Author : Мирослава Бурнс

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ма каква корона, дојдете ни на матурска журка дома!

Матурските прослави, свадбите, веридбите и родендените им удрија во глава на славениците. Се пее и се лумпува, се прават класични богати трпези, ордевери и тоа...
Ви Препорачуваме Колумни

Ајде, Филипче, зарази се веќе еднаш!

Сашо Орданоски
Ве поздрави Младоженецот кој на 24 мај изјави дека „ковид-19 го победивме и од овој момент можам да го прогласам за мртов, еднаш засекогаш“! И...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Коронавирусот е вон контрола, жариштата итно во карантин!

Мирослава Бурнс
Ситуацијата со коронавирусот е сериозно излезена од контрола и единствениот спас е да се стават жариштата со најголем број новозаразени во карантин и да се...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Избори на 5 јули за да се „решат“ и Наќе Чулев и корона-кризата

Претседателот на СДСМ Зоран Заев вчера најави дека изборите ќе случат на 5 јули за да се стави крај на проблемите што ги прави министерот...
Колумни

Зошто Мицкоски е на иста линија со инфодемијата?

Џабир Дерала
Во својата бескрајна тирада пред злокобната Бела палата (30 мај), без нималку задршка и пристојност, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, познат и како Извичник, ги...
Колумни

Фолирањето во информирањето на пензионерите

Мендо Димовски
Нема толкава (272.000) невладина и непартиска организација како Сојузот на здруженијата на пензионери на Македонија што му посветува толку големо внимание на информирањето на своето...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Листа на 100 најголеми фирми во Македонија во 2019 година: „Џонсон Мети“ остварил приходи колку половина државен буџет

Весна Дамчевска
Првата петорка според остварениот приход во минатата година ја сочинуваат: „Џонсон мети“, „ОКТА“, „Макпетрол“, „Кромберг и Шуберт“ и „ЕВН Македонија“. Листата „100 најголеми“ ексклузивно ја...
Ви Препорачуваме Колумни

Со бојкотот или врз него?

Сашо Орданоски
Нема што многу паметно да се додаде во вителот на информации, толкувања, коментари, ставови и контра-ставови, сите тие зајадливо засилени на социјалните платформи, изречени викендов...
Вести Македонија

Ќе оди ли премиерот Оливер Спасовски во самоизолација?

Слободен печат
По објавата на директорката на УЈП, Сања Лукаревска дека е позитивна на ковид-19, во самоизолација би требало да одат и премиерот Оливер Спасовски и заменичката...