29 C
Скопје

Author : Илинка Иљоска

Вести Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СНИМКИ I Трагедија во Русија: Најмалку 11 мртви откако две лица пукаа во средно училиште

Илинка Иљоска
Најмалку 11 лица загинаа, а четири се повредени во денешното пукање во училиште во рускиот град Казан, соопштија службите за итни случаи, пренесува Скај телевизија....
Вести Свет

ВИДЕО: Еден од трите леопарди кои избегаа од зоолошката градина во Кина сè уште е на слобода

Илинка Иљоска
Властите во источна Кина сè уште трагаат по еден од тројцата леопарди кои избегаа од паркот сафари, соопштија денес локалните власти, додека паркот се соочува...
Вести Македонија Слајдер

Владата потврди: Нема цензура на „Толковниот речник на македонскиот јазик“, зборовите ќе се толкуваат соодветно на современиот лингвистички и општествен контекст

Илинка Иљоска
„Целосна дезинформација е дека ќе има бришење или забрана на зборови од „Толковниот речник на македонскиот јазик“, изјавија од кабинетот на претседателот на Владата за...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Абазовиќ на сослушување: Знам кој го пушти Веља Неволја да побегне во Црна Гора, но не можам да кажам

Илинка Иљоска
Црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ, одговарајќи на контролното сослушување пред Комитетот за безбедност и одбрана, рече дека е вистина дека во јануари 2020 година беше укината...
Вести Свет Слајдер

 Русија и Судан негираат дека договорот за формирање на руската морнарица на Црвеното Море е суспендиран

Илинка Иљоска
Доцна синоќа телевизијата Ал Арабија ја пренесе веста дека суданската влада го прекинала договорот според кој на Русија и е дозволено да формира логистичка поморска...
Вести Регион Слајдер

Србија ќе ги олабавува мерките во четири фази: Прво кафулиња, па прослави на отворено

Илинка Иљоска
Олабавување на мерките за заштита од ковид – 19 тема за која се дискутира секој ден, а за која, се чини, сè уште нема прецизен...
Вести Свет

Во Франција упасени седум припадници на Црвените бригади

Илинка Иљоска
Во Франција денеска се уапсени седум припадници на италијанските Црвени бригади кои во Италија се сомничат за тероризам во 1970-тите и 1980-тите години, соопшти Елисејската палата. Налогот за нивно апсење и за апсењето...
Вести Регион

Брнабиќ го истакна значајот од изградбата на брзата пруга од Белград до Северна Македонија

Илинка Иљоска
Српската премиерка Ана Брнабиќ оцени денеска дека посетата на претседателот Александар Вучиќ на Брисел е важна од повеќе аспекти, економски и политички, вклучително и на...
Вести Регион

Грција ја прошири листата земји за кои се укинува карантинот по пристигнувањето

Илинка Иљоска
Австралија, Нов Зеланд, Јужна Кореја, Тајланд, Руанда, Русија и Сингапур од денеска се на грчката листа земји за чии државјани се укинува задолжителниот карантин по...
Вести Свет

Путин потпиша указ за ограничување на бројот на Руси во амбасадите на непријателските земји

Илинка Иљоска
Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ со кој им се дозволува на властите да го ограничат бројот на Руси вработени во амбасадите на земјите што...