18 C
Скопје

Author : Горан Наумовски

Хроника

Пламна пожар во Куманово

Горан Наумовски
Три пожарникарски екипи синоќа со крајни маки го локализирале пожарот кој пламнал во куќа во центарот на Куманово на улицата „Гоце Делчев“. Пламените јазици зафатиле...
Хроника

Петгодишно девојче се удави во Маркова Река

Горан Наумовски
Вчера во 15.30 часот во МВР е пријавено дека во близина на стариот пат за село Батинци, Скопско, се удавило петгодишно девојче. Додека играло со...
Хроника

Ново рочиште за „Траекторија”, „Триста” и за „Саздо“

Горан Наумовски
Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат нови рочишта за „Траекторија”, „Триста” на СЈО и за убиството на Никола Саздовски. Случајот „Траекторија”...
Хроника

130 казни за несовесни возачи

Горан Наумовски
Сообраќајната полиција изминатите 24 часа напишала 133 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак” подигнати се 84 возила. Од сообраќај исклучени се 20...
Хроника

Кривичен не добил барање за аболиција

Горан Наумовски
Судот досега нема добиено никакво барање за аболиција, ниту од обвинет, ниту од осуден, изјави денеска на брифинг со новинари претседателот на Кривичниот суд, Иван...
Хроника

Цариници и полицајци не веруваа што открија во торбa на Кинез

Горан Наумовски
Кривични пријави од МВР до ОЈО денеска се поднесени против Л.Х.(44) од Кина, со живеалиште во Шпанија, В.В.М.(54) од Бугарија, Ј.П.(38) од Кина, со живеалиште...
Хроника

ОЈО бара нов притвор за вработените во „Дурмо турс“

Горан Наумовски
Основното јавно обвинителство денес поднесе барање за продолжување на мерката притвор, односно домашен притвор за нови триесет дена за вработените во „Дурмо турс“. Во притвор...
Хроника

Затвореник криел дрога во храната

Горан Наумовски
Струмичката полиција извести дека чуварите од струмичкиот затвор во храна откриле сокриена дрога. Според досегашните наоди на истрагата вчера во 18.15 часот надзорник во затворот...
Хроника

Оружен инцидент кај касарната „Гоце Делчев“ во Скопје

Горан Наумовски
Војникот што бил на стража, постапувајќи според пропишаните процедури и постапки, рано изутрината во 2:53 часот спречил обид за насилен влез во кругот на касарната...
Хроника

Уапсени илегалци кај „Блато“

Горан Наумовски
Албанските државјани Е.М.(20) и Ш.М.(56) се уапсени во близина на граничниот премин „Блато“ при обид илегално од Република Македонија да влезат во родната Република Албанија....