал во срцето на државниот систем во Србија Read More »

Нов филм на Педро Алмодовар: Aлмодовар му се враќа на мајчинството

Многумина мислеа дека „Болка и слава“ на сугестивниот шпански режисер Педро Алмодовар ќе значи животно заокружување и можеби пауза во неговото творештво, но креативниот Педро продолжува да режира. Среде корона и светска трка по вакцини, „Сони пикчрс класик“ и „Ел десео“ (продуцентската куќа на браќата Алмодовар) објавија дека ја продолжуваат соработката во најновиот филм наречен …

Нов филм на Педро Алмодовар: Aлмодовар му се враќа на мајчинството Read More »

„Белиот лотос“: Лесна комедија за комплицираните социјални односи

Шуто е создадено од Мајк Вајт, а шестделната мини-серија „Белиот лотос“ претставува социјална сатира што се одвива во ексклузивно одморалиште на Хаваи. Првата епизода од новата серија на ХБО, „Белиот лотос“, премиерно беше емитувана неодамна, најавувајќи голем хит во текот на летните месеци. Шуто е создадено од Мајк Вајт, а шестделната мини-серија „Белиот лотос“ претставува …

„Белиот лотос“: Лесна комедија за комплицираните социјални односи Read More »

„Може да се врати и покрај сè“: Зошто Ким Катрал не е дел од новото продолжение на „Сексот и градот“?

Во новото продолжение на култната серија „Сексот и градот“ нема да ја видиме Ким Катрал во улога на Саманта Џонс која одби да биде дел проектот, но тоа не било поради кавгата со Сара Џесика Паркер. Според странските медиуми, на Ким ѝ било понудено да се врати во серијата и покрај сè. По одбивањето на …

„Може да се врати и покрај сè“: Зошто Ким Катрал не е дел од новото продолжение на „Сексот и градот“? Read More »

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Како и секој претходен и иден петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?“. Викендите секогаш се резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии …

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд? Read More »

ВИДЕО | Излезе трејлерот за филмот „House of Gucci“: Лејди Гага и Адам Драјвер во главни улоги

Долгоочекуваниот филм „House of Gucci“ на режисерот Ридли Скот ќе започне да се прикажува во ноември оваа година, кога се одбележуваат 100 години од основањето на истоимената италијанска модна куќа. Филмот е след на животот на Гучи и љубовната приказна на Маурицио и неговата сопруга Патриција Реџани. Сега на големо воодушевување на светската јавност е …

ВИДЕО | Излезе трејлерот за филмот „House of Gucci“: Лејди Гага и Адам Драјвер во главни улоги Read More »

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот?

Складирањето на храната често носи и многу прашања, особено кога е во прашање месото. Секој вид месо има рок на траење во фрижидер или во замрзнувач. Ова е мало упатство како треба да постапите: Живина Свежото пилешко или мисиркино месо во обичен фрижидер трае еден до два дена, а во замрзнувач и до една година, …

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот? Read More »

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата?

Сад полн со лиснат зеленчук сè повеќе е дел од менито на луѓе кои се трудат да се хранат здраво. Но, ако се чувствувате слаби и летаргични откако јадете салата, мора да знаете дека тоа се случува поради цревата кои се обидуваат да варат големи количини на суров зеленчук. „Салатите се извор на влакна“, истакнува …

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата? Read More »

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Нутриционистката Цвета Динева денеска во Утрински брифинг зборуваше за придобивките од здравата храна во борбата против Ковид-19 пандемијата.  -Иако речиси на сите им е познато дека мора да примат голема доза на витамин Ц, на дневна основа, речиси никој не знае дека ако не е доволно хидриран, тој нема да се врзе со организмот. Водата, …

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19 Read More »

Новогодишни бастунчиња

Состојки 250 гр путер 250 гр шеќер 1 јајце 3 пакетчиња ванилин шеќер 2 лажици млеко 750 гр брашно малку сол црвена боја за половината тесто шеќерни бонбони за декорација Подготовка Замесете тесто од сите состојки. Во едната половина ставете црвена боја и убаво премесете го тестото. Ставете го во фрижидер да отстои еден час. …

Новогодишни бастунчиња Read More »

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

И покрај очигледните здравствени придобивки – кајсиите се полни со витамини, елементи во трагови и корисни киселини – не треба да претерувате. Поради високата содржина на шеќер, кајсии (особено сушени) се контраиндицирани за дијабетичари, а нивниот сок заситен со овошни киселини може да го иритира дигестивниот тракт. Сепак, придобивките на неколку кајсии на ден далеку …

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени! Read More »

Бугарија: Разговори, а не преговори за нова влада

Разговари, не преговари. Под оваа формулација на „Има таков народ“ (ИТН) се средбите на експертско ниво помеѓу партијата на Слави Трифонов и другите политички сили – „Демократска Бугарија“, „Стани БГ! Доаѓаме!“ и БСП, партиските формации од чија поддршка ќе зависи формирањето на можна влада. Разговорите на ИТН одделно со секоја од трите групации се добар …

Бугарија: Разговори, а не преговори за нова влада Read More »

Девет години власт на Вучиќ: Девет години морален колапс

Влегуваме во десеттата година од владеењето на Александар Вучиќ со некаква петиција со која и естрадниот свет и полусветот и јавните службеници го бранат од слободните медиуми и опозицијата. Мора да признаете дека звучи како лоша шега, па за таа тема е доволно да се напише – каков светецот, таков тропар. За оние кои не …

Девет години власт на Вучиќ: Девет години морален колапс Read More »

Не е предоцна да се спаси разнишаната туниска демократија

Тунис, каде што започна синџирот на востанија што стана познат како „Арапска пролет“, се расплетува. Пред една деценија, таа земја беше домаќин на единствената регионална револуција што роди демократска власт. Сега, оваа северноафриканска држава, лабораторија за реформи уште од 19 век, ризикува повторно да се приклучи на редовите на автократијата, додавајќи уште еден мрачен облак …

Не е предоцна да се спаси разнишаната туниска демократија Read More »

Што претставува забраната за порекнување на геноцидот во БиХ?

Неколку дена пред истекот на неговиот мандат како Висок претставник во Босна, Валентин Инцко конечно го покажа својот политички мускул. Дванаесетгодишниот мандат на милозвучниот Австриец како Висок претставник ќе беше во голема мерка безначаен, ако не беше оваа одлука од 23 јули годинава. Откако претседаваше со падот на влијанието на Канцеларијата на Високиот претставник – …

Што претставува забраната за порекнување на геноцидот во БиХ? Read More »

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде!

Седам со мојот нов познаник пред мало, популарно кафуле во близина на Сараевскиот пазар. Нè гуши вечерната топлина и пиеме ладно пиво од шише, за да не го фатиме Ковид-19 од чаша. Настаните на денот доаѓаат од телевизорот во кафулето. На тој ден, во Поточари беше одржан парастос за уште 19 мажи, Бошњаци, жртви на …

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде! Read More »

ФОТО: На овој профил се кријат фотографиите кои славните личности не сакаат да ги видите

Во нашиот визуелен и виртуелен свет веќе е тешко да се распознае која фотографија е „вистинска“, а која уредена на „фотошоп“. Профилот „Лажна Убавина/Beauty False“ на „Инстаграм“ се обидува да го направи всушност тоа.   View this post on Instagram   A post shared by WLCM (@beauty.false) Профилот објавува исечени и уредени фотографии и видеа …

ФОТО: На овој профил се кријат фотографиите кои славните личности не сакаат да ги видите Read More »

Ана Ивановиќ со роденденска честитка за сопругот: „Не постои совршено без тебе“

По повод 37-миот роденден на сопругот Бастијан Швајнштајгер, поранешната српска тенисерка Ана Ивановиќ објави фотографија на „Инстаграм“ и му испрати честитка. „Ако треба некому да покажам фотографија од совршениот момент, тоа ќе биде оваа. Среќен роденден, љубов. Не постои „совршено“ без тебе во мојот живот. Нека следната година ти донесе повеќе радост, изобилство и исполнување …

Ана Ивановиќ со роденденска честитка за сопругот: „Не постои совршено без тебе“ Read More »

Британскиот премиер Борис Џонсон и сопругата очекуваат второ дете

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата сопруга Кери го очекуваат своето второ дете, пренесува „The Guardian“. Кери објавила на својот инстаграм-профил дека имала спонтан абортус на почетокот на оваа година. „На почетокот на годината имав спонтан абортус, што ми го скрши срцето“. „Се чувствувам неверојатно благословена што сум повторно бремена, но се чувствував многу нервозна. …

Британскиот премиер Борис Џонсон и сопругата очекуваат второ дете Read More »

Кристен Бел по 6 години жали за уникатното име на ќерка ѝ

Како повеќето холивудските родители Кристен Бел и сопругот Дакс Шепард имаат избрано уникатни имиња за своите деца. Нивните ќерки ги добиле имињата по претседател и по смс порака. Имено, осумгодишната Линколн го добила името по Абрахам Линколн, поранешниот претседател на САД, а шестгодишната Делта го добила името по смс-пораката што ја добил нејзиниот татко Дакс …

Кристен Бел по 6 години жали за уникатното име на ќерка ѝ Read More »

ВИДЕО+ФОТО | Почина „ТикТок“ ѕвездата кој беше застрелан во кино со девојка му

Пет дена откако бил застрелан во главата на романтичен состанок во кино во Калифорнија, 19-годишната „ТикТок“ ѕвезда Ентони Барахас починал. Во понеделникот вечерта, 18-годишната студентка Рајли Гудрич, била пронајдена мртва од вработените во кино салата, по пукање додека бил прикажуван филмот „The Forever Purge“, додека Барахас бил однесен во блиска болница. Бил ставен на апарати …

ВИДЕО+ФОТО | Почина „ТикТок“ ѕвездата кој беше застрелан во кино со девојка му Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе предложиме забрана за увоз на тутун додека не се откупи домашниот

Владата предводена од Зоран Заев не се грижи воопшто за граѓаните освен за своите интереси. Десетици илјади семејства кои живеат од тутунот се заборавени, излажани, велат од ВМРО-ДПМНЕ. – Власта наместо на страна на земјоделецот се става на страна на откупувачите со што не се цени, односно се гази по трудот на земјоделците. За разлика …

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе предложиме забрана за увоз на тутун додека не се откупи домашниот Read More »

Евростат: БДП на еврозоната зголемен за два отсто во однос на првиот квартал

Според првата проценка на статистичката служба на ЕУ објавена денеска, бруто домашниот производ (БДП) на еврозоната се зголеми за два проценти во периодот од април до јуни во споредба со првиот квартал годинава. Економските активности во областа на единствената валута на еврото се зголемија за 13,7 проценти во споредба со истиот период во 2020 година, …

Евростат: БДП на еврозоната зголемен за два отсто во однос на првиот квартал Read More »

Заев: Владата ќе ја почитува одлуката на Уставниот суд за законот за автопатите

Премиерот Зоран Заев најави дека Владата ќе ја почитува одлуката на Уставниот суд за Законот за изградба на автопатите, односно на коридорите 8 и 10 Д. Тој не верува дека законот ќе падне. – Ако Уставниот суд одлучи дека нешто тука е неуставно и незаконско, ние тоа ќе го почитуваме. Но, искрено верувам дека моделите …

Заев: Владата ќе ја почитува одлуката на Уставниот суд за законот за автопатите Read More »

Владата одобри исплата на 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата вчера на 92-та седница донесе одлуки за трите јавни повици, дел од мерките од шестиот економски пакет, со кои се одобрува исплата на еднократна финансиска помош за лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за свадби и за ноќни клубови, кои поднесоа барања за финансиска поддршка и притоа бележеа загуби како последица на пандемијата предизвикана од …

Владата одобри исплата на 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за свадби и ноќни клубови Read More »

Во Охрид и во Струга нема кревет ни за лек

Хотелските капацитети во Охрид и во Струга буквално се исполнети 100 проценти за продолжениот празничен викенд. Нема место ни во приватните сместувања, а соби се бараат и по пријатели, кои вообичаено не издавале сместување за туристи. Распродадени се од најевтините до најскапите сместувачки капацитети, а како што велат хотелиерите, гости има и од дома и …

Во Охрид и во Струга нема кревет ни за лек Read More »

Манчевски со ново признание: Награда за „Врба“ во Њујорк

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк. Фестивалот напиша: „Жирито беше трогнато од артистичката длабочина на филмот, кој предизвика бурни емоции кај публиката“. Стони Брук фестивалот за независни филмови годинава се одржа по 26 пат. Прикажани се 35 американски и странски филмови …

Манчевски со ново признание: Награда за „Врба“ во Њујорк Read More »

Концерт на Инва Мула и Генц Тукиќи вечерва на „Охридско лето“

Фестивалската програма на годинешното издание на „Охридско лето“ влегува во втората половина со концертот на албанската сопранистка Инва Мула, во пијано придружба на маестро Генц Тукиќи. Инва Мула важи за една од најзначајните сопрани на денешницата. Родена во Тирана, започнува да учи пијано на петгодишна возраст, а пеење на 16 години, најпрво со нејзината мајка, …

Концерт на Инва Мула и Генц Тукиќи вечерва на „Охридско лето“ Read More »

Почнува петтото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“

Со промоција на книгата „Филмски великани“ од Сунчица Уневска и изложба на Милко Нестороски и Лида Шерафатман – „Соништа од природата, сувенири во реалноста“ вечерва во Струга почнува петтото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“ (Drim Short). Под мотото „Сонувајте кратко“, на летната сцена во Домот на поезија во Струга до 1 август, …

Почнува петтото издание на фестивалот на краток филм „Дрим шорт“ Read More »

Мешаниот барокен квартет „Teatro alla moda“ од Холандија вечерва на „Охридско лето”

Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на барокниот оркестар „Teatro alla mod“ од Холандија. Земајќи го името од дискурсот на Бенедето Марчело (напишан во 1720), „Teatro alla moda“ е ансамбл што ја негува историски автентичната интерпретација на барокната музика. Членовите на ансамблот доаѓаат од различни културни средини, но заедничкиот јазик го наоѓаат …

Мешаниот барокен квартет „Teatro alla moda“ од Холандија вечерва на „Охридско лето” Read More »

Целовечерен концерт на пијанистката Ѓулсин Онај на „Охридско лето“

Програмата на „Охридско лето“ продолжува со настан од музичкиот дел, со концертот на турската пијанистка Ѓулсин Онај. Ѓулсин Онај свири пијано од три годишна возраст, а првиот рецитал на Турското радио го има уште на шест годишна возраст. Со специјална државна стипендија учи со Ахмед Аднан Сајгун и Михат Фенмен, а потоа во Париз нејзини …

Целовечерен концерт на пијанистката Ѓулсин Онај на „Охридско лето“ Read More »

Искористете ги листовите од пашканат во јадење или како лек

Позната е користа на пашканатот, како и кулинарската примена на коренот, но што да правите со неговите листови? Дали треба да ги фрлите или се корисни и можат да се јадат? Генерално пашканатот е многу корисен зеленчук и незаслужено малку се користи во секојдневната исхрана. Покрај тоа има широк спектар лековити својства. Освен тоа, ако …

Искористете ги листовите од пашканат во јадење или како лек Read More »

ГАЛЕРИЈА | Гастро марифети: Готвиме со Теа превкусни летни рецепти

Една од највлијателните готвачки на социјалните мрежи кај нас, Теодора Георгиевска, која стои зад профилот „Готвиме со Теа“, ни предложи три рецепти кои асоцираат на море, свежина и лето. Чиа пудинг За овие топли летни денови подгответе го овој освежителен појадок – чиа пудинг во комбинација со јаткасти плодови, мед и замрзнати малини и боровинки. …

ГАЛЕРИЈА | Гастро марифети: Готвиме со Теа превкусни летни рецепти Read More »

Летно решение: Пет најдобри начини да ги замрзнете тиквичките

Многу добар начин да обезбедиме залихи свежина за зимата е да замрзнеме тиквички. Секогаш избирајте ги целосно здравите и млади тиквички за замрзнување, никако презреаните.   View this post on Instagram   A post shared by Eva Maria Ogris (@evamariaogris) Најлесен и најбрз начин е тиквичките едноставно да ги измиете, да ги исечкате и да …

Летно решение: Пет најдобри начини да ги замрзнете тиквичките Read More »

ГАЛЕРИЈА | Летна дестинација: Хорефто – разгледница на домаќинска Грција, спецофаи и ципуро на сопствен „посед“ од песок, море и сонце

Хорефто се наоѓа под селото Загора, во планинаската област Пилион, полуостров на оддалеченост на 57 километри од градот Волос. Од далечното минато е познато како пристаниште и посакувана дестинација на рибарите поради кристалното море и богатиот морски свет. Оттука испловувале „Бродовите на Загора“ и пловеле по Егејското Море до многу земји во Европа и Далечниот …

ГАЛЕРИЈА | Летна дестинација: Хорефто – разгледница на домаќинска Грција, спецофаи и ципуро на сопствен „посед“ од песок, море и сонце Read More »

Нов Гинисов рекорд: Ова е најскапата порција помфрит во светот

Најскапата порција помфрит чини 200 американски долари, проширувајќи ја дефиницијата за висока кујна. Ресторанот „Serendipity 3“ во Менхетен во своето мени ги има најскапата плескавица во светот која чини 295 американски долари и порција сладолед кој чини 1.000 долари. А, сега го имаат и најскапиот помфрит во светот добивајќи нов Гинисов рекорд. Од 13 јули, …

Нов Гинисов рекорд: Ова е најскапата порција помфрит во светот Read More »

Разговор со Слободан Таневски: Пионерски чекори во создавањето на современ радиоизраз во скопскиот етер

Дел од некогашната екипа на првото независно радио во скопскиот (македонскиот) етер со изложба на артефакти, документи и фотографии во рамките на „Скопско лето“, во Куршумли-ан, одбележа 35 години од стартувањето и 30 години од згаснувањето на Младинското радио „Клуб 100“. Првото независно радио во македонскиот етер „Клуб 100“, кое работеше во рамките на УСО …

Разговор со Слободан Таневски: Пионерски чекори во создавањето на современ радиоизраз во скопскиот етер Read More »

Асоцијацијата „Икон“ започна проект за развивање на свеста за значењето на Старата скопска чаршија

Со поставување копии на дела од различни уметници во неколку нестандардни простори Асоцијацијата за култура „Икон“ започна проект за развивање на свеста за значењето на Старата скопска чаршија. Претставувањето на чаршијата преку копии на уметнички дела е нов проект на Асоцијацијата за култура „Икон“, именуван како „Слика на подарок“, кој е предвидено да содржи дела …

Асоцијацијата „Икон“ започна проект за развивање на свеста за значењето на Старата скопска чаршија Read More »

Здружението „Нова“ ја објави збирката со поезија „Топли билки“ од Бојан Васиќ

Книгата со поезија „Топли билки“ од српскиот поет Бојан Васиќ е најновата објава на Здружението за наука и култура „Нова“ од Битола. Препевот од српски јазик го направи Ленче Милошевска. Издавањето на книгата финансиски е поддржано од Европската Унија преку проектот „Регионална мрежа за културна соработка“ (READ – Regional Network for Cultural Diversity), во локална …

Здружението „Нова“ ја објави збирката со поезија „Топли билки“ од Бојан Васиќ Read More »

Изложбата „Колаж на еден разурнат град“ е поставена во Музејот на град Скопје

Збирката разгледници од старо Скопје од фондот на Музејот на град Скопје е основата за подготовка и поставување на изложбата „Колаж на еден разурнат град“, која беше отворена на 26 јули по повод 58 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје. Збирката содржи разгледници од крајот на 19-ти до крајот на 20 век, додека во фокусот …

Изложбата „Колаж на еден разурнат град“ е поставена во Музејот на град Скопје Read More »

Четири награди се доделени на „Бич филм фестивал“

Четири награди се доделени на четвртото издание на Фестивалот на нов европски филм „Бич филм фестивал“, што од 21 до 25 јули се одржа во Охрид. Наградата „Голем бран“ за најдобар долгометражен филм ја доби „Moon, 66 questions“ на режисерката Жаклин Лентзу, додека актерката Софија Кокали, која игра во филмот, ја доби наградата „Стефан Сидовски …

Четири награди се доделени на „Бич филм фестивал“ Read More »

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат!

Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се работи за тешки личности, со чуден карактер. Претставниците на овие три хороскопски знаци ќе ви се допаднат на прв поглед, но поради комплицираниот и тежок карактер ќе наидете на тешкотии да ги засакате. Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се …

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат! Read More »

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Овен Не би требало на себе си да си ставате поголеми обврски од оние кои веќе ги имате. Пробајте да се одморите малку. Слободните ќе мечтаат за совршен партнер, зафатените ќе уживаат со својот избраник. Бик Прилично сте нервозни и тоа може негативно да се одрази на вашето деловно поле. Модифицирајте го своето однесување. Во …

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес! Read More »

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме?

Наталниот Меркур во астролошките куќи ни дава драгоцени податоци за нашиот начин на размислување и расудување: оваа планета е поврзана со логичното и рационалното размислување, но и со движење, како на телото така и на идеите. Меркур е нашата интелегенција, тој го претставува мозокот и сите функции на овој витален орган. Каде и да се …

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме? Read More »

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува!

Овен Ве очекува промена на работното место на подобро. Пред вас е поволен ден за работа. Не би требало да имате проблеми со саканата личност. Еден на друг сте си посветени и ви претстои голема љубов. Би ви годела масажа. Бик Ако соработувате со странство, можете да очекувате наскоро да дојдете до проширување на работата. …

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува! Read More »

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година!

Овен Имате зголемен прилив на пари, но и зголемени трошоци. Бидете внимателни. Ве очекува интересно познанство со личност родена во знакот Девица. Можни се тегоби врзани за грлото. Бик Ве очекува зголемена заработувачка. Ќе бидете задоволни со промените на работа. Саканата личност ви пружа се што ви е потребно. Склони сте кон дебелеење. Близнаци Ве …

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година! Read More »

Искористете ги листовите од пашканат во јадење или како лек

Позната е користа на пашканатот, како и кулинарската примена на коренот, но што да правите со неговите листови? Дали треба да ги фрлите или се корисни и можат да се јадат? Генерално пашканатот е многу корисен зеленчук и незаслужено малку се користи во секојдневната исхрана. Покрај тоа има широк спектар лековити својства. Освен тоа, ако …

Искористете ги листовите од пашканат во јадење или како лек Read More »

Ракот на дебело црево сѐ почесто се појавува кај помлади лица, а овој пијалак може да биде причината

Жените кои пијат два или повеќе засладени пијалаци во денот имаат дури два пати поголеми шанси кај нив порано да се развие рак на дебелото црево (пред 50- тата година од животот). Веќе знаете дека слатките пијалаци можат да го зголемат ризикот од разни болести, но новата студија истакнува уште еден пијалак: газираниот кој ги …

Ракот на дебело црево сѐ почесто се појавува кај помлади лица, а овој пијалак може да биде причината Read More »

Избегнете го труењето со храна: Список на намирници од кои демнат опасните бактерии

Топлите денови носат потенцијални опасности по здравјето, особено во однос на труење со храна. Истражувањата покажуваат дека труењата најчесто се случуваат во рестораните, но и во домовите. Најчести бактерии кои предизвикуваат труење се: салмонела, ешерихија коли, стафилокок… Симптоми на труење со храна се гадење, повраќање, пролив (дијареја), грчеви и други дигестивни проблеми, а овие симптоми …

Избегнете го труењето со храна: Список на намирници од кои демнат опасните бактерии Read More »

Зошто жените стареат побрзо од мажите?

Не е тајна дека жените живеат подолго од мажите. Ова е добра вест за дамите, но има една работа што не им оди во прилог. Се покажа дека жените стареат побрзо од мажите. Според истражувањето, постојат неколку причини за ова, пишува „Bright Side“. „Хормоналната разлика е она што објаснува сè“, вели д -р Џудит Моринг. …

Зошто жените стареат побрзо од мажите? Read More »

Сè што треба да знаете за мезотерапијата

Центарот за естетска дерматологија при клиничката болницa „Жан Митрев“ е сеопфатен медицински и козметичко-дерматолошки оддел кој нуди целосен спектар на медицинска и хируршка нега, како и естетско подобрување. Мезотерапија е современ нехируршки метод на вбризгување на активни состојки (медикаменти, аминокиселини, минерали, витамини и др.) во средниот слој на кожата (мезодерм) која се изведува со неколку …

Сè што треба да знаете за мезотерапијата Read More »

Во куќа во Волково каде настанал пожар пронајдена почината 51-годишна жена

Почината 51-годишна жена е најдена во куќа во Волково во која настанал пожар рано утрово. Како што се наведува во полицискиот билтен, на 1 август 2021 во 4.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека во село Волково, скопско, настанал пожар во куќа. При гаснење на пожарот, од страна на екипа на Противпожарна заштита била …

Во куќа во Волково каде настанал пожар пронајдена почината 51-годишна жена Read More »

Тешко повреден жител на Албанија во сообраќајка кај Кичево

Во сообраќајката што се случи во петокот вечерта наспроти Кичевската касарна на магистралниот пат Кичево-Гостивар, учествувале две патнички возила „фолксваген-Кеди” со бугарски регистарски ознаки управуван од К.Г.Н.(49) од Бугарија и „ауди” со албански национални ознаки управувано од Р.З.(23) од Албанија. Портпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски информира дека во незгодата возачот на аудито Р.З. се здобил …

Тешко повреден жител на Албанија во сообраќајка кај Кичево Read More »

Велешанец баран со меѓународна потерница уапсен на преминот Ќафасан

На граничниот премин Ќафасан на албанско-македонската граница, кај Струга, уапсен е македонски државјанин баран со меѓународна потерница издадена од словенечките власти. – Службите на Граничната полициска станица Ќафасан, како резултат на континуираната размена на информации со Интерпол Тирана, при влез на територијата на Република Албанија, го уапсија П.Л.(38) жител на Велес, Северна Македонија. Верификацијата покажа …

Велешанец баран со меѓународна потерница уапсен на преминот Ќафасан Read More »

Санкционирани 327 возачи за брзо возење, 107 биле под дејство на алкохол

Во текот на вчерашниот ден, Министерството за внатрешни работи продолжи со засилените акциски контроли за санкционирање на возачи што возат со брзина поголема од дозволената, како и санкционирање на возачи кои управуваат под дејство на алкохол. – Санкционирани се 327 возачи кои возеле над дозволеното, а 107 возеле под дејство на алкохол, соопшти портпаролот на …

Санкционирани 327 возачи за брзо возење, 107 биле под дејство на алкохол Read More »

Малолетник од Свети Николе се здобил со тешки телесни повреди откако паднал од мопед на коловоз

Малолетник од Свети Николе се здобил со тешки телесни повреди ноќеска откако паднал од мопед на коловозот на локалниот пат Свети Николе – село Кнежје. – На 1 август 2021 во 00.45 часот било пријавено дека на локалниот пат Свети Николе – село Кнежје, мопед „априлија“, без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Свети Николе, …

Малолетник од Свети Николе се здобил со тешки телесни повреди откако паднал од мопед на коловоз Read More »

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше

Луѓето имаат различни начини преку кои се релаксираат и го поминуваат своето слободно време. Има и такви кои постојано се во движење, спортуваат, џогираат, имаат безброј обврски насекаде и за нив времето е драгоцено. На сите оние со динамично животно темпо им е потребна солидна организација на дневните активности, но и корисен аксесоар и планер …

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше Read More »

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели

Колку желби ви останаа неостварени во изминатата година, година ипол? Неминовно е да ја споменеме пандемијата, како клучен фактор во стивнувањето на одредени наши потреби, можности за патување, ограничена слобода на движење и посета на омилените места. Но, без оглед на сите околности, нашиот живот секогаш има некаков тек. А нашите потреби се присутни и …

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели Read More »

Кориснички искуства во е-трговијата

Светот во кој живееме, постојано се менува и добива нови насоки преку кои функционира дигитално. Далечината помеѓу потрошувачката индустрија и крајниот купувач веќе е се помала. Многу сервиси веќе функционираат од далеку и без воопшто да постои физички контакт. Дел од оваа промена се должи на пандемиските услови, но и потребата за брз и поедноставен …

Кориснички искуства во е-трговијата Read More »

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува!

Колку пати сте помислиле на најбрз начин да завршите некоја домашна обврска без да бидете физички присутни онаму каде што би можеле се’ да завршите и од далечина? Порачка на цвеќе за роденден, нарачка на пица за саботната собиранка, трајниот налог за домашните режиски трошоци… Сите овие нешта одат глатко кога можете да ги платите …

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува! Read More »

Поедноставете си ги навиките

Колку пати сте се нашле во ситуација кога сте го заборавиле паричникот, сте го оставиле во автомобил или сте изумиле да го земете, а сте тргнале да купувате нешто? Луѓе сме, се случуваат и такви моменти. Но тоа не значи дека треба да се грижите дека не постојат начини за поедноставување на тие ситуации. Освен …

Поедноставете си ги навиките Read More »

На денешен ден – 1 август

10 п.н.е.- Роден е римскиот цар и историчар Клавдиј Први Тибериј Друз кој во текот на владеењето од 41 година го средил хаосот во државата, а потоа во 43 година ги освоиL Британските острови. Умрел во 54 година од отровни печурки кои му ги подметнала неговата четврта сопруга Јулија Агрипина со цел на престолот да …

На денешен ден – 1 август Read More »

На денешен ден – 31 јули

1483.- Големиот шпански морепловец Кристифор Колумбо, на своето трето патување во новиот свет, го открил островот Тринидат, а потоа првпат стапнал на брегот на Јужна Америка. 1784.- Во Париз умрел Дени Дидро, француски филозоф, енциклопедист, критичар на религиозниот морал и носител на просветителската мисла од предреволуционерна Франција. Со своите дела значително влијаел врз расположението на граѓаните …

На денешен ден – 31 јули Read More »

На денешен ден – 30 јули

511.- Роден е италијанскиот сликар, архитект и писател Џорџо Вазари, еден од основачите на историјата на уметноста. Тој насликал многу фрески и слики во римските и фирентинските цркви и палати. Неговите биографии на италијанските уметници од 13 до 16 век се главен извор за проучување на италијанската ренесансна уметност. 1619.- Во Џемстаун, во Вирџинија, САД, се одржало …

На денешен ден – 30 јули Read More »

Се продава парче од свадбената торта на принцот Чарлс и принцезата Дијана старо 40 години

Парче од свадбена торта на принцот и принцезата од Велс ќе се најде на аукција – 40 години од нивното судбоносно „да“, пренесува „Hello Magazine“. На денешен ден се случи кралската венчавка, меѓу наследникот на британскиот престол и 20-годишната лејди Дијана Спенсер, на 29 јули 1981 година во лондонската катедрала Свети Павле.Но, нивната бајковита среќа …

Се продава парче од свадбената торта на принцот Чарлс и принцезата Дијана старо 40 години Read More »

На денешен ден – 29 јули

1014.- Во битката на планината Беласица, кај Струмица војската на царот Самоил била поразена од војската на византискиот цар Василиј Втори, кој наредил околу 15 илјади воени заробеници да бидат ослепени, а на секој стоти војник да му се остави по едно око за да ги води другите кај царот Самоил. Потресен од глетката, царот Самоил …

На денешен ден – 29 јули Read More »

Месечен хороскоп за август: Понова, поавтентична верзија на нас самите

Во август нашите животи се менуваат со цел да се направи простор за понова, поавтентична верзија на нас самите. Очекувајте изненадувања и неверојатни пресврти на настаните, особено околу новата месечина на 8 август. Овен Август е добро заокружен месец за вас. Ви одговара огнената сезона на Лав, бидејќи секогаш доаѓа со летните, забавни и разиграни …

Месечен хороскоп за август: Понова, поавтентична верзија на нас самите Read More »

Дневен хороскоп за 1 август: Ќе имате шанса да направите добра „зделка“

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 1 август, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Ќе добиете понуда за дополнителна работа. Размислете добро пред да одлучите, затоа што можете да остварите значајни контакти на тој начин. Склони сте кон меланхолија и повлекување. Ситуацијата на емоционално ниво е монотона, но вие сте во голема мера …

Дневен хороскоп за 1 август: Ќе имате шанса да направите добра „зделка“ Read More »

Дневен хороскоп за 31 јули: Сериозните одлуки оставете ги за друг ден

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 31 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Малите фрустрации ќе бидат поврзани со потребата за интимност и за друштво, односно за јавност, и тоа во исто време. Начинот на кој зборувате им создава пречка на луѓето да ви пристапат. Вие оддавате впечаток дека другите луѓе ве …

Дневен хороскоп за 31 јули: Сериозните одлуки оставете ги за друг ден Read More »

Хороскопот на древениот Египет: Откријте го вашиот знак и неговото значење

Во древниот Египетски хороскоп, целиот годишен циклус бил поделен на мали временски периоди. Секој од нив бил управуван од божество кое не само што го предодредува животот на една личност, туку и му дава карактеристики на неговиот лик, тајно знаење и му ги открива загатките за контрола на натприродните моќи. Египетскиот Зодијак вклучува 12 знаци: …

Хороскопот на древениот Египет: Откријте го вашиот знак и неговото значење Read More »

Дневен хороскоп за 30 јули: Вашата мудрост ќе ви помогне да донесете важни одлуки

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 30 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Напорите од минатиот месец денес ќе вродат со плод. Ќе имате причини за славење и ќе се чувствувате посреќно од кога било. На работа малку сте отсутни со умот и бавно ќе ги извршувате обврските. Со партнерот врската ќе …

Дневен хороскоп за 30 јули: Вашата мудрост ќе ви помогне да донесете важни одлуки Read More »

ГАЛЕРИЈА | На хипотерапија и дружба со коњи на ранчот во село Опила: Летајте без крилја и освојувајте без меч

Кога бог го создал коњот, му рекол на величественото суштество: „Јас не те создадов како никој друг, сите богатства на земјата лежат меѓу твоите очи, твоите пријатели ќе ги носиш на грб, седлото твое ќе биде седиште на молитви, а ти летај без крилја и освојувај без меч.“ Откако се врати од САД, Марија Дуда …

ГАЛЕРИЈА | На хипотерапија и дружба со коњи на ранчот во село Опила: Летајте без крилја и освојувајте без меч Read More »

ВИДЕО: 2-годишно момче и 99-годишна бабичка станале најдобри пријатели за време на пандемијата

Две годишно момче и неговата 99-годишна сосетка станале најдобри пријатели по неколкумесечните карантини поради пандемијата. Имено, Мери О’Нил и Бенџамин Олсон се соседи и кога поголемиот дел од светот мораше да се изолира од своите семејства и пријатели, тие почнале редовно да се дружат во нивните дворови што ги дели само една ограда. „Повеќе од …

ВИДЕО: 2-годишно момче и 99-годишна бабичка станале најдобри пријатели за време на пандемијата Read More »

ГАЛЕРИЈА | Летна дестинација: Хорефто – разгледница на домаќинска Грција, спецофаи и ципуро на сопствен „посед“ од песок, море и сонце

Хорефто се наоѓа под селото Загора, во планинаската област Пилион, полуостров на оддалеченост на 57 километри од градот Волос. Од далечното минато е познато како пристаниште и посакувана дестинација на рибарите поради кристалното море и богатиот морски свет. Оттука испловувале „Бродовите на Загора“ и пловеле по Егејското Море до многу земји во Европа и Далечниот …

ГАЛЕРИЈА | Летна дестинација: Хорефто – разгледница на домаќинска Грција, спецофаи и ципуро на сопствен „посед“ од песок, море и сонце Read More »

ФОТО | Дигиславиа, првата онлајн галерија на Балканот: „Тоа што нѐ разделува е само лоша политика и неинформираност“

Разговараме со Марко Аврамоски, млад Македонец во Словенија кој ги сплотува младите на Балканот преку неговиот личен проект наречен Digislavia. СП: Што е Digislavia и како функционира? Kако се роди идејата за платформа од ваков тип и дали некој ти помогна во процесот на создавањето? Марко: Digislavia e платформа за промоција на уметнички таленти од …

ФОТО | Дигиславиа, првата онлајн галерија на Балканот: „Тоа што нѐ разделува е само лоша политика и неинформираност“ Read More »

Нов Гинисов рекорд: Ова е најскапата порција помфрит во светот

Најскапата порција помфрит чини 200 американски долари, проширувајќи ја дефиницијата за висока кујна. Ресторанот „Serendipity 3“ во Менхетен во своето мени ги има најскапата плескавица во светот која чини 295 американски долари и порција сладолед кој чини 1.000 долари. А, сега го имаат и најскапиот помфрит во светот добивајќи нов Гинисов рекорд. Од 13 јули, …

Нов Гинисов рекорд: Ова е најскапата порција помфрит во светот Read More »

Радости и гадости

Неколку дена се радуваме со сребрениот медал на Дејан Георгиевски што го освои на Олимписките игри во Токио во таеквондо. По дваесет години Македонија повторно се вброи меѓу земјите што на игрите освоија медал. Убаво е чувството на среќа, на заедништво, на гордост кога се вее нашето знаме. Затоа што ни е потребна радоста. Како …

Радости и гадости Read More »

Историско отворање на Балканот

Македонија, Србија и Албанија вчера направија историски исчекор. Со потписите на Зоран Заев, Александар Вучиќ и Еди Рама се поместија границите така што секоја земја си ја задржува својата сувереност, но ги избришаа границите за граѓаните на овие три земји. „Отворениот Балкан“ вчера на целиот свет му одржа лекција дека и овој регион е место …

Историско отворање на Балканот Read More »

Тргнете ги рацете од теквондистот

Денот по утрото се познаваше во земјата на изгрејсонцето во тие мугри на 27 јули 2021 (патем, 38-ми роденден на Горан Пандев, уште една спортска легенда што ни го разубави ова лето). Сите што се разбудија порано за да видат на ТВ-екраните колку бил сериозен теквондистот Дејан Георгиевски, кога, „мртов ладен“ изјавуваше, заедно со тренерот …

Тргнете ги рацете од теквондистот Read More »

Платите растат од митинг до митинг

Кампањата, неофицијална, за локални избори е во полн ек. Сите нешто ветуваат, сите нешто копаат. Сега му е мајката за поплаки за дупките, за неасфалтираните патишта, за автoбускиот превоз… Ако сега не слушнат, нема кога. Просто да посака човек постојано да биде во предизборен грч, само тоа да не чини пари, да не значи реално …

Платите растат од митинг до митинг Read More »

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата

Цел свет, па и Македонија, деновиве е зафатена со олимпиското лудило. И нормално, во услови на пандемија кога цела претходна година бевме затворени, а насекаде се трубеше само за короната, годинава спортот малку нè оддалечи од секојдневните проблеми. Го следевме Европското првенство во фудбал, навиваме за македонската репрезентација и ги бодревме нашите млади фудбалери кои …

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата Read More »

Ајнштајн имал право | Општата теоријата за релативност потврдена: Научниците забележале светлина зад црна дупка

Астрономите за првпат забележале светли одблесоци на Х-зраци од супермасивна црна дупка во центарот на галаксијата оддалечена 800 метри светлосни години. Истражувачите проучувале карактеристика позната како корона, но телескопите исто така собрале неочекувано „светлосно ехо“. Овие дополнителни зраци биле помали, подоцнежни и со различни бои од светлите одблесоци. Откритието ја потврдува општата теоријата за релативност …

Ајнштајн имал право | Општата теоријата за релативност потврдена: Научниците забележале светлина зад црна дупка Read More »

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден

Социјалната мрежа „Snapchat“ која се заснова фотографии и видеа со проширена реалност во 2021 година забележа зголемен интерес – дури 293 милиони корисници на ден. Акциите на „Snap“, креаторите на Snapchat, се опоравуваат. Откако цената падна на многу ниски 5 долари, компанијата успеа да се крене на нозе со новите потези. Причината зад избегнатиот колапс …

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден Read More »

Aquaporin – сѐ, само не обичен пречистувач на вода

Обезбедувањето здрава и чиста вода за пиење е предизвик со кој се соочуваат многу развиени земји во светот, дури и оние кои се уште може да се пофалат дека имаат квалитетна вода од чешма. Во земјите во Европа и САД, каде е безбедно да се пие водата од чешма, таа честопати содржи бигор и други …

Aquaporin – сѐ, само не обичен пречистувач на вода Read More »

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“

„НАСА“ ги прави последните подготовки за роверот „Perseverance Mars“ да го собере својот прв примерок на карпа од Марс, кој идните планирани мисии ќе ги пренесат на Земјата. Геологот со шест тркала е во потрага по научно-интересна цел во делот на кратерот „Jezero“. Оваа важна мисијата се очекува да започне во следните две недели. Роверот …

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“ Read More »

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд

Пороен дожд, сличен на монсун кој го потопува автопатот би бил вообичаена глетка во делови на Југоисточна Азија, но во Обединетите Арапски Емирати, во екот на летниот топлотен бран во кој температурите редовно се движат околу 50 степени Целзиусови е вистинско чудо.   View this post on Instagram   A post shared by JE Guia …

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд Read More »

Бензините поскапуваат за 0,5 денари

Бензините од полноќ поскапуваат за 0,5 денари, додека дизелот останува со иста цена, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Согласно одлуката на Регулаторната комисија, се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто во однос на Одлуката од 05.07.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР …

Бензините поскапуваат за 0,5 денари Read More »

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како

Автомобилите на бензин и дизел гориво заминуваат во историјата. Иднината е во електричните возила. Затоа Европската Унија в среда ќе предложи стратегија со која во следната деценија ќе постигне јаглеродна неутралност во борбата против климатските промени, пишува Индекс.хр. Во Европа се лоцирани многу престижни фабрики за автомобили кои доминираат во автомобилските иновации. Но, автомобилите кои …

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како Read More »

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала

Во вторникот беше претставен првиот хрватски сериски автомобил, познат досега како „C_Two“, кој го доби името „Ривац-Невера“, по неочекуваната и силна медитеранска бура што „јури“ преку Јадранското море. Достигнува 200 на час за само 4,3 секунди, додека само 9,3 секунди се доволни за да се постигне брзина од 300 километри на час.   View this …

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме

Без разлика дали возењето е ваша професија или возите само кога имате некоја итна работа, правилното држење на телото додека возите е многу важно за вашето здравје, но и за безбедноста на патот. Правилното држење на телото додека возите ги зголемува рефлексите и гарантира оптимално функционирање на безбедносните системи во автомобилот. Правилна позиција на телото …

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години

Во согласност со закон возачите може да ја продолжуваат важноста на својата возачка дозвола до 75 години, но како повозрасните возачи да знаат кога е вистинско време да ги остават клучевите. Сепак, прашањето кога треба да се откажеме од возење не е поврзано со годините, туку со тоа колку сме способни безбедно да учествуваме во …

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години Read More »

Земјотрес го стресе Скопје

Вечерва во 23.07 часот земјотрес се почувствува во Скопје, а тоа го регистрираше и Европскиот медитерански сеизмички центар. Земјотресот со јачина од 3,3 степени по Рихтерова скала е регистриран на македонско косовската граница. Епицентарот е на 27 километри северозападно од Скопје, и на 12 километри југозападно од Витина, Косово. Земјотресот бил на длабочина од 2 …

Земјотрес го стресе Скопје Read More »

Свирежи ги дочекаа „Фрајле“ во Охрид, организаторот им рекол да почнат час и половина подоцна

Свирежи ги пречекаа популарните „Фрајле“ пред почетокот на нивниот концерт вчера во Античкиот театар во Охрид. Причината за незадоволството на околу 3.000 посетители во жешката вечер беше невообичаеното долго доцнење на концертот. Иако на влезниците пишуваше дека почетокот е во 21 часот, грациозните пејачки од Нови Сад, почнаа да пеат дури во 22.35 часот. Симпатичните …

Свирежи ги дочекаа „Фрајле“ во Охрид, организаторот им рекол да почнат час и половина подоцна Read More »

Заев: Се чувствувам излажано од ЕУ, не испорачаа тоа што ни ветија

„Се чувствувам излажано од ЕУ, бидејќи не го испорачаа тоа што ни ветија. Преспанскиот договор, освен за пријателство со Грција, го потпишавме за интеграција во ЕУ. Од 2001 имаме Договор за стабилизација и асоцијација, веднаш по Словенија, а пред Хрватска. Од 2005 имаме статус на земја кандидат и имаме 12 позитивни препораки“ кажа премиерот Зоран …

Заев: Се чувствувам излажано од ЕУ, не испорачаа тоа што ни ветија Read More »

Бугарија: Разговори, а не преговори за нова влада

Разговари, не преговари. Под оваа формулација на „Има таков народ“ (ИТН) се средбите на експертско ниво помеѓу партијата на Слави Трифонов и другите политички сили – „Демократска Бугарија“, „Стани БГ! Доаѓаме!“ и БСП, партиските формации од чија поддршка ќе зависи формирањето на можна влада. Разговорите на ИТН одделно со секоја од трите групации се добар …

Бугарија: Разговори, а не преговори за нова влада Read More »

Девет години власт на Вучиќ: Девет години морален колапс

Влегуваме во десеттата година од владеењето на Александар Вучиќ со некаква петиција со која и естрадниот свет и полусветот и јавните службеници го бранат од слободните медиуми и опозицијата. Мора да признаете дека звучи како лоша шега, па за таа тема е доволно да се напише – каков светецот, таков тропар. За оние кои не …

Девет години власт на Вучиќ: Девет години морален колапс Read More »