Author : Слободен печат

Вести Македонија

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривична пријава по предмет оформен по допрен глас против едно лице за кривични дела „несовесно работење...
Вести Македонија Слајдер

Пауновски: Угостителите и гостите се однесуваат како во времето пред пандемијата, ќе следат казни (ВИДЕО)

Слободен печат
Директорот на ДПИ Стојко Пауновски, на денешната прес-конференција потенцираше дека ќе има казни за сите угостители кои нема да се придржуваат кон протоколите. -На вчерашната...
Вести Македонија

Родителите на деца до 10 години имаат легитимно право да не одат на работа (ВИДЕО)

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција истакна дека уште е на сила уредбата со која еден од родителите на деца до 10 години...
Вести Македонија

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче одржува прес-конференција на која информира за сите новитети со коронавирусот во земјава.  ...
Вести Македонија Слајдер

Османи: 52 нови случаи и 4 смртни случаи во рок од една ноќ

Слободен печат
Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, предмалку на Фејсбук објави дека има 52 нови случаи на заболени од коронавирус и 4 смртни случаи. Подоцна потврда за...
Вести Македонија Слајдер

Предложена казна од 10 илјади евра за поранешната директорка на Клиниката за дерматовенерологија

Слободен печат
По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за...
Вести Македонија

По три недели стагнација, во Кочани регистриран нов случај на коронавирус

Слободен печат
По тринеделна стагнација на бројот на заболени од Ковид-19 на подрачјето што го покрива Центарот за јавно здравје од Кочани, денеска е регистиран нов позитивен...
Вести

Вчера почна масовно тестирање во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Слободен печат
Масовно тестирање вчера е почнато на сите варботени во штипската конфекција, каде што деновиве се шири коронавирусот, но  и на работничките од другите две конфекции кои...
Вести Македонија

С. Македонија меѓу земјите за кои од 15 јуни е дозволен влез во Грција

Слободен печат
Нашата земја е меѓу 29-те држави од Европа и светот, за кои од 15 јуни ќе биде дозволено патување во Грција, според листата од Министерството...
Вести Македонија Слајдер

Шекеринска: Tезата „Ние сме НАТО” веќе не е парола, туку навистина е реалност

Слободен печат
 Денеска и на македонското небо можевме да видиме дека е точна тезата „Ние сме НАТО”, Република Северна Македонија стана 30 членка на НАТО после 30...