24.8 C
Скопје

Author : Александар Кржаловски

Колумни

И ти ли (сине) СЈО?

Александар Кржаловски
Жално е после викенд во кој се одржа уште еден успешен Д-фестивал во Дојран, уште една манифестација на вековните ни традиции и македонштина на Галичката...
Вести Македонија

Мерко се откажа од ингеренциите врз Општина Струга, ја повика Владата таа да управува со градот

Слободен печат
Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со...
Колумни

Катица го напушти бендот! Ќе свирела клавир?

Срѓан Ивановиќ
Чуден е тој шоу бизнис, кога големите ѕвезди насобрани во еден бенд, наеднаш и без особена причина решаваат да се распаднат или, пак, фронтменот напрасно...
Вести Економија

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ ВРАБОТУВА: Пријавете се на огласот

Слободен печат
Весникот „Слободен печат“ има потреба од двајца возачи во дистрибуција за подрачјето на Скопје на неопределено време. Погледнете ги условите на огласот:...
Вести Македонија

СЈО не е Катица, Јанева не е СЈО!

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не смее да престане да работи и да ги запостави започнатите предмети дури и да биде потврден сомнежот дека Катица Јанева...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Полјаци закупиле македонски хотели за наредните две години

Весна Дамчевска
Туристите од Полска се повеќе ја одбираат Македонија за своја дестинација. Во просек тука остануваат по 3,5 ноќи, но поради интересот што се зголемува во...
Колумни

Репреговарање на Преспа?

Денко Малески
Најновите реакции на грчките и на македонските политичари при промената на власта во Грција, кои се однесуваат на Преспанскиот договор, кажуваат по нешто за двете...
Вести Регион

Вучиќ – Волтерс: Комуникацијата на Војската на Србија и КФОР клучни за стабилноста

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во разговорот во Белград со врховниот командант на НАТО за Европа и командант на европската команда на американските сили, генералот...
Вести Македонија

Ел Чека до Заев: Да ти ги *бам законите на таа држава што ги ослободува криминалците!

Слободен печат
Ел Чека му одговори на премиерот Заев. Постирајќи видео од прес конференцијата во Влада, Ел Чека на фејсбук напиша: „Најдобар брате мој, ја превртуваме државата“....
Колумни

Чиста лидерска романтика

Џабир Дерала
Секогаш бев и сега сум против „лидерските средби“, уште од времето на онаа „романтична“ серија сеанси што подоцна ги нарекоа Пржински процес. Во тоа време,...