20.8 C
Скопје

Author : Слободен печат

Вести Скопје

Градинката „11 Октомври“ од Бутел доби 40 лаптопи

Слободен печат
Градоначалникот на општина Бутел Велимир Смилевски денеска додели 40 лаптопи како и принтери за потребите на ЈОУДГ “11 Октомври”-Скопје. Новата компјутерска опрема, како што стои...
Вести Скопје

Шилегов: Градот Скопје сериозно вложува во образованието

Слободен печат
Градоначалникот Петре Шилегов денеска го честиташе почетокот на новата учебна година на средношколците во СУГС „Раде Јовчевски Корчагин”, но и на сите ученици во средните...
Вести Македонија

Штрајкбрехерите го засенија штрајкот на наставниците

Најрадосниот ден за првачињата, почетокот на учебната година денеска падна во сенка на предупредувачкиот штрајк кој се одржува во организација на СОНК. И додека СОНК...
Вести Култура

Премиера на „Пурпурен остров” во струмичкиот театар

Слободен печат
НТ „Антон Панов” од Струмица утревечер премиерно ќе је изведе претставата „Пурпурен остров” од Михаил Булгаков во режија на Наташа Поплавска, која по 21 година...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Слободна ТВ

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ посети дел од училиштата: Едни учеа, други штрајкуваа (ВИДЕО)

Екипата на „Слободен печат“ денеска прошета во неколку основни и средни училишта во Скопје. Од она што можевме да го забележиме, дел од работеа нормално,...
Вести Скопје

Булевар „Крсте Мисирков“ од утре до недела ќе биде затворена за сообраќај

Слободен печат
Ве известуваме дека од утре, сабота (31.08.2019 година) од 8 часот, до недела (1.09.2019 година) до 8 часот, поради градежни работи на бул. „Крсте Мисирков“,...
Вести Скопје

Стартува зимскиот возен ред на ЈСП

Слободен печат
ЈСП Скопје информира дека од утре, сабота (31.08.2019 година) возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по зимен возен ред, согласно одлуката за линиски превоз на...
Вести Скопје

Шилегов бара притвор за скопјанецот кој го демолираше зелениот покрив

На кровот од ГТЦ, каде што во тек е изградбата на зелената тераса, ноќеска е уништена опремата и инсталациите. Откако на својот фејсбук профил, оваа...
Вести Скопје

Расфрлен отров повторно низ парковите и улиците во Аеродром

Слободен печат
Од вчера на социјалните мрежи се појавија информации дека на јавните површини во Општина Аеродром се расфрла отров, со кој се загрозува животот како на...