Author : Јасмина Кантарџиева Димков

Жена Магазин Магазин слајдер

Разговор со Маргарита Арсова, координатор на „Синедејс“: „Филм на секое платно“ ги оживува старите заборавени кинолокации во Скопје

Јасмина Кантарџиева Димков
Веќе десетина години Маргарита Арсова е препознатливо лице на фестивалот на европски филм „Синедејс“, кој од година во година ги поместува стандардите за седмата уметност...
Жена Магазин Магазин слајдер

Цеце и Љупка, ем убавици ем успешни јавачки на коњ: Во денешниот свет мора да си најдобар во тоа што го правиш

Јасмина Кантарџиева Димков
Нашата најтрофејна мисица Цеце Георгиев со часови по рекреативно јавање започнала пред шест години, а набргу почнала и со тренинзи за прескокнување пречки со коњ. Смета дека...
Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Рут Гинсбург, икона на феминизмот и хероина на поп културата

Слободен печат
Рут Бадер Гинсбург, која почина на 87-годишна возраст на 18 септември 2020 година, поради компликации од карцином на панкреас, ја обележа историјата на САД и, пред...
Жена Магазин Магазин слајдер

Ја сакале двајца композитори, животот го минала во стеги, била виртуоз, а нејзиниот лик се нашол на парата од 100 германски марки

Слободен печат
Најважните мажи во животот на Клара Шуман (13. 9. 1819. – 20. 5. 1896.), и татко ѝ и сопругот, биле доминантни и склони на контрола...
Жена Магазин

Стил на неделата: Лира Грабул, костимографка и професорка 

Слободен печат
– Уникатна во секој поглед. Уметница со уникатен стил на облекување вклопен со прекрасен и уникатен накит и аксесоари. Одличен педагог и професор и уште...
Забава Магазин Магазин слајдер

Нутриционистите тврдат: Ова е појадокот ако сакате да го „стопите“ стомакот

Слободен печат
Доколку го конзумирате извесен период секој ден не само што ќе ви ги прочисти цревата и целиот организам, туку овој појадок ќе ви помогне да...
Забава Магазин Магазин слајдер

Еве какви последици носи изгладнувањето и брзото слабеење

Слободен печат
Ако се прашувате што се случува кога држите една од оние „чудесни диети“, тука може да ги прочитате одговорите кои ќе ве натераат два пати...
Жена Магазин Магазин слајдер

Што ме боли сега? Не е заб, ни глава, ни стомак, мора да е душата: Тажната животна приказна на една од најголемите руски поетеси

Слободен Печат
Познатата руска поетеса Марина Цветаева Ивановна била ќерка на научници. Нејзината работа се карактеризира со романтичен максимализам, отфрлање на секојдневниот живот, пропаст на љубовта, мотиви...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Теа ни зготви џем од сливи, рецептот го споделуваме со вас

Ј.К.Д
– Есен, а во неа се стопени сите бои на виножитото, мирисите и вкусовите на сè што дала природата. Мирисот на печени пиперки, ајварче и мармалади...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Ги смирува болните менструации, ги намалува симптомите на менопаузата, успешно ја прочистува крвта…Прочитајте за што сè е корисна ајдучката трева

Слободен печат
Ајдучката трева уште од одамна е едно од најбараните лековити растенија. Го добила името по ајдуците кои ја користеле за лекување рани. Нејзиното латинско име...