Author : Слободен печат

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Авион од Скопје слетал во Финска со 24 патници позитивни на Ковид-19

Слободен печат
Финска ќе воведе задолжителни тестови за корона вирус и карантини за патници од одредени земји со висок ризик, рече во понеделникот надлежниот министер, откако 24...
Вести Македонија Слајдер

Зибери: Опцијата за 4 смени со 20 минути час ќе биде главен елемент за ширење на вирусот

Слободен печат
Неполн месец до старт на новата учебна година, а  МОН се уште не донел одлука на кој начин ќе се одвива наставата.. Според универзитетскиот професор...
Хроника

Жител од с. Лопате наместо да биде во изолација заминал за Австрија, велешанец организирал свадба во дворот од куќата

Слободен печат
СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.С.(50) од с.Лопате, кумановско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време...
Хроника

Кривични за шет лица од Радовиш, го оштетиле буџетот за околу 228.300 денари

Слободен печат
ОВР Радовиш поднесе кривична пријава против Б.А.(64), М.Х. (55),Т.Л.(64), М.Ј.(60), сите од Радовиш, Д.С.(59) од с.Раклиш и С.П.(61) од с.Конче, поради постоење основи на сомнение...
Вести Македонија Слајдер

Ахмети: Од волјата на двете страни зависи дали ќе се постигне позитивен епилог во полза на државата

Слободен печат
Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, денеска, по средбата со претседателот на СДСМ Зоран Заев во Собранието истакна дека разговарале околу платформите за...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Нови избори не се решение, немам коментар околу информациите за ротирање на премиерското место

Слободен печат
Жалам што не можеме денеска да соопштиме  дека има договор помеѓу двете страни со коишто разговаравме. Логично разговорите ќе продолжат следните денови, изјави лидерот на СДСМ...
Вести Македонија Слајдер

Спасов: Ахмети прави етничка мобилизација на Албанците ставајќи се во својство на воен командант, на кого Груевски му даде амнестија

Слободен печат
Универзитетскиот професор и поранешен дипломат, Ѓорѓи Спасов со објава на својот Фејсбук профил реагира на денешната покана од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка...
Вести Македонија

Героски: Заев стана премиер без да победи на изборите, Димитровски: Доаѓа време кога партите ќе треба да станат мултиетнички

Слободен печат
Тече рокот за формирање Влада, а тоа е и една од темите на емисијата „Само вистина“ каде гости се новинарот Бранко Героски и Зоран Димитровски,...
Вести Македонија Слајдер

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети

Слободен печат
На средбата на лидерите на СДСМ и на ДУИ Зоран Заев и Али Ахмети што се одржа попладнево не е постигнат договор за формирање влада,...
Вести Македонија

Средба Заев – Ахмети во Собранието

Слободен печат
Во Собранието попладнево се одржува средба на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети, како дел од преговорите...