Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше

Луѓето имаат различни начини преку кои се релаксираат и го поминуваат своето слободно време. Има и такви кои постојано се во движење, спортуваат, џогираат, имаат безброј обврски насекаде и за нив времето е драгоцено. На сите оние со динамично животно темпо им е потребна солидна организација на дневните активности, но и корисен аксесоар и планер …

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше Read More »

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици до скапите автомобили, од чистината и сјајот на улиците до рестораните со „бели чаршафи“, од средновечните госпоѓи со бунди и скап накит до затворените клубови во кои честопати бундите се …

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого Read More »

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО)

Зимата веќе започна, а со неа дојдоа и ниските температури, па време е на себе да ставиме малку потопла гардероба. Кога температурата ќе се приближи до нулата, императив станува потоплата и поудобна облека. Во овој период малку потешко е да изгледате модерно поради многуте слоеви на облека, но ние пронајдовме неколку стајлинзи во кои ќе …

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО) Read More »

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година

Читателките на порталот Фрагрантика, парфемската онлајн-енциклопедија, ги избрале најдобрите парфеми за 2019 година. Најдобар женски парфем во 2019 година: Guerlain “Mon Guerlain Eau de Parfum Intense” Парфемот припаѓа на групата ориентално-древни мириси чии горни ноти се лаванда, мандарина и бергамот, а во средните ноти роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар. Најдобар машки …

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година Read More »

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи

Ким Кардашијан ја продолжи традицијата и еден ден после Божиќ објави фотографии од прославата на празникот. Нејзините божиќни фотографии за само неколку часа собраа повеќе од 1,5 милиони лајкови. Фустанот на Ким, иако многумина го споредуваат со рибина крлушка, одлично ѝ стои, а фризурата и шминката ѝ се беспрекорни. Синовуите Сејнт, Чикаго и Пслам се …

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи Read More »

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО)

На свечената прослава во шведскиот The Concert Hall што се одржа месецов  во чест на Нобеловците, вниманието го украдоа шведските кралски дами. Сите очи беа вперени во принцезите Викторија, Маделеин и Софија, кои по скалилата во салата ги придружуваа овогодинешните лауреати. Убавите принцези дале сè од себе да заблескаат во полн сјај. Најстарата ќерка на …

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО) Read More »

Почина Иван Топлак, легендата на Црвена звезда и на југословенскиот фудбал

Легендарниот фудбалер на Црвена звезда и поранешен селектор на репрезентацијата на СФР Југославија, Иван Топлак почина на 90-годишна возраст во Марибор. Топлак кој е роден на 21. септември 1931 година во Белград, најголемиот успех го оствари како селекторот на олимписката репрезентација на Југославија со која го освои четвртото место на ОИ во Москва 1980 година, …

Почина Иван Топлак, легендата на Црвена звезда и на југословенскиот фудбал Read More »

ПМФЛ: Шампионот Шкендија на стартот од сезоната му гостува на новиот прволигаш Тиквеш

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија денеска беше одржана жрепка со која беше одреден распоредот на натпревари за новата натпреварувачка сезона во ПРВА македонска фудбалска лига. Во првото коло, актуелниот шампион Шкендија ќе гостува во Кавадарци против Тиквеш. Екипата на Брегалница воведниот натпревар ќе го одигра на домашен терен против  Шкупи. Скопје ќе гостува …

ПМФЛ: Шампионот Шкендија на стартот од сезоната му гостува на новиот прволигаш Тиквеш Read More »

ФОТО: И Пандев се вакцинираше

Горан Пандев кој ја предводеше фудбалската репрезенттација на Македонија на дебитантскиот настап на Европските првенства, се вакцинираше против коронавирус. Пандев на својот профил на Инстаграм сподели фотографија со која ги информира фановите дека се вакцинираше. На Пандев кој по Евро 2020 се прости од репрезентацијата, претстојната сезона ќе му биде последна во фантастичната кариера. Тој …

ФОТО: И Пандев се вакцинираше Read More »

Интер нема намера да го продава Лукаку

Директорот на Интер, Џузепе Бепе Марота порача дека клубот нема намера да го продава или да го стави на траснфер листата, својот најдобар играч Ромелу Лукаку. Изминатите месеци, откако Интер ја освои титулата во Серија А медиуми постојано пишуваа дека за 28-годишниот напаѓач е можно да се врати во Премиер лигата бидејќи интерес за него …

Интер нема намера да го продава Лукаку Read More »

ВИДЕО НА ДЕНОТ: Германски фудбалер по натпревар ја запроси девојката

Германскиот фудбалер Макс Крузе ја запроси девојката по денешниот натпревар на неговата репрезентација против Саудиска Арабија на Олимписките игри во Токио. Напаѓачот на Унион Берлин за време на разговорот со германската државна телевизија АРД, го зеде микрофонот, го соблече дресот и остана со маичката на која на курдски јазик пишуваше: Те сакам, ќе се омажиш …

ВИДЕО НА ДЕНОТ: Германски фудбалер по натпревар ја запроси девојката Read More »

Активно и забавно лето со едукативните изданија за деца од „Литература.мк“

Боенки, цртанки, креативни изработки, логички игри, крстозбори, лавиринти, математички загатки, сечи-лепи, книги за почетно пишување и уште многу други интерактивни изданија за деца се дел од богатата понуда на „Литература.мк“. Овие едукативни и забавни дела, кои се во издание на „Арс Ламина – публикации“, се наменети за сите умни глави од предшколска и раношколска возраст, …

Активно и забавно лето со едукативните изданија за деца од „Литература.мк“ Read More »

Крај на бракот или врската во најсреќниот период: Зошто голем број на парови се разделуваат веднаш по раѓањето на детето?

Иако раѓањето на бебето обично е дел од љубовната приказна проследена со „Тие живееја среќно и задоволно до крајот на животот“, во реалноста овој настан може да однесе врската помеѓу двајцата партнери во сосема поинаква насока. Студија спроведена во Велика Британија пред две години од страна на родителската страница „Channel Mum“ и компанијата за организирање …

Крај на бракот или врската во најсреќниот период: Зошто голем број на парови се разделуваат веднаш по раѓањето на детето? Read More »

„Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене“: Психологот Дора Попова – Узуновски одговора на вашите прашања

Имате проблем и сакате совет од стручњак? Дора Попова-Узуновски, гешталт психолог и магистер на Психолошки науки во областа на клиничката и советодавната психологија, основач на Центарот за применета психологија „Дора“ во Скопје, ви дава совет како да го решите вашиот проблем. Поздрав Дора, Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене (на …

„Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене“: Психологот Дора Попова – Узуновски одговора на вашите прашања Read More »

ФОТО | Родила тројка и починала за десет дена: Таткото ја открива болната вистина

Кога Каси и Џои од Канзас Сити се запознале и се за вљубиле еден во друг, помислиле дека тоа ќе трае вечно. Среќните моменти продолжиле да се нижат, а во 2016 година станале родители на три бебиња. Во 2015 година добиле среќна веста дека ќе добијат тројка, иако веќе биле родители две постари ќерки, Клои …

ФОТО | Родила тројка и починала за десет дена: Таткото ја открива болната вистина Read More »

ГАЛЕРИЈА | Барате бегство од градот? Тука ќе ја пробате најдобрата рибја чорба и највкусната пченкарна пита по рецепт стар над сто години

Ако ја барате среќата, таа живее тука, во спокојството на селото Калишта, меѓу лотосите, трските, чистата вода, рибите, лебедите, карпите, песокот, во единствениот поглед на езерската широчина и во вашите очи. Сместено на северозападното крајбрежје на Охридското Езеро, на оддалеченост од само четири километри од Струга, се наоѓа селото Калишта, за мештаните – Калишча, карактеристично …

ГАЛЕРИЈА | Барате бегство од градот? Тука ќе ја пробате најдобрата рибја чорба и највкусната пченкарна пита по рецепт стар над сто години Read More »

Радев: Сè уште има говор на омраза кон Бугарија во учебниците и во јавниот простор

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република Северна Македонија со бугарска самосвест. Ова го изјави бугарскиот претседател Румен Радев на средбата со неговиот австриски колега Александар Ван дер Белен за време на денешната посета на австрискиот град Салцбург. Како што јави дописникот …

Радев: Сè уште има говор на омраза кон Бугарија во учебниците и во јавниот простор Read More »

Сообраќајот умерен, на Табановце се чека половина час

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, јавуваат од АМСМ. ЈП Македонија пат извести дека почнувајќи од 23.07.2021 (петок), во наредните три дена, поради изведување градежни работи на пат, (гребење и асфалтирање на коловозот), патниот правец  Р 2332 Царина – спој со Р 1301 Охрид – Свети Наум, ќе биде затворен за …

Сообраќајот умерен, на Табановце се чека половина час Read More »

Трет ден општа расправа за ребалансот на Буџетот

Собранието денеска, во рамки на 47 седница, трет ден одржува општа расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот во кој се вметнати и осумте амандмани усвоени на матичната Комисијата за финансирање и буџет. Општата расправа може да трае пет дена. Во текот на расправата пратениците од власта нагласија дека ребалансот е развоен и дека со него …

Трет ден општа расправа за ребалансот на Буџетот Read More »

Таравари предлага продолжено работно време за угостителите во Гостивар

Градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари од Советот на Општината ќе бара да се изгласа одлука за продолжено работно време за угостителите. Според него тоа треба да ја закрепне локалната економија и туристичко-угостителскиот сектор. – Во периодот кога во нашата општина има зголемен прилив на иселеници и се очекува и зголемен обем на работа во …

Таравари предлага продолжено работно време за угостителите во Гостивар Read More »

Шахпаска: 38 деца со интелектуална попреченост ќе добиваат нега и рехабилитација во новиот центар во Липково

Во новоизградениот специјализиран Дневен центар во с. Оризаре, 38 деца со интелектуална попреченост од општината Липково, ќе бидат подготвувани за соодветно вклопување во редовниот образовен систем. Подготовката ќе ја врши стручен тим составен од рехабилитатор и едукатор, логопед, психолог, социјален работник и физиотерапевт. Целта на предвидената индивидуална, групна и окупациска терапија на децата со попреченост, …

Шахпаска: 38 деца со интелектуална попреченост ќе добиваат нега и рехабилитација во новиот центар во Липково Read More »

Жителите на Аеродром и на Гази Баба ќе се поврзат со нов мост и булевар

Жителите на скопската општина Аеродром, која е една од најнаселените во Скопскиот регион, како и на Гази Баба, општина во која има огромен број индустриски објекти, конечно ќе имаат можност полесно да поминуваат од една во друга општина, откако комплетно ќе заврши изградбата на булеварот АСНОМ, но и откако комплетно ќе бидат завршени градежните работи …

Жителите на Аеродром и на Гази Баба ќе се поврзат со нов мост и булевар Read More »

Радев: Сè уште има говор на омраза кон Бугарија во учебниците и во јавниот простор

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република Северна Македонија со бугарска самосвест. Ова го изјави бугарскиот претседател Румен Радев на средбата со неговиот австриски колега Александар Ван дер Белен за време на денешната посета на австрискиот град Салцбург. Како што јави дописникот …

Радев: Сè уште има говор на омраза кон Бугарија во учебниците и во јавниот простор Read More »

Жител на скопско Шишево примен на Клиники со повреда од огнено оружје

На 25.07.2021 во 15:20 часот во СВР Скопје, од Комплексот клиники „Мајка Тереза“ Скопје било пријавено дека кај нив со повреда од залутано зрно бил донесен С.С.(37) од с.Шишево, општина Сарај. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

СКАНДАЛ во Хрватска: Ова телешко не е телешко

Хрватската царинска управа спроведе акција на засилен надзор и контрола над возилата затоа што според извештај на Европол во Хрватска било увезено коњско месо со декларација дека е телешко. Европол веќе половина година работи на истрага за трговија со лажни прехранбени производи. Во оваа акција наречена „Опсон Икс“, наменета за помош на државите во борбата …

СКАНДАЛ во Хрватска: Ова телешко не е телешко Read More »

Сибирскиот шаман кој тврдеше дека Путин е „демон“ е осуден на психијатриско лекување

Рускиот суд го осуди сибирскиот шаман, критичарот на претседателот Владимир Путин, на присилено психијатриско лекување, бидејќи наводно, тој нападнал припадник на руската Национална гарда, рекол неговиот адвокат, пренесе Индекс.хр. Александер Габишев го привлече вниманието на медиумите кога во 2019 години пеш тргна да помине 8.000 километри пат до Москва за да го протера Путин, кого …

Сибирскиот шаман кој тврдеше дека Путин е „демон“ е осуден на психијатриско лекување Read More »

ГАЛЕРИЈА | Јасмина Тасевска: Магичноста на мандалата – неповторливост и бесконечен број на можности

Средбата со мандала создадена од точки за оваа уметница била љубов на прв поглед. „Не знам дали јас се пронајдов во оваа уметност или таа ме пронајде мене“, ни рече нашата соговорничка. Уметницата Јасмина Тасевска целиот свој живот е во потрага на својата животна мисија и определба за во последниве години, како што вели, вистински …

ГАЛЕРИЈА | Јасмина Тасевска: Магичноста на мандалата – неповторливост и бесконечен број на можности Read More »

ФОТО: Запознајте ги 70-годишните идентични близначки кои се најстарите сексуални работнички во Амстердам

Луиса и Мартина Фокенс се сестри, Холанѓанки и 70-годишни идентични близначки кои апсолутно не се вклопуваат во стереотипот за сексуални работнички на прозорец во Амстердам, но сепак тоа е нивната работа. Мнозинството жени кои работат во најогласената „јавна куќа“ во Европа се млади, „објективно“ привлечни и доаѓаат од други места во светот. Познати како „најстарите …

ФОТО: Запознајте ги 70-годишните идентични близначки кои се најстарите сексуални работнички во Амстердам Read More »

ФОТО | Фаталната внука на принцезата Дијана се омажи за 32 години постариот мултимилионер

Леди Кити Спенсер (30) се омажи за јужноафриканскиот мултимилионер Мајкл Луис (62) викендов во Италија. Внуката на принцезата Дијана и модниот тајкун се во врска од 2018 година, а се свршија една година подоцна. Меѓу гостите на венчавката биле присутни и трите возрасни деца на 62-годишниот Луис од претходниот брак, со кои таа е во …

ФОТО | Фаталната внука на принцезата Дијана се омажи за 32 години постариот мултимилионер Read More »

ФОТО | Милиони луѓе се шокирани од фотографиите на голата Бритни Спирс: Ова е премногу чудно!

Пејачката Бритни Спирс веќе подолго време е во центарот на вниманието на јавноста, обидувајќи се легално да се ослободи од старателството што го има нејзиниот татко врз неа. Меѓутоа, деновиве таа е повторно „жешка“ тема, но поради топлес фотографиите кои ги објави на Инстаграм. Милиони луѓе се изненадени од оваа промена на објавување на социјалните …

ФОТО | Милиони луѓе се шокирани од фотографиите на голата Бритни Спирс: Ова е премногу чудно! Read More »

Почина славната модна дизајнерка Мирјана Мариќ: Ја облекуваше Јованка Броз и ја воведе високата мода во Југославија

Познатата модна дизајнерка Мирјана Мариќ почина денеска во Белград на 84-годишна возраст. Мирјана Мариќ ја воведе високата мода во Југославија и со своите модели го маѓепса светот. – Историјата на модата и модните дизајнери на Југославија започна со потписот на Мирјана Мариќ, а нејзините креации со воодушевување ги носеа првата дама на Југославија Јованка Броз, …

Почина славната модна дизајнерка Мирјана Мариќ: Ја облекуваше Јованка Броз и ја воведе високата мода во Југославија Read More »

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Вељко Ражнатовиќ денеска преку Инстаграм на својот покоен татко Жељко Ражнатовиќ Аркан му го честиташе роденденот. „Среќен роден ден тато. 17.04.1952. се роди Српски Тигар, Српски Херој“, напиша Вељко во објавата и предизвика позитивни реакции кај своите следбеници на оваа социјална мрежа. Но, Инстаграм набрзо потоа му ја избриша објавата, поради како што наведе „насилство …

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша Read More »

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Габриел Бајрам, синот на сега веќе починатиот политичар Амди Бајрам на својот профил на Фејсбук сподели доста емотивно видео направено најверојатно неколку недели или месеци пред смртта на татко му. Амди на видеото плаче додека веднаш до него стои популарниот босански пејач Шериф Коњевиќ и му го пее големиот хит на Шабан Шаулиќ „Сине, сине“. …

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ! Read More »

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто „The Voice Mexico“ почина во понеделникот на 41 година, а странските медиуми пишуваат дека умрел поради компликација од Ковид – 19. 48 часа пред смртта, Латиноамериканецот кој е номиниран за …

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19! Read More »

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Делницата Штип – Крупиште, која е дел од експресниот пат во изградба Штип – Кочани, е пуштена за сообраќај, информираа попладнево од Јавното претпријатие за државни патишта. – Посакувајќи им пријатно и удобно возење на учесниците во сообраќајот на експресниот пат на делницата Штип (клучка Три Чешми)-Крупиште, сакаме да им посочиме патниот правец да го користат …

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште Read More »

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште

Познатата глумица Неда Арнериќ почина во 67-та година од животот. Српските медиуми известуваат дека била пронајдена мртва во нејзиниот стан. Братот на Неда Арнериќ ја нашол седната на трпезариската маса, без траги на насилство, пренесува српски Телеграф, За Арнериќ беше познато дека пати од депресија и во неколку наврати се обидела да си го одземе …

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште Read More »

Жителите на Аеродром и на Гази Баба ќе се поврзат со нов мост и булевар

Жителите на скопската општина Аеродром, која е една од најнаселените во Скопскиот регион, како и на Гази Баба, општина во која има огромен број индустриски објекти, конечно ќе имаат можност полесно да поминуваат од една во друга општина, откако комплетно ќе заврши изградбата на булеварот АСНОМ, но и откако комплетно ќе бидат завршени градежните работи …

Жителите на Аеродром и на Гази Баба ќе се поврзат со нов мост и булевар Read More »

Штрковите во Орешани сепак не се убиени, загинале од струен удар

Сè уште никој не поднесол пријава во МВР откако пред два дена во селото Орешани беа пронајдени угинати два штрка, кратко ни одговорија од Министерството за случајот од пред два дена кога настрадаа два штрка, што предизвика бурни реакции на социјалните мрежи. Од Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ во изјава за „Слободен печат“ …

Штрковите во Орешани сепак не се убиени, загинале од струен удар Read More »

Паркингот на Водно викендот го користеле 230 возила

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 230 возила според бројот на испратени СМС пораки, соопшти денеска службата за информирање на Град Скопје. Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Град Скопје и ЈП „Градски паркинг” воведоа зонско паркирање …

Паркингот на Водно викендот го користеле 230 возила Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Оддадена почит на жртвите во скопскиот земјотрес од 1963

По повод 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, цвеќе пред Споменикот на жртвите од скопскиот земјотрес на Градските гробишта Бутел денеска положија делегации на државниот врв – од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски и владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, во која беа првиот вицепремиер Артан Груби и министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Во …

ФОТО+ВИДЕО | Оддадена почит на жртвите во скопскиот земјотрес од 1963 Read More »

ФОТО | Пендаровски: Да продолжиме да го развиваме Скопје со ентузијазмот со кој беше обновуван од рушевините

Педесет и осум години по катастрофалниот скопски земјотрес, се сеќаваме на над 1000 наши сограѓани кои го изгубија животот, но и на солидарноста што ја покажа светот кон нас, објави денеска на својот Фејсбук профил претседателот Стево Пендаровски. – Да продолжиме да го развиваме Скопје со ентузијазмот со кој беше обновуван од рушевините, посочува претседателот …

ФОТО | Пендаровски: Да продолжиме да го развиваме Скопје со ентузијазмот со кој беше обновуван од рушевините Read More »

Уште пред две години реков дека Дончиќ е најдобар кошаркар на светот

Кошаркарската репрезентација на Словенија благодарение на неверојатниот Лука Дончиќ кој постигна 48 поени, ја совлада Аргентина со 118:100 на стартот на ОИ. По натпреварот, селекторот и најдобрите кошаркари на Аргентина им честитаа на Словенците притоа донесувајќи заеднички заклкучок – дека Дончиќ ги уништи. – Тешко е да се анализира натпреварот кога еден играч е толку …

Уште пред две години реков дека Дончиќ е најдобар кошаркар на светот Read More »

„Ау, брате, што правиш“, НБА кошаркар воодушевен од Дончиќ

Лука Дончиќ на фантастичен начин дебитираше на Олимписките игри, во победата на неговата Словенија од 118:100 над Аргентина, фанстастичниот кошаркар постигна дури 48 поени. Дончиќ не е од оваа планета, ја уништи Аргентина Очекувано по натпреварот, речиси сите кошаркари и новинари беа импресионирани од страшната партија на Дончиќ, а една од реакциите кој најдобро отсликуваат …

„Ау, брате, што правиш“, НБА кошаркар воодушевен од Дончиќ Read More »

Кошарка во Токио: Европскиот шампион Србија во трилер завршница подобра од Канада

Женската кошаркарска репрезентација на Србија со победа го започна настапот на олимискиот турнир во Токио. Европските шампионки во неизвесен натпревар ја совладаа Канада со 72:68. Србија беше подобар тим во првото полувреме, благодарение на одличните Соња Васиќ и Тина Крајишник во финишот од втората четвртина избраничките на селекторката Маљковиќ дојдоа до двоцифрена предност 38:28. По …

Кошарка во Токио: Европскиот шампион Србија во трилер завршница подобра од Канада Read More »

Дончиќ не е од оваа планета, ја уништи Аргентина

Лука Дончиќ на неверојатен начин го започна дебитантскиот настап на Олимписките игри, во победата на неговата Словенија од 118:100 над Аргентина. Бекот на Далас маверикс натпреварот го заврши со 48 постигнати поени. Одличната партија, Дончиќ ја најави уште на стартот кога за пет минути игра постигна 15 поени. Провокациите од трибините уште повеќе го налутија …

Дончиќ не е од оваа планета, ја уништи Аргентина Read More »

Лејкерси по секоја цена сакаат да донесат уште една ѕвезда, сега преговараат со Сакраменто

Само што заврши сезоната во НБА лигата во која Милвоки бакс ја освои шампионската титула, сега во прв план избиваат размените како и претстојниот драфт кој е закажан за 29. јули. Една од најактивните екипи на трансфер пазарот се очекува да биде ЛА Лејкерс чија управа прави се за да ја засили екипата и да …

Лејкерси по секоја цена сакаат да донесат уште една ѕвезда, сега преговараат со Сакраменто Read More »

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден

Социјалната мрежа „Snapchat“ која се заснова фотографии и видеа со проширена реалност во 2021 година забележа зголемен интерес – дури 293 милиони корисници на ден. Акциите на „Snap“, креаторите на Snapchat, се опоравуваат. Откако цената падна на многу ниски 5 долари, компанијата успеа да се крене на нозе со новите потези. Причината зад избегнатиот колапс …

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден Read More »

ФОТО | „Ким пред Канје“, Стилот на Ким Кардашијан пред и после Канје Вест

По разделбата со раперот Канје Вест, многу обожаватели забележаа дека Ким објавува многу полежерни фотографии со нејзиното семејство, децата и општото секојдневие. Обожавателите исто така коментираа дека таа стилистички се враќа на „Ким пред Канје“.   View this post on Instagram   A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) Не е тајна дека раперот …

ФОТО | „Ким пред Канје“, Стилот на Ким Кардашијан пред и после Канје Вест Read More »

Туширањето со ладна вода може да предизвика стрес за целото тело, особено за срцето

Ладната вода, сепак, прави одреден „напад“ врз нашето тело и предизвикува реакција на брза потреба да се прилагодиме на новите околности. Тропските температури честопати нè наведуваат да бараме спас во разладување со туширање, а многу луѓе го практикуваат тоа со целосно ладна вода. Има и такви кои се тушираат со ладна вода и во зима, …

Туширањето со ладна вода може да предизвика стрес за целото тело, особено за срцето Read More »

ГАЛЕРИЈА | Јасмина Тасевска: Магичноста на мандалата – неповторливост и бесконечен број на можности

Средбата со мандала создадена од точки за оваа уметница била љубов на прв поглед. „Не знам дали јас се пронајдов во оваа уметност или таа ме пронајде мене“, ни рече нашата соговорничка. Уметницата Јасмина Тасевска целиот свој живот е во потрага на својата животна мисија и определба за во последниве години, како што вели, вистински …

ГАЛЕРИЈА | Јасмина Тасевска: Магичноста на мандалата – неповторливост и бесконечен број на можности Read More »

Ќерката на принцот Хари и Меган сè уште ја нема на кралската линија на сукцесија

Поминаа два месеци откако светот ја дозна веста за раѓањето на ќерката на принцот Хари и Меган, Лилибет, но бебето сè уште го нема никаде на кралската линија на сукцесија, пренесува „The Mirror“. Братот на Лилибет, Арчи, бил додаден на официјалната листа само две недели по неговото раѓање во Лондон во 2019 година. Палатата досега …

Ќерката на принцот Хари и Меган сè уште ја нема на кралската линија на сукцесија Read More »

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. Ниту едно истражување досега не …

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива Read More »

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба? Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…  1 Постарите жени се лоши љубовници Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. …

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта! Read More »

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО)

Како што се наближуваат новогодишните и божиќните празници паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува порталот „The Sun“. За усовршување на оваа поза, понежниот пол треба треба да се наведне пред партнерот, потоа да се склопат рацете и лактите да се потпираат на маса или друг соодветен …

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО) Read More »

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа!

„AFFAIR at work” во превод – афера на работа, е новата интернет страница за запознавање чии целни лица се главно поединци кои не се нужно самци, а сакаат тајно да стапат во интимен однос со колегата од работа, и тоа во удобноста на своето работно место. Иако интернет страниците кои ги спојуваат прељубниците не се …

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа! Read More »

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица. Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас. Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може …

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто… Read More »

Виц на денот: Подарок

Си биле тројца рибари и ловеле риба на Дојранско Езеро. Едниот фаќа златен крап. Крапот му проговорува со човечки глас. – Пушти ме во водата и ќе ти дадам еден подарок. – Каков подарок? – прашува заинтересирано рибарот. – Избери си сам: Голема љубов, голема мудрост или милион денари. – Сакам мудрост! – без многу …

Виц на денот: Подарок Read More »

Брачна двојка цел месец спијат на терасата, бидејќи имаат дух во станот

Семејството е убедено дека нивниот дом го прогонува дух, па француската двојка повеќе од еден месец спие во мал шатор поставен на балконот од нивниот стан. Патриција и Дејвид Ц. и нивните две деца се преселиле во стан во општината Реплонж во септември минатата година. Нивниот нов дом бил простран, добро осветлен и модерен, но …

Брачна двојка цел месец спијат на терасата, бидејќи имаат дух во станот Read More »

Виц на денот: Метла

Трпана му се жали на Трпе: – Види ми ги плускавците на рацеве. Тоа сѐ од метлата ми е! – Батали ја метлата љубов моја, отсега излегувај со колата…

ФОТО | Славни личности кои прерано го напуштија овој свет: Како денес би изгледале Ленон, Присли, Меркјури и Боуви доколку сè уште беа меѓу нас?

Многу славни личности починаа релативно млади или во време кога се чинеше дека имаат многу повеќе да му понудат на светот. Иако оставија неизбришлива трага во својата професија и инспирираа милиони, на нивните обожаватели не им беше лесно да се помират со фактот дека ги нема повеќе. Размислувајќи за починатите славни личности, еден експерт за …

ФОТО | Славни личности кои прерано го напуштија овој свет: Како денес би изгледале Ленон, Присли, Меркјури и Боуви доколку сè уште беа меѓу нас? Read More »

ВИДЕО+ФОТО | Најстариот жител на белградската ЗОО има 85 години: Алигаторот Мујa бара женка за парење

Мујa пристигнал во српскиот главен град на 12 септември 1937 година, една година по основањето на Зоолошката градина. Кога пристигнал, тој веќе бил возрасно животно. И покрај тоа што неговата точна возраст не се знае, алигаторот Мујa од Зоолошката градина во Белград има најмалку 85 години. И во деветтата деценија од животот, не престанува да …

ВИДЕО+ФОТО | Најстариот жител на белградската ЗОО има 85 години: Алигаторот Мујa бара женка за парење Read More »

СКАНДАЛ во Хрватска: Ова телешко не е телешко

Хрватската царинска управа спроведе акција на засилен надзор и контрола над возилата затоа што според извештај на Европол во Хрватска било увезено коњско месо со декларација дека е телешко. Европол веќе половина година работи на истрага за трговија со лажни прехранбени производи. Во оваа акција наречена „Опсон Икс“, наменета за помош на државите во борбата …

СКАНДАЛ во Хрватска: Ова телешко не е телешко Read More »

Ѓукановиќ: Србија се обидува да докаже дека Црна Гора е српска држава

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ изјави дека Србија се обидува да докаже дека Црна Гора е српска држава и дека со својата државна политика се доведува во прашање црногорската независност. – Затоа е многу важно да се завршат илузиите дека е возможно да се менуваат границите на Западен Балкан. Кога Србија ќе се одрече …

Ѓукановиќ: Србија се обидува да докаже дека Црна Гора е српска држава Read More »

Возачот на косовскиот автобус во кој загинаа 10 лица се брани со молчење

Возачот кој вчера на автопатот кај Славонски Брод предизвика сообраќајна несреќа во кој загинаа десет лица денес пред истражен судија се бранеше со молчење. Тој беше испрашуван, по што Државното правобранителство утре наутро ќе донесе одлука за понатамошниот тек на постапката, односно за тоа дали ќе побара притвор за возачот или ќе го ослободи. Возачот …

Возачот на косовскиот автобус во кој загинаа 10 лица се брани со молчење Read More »

Во првите шест месеци на 2021 во Србија за третина е зголемен бројот на смртни случаи

Во Србија во првите шест месеци од оваа година бројот на новороденчиња опаднал за 1,7 отсто,а бројот на смртни случаи достигна бројка од 27,6% поголема отколку во истиот период минатата година, соопшти Републичкиот завод за статистика (РЗС), јави дописиникот на МИА од Белград. Од почетокот на годината до јуни родени се 28.813 бебиња, што е …

Во првите шест месеци на 2021 во Србија за третина е зголемен бројот на смртни случаи Read More »

„Има таков народ”: До крајот на неделава Владата на Бугарија ќе биде подготвена со имиња

До крајот на неделава треба да има подготвена влада на Бугарија со имиња, изјави Радостин Василев од бугарската политичка партија „Има таков народ”. Василев истакна дека е одлука на политичкото раководство на партијата дали повторно ќе му биде понудено министерско место, јави дописникот на МИА од Софија. Мандатот за формирање на бугарската влада претседателот треба …

„Има таков народ”: До крајот на неделава Владата на Бугарија ќе биде подготвена со имиња Read More »

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал

Екипата на Е. Пелистер во новата сезона ќе има нов голмански тандем откако Карим Хендави и Градимир Чаневски по завршувањето на сезоната ги напуштија битолчани, но тренерот Жељко Бабиќ и во новата сезона ќе има одлични голмани. Во новата сезона, голот на Е. Пелистер ќе го бранат унгарскиот репрезентативец Мартон Секељи и Марко Кизиќ кој …

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал Read More »

Ракомет во Токио:  Шпанија со пенал во последната секунда славеше во дербито против Норвешка

Ракометната репрезентација на Шпанија во дерби натпреварот од второто коло во групата А, во трилер натпревар со 28:27 ја совлада Норвешка. Човек на одлука на натпреварот беше Алеиш Гомез кој во последната секунда го постигна голот од пенал за триумф на „фуријата“. Најпрецизен во редовите на Шпанија беше Адријан Фигерас со девет гола, додека на …

Ракомет во Токио:  Шпанија со пенал во последната секунда славеше во дербито против Норвешка Read More »

Начевски и Николов ќе го судат дербито во второто коло на ракометниот турнир

Најдобрата македонска судиска двојка, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов по одлично завршената работа во првото коло, ќе ја делат правдата и во второто коло на олимпискиот ракометен турнир во машка конкуренција. Начевски и Николов ја добија честа да го судат дерби натпреварот помеѓу Шпанија и Норвешка. Двете репрезентации имаат највисоки амбиции на Олимписките игри, остварија …

Начевски и Николов ќе го судат дербито во второто коло на ракометниот турнир Read More »

Николов и Начевски го судеа првиот меч на Олимписките игри во Токио

Започнаа натпреварите од ракометниот турнир на Олимписките игри кои се одржуваат во Токио, Јапонија, а во истиот учествуваат вкупно 12 репрезентации поделени во две групи. Во групата „А“ во рамките од првото коло, Норвешка го совлада Бразил со 27:24, најефикасен беше Сагонсе со осум голови во победничките редови. Потоа Франција со 33:27 славеше над Аргентина, …

Николов и Начевски го судеа првиот меч на Олимписките игри во Токио Read More »

Абдула Мане е третиот Французин во редовите на Металург

Три дена по доаѓањето на португалското лево крило Рибеиро, Металург се засили и на позицијата лев бек. Нов ракометар на Металург е Французинот Абдула Мане, кој потпиша двегодишен договор. Мане (190 см, 85 кг) е млад 25-годишен ракометар кој доаѓа од Дижон, а претходно настапувал и во Безансон, Белфорт и Мулхаус и беше најдобар стрелец …

Абдула Мане е третиот Французин во редовите на Металург Read More »

Мицкоски ја смени стратегијата, дали е доцна?

Ја гледам рано почнатата кампања на политичките партии за локалните избори во октомври и додека размислувам за очигледното кршење на изборниот закон со прерано започната кампања од страна на сите политички партии, не можам а да не ја приметам ребрендираната стратегија на ВМРО – ДПМНЕ. Со слоганот „Македонија за сите луѓе” опозицијата прилично очигледно ја …

Мицкоски ја смени стратегијата, дали е доцна? Read More »

Американска „воспитна“ за македонските лидери

Американската култура на однесување од секогаш ни била чудна нам на Балканците. Особено во делот на директно кажување во лице на она што го мислат, без разлика дали ви се пријатели, деловни партнери, соработници, соседи или роднини, за разлика на нашата дволичност која ние си ја правдаме со-„нема смисла“! Истиот принцип го применуваат и во …

Американска „воспитна“ за македонските лидери Read More »

Кој има доверба во ЕУ?

Дали во преден план се согледува недоверба во ЕУ-институциите и нивните двојни стандарди што во последните години постојано ја исфрлаат од колосек локомотивата на проширувањето? Или пак се продлабочува недоверба во европскиот интеграциски пројект, од кој како од издишан балон испари големиот обединувачки ентузијазам, така што малите нации, што се тетерават на патот на економско …

Кој има доверба во ЕУ? Read More »

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде!

Седам со мојот нов познаник пред мало, популарно кафуле во близина на Сараевскиот пазар. Нè гуши вечерната топлина и пиеме ладно пиво од шише, за да не го фатиме Ковид-19 од чаша. Настаните на денот доаѓаат од телевизорот во кафулето. На тој ден, во Поточари беше одржан парастос за уште 19 мажи, Бошњаци, жртви на …

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде! Read More »

Урбаната мафија од „белата палата“

Пред шест и кусур години, слушавме снимки од највисоки функционери на власта – тогашниот премиер, министри и шефот на УБК – како со години биле опседнати со купопродажба на плацови на Водно и самоволни измени на урбанистички планови заради личен интерес. Слушавме како дури и на паузи од владини седници премиерот и министерот за транспорт …

Урбаната мафија од „белата палата“ Read More »

Сибирскиот шаман кој тврдеше дека Путин е „демон“ е осуден на психијатриско лекување

Рускиот суд го осуди сибирскиот шаман, критичарот на претседателот Владимир Путин, на присилено психијатриско лекување, бидејќи наводно, тој нападнал припадник на руската Национална гарда, рекол неговиот адвокат, пренесе Индекс.хр. Александер Габишев го привлече вниманието на медиумите кога во 2019 години пеш тргна да помине 8.000 километри пат до Москва за да го протера Путин, кого …

Сибирскиот шаман кој тврдеше дека Путин е „демон“ е осуден на психијатриско лекување Read More »

ХОРОР: Тинејџери со часови заглавени на врв од ролеркостер

Осум тинејџери во градот Санланд Парк во Ново Мексико два часа поминале заробени на врвот од ролеркостер, откако за време на возењето се случил дефект, објави Хералд онлајн. На лице место дошле пожарникари, а по интервенцијата соопштено е дека нема повредени. Тинејџерите се возеле на ролеркоустерот Ел бандидо, кога ненадејно вагоните се заглавиле, соопштија градските …

ХОРОР: Тинејџери со часови заглавени на врв од ролеркостер Read More »

Милијардерот Наџиб Микати именуван за нов либански премиер

По консултациите со различните парламентарни блокови, либанскиот претседател Мишел Аун денеска го назначи новиот премиер на земјата, Наџиб Микати, чија влада треба да се справи со исклучително сериозните економски тешкотии во земјата, соопшти претседателската палата во Бејрут. Микати (66), милијардер и бизнисмен, кој веќе двапати беше премиер на Либан, во 2005 и 2011 година, денеска …

Милијардерот Наџиб Микати именуван за нов либански премиер Read More »

Исламистите се жалат на пуч, народот низ Тунис слави

Тунис, земјата што беше посочувана како позитивен пример во Северна Африка во турбулентниот период на револуции од Арапската пролет пред една деценија, од вчера е и без премиер и без парламент како последица на масовните антивладини протести поради ширењето на пандемијата на ковид-19. Претседателот Каис Сајед со декрет го суспендираше Парламентот и го разреши премиерот …

Исламистите се жалат на пуч, народот низ Тунис слави Read More »

Силен земјотрес во Индонезија, нема предупредување за цунами

Подводен земјотрес со јачина од 6,2 степени по Рихтер денеска ја погоди централна Индонезија, но не беше издадено предупредување за цунами и нема информации за повредени луѓе или причинета материјална штета. Американскиот центар за геолошки истражувања соопшти дека земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри, околу 98 километри западно од градот Лувук, во провинцијата …

Силен земјотрес во Индонезија, нема предупредување за цунами Read More »

ФОТО: Новак во Токио ја најде двојничката на неговата сопруга

Новак Ѓоковиќ е главна ѕвезда во олимпиското село и на Игрите во Токио, и поради тоа често влегува во неочекувани ситуации и разговори. Но, Новак не можеше да помисли дека токму во Јапонија и во олимпиското село ќе ја сретне спортистката која личи на неговата сопруга Јелена. Српскиот тенисер ужива во олимпиското село и признава …

ФОТО: Новак во Токио ја најде двојничката на неговата сопруга Read More »

Табела на медали: Јапонија изби на врвот, Словенија и Хрватска се „позлатија“

По третиот натпреварувачки ден на Олимписките игри во Токио, домаќинот Јапонија избо на првото место на најуспешни нации. Јапонците имаат осум златни медали од вкупно 13 освоени, додека на второто место се искачи САД кој има седум златни одличја од вкупно 14 освоени медали. Лидерот од првите два дена, Кина падна на третото место со …

Табела на медали: Јапонија изби на врвот, Словенија и Хрватска се „позлатија“ Read More »

Легенди на Олимписки игри: Паво Нурми – „Летечкиот Финец“

Мирен и повлечен Паво Нурми не делуваше како ѕвезда, а својата големина на покажуваше на патеките. Немаше тренер, единствен конкурент му беше времето, а луѓето го нарекуваа и „човек штоперица“ бидејќи не се одвојуваше од неа. На Олимписките игри во Париз 1924 година покажа дека може и без неа. На Игрите во Париз освои пет …

Легенди на Олимписки игри: Паво Нурми – „Летечкиот Финец“ Read More »

И Хрватска освои златен медал во Токио

Хрватска се запиша во листата на освојувачи на медали на Олимписките игри во Токио благодарение на таеквондистите. Првиот медал за Хрватска во Токио го обезбеди Матеа Јелиќ во категоријата до 67 килограми. Јелиќ се искачи на највисокото место на победничкиот пиедестал по победата од 25:22 во возбудливото финале против Британката Лорен Вилијамс. It’s gold for …

И Хрватска освои златен медал во Токио Read More »

Ѓоковиќ бара промени од организаторот: Времето е брутално, ова не може да се поднесе

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, очекува организаторот на Олимписките игри во Токио да донесе одлука тениските дуели да се играат во друг термин, односно подоцна во текот на денот. Ѓоковиќ денеска успешно ја мина и втората пречка на тенискиот турнир победувајќи го Јан Ленард Штруф во два сета, но притоа се пожали на тешките услови …

Ѓоковиќ бара промени од организаторот: Времето е брутално, ова не може да се поднесе Read More »

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на …

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути Read More »

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас!

Старите знаеле и се уште знаат илјадници трикови, за кои ние без оглед колку пари „ќе фрлиме“ за друго поинакво и помодерно решение, никогаш нема да го постигнеме нивниот успех. Ова е совет кој заслужува внимание. Пренесуван од колено на колено, од баба на мама, па за сите нас, урааа. Стоп, нема повеќе купување скапи …

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас! Read More »

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават

Лицето на Џенифер Лопез секогаш изгледа совршено, а сето тоа благодарение на спретните раце на Скорт Барнс. Тој веќе со години е задолжен за шминката на пејачката, а сега ги сподели и грешките што жените најчесто ги прават и поради тоа изгледаат неколку години постари. Шминката може да го нагласи она што е најубаво на …

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават Read More »

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО)

Жената која ја нарекуваат „жива Златокоса“ има веројатно најдолга коса на светот и вели дека постојано добива понуди за брак од мажи од цел свет. View this post on Instagram Good morning my friends❤ Have a wonderful day?? #instagram#длинныеволосы#longhair#rapunzel#длиннаякоса#красивыедевушки#topgirls#odessagram#одесса#длиннаякоса#рапунцель#модельодесса#длинныеволосыукраина#длинныеволосыодесса#волосыодесса#superlonghair#sexiesthair#hairdiva#reallylonghair#instahair#longhairdontcare#hairstyle#hairfashion#famouspeople#starlife#verylonghair#hairstyles#рапунцельукраина#rapunzelukraine#longhairbeauty#уходзаволосами A post shared by ❤Alena Kravchenko❤ (@alenuwka_longhair) on Jun 25, 2019 at 11:07pm PDT Косата на …

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО) Read More »

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО)

Влегувањето во новата година и новата деценија многумина ќе ги инспирира на промени. Некои ќе појдат во теретана, некои ќе ја променат работата, а некои фризурата. Ако сте во третата група и размислувате за промена на вашиот изглед, ви претставуваме четири фризури кои ќе бидат апсолутен хит во 2020 година. Боб фризура View this post …

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО) Read More »

Постави ултиматум: Шон Пен нема да снима сѐ додека целата екипа не се вакцинира

Познатиот американски актер и режисер Шон Пен (60) ја снима серијата „Гаслит“ и се одлучи на несекојдневен драстичен потег да го прекине снимањето. Шон своето враќање на снимањето го услови со вакцинирање на целата екипа, од актерите до техничкиот персонал. Актерот, покрај своите барања, на сите ќе им овозможи бесплатно вакцинирање преку неговата организација КОРЕ, …

Постави ултиматум: Шон Пен нема да снима сѐ додека целата екипа не се вакцинира Read More »

Хроники и трендови: Филмски туризам – Откривање на локациите од екранот во реалноста

Кога зборуваме за филмски туризам, мислиме на туризам што на кој било начин е поврзан со филмската уметност и филмската индустрија. Впрочем, самиот филм е роден од желбата за патување (браќата Лимиер со „Пристигнувањето на возот на станицата Ла Сиота“); најголемиот дел од раната кинематографија се посвети на големите градови, снимани како туристички разгледници, фокусирани …

Хроники и трендови: Филмски туризам – Откривање на локациите од екранот во реалноста Read More »

Грчки документарец за „затворот на човечкиот ум што живее во тело што старее“

Филмот беше премиерно прикажан на кон крајот на минатиот месец во рамките на главната конкуренција на Солунскиот документарен фестивал За време на првиот бран на ковид-19, директорот на домот за стари лица во „Агиос Стефанос“, во предградието на Атина, целосно ја блокираше институцијата во текот на двата месеца што следуваа, со цел да се спречи …

Грчки документарец за „затворот на човечкиот ум што живее во тело што старее“ Read More »

Ексклузивно: Интервју со Бела Тар за „Синедејс“

Добре дојдовте, господине Тар, на дваесеттото издание на Фестивалот за европски филм „Синедејс“ во Скопје. Јас сум Влатко Галевски, а ова е мојот колега Златко. Ви благодариме за одвоеното време за разговор. Можеме да започнеме? – Само напред. Имам само половина час на располагање. Господине Тар, кога сфативте дека ќе се занимавате со филм? – …

Ексклузивно: Интервју со Бела Тар за „Синедејс“ Read More »

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Како и секој претходен и иден петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?“. Викендите секогаш се резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии …

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд? Read More »

ФОТО: Новак во Токио ја најде двојничката на неговата сопруга

Новак Ѓоковиќ е главна ѕвезда во олимпиското село и на Игрите во Токио, и поради тоа често влегува во неочекувани ситуации и разговори. Но, Новак не можеше да помисли дека токму во Јапонија и во олимпиското село ќе ја сретне спортистката која личи на неговата сопруга Јелена. Српскиот тенисер ужива во олимпиското село и признава …

ФОТО: Новак во Токио ја најде двојничката на неговата сопруга Read More »

Уште пред две години реков дека Дончиќ е најдобар кошаркар на светот

Кошаркарската репрезентација на Словенија благодарение на неверојатниот Лука Дончиќ кој постигна 48 поени, ја совлада Аргентина со 118:100 на стартот на ОИ. По натпреварот, селекторот и најдобрите кошаркари на Аргентина им честитаа на Словенците притоа донесувајќи заеднички заклкучок – дека Дончиќ ги уништи. – Тешко е да се анализира натпреварот кога еден играч е толку …

Уште пред две години реков дека Дончиќ е најдобар кошаркар на светот Read More »

Табела на медали: Јапонија изби на врвот, Словенија и Хрватска се „позлатија“

По третиот натпреварувачки ден на Олимписките игри во Токио, домаќинот Јапонија избо на првото место на најуспешни нации. Јапонците имаат осум златни медали од вкупно 13 освоени, додека на второто место се искачи САД кој има седум златни одличја од вкупно 14 освоени медали. Лидерот од првите два дена, Кина падна на третото место со …

Табела на медали: Јапонија изби на врвот, Словенија и Хрватска се „позлатија“ Read More »

Легенди на Олимписки игри: Паво Нурми – „Летечкиот Финец“

Мирен и повлечен Паво Нурми не делуваше како ѕвезда, а својата големина на покажуваше на патеките. Немаше тренер, единствен конкурент му беше времето, а луѓето го нарекуваа и „човек штоперица“ бидејќи не се одвојуваше од неа. На Олимписките игри во Париз 1924 година покажа дека може и без неа. На Игрите во Париз освои пет …

Легенди на Олимписки игри: Паво Нурми – „Летечкиот Финец“ Read More »

И Хрватска освои златен медал во Токио

Хрватска се запиша во листата на освојувачи на медали на Олимписките игри во Токио благодарение на таеквондистите. Првиот медал за Хрватска во Токио го обезбеди Матеа Јелиќ во категоријата до 67 килограми. Јелиќ се искачи на највисокото место на победничкиот пиедестал по победата од 25:22 во возбудливото финале против Британката Лорен Вилијамс. It’s gold for …

И Хрватска освои златен медал во Токио Read More »

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот?

Складирањето на храната често носи и многу прашања, особено кога е во прашање месото. Секој вид месо има рок на траење во фрижидер или во замрзнувач. Ова е мало упатство како треба да постапите: Живина Свежото пилешко или мисиркино месо во обичен фрижидер трае еден до два дена, а во замрзнувач и до една година, …

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот? Read More »

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата?

Сад полн со лиснат зеленчук сè повеќе е дел од менито на луѓе кои се трудат да се хранат здраво. Но, ако се чувствувате слаби и летаргични откако јадете салата, мора да знаете дека тоа се случува поради цревата кои се обидуваат да варат големи количини на суров зеленчук. „Салатите се извор на влакна“, истакнува …

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата? Read More »

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Нутриционистката Цвета Динева денеска во Утрински брифинг зборуваше за придобивките од здравата храна во борбата против Ковид-19 пандемијата.  -Иако речиси на сите им е познато дека мора да примат голема доза на витамин Ц, на дневна основа, речиси никој не знае дека ако не е доволно хидриран, тој нема да се врзе со организмот. Водата, …

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19 Read More »

Новогодишни бастунчиња

Состојки 250 гр путер 250 гр шеќер 1 јајце 3 пакетчиња ванилин шеќер 2 лажици млеко 750 гр брашно малку сол црвена боја за половината тесто шеќерни бонбони за декорација Подготовка Замесете тесто од сите состојки. Во едната половина ставете црвена боја и убаво премесете го тестото. Ставете го во фрижидер да отстои еден час. …

Новогодишни бастунчиња Read More »

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

И покрај очигледните здравствени придобивки – кајсиите се полни со витамини, елементи во трагови и корисни киселини – не треба да претерувате. Поради високата содржина на шеќер, кајсии (особено сушени) се контраиндицирани за дијабетичари, а нивниот сок заситен со овошни киселини може да го иритира дигестивниот тракт. Сепак, придобивките на неколку кајсии на ден далеку …

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени! Read More »

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде!

Седам со мојот нов познаник пред мало, популарно кафуле во близина на Сараевскиот пазар. Нè гуши вечерната топлина и пиеме ладно пиво од шише, за да не го фатиме Ковид-19 од чаша. Настаните на денот доаѓаат од телевизорот во кафулето. На тој ден, во Поточари беше одржан парастос за уште 19 мажи, Бошњаци, жртви на …

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде! Read More »

Образованието во Бугарија: Плаќаат за да не учат

Зголемувањето на јавната потрошувачка за образованието во Бугарија не доведува до зголемување на резултатите од образованието, покажува обемното истражување објавено од Светска банка за улогата на фискалните трансфери во подобрувањето на резултатите од образованието. Извештајот, долг над 300 страници, се фокусира врз образовните системи во 7 земји, вклучително и Бугарија. Резултатите на бугарските ученици на …

Образованието во Бугарија: Плаќаат за да не учат Read More »

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори?

Експертскиот кабинет на премиерот Здравко Кривокапиќ од самиот почеток се соочи со бројни критики и тоа дури повеќе од парламентарното мнозинство, одошто од опозицијата. Во нападите предничеше просрпскиот Демократски фронт (ДФ) кој уште на почетокот порача дека по 200 дена ќе ги преиспита резултатите на владата. Случувањата од минатиот месец, кога другиот дел од власта кој …

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори? Read More »

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ

Со документот кој го добија претставници на ЕУ во април се предлагаше прекројување на границите по етнички линии на Западниот Балкан, во обид да се одблокираат европската иднина и закочените реформи во регионот. Нон-пејперот, чиј наводен творец беше словенечкиот премиер Јанез Јанша, предизвика бура од негативни реакции во Босна и Херцеговина која се надева на членство во …

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ Read More »

Во ерата на Новак Ѓоковиќ: Има ли нешто послатко?

За оние кои сметаат дека спортот не е многу важен, нека погледнат како Англичаните го дочекаа своето прво фудбалско финале по педесет години. Или Италијанците, со финалистот на Вимблдон, Беретини, и европскиот фудбалски шампион. Значи, спортот е многу важен, одново, инаку не би вредел толку. Теориите на заговор велат дека еден процент од луѓето поседуваат …

Во ерата на Новак Ѓоковиќ: Има ли нешто послатко? Read More »

Горивата од полноќ се точат по нови цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22 % во однос на Одлуката од 19.7.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 1,50 денар/литар, додека …

Горивата од полноќ се точат по нови цени Read More »

Абдулменаф Беџети: Не е време за криптовалути

Европската централна банка не излегла со став за криптовалутите, така што е се уште рано, ние да зборуваме за нивно официјализирање, вели академик Абдулменаф Беџети, во изјава за „Слободен печат“, откако ВМРO-ДПМНЕ информираше дека веќе е изготвен предлог закон со кој се предлага официјализирање на криптовалутите. – Се уште е рано да зборуваме за официјализирање …

Абдулменаф Беџети: Не е време за криптовалути Read More »

Битиќи: Прераснуваме во економија на можности и во земја на иновации

На вистинскиот пат сме да изградиме систем и политики кои ќе ги поддржуваат нашите претприемачи, да се охрабрат и да почнат да ги реализираат своите идеи. Условите за започнување на нов бизнис и создавање на старт-апи се подобруваат, а младиот претприемач полека, но сигурно, го зазема централното место во домашната економија, посочува вицепремеирот за економски …

Битиќи: Прераснуваме во економија на можности и во земја на иновации Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Платите растат единствено во главата на Заев

Платите растат единствено во главата на Заев, велат од ВМРО-ДПМНЕ. – Реалноста во Македонија е дека над 65 проценти од вработените работат за месечна плата помала од 25 илјади денари, огромен број граѓани ги изгубија своите работни места, претежно ниско платени и состојбата во економијата е навистина лоша. Во Македонија постои фрапантна бројка на лица …

ВМРО-ДПМНЕ: Платите растат единствено во главата на Заев Read More »

СДСМ: Економските политики на Владата даваат резултат – јавниот долг се намалува, растат платите

Владата предводена од СДСМ постојано презема ефикасни политики кои обезбедуваат македонската економија да биде стабилна, развојна и динамична, да креира услови за економски раст и унапредување на животниот стандард на граѓаните, велат од СДСМ. – Во целост е исплатена еврообврзницата од 2014 година, за која државата досега на годишно ниво плаќаше 20 милиони евра само …

СДСМ: Економските политики на Владата даваат резултат – јавниот долг се намалува, растат платите Read More »

ФОТО | „Ким пред Канје“, Стилот на Ким Кардашијан пред и после Канје Вест

По разделбата со раперот Канје Вест, многу обожаватели забележаа дека Ким објавува многу полежерни фотографии со нејзиното семејство, децата и општото секојдневие. Обожавателите исто така коментираа дека таа стилистички се враќа на „Ким пред Канје“.   View this post on Instagram   A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) Не е тајна дека раперот …

ФОТО | „Ким пред Канје“, Стилот на Ким Кардашијан пред и после Канје Вест Read More »

Ќерката на принцот Хари и Меган сè уште ја нема на кралската линија на сукцесија

Поминаа два месеци откако светот ја дозна веста за раѓањето на ќерката на принцот Хари и Меган, Лилибет, но бебето сè уште го нема никаде на кралската линија на сукцесија, пренесува „The Mirror“. Братот на Лилибет, Арчи, бил додаден на официјалната листа само две недели по неговото раѓање во Лондон во 2019 година. Палатата досега …

Ќерката на принцот Хари и Меган сè уште ја нема на кралската линија на сукцесија Read More »

ВИДЕО | Нова бура емоции: Роберт Билбилов го промовираше видеото за „Кој отров“

Роберт Билбилов е неуморен! После одличното видео за темата „Нигде не те наоѓам“ познатиот пејач и композитор со ново музичко парче. Овојпат станува збор за синглот кој го носи името „Кој отров“, а премиерата на спотот за истиот беше вчера. На официјалниот канал на Јутјуб веќе можете да го најдете и погледнете, а тимот кој …

ВИДЕО | Нова бура емоции: Роберт Билбилов го промовираше видеото за „Кој отров“ Read More »

ФОТО | Игор Џамбазов: Земјотресот и јас сме врсници

Омилениот актер и шоумен на многу генерации, Игор Џамбазов  на својот инстаграм – профил постојано објавува фотографии од неговиот приватен живот, спомени од минатото, фотографии и пораки посветени на семејството, пријателите, колегите, но и на непријателите. Актерот на својот инстаграм – профилот сподели стара фотографија од неговото детство, поточно од неговите први денови живот како …

ФОТО | Игор Џамбазов: Земјотресот и јас сме врсници Read More »

Полицијата упадна на јахтата на Дејвид Бекам, децата го прекршиле законот

Како што откриваат британските медиуми, легендарниот фудбалер Дејвид Бекам завршил на полициски распит за време на неговиот одмор во Италија, а сето тоа поради неговите деца кои го прекршиле законот. Фотографиите што ги објави британски „Сан“, го покажуваат доаѓањето на поморската полиција со службен брод до луксузната јахта на која семејството Бекам крстарела по брегот …

Полицијата упадна на јахтата на Дејвид Бекам, децата го прекршиле законот Read More »

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат!

Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се работи за тешки личности, со чуден карактер. Претставниците на овие три хороскопски знаци ќе ви се допаднат на прв поглед, но поради комплицираниот и тежок карактер ќе наидете на тешкотии да ги засакате. Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се …

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат! Read More »

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Овен Не би требало на себе си да си ставате поголеми обврски од оние кои веќе ги имате. Пробајте да се одморите малку. Слободните ќе мечтаат за совршен партнер, зафатените ќе уживаат со својот избраник. Бик Прилично сте нервозни и тоа може негативно да се одрази на вашето деловно поле. Модифицирајте го своето однесување. Во …

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес! Read More »

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме?

Наталниот Меркур во астролошките куќи ни дава драгоцени податоци за нашиот начин на размислување и расудување: оваа планета е поврзана со логичното и рационалното размислување, но и со движење, како на телото така и на идеите. Меркур е нашата интелегенција, тој го претставува мозокот и сите функции на овој витален орган. Каде и да се …

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме? Read More »

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува!

Овен Ве очекува промена на работното место на подобро. Пред вас е поволен ден за работа. Не би требало да имате проблеми со саканата личност. Еден на друг сте си посветени и ви претстои голема љубов. Би ви годела масажа. Бик Ако соработувате со странство, можете да очекувате наскоро да дојдете до проширување на работата. …

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува! Read More »

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година!

Овен Имате зголемен прилив на пари, но и зголемени трошоци. Бидете внимателни. Ве очекува интересно познанство со личност родена во знакот Девица. Можни се тегоби врзани за грлото. Бик Ве очекува зголемена заработувачка. Ќе бидете задоволни со промените на работа. Саканата личност ви пружа се што ви е потребно. Склони сте кон дебелеење. Близнаци Ве …

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година! Read More »

Традиционално, вечерва ќе се одржи „МКЦ за Скопје“

Вечерва, со почеток од 19.30 часот, во МКЦ ќе се одржи настанот „МКЦ за Скопје“, со кој ќе се одбележи 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје. Организаторите најавуваат дека „МКЦ за Скопје“ е настан што нѐ потсетува на солидарноста на скопјани, на солидарноста кон Скопје, на интензивноста, обединетоста и хуманоста на луѓето. Во продолжение погледнете …

Традиционално, вечерва ќе се одржи „МКЦ за Скопје“ Read More »

Родното место на големиот Конески: Небрегово живее мирно со гордоста

Свиено во подножjето на Бабуна Планина, во Прилепското Поле е Небрегово на Блаже Конески. На надморска височина од 700 метри, ридското Небрегово на 17-тина километри се граничи со селото Присад, на исток со Дабница, на југ со Горно Село, со Дупјачани на запад и со селата Дреновци и Оморани на север. Ако тргнете од Прилеп, …

Родното место на големиот Конески: Небрегово живее мирно со гордоста Read More »

Српското дуо Владимир Марковиќ на виолина и пијанистката Јулијана Шуловиќ вечер на „Охридско лето”

Музичката програма на годинaшното 61. издание на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на српското дуо Владимир Марковиќ на виолина во пијано придружба на Јулијана Шуловиќ. Владимир Марковиќ започнува да учи музика во родната Приштина, а продолжува во училиштето за таленти во Ќуприја. На само 14 години станува студент на Академијата во Нови Сад во …

Српското дуо Владимир Марковиќ на виолина и пијанистката Јулијана Шуловиќ вечер на „Охридско лето” Read More »

Патувачкото кино во Кочани и Оризари, следува 12. Фестивал „МакеДокс“ во Скопје, од 19 до 26 август

Патувачкото кино на „МакеДокс“ минатиот викенд (9 и 10 јули) беше во Кочани и Оризари. Со тоа се изодени три-четвртини од годинашното патешествие. Следниот кино-викенд на Патувачкото кино ќе се одржи на 3 и 4 септември во Виница и с. Пекљани, а во меѓувреме, од 19 до 26 август, ќе се одржи 12. издание на …

Патувачкото кино во Кочани и Оризари, следува 12. Фестивал „МакеДокс“ во Скопје, од 19 до 26 август Read More »

Пронајдете ја совршената книга за деца од „Литература.мк“ за ова лето

Читањето книги е супермоќ! Колку повеќе читате, толку повеќе нешта учите. Колку повеќе учите, на толку повеќе места можете да отидете. Читањето отвора пат за неограничени авантури. Со секоја новоотворена книга се отвораат нови видици… За сите деца кои сакаат ова лето да прочитаат книга плус, која е надвор од листата на задолжителни лектири, ви …

Пронајдете ја совршената книга за деца од „Литература.мк“ за ова лето Read More »

ГАЛЕРИЈА | Гастро марифети: Лекции по готвење од наставничката Наташа Наџакова – Нумановиќ

Наташа Наџакова – Нумановиќ е одделенски наставник, ама и виртуоз во кујна. Навистина има што да се научи од „нашата наставничка“. – Откако знам за себе сакам да готвам, со голема љубов и посветеност го правам тоа. На почетокот, кон крајот на основно, подготвував разни оброци, сама комбинирајќи разни вкусови и некако си се пронајдов себеси, гледајќи …

ГАЛЕРИЈА | Гастро марифети: Лекции по готвење од наставничката Наташа Наџакова – Нумановиќ Read More »

За летните горештини: Разладете се со овошно смути

Смутито тешко може да ви здодее, особено што е прилагодливо на сезоната и на производите што ги имате. Летно време особено, кога ви се достапни лубеници, бобинки и поголем распон на тропско овошје. Затоа ви предлагаме три вида сезонско смути што ќе ве разлади и освежи. Состојките се за еден пијалак. Од лубеница Измерете 150 …

За летните горештини: Разладете се со овошно смути Read More »

Џејми Оливер советува: Што да направите со вишокот чили пиперчиња

Џејми Оливер освен по своите вкусни и брзи рецепти познат е и по интересни идеи за разни ситуации во кујната. Така, на пример, ако сакате да ги сочувате чили пиперчињата кога не им е сезона, можете да ги следите неговите совети. Замрзнете ги – Ова е наједноставен и очигледен начин за чувањето остатоци. Исчистете ги, …

Џејми Оливер советува: Што да направите со вишокот чили пиперчиња Read More »

ФОТО | Сервирајте како професионалец: „Ладна даска“ за опуштена дружба со пријателите

„Ладната даска“ стана гастро-хит на социјалните мрежи, а со неколку едноставни совети можете да научите како да ја декорирате совршената летна даска. Освен што во летово уживате во убава храна и денови поминати на море, езеро или на планина, посебно им се радувате на дружбите со пријателите. Сега кога повторно можете да организирате забави и …

ФОТО | Сервирајте како професионалец: „Ладна даска“ за опуштена дружба со пријателите Read More »

ГАЛЕРИЈА | Барате бегство од градот? Тука ќе ја пробате најдобрата рибја чорба и највкусната пченкарна пита по рецепт стар над сто години

Ако ја барате среќата, таа живее тука, во спокојството на селото Калишта, меѓу лотосите, трските, чистата вода, рибите, лебедите, карпите, песокот, во единствениот поглед на езерската широчина и во вашите очи. Сместено на северозападното крајбрежје на Охридското Езеро, на оддалеченост од само четири километри од Струга, се наоѓа селото Калишта, за мештаните – Калишча, карактеристично …

ГАЛЕРИЈА | Барате бегство од градот? Тука ќе ја пробате најдобрата рибја чорба и највкусната пченкарна пита по рецепт стар над сто години Read More »

Разговор со поетесата Радмила Петровиќ: Полесно е кога си аутсајдер

Младата српска поетеса Радмила Петровиќ од 2 јули до крајот на месецот престојува во Скопје во рамките на книжевната резиденција „Читајќи го Балканот“, проект поддржан од програмата „Креативна Европа“ на Европската унија и на европската мрежа за превод и книги „Традуки“. Првата средба со стиховите на Радмила Петровиќ открива нови хоризонти на поетскиот израз, креиран …

Разговор со поетесата Радмила Петровиќ: Полесно е кога си аутсајдер Read More »

„Локум фест“ ја потврди истрајноста и програмската иновативност на традиционалната култура

Јубилејното 15. издание на „Локум фест – музика и традиција 2021“ заврши на 24 јули во старата Битолска чаршија со настап на КУД „Илинден“, кој го изведе музичко-сценскиот перформанс „Приказни од чаршијата“. Претходните вечери, на 22 и 23 јули, на фестивалот настапија Влатко Стефановски трио со концерт на Хераклеја и Драган Даутовски со неговиот син …

„Локум фест“ ја потврди истрајноста и програмската иновативност на традиционалната култура Read More »

Балетската претстава „Сви марш на плес“ ќе гостува на „Скопско лето“

Дирекцијата за култура и уметност на Скопје во рамките на 42. издание на манифестацијата „Скопско лето“ ја најави изведбата на балетската претстава „Сви марш на плес“ (Balkan Dance Project), која ќе се одржи на 26 јули во салонот на Националната опера и балет (НОБ), со почеток во 20.30 часот. Во претставата учествуваат танчери и уметничка …

Балетската претстава „Сви марш на плес“ ќе гостува на „Скопско лето“ Read More »

Турата за деца „Скопска авантура“ ќе се одржи на 26 јули

Интерактивната книга за деца „Мистериозниот град под калето“ од Александра Тодоровиќ ќе биде лајтмотив за необична обиколка низ градот Скопје на 26 јули оваа година. Книгата, за која илустрациите ги направи Марко Јанев, е со поднаслов „Возбудлива потрага низ историјата на Отоманското Скопје“ и точно ги одредува правците на движење во рамките на турата насловена …

Турата за деца „Скопска авантура“ ќе се одржи на 26 јули Read More »

Групата „Фолтин“ тргнува на домашна турнеја со концерти во Струга, Прилеп и Велес

Јубилејот 25 години од првиот концерт е повод популарната битолска група „Фолтин“ да тргне на мини-домашна концертна турнеја. Во рамките на турнејата најавени се концерти во Струга (Летна сцена на НУЦК) на 25 јули, Прилеп (Летна сцена на НУЦК) на 29 јули и во Велес (Амфитеатар) на 31 јули. Концертите се финансиски поддржани од Министерство …

Групата „Фолтин“ тргнува на домашна турнеја со концерти во Струга, Прилеп и Велес Read More »

Туширањето со ладна вода може да предизвика стрес за целото тело, особено за срцето

Ладната вода, сепак, прави одреден „напад“ врз нашето тело и предизвикува реакција на брза потреба да се прилагодиме на новите околности. Тропските температури честопати нè наведуваат да бараме спас во разладување со туширање, а многу луѓе го практикуваат тоа со целосно ладна вода. Има и такви кои се тушираат со ладна вода и во зима, …

Туширањето со ладна вода може да предизвика стрес за целото тело, особено за срцето Read More »

Делта сојот: Најтрајната и најопасната верзија на коронавирусот

Делта сојот е најбрзата, најтрајната и најопасната верзија на коронавирусот со која се соочи светот, тврдат вирусолозите и епидемиолозите. Вакцините и понатаму нудат многу силна заштита во одбраната од тешки инфекции и хоспитализации предизвикани од која било верзија на коронавирус, а оние кои се изложени на најголем ризик сè уште не се вакцинирани, според десет …

Делта сојот: Најтрајната и најопасната верзија на коронавирусот Read More »

„Натопете тост од бел леб во виски, а потоа ставете го на глава“: Како се лечеле луѓето од разни болести во 18-ти век? 

Ако мислите дека вашата баба претерува со народни лекови и премногу форсира јаболков оцет, прочитајте како се лекувале луѓето во 18-тиот век. Кон крајот на 1740-тите, Џон Веслеј, основачот на Методизмот, објавил книга во која се нуди „едноставен и природен начин за лекување на повеќето болести“. Оваа книга била наменета за „обичните луѓе“ за да …

„Натопете тост од бел леб во виски, а потоа ставете го на глава“: Како се лечеле луѓето од разни болести во 18-ти век?  Read More »

Ако ве касне медуза, местото измијте го со солена, никако со слатка вода

Иако овие животинки во морињата не можат сериозно да нѐ загрозат, сепак треба да знаеме како правилно да ги лекуваме убодите и каснувањата. Многу ретко може да дојде до тешки алергиски реакции, и тоа ако луѓето на друг начин се склони кон нив.   View this post on Instagram   A post shared by 🔱𝙹𝙾𝚂𝙴 …

Ако ве касне медуза, местото измијте го со солена, никако со слатка вода Read More »

Симптомите на коронавирусот се менуваат, како можам да знам дали имам ковид-19?

Минатата 2020 година, сувата кашлица и треската беа јасни симптоми на ковид-19. Меѓутоа, ако се појаваше и главоболка и болки во екстремитетите – тогаш тоа беше јасен случај на грип. Кивање, течење на носот и воспалено грло – за среќа само настинка. На овој начин – грубо поедноставено – можеше да се опише толкувањето на …

Симптомите на коронавирусот се менуваат, како можам да знам дали имам ковид-19? Read More »

Жител на скопско Шишево примен на Клиники со повреда од огнено оружје

На 25.07.2021 во 15:20 часот во СВР Скопје, од Комплексот клиники „Мајка Тереза“ Скопје било пријавено дека кај нив со повреда од залутано зрно бил донесен С.С.(37) од с.Шишево, општина Сарај. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Малолетник со џип повредил пешак на паркинг

 Во текот на вчерашниот ден на паркинг во Негорски бањи се случи незгода каде со тешки телесни повреди се здобил пешакот Ѓ.З. (42) од Неготино, соопштија од СВР Гевгелија. -Теренско возило „ленд ровер“, со кавадаречка регистарација, управувано од малолетно лице од Неготино, удрило во паркиран автомобил „опел“ и во автомобил „фиат“, кој пак, удрил во …

Малолетник со џип повредил пешак на паркинг Read More »

Обид за убиство во Општина Карпош, мотивот е љубовен триаголник

Во Општина Карпош во текот на денешниот ден по претходна расправија, вработен бил нападнат со остар предмет, по што интервенирала полицијата. Тој бил пренесен  во болницата „8 ми Септември“ поради потреба од лекарска помош. -На 26.07.2021 во 11,30 часот било пријавено дека по претходна расправија С.А.(34) со остар предмет му нанел повреда на В.К.(37) двајцата …

Обид за убиство во Општина Карпош, мотивот е љубовен триаголник Read More »

Приведен скопјанец во Охрид поради пронајдена дрога

Денеска(26.07.2021) во 14.40 часот на бул.„Туристичка”, полициски службеници од СВР Охрид го лишиле од слобода Е.Н. од Скопје, затоа што кај него била пронајдена марихуана. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.   

„Организатори на 27 април“: За Обвинителство казните се ниски, за одбраната пресудата е нејасна

Изречените казни за обвинетите во случајот „Организатори на 27 април“ според обвинителката Гордана Смаќоска, се многу ниски. Во изјава за медиуми таа посочи дека е изненадена од ниските казни бидејќи во претходната пресуда за самите извршители на насилствата во Собранието беа изречени многу високи казни. – Мислам дека пресудата е таква каква што е. Судијата …

„Организатори на 27 април“: За Обвинителство казните се ниски, за одбраната пресудата е нејасна Read More »

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше

Луѓето имаат различни начини преку кои се релаксираат и го поминуваат своето слободно време. Има и такви кои постојано се во движење, спортуваат, џогираат, имаат безброј обврски насекаде и за нив времето е драгоцено. На сите оние со динамично животно темпо им е потребна солидна организација на дневните активности, но и корисен аксесоар и планер …

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше Read More »

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели

Колку желби ви останаа неостварени во изминатата година, година ипол? Неминовно е да ја споменеме пандемијата, како клучен фактор во стивнувањето на одредени наши потреби, можности за патување, ограничена слобода на движење и посета на омилените места. Но, без оглед на сите околности, нашиот живот секогаш има некаков тек. А нашите потреби се присутни и …

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели Read More »

Кориснички искуства во е-трговијата

Светот во кој живееме, постојано се менува и добива нови насоки преку кои функционира дигитално. Далечината помеѓу потрошувачката индустрија и крајниот купувач веќе е се помала. Многу сервиси веќе функционираат од далеку и без воопшто да постои физички контакт. Дел од оваа промена се должи на пандемиските услови, но и потребата за брз и поедноставен …

Кориснички искуства во е-трговијата Read More »

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува!

Колку пати сте помислиле на најбрз начин да завршите некоја домашна обврска без да бидете физички присутни онаму каде што би можеле се’ да завршите и од далечина? Порачка на цвеќе за роденден, нарачка на пица за саботната собиранка, трајниот налог за домашните режиски трошоци… Сите овие нешта одат глатко кога можете да ги платите …

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува! Read More »

Поедноставете си ги навиките

Колку пати сте се нашле во ситуација кога сте го заборавиле паричникот, сте го оставиле во автомобил или сте изумиле да го земете, а сте тргнале да купувате нешто? Луѓе сме, се случуваат и такви моменти. Но тоа не значи дека треба да се грижите дека не постојат начини за поедноставување на тие ситуации. Освен …

Поедноставете си ги навиките Read More »

„Натопете тост од бел леб во виски, а потоа ставете го на глава“: Како се лечеле луѓето од разни болести во 18-ти век? 

Ако мислите дека вашата баба претерува со народни лекови и премногу форсира јаболков оцет, прочитајте како се лекувале луѓето во 18-тиот век. Кон крајот на 1740-тите, Џон Веслеј, основачот на Методизмот, објавил книга во која се нуди „едноставен и природен начин за лекување на повеќето болести“. Оваа книга била наменета за „обичните луѓе“ за да …

„Натопете тост од бел леб во виски, а потоа ставете го на глава“: Како се лечеле луѓето од разни болести во 18-ти век?  Read More »

ФОТО | Портите на пеколот: Проколнат австриски дворец крие страшно и мрачно минато

Замокот Мушам, сместен помеѓу градовите Салцбург и Клагенфурт, бил изграден од епископите во Салцбург, а во средниот век станал познат како „Замокот на вештерките“.   View this post on Instagram   A post shared by EerieEleganceTM (@eerieelegancetm) Околината е надгледувана од рид висок 1080 метри, за кој се верува дека некогаш бил дом на римската …

ФОТО | Портите на пеколот: Проколнат австриски дворец крие страшно и мрачно минато Read More »

На денешен ден – 26 јули

1847.- Африканската држава Либерија била прогласена за независна република. Уште во 1820 година Либерија ја основале ослободените црни робови, преселени од САД на просторот меѓу Сиера Леоне, Гвинеја и Брегот на Слоновата Коска. 1856.- Во Даблин е роден Џорџ Бернард Шо, британски писател, романсиер, музички и драмски критичар и автор на драми кои му донесоа репутација …

На денешен ден – 26 јули Read More »

Слободан Милошевиќ ја изневерувал Мира со една од најубавите српски актерки

Поранешниот претседател на Србија, Слободан Милошевиќ, почина во 2006 година во затворската ќелија во Шевенинген, а зад себе остави серија бурни настани што се случија во 90-тите години. Ја слушал сопругата, но… Личноста која имала огромно влијание врз Милошевиќ била неговата сопруга Мирјана Мира Марковиќ, а Милошевиќ често го нарекувале „папучар“, бидејќи тоа влијание било …

Слободан Милошевиќ ја изневерувал Мира со една од најубавите српски актерки Read More »

На денешен ден – 25 јули

1712.- Војската на швајцарските протестантски кантони во битката кај Вилмерген ја победиле армијата на римокатоличките кантони, со што во Швајцарија завршиле верските војни. 1883.- Во Торино е роден Алфредо Казела, италијански композитор, пијанист, диригент и музички писател. Умрел во Рим, на 5 март 1947 година. 1834.- Умрел англискиот писател и мислител Семјуел Тејлор Колриџ, еден од најзначајните англиски литературни критичари. …

На денешен ден – 25 јули Read More »

Дневен хороскоп за 26 јули: Одговорностите ви го насочуваат патот по кој ќе треба да се движите

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 26 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Денес вашиот ентузијазам може да биде поголем отколку што можете да се справите во моментот. Внимателно испланирајте го вашиот распоред за да не се преоптоварувате со вашиот нов животен план. Бидете трпеливи и вредни да добиете позитивни повратни информации …

Дневен хороскоп за 26 јули: Одговорностите ви го насочуваат патот по кој ќе треба да се движите Read More »

Дневен хороскоп за 25 јули: Покажете дека имате желба за компромис

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 25 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.   Овен   Некој е на ваша страна, но тоа не е доволен услов да ги реализирате вашите планови. Дополнителната посветеност на обврските е добар начин за контрола на напнатоста. Некој ве иритира со своето однесување. Избегнувајте друштво кое не …

Дневен хороскоп за 25 јули: Покажете дека имате желба за компромис Read More »

Дневен хороскоп за 24 јули: Насочете ја вашата енергија кон нешто креативно

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 24 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Опуштениот и пријателски пристап кон лицата од спротивниот пол, сигурно ќе ви донесе дополнителни поени. На професионално поле, денот е добар за неформални работи, па ќе се занимавате со таквите обврски. Хонорарно ангажираните ќе имаат доста работа. Некои ќе …

Дневен хороскоп за 24 јули: Насочете ја вашата енергија кон нешто креативно Read More »

Дневен хороскоп за 23 јули: Немојте да ветувате повеќе отколку што можете да исполните

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 23 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Не грижете се поради малите нешта во вашата врска денес, бидејќи вашето внимание ќе биде насочено кон далеку поголеми, повозбудливи и дефинитивно поважни работи. Сегашното планетарно влијание може да предизвика стагнација во вашите желби и на вашиот партнер, но …

Дневен хороскоп за 23 јули: Немојте да ветувате повеќе отколку што можете да исполните Read More »

Дневен хороскоп за 22 јули: Светот се врти околу зборовите и идеите

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 22 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Во врската, некој од вас двајцата ќе се обиде по секоја цена да го наметне своето мислење. Веројатно дека тоа ќе бидете вие. На работа, на повидок е конфликт или недоразбирање со претпоставените. Иако бргу ќе помине, подобро воопшто …

Дневен хороскоп за 22 јули: Светот се врти околу зборовите и идеите Read More »

ФОТО: Запознајте ги 70-годишните идентични близначки кои се најстарите сексуални работнички во Амстердам

Луиса и Мартина Фокенс се сестри, Холанѓанки и 70-годишни идентични близначки кои апсолутно не се вклопуваат во стереотипот за сексуални работнички на прозорец во Амстердам, но сепак тоа е нивната работа. Мнозинството жени кои работат во најогласената „јавна куќа“ во Европа се млади, „објективно“ привлечни и доаѓаат од други места во светот. Познати како „најстарите …

ФОТО: Запознајте ги 70-годишните идентични близначки кои се најстарите сексуални работнички во Амстердам Read More »

ГАЛЕРИЈА: Катастрофалниот земјотрес што го разурна Скопје низ фотографии и видеа

Земјотресот со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала, кој траел долги 17 секунди, регистриран е на 26 јули 1963 година во 5 часот и 17 минути. Токму во тоа време, над македонската престолнина која се уривала, летал еден холандски авион. Запрепастен, пилотот од ваздухот гледал како Скопје полека исчезнува. Кога дошол при себе од …

ГАЛЕРИЈА: Катастрофалниот земјотрес што го разурна Скопје низ фотографии и видеа Read More »

Ова се најсреќните знаци на Зодијакот до крајот на 2021: Ќе имаат среќа во љубовта и финансиите!

Главниот фокус ќе биде насочен кон големите промени! Сепак, ќе биде неопходно да излезете од вашата зона на удобност и да работите напорно за да ги остварите вашите соништа, а универзумот ќе ве поддржи во вашите намери. Периодот до крајот на 2021. година ќе биде особено успешен за овие четири знаци на Зодијакот! Овен – …

Ова се најсреќните знаци на Зодијакот до крајот на 2021: Ќе имаат среќа во љубовта и финансиите! Read More »

Хегел: Подобро е да се бориме и да изгубиме битка отколку никогаш да не се бориме

Последниот великан на класичната филозофија, Хегел ни остави во аманет голема животна мудрост. Георг Вилхелм Фридрих Хегел (1770 – 1831) бил германски филозоф кој важи за еден од најголемите и најважните филозофи на сите времиња. Роден е на 27 август 1770 година во Штутгарт, а починал како жртва на епидемијата на колера, на 14 ноември …

Хегел: Подобро е да се бориме и да изгубиме битка отколку никогаш да не се бориме Read More »

ВИДЕО+ФОТО: Храбри кучиња спасиле млада сурферка која почнала да се дави со разбрануваните води

Запознајте ги Игор и Луна, кучиња спасувачи од Италија, кои благодарение на нивната брза реакција спасија 15-годишна сурферка кој започнала да се дави во разбрануваните води. Нивниот херојски чин е документиран, а видеото за кратко време стана хит на социјалните мрежи. „Луна, млад лабрадор со медова боја на крзно, успеа прва да стигне до сурферката. …

ВИДЕО+ФОТО: Храбри кучиња спасиле млада сурферка која почнала да се дави со разбрануваните води Read More »

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата

Цел свет, па и Македонија, деновиве е зафатена со олимпиското лудило. И нормално, во услови на пандемија кога цела претходна година бевме затворени, а насекаде се трубеше само за короната, годинава спортот малку нè оддалечи од секојдневните проблеми. Го следевме Европското првенство во фудбал, навиваме за македонската репрезентација и ги бодревме нашите млади фудбалери кои …

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата Read More »

Извини Скопје, не беше морално!

Никој никогаш не му се извинил на Скопје за тоа што му го направил, ниту за тоа што требало, a не го направил за градот. Таква ритуално-освестувачка, културна, основоположничка церемонија нема предвидено ни во денешната програма со која ќе бидат одбележани 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година кога тоа утро на 26 јули …

Извини Скопје, не беше морално! Read More »

Рамиз мерка

„Се договоривме дека СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори. Во тек се постапките за избор на најдобрите кандидати – тоа ќе бидат личности што умеат и кои се подготвени да го дадат најдобриот резултат за граѓаните во секој град, во секое село, во секоја населба. Меѓусебната поддршка во некои општини ќе …

Рамиз мерка Read More »

Вода до гуша

Патници во вода до гуша се прпелкаат за здив во вагон во подземно метро. Цели села под кал. Топлотен бран како тивок убиец во „студената“ Канада. Црн чад од „белите дробови“ на планетата… Вакви апокалиптични сцени се потресен доказ дека природата, моќна и немилосрдна, си поигрува со судбините на луѓето, кои упорно и безмилосно ја …

Вода до гуша Read More »

Има ли некој надлежен?

Една од омилените „спортски“ дисциплини на институциите во државата е префрлање на вината и на надлежностите. Верувам дека олимписко злато би можеле да освоиме доколку се воведе како официјална категорија. Шегата настрана, но навистина, за секоја и навидум очигледна состојба, секогаш е виновен некој друг. А и кога, со тешко срце, ќе се прифати надлежноста …

Има ли некој надлежен? Read More »

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден

Социјалната мрежа „Snapchat“ која се заснова фотографии и видеа со проширена реалност во 2021 година забележа зголемен интерес – дури 293 милиони корисници на ден. Акциите на „Snap“, креаторите на Snapchat, се опоравуваат. Откако цената падна на многу ниски 5 долари, компанијата успеа да се крене на нозе со новите потези. Причината зад избегнатиот колапс …

Најголем раст од 2017 година: „Snapchat“ со 293 милиони корисници на ден Read More »

Aquaporin – сѐ, само не обичен пречистувач на вода

Обезбедувањето здрава и чиста вода за пиење е предизвик со кој се соочуваат многу развиени земји во светот, дури и оние кои се уште може да се пофалат дека имаат квалитетна вода од чешма. Во земјите во Европа и САД, каде е безбедно да се пие водата од чешма, таа честопати содржи бигор и други …

Aquaporin – сѐ, само не обичен пречистувач на вода Read More »

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“

„НАСА“ ги прави последните подготовки за роверот „Perseverance Mars“ да го собере својот прв примерок на карпа од Марс, кој идните планирани мисии ќе ги пренесат на Земјата. Геологот со шест тркала е во потрага по научно-интересна цел во делот на кратерот „Jezero“. Оваа важна мисијата се очекува да започне во следните две недели. Роверот …

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“ Read More »

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд

Пороен дожд, сличен на монсун кој го потопува автопатот би бил вообичаена глетка во делови на Југоисточна Азија, но во Обединетите Арапски Емирати, во екот на летниот топлотен бран во кој температурите редовно се движат околу 50 степени Целзиусови е вистинско чудо.   View this post on Instagram   A post shared by JE Guia …

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд Read More »

„Нетфликс“ ќе воведува видео игри во претплатничките услуги

„Нетфликс“ потврдил дека ќе вклучи видео игри како дел од пакетите за претплата без дополнителни трошоци, пренесува „BBC“. Во писмо упатено до инвеститорите, се вели дека платформата е во рана фаза на додавање на видео игри, а тие за мобилни телефони ќе биле додадени на платформата први. „Време е да научиме повеќе за тоа како …

„Нетфликс“ ќе воведува видео игри во претплатничките услуги Read More »

Бензините поскапуваат за 0,5 денари

Бензините од полноќ поскапуваат за 0,5 денари, додека дизелот останува со иста цена, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Согласно одлуката на Регулаторната комисија, се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто во однос на Одлуката од 05.07.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР …

Бензините поскапуваат за 0,5 денари Read More »

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како

Автомобилите на бензин и дизел гориво заминуваат во историјата. Иднината е во електричните возила. Затоа Европската Унија в среда ќе предложи стратегија со која во следната деценија ќе постигне јаглеродна неутралност во борбата против климатските промени, пишува Индекс.хр. Во Европа се лоцирани многу престижни фабрики за автомобили кои доминираат во автомобилските иновации. Но, автомобилите кои …

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како Read More »

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала

Во вторникот беше претставен првиот хрватски сериски автомобил, познат досега како „C_Two“, кој го доби името „Ривац-Невера“, по неочекуваната и силна медитеранска бура што „јури“ преку Јадранското море. Достигнува 200 на час за само 4,3 секунди, додека само 9,3 секунди се доволни за да се постигне брзина од 300 километри на час.   View this …

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме

Без разлика дали возењето е ваша професија или возите само кога имате некоја итна работа, правилното држење на телото додека возите е многу важно за вашето здравје, но и за безбедноста на патот. Правилното држење на телото додека возите ги зголемува рефлексите и гарантира оптимално функционирање на безбедносните системи во автомобилот. Правилна позиција на телото …

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години

Во согласност со закон возачите може да ја продолжуваат важноста на својата возачка дозвола до 75 години, но како повозрасните возачи да знаат кога е вистинско време да ги остават клучевите. Сепак, прашањето кога треба да се откажеме од возење не е поврзано со годините, туку со тоа колку сме способни безбедно да учествуваме во …

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години Read More »

Жителите на Аеродром и на Гази Баба ќе се поврзат со нов мост и булевар

Жителите на скопската општина Аеродром, која е една од најнаселените во Скопскиот регион, како и на Гази Баба, општина во која има огромен број индустриски објекти, конечно ќе имаат можност полесно да поминуваат од една во друга општина, откако комплетно ќе заврши изградбата на булеварот АСНОМ, но и откако комплетно ќе бидат завршени градежните работи …

Жителите на Аеродром и на Гази Баба ќе се поврзат со нов мост и булевар Read More »

Сибирскиот шаман кој тврдеше дека Путин е „демон“ е осуден на психијатриско лекување

Рускиот суд го осуди сибирскиот шаман, критичарот на претседателот Владимир Путин, на присилено психијатриско лекување, бидејќи наводно, тој нападнал припадник на руската Национална гарда, рекол неговиот адвокат, пренесе Индекс.хр. Александер Габишев го привлече вниманието на медиумите кога во 2019 години пеш тргна да помине 8.000 километри пат до Москва за да го протера Путин, кого …

Сибирскиот шаман кој тврдеше дека Путин е „демон“ е осуден на психијатриско лекување Read More »

Исламистите се жалат на пуч, народот низ Тунис слави

Тунис, земјата што беше посочувана како позитивен пример во Северна Африка во турбулентниот период на револуции од Арапската пролет пред една деценија, од вчера е и без премиер и без парламент како последица на масовните антивладини протести поради ширењето на пандемијата на ковид-19. Претседателот Каис Сајед со декрет го суспендираше Парламентот и го разреши премиерот …

Исламистите се жалат на пуч, народот низ Тунис слави Read More »

Ѓукановиќ: Србија се обидува да докаже дека Црна Гора е српска држава

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ изјави дека Србија се обидува да докаже дека Црна Гора е српска држава и дека со својата државна политика се доведува во прашање црногорската независност. – Затоа е многу важно да се завршат илузиите дека е возможно да се менуваат границите на Западен Балкан. Кога Србија ќе се одрече …

Ѓукановиќ: Србија се обидува да докаже дека Црна Гора е српска држава Read More »

Обид за убиство во Општина Карпош, мотивот е љубовен триаголник

Во Општина Карпош во текот на денешниот ден по претходна расправија, вработен бил нападнат со остар предмет, по што интервенирала полицијата. Тој бил пренесен  во болницата „8 ми Септември“ поради потреба од лекарска помош. -На 26.07.2021 во 11,30 часот било пријавено дека по претходна расправија С.А.(34) со остар предмет му нанел повреда на В.К.(37) двајцата …

Обид за убиство во Општина Карпош, мотивот е љубовен триаголник Read More »