22 C
Скопје

Author : Соња Христовска Угриновска

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Кацарска за СП: Без рационален пристап Македонија и Бугарија нема да најдат решение

Нема особена можност за пробив во јуни, не толку заради техничката влада, туку затоа што не е постигнато најважното, односно не е пронајден рационален пристап...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Се откажувале од вакцинација, затоа што постат

Причините поради кои на првиот ден од масовната вакцинација во земјава, од вкупно 9 илјади закажани термини, празни останале половината се најразлични. Граѓаните се откажувале...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Бошњаковски за СП: Идните компромиси со членки на ЕУ да се реверзибилни при нови блокади

Соња Христовска Угриновска
Новите услови што се испречија пред Македонија на патот кон ЕУ и најавите како онаа на еврокомесарот за проширување Оливер Вархељ дека Албанија може наскоро...
Вести Економија Слајдер

За четири месеци оцаринети 2.170 возила со странски таблички: Државата инкасирала 3 милиони евра

Вкупно 2.170 возила со странски регистерски таблички, се оцаринети во првите четири месеци, согласно законските прописи, информираат за „Слободен печат“ од Царинската управа на Македонија....
Вести Македонија Слајдер

Шаќири за СП: Со поддршка од ЕУ, ќе развиеме нацрт-политики за намалување на бројот на вработени во државната администрација

Дестан Јонузи
Министерството за информатичко општество и администрација, во наредниот период, со поддршка од ЕУ, ќе развие нацрт-политики за намалување на бројот на вработени во јавниот сектор...
Вести Македонија Слајдер

И тие без здравствено осигурување може да се пријават за вакцина

Граѓаните кои од некоја причина немаат здравствено осигурување, не го губат правото да се вакцинираат против ковид-19 и можат како и сите останати да се...
Вести Македонија Слајдер

Државниот пазарен инспекторат се уште без наследник на Пауновски

Дестан Јонузи
Откако го разреши Стојко Пауновски, Владата сè уште не назначила вршител на должноста директор на Државен пазарен инспекторат, потврдуват од Влада за Слободен печат. –...
Вести Економија Слајдер

Мизо: Глобалните снабдувачки ланци на електроника ќе го диктираат производството

Заздравувањето на германската економија е значајно за македонските производители на делови за автоиндустријата, оценува Виктор Мизо, директор на „Костал Македонија“ и претседател на Асоцијацијата на...
Вести Економија Слајдер

Ирена Јакимовска, управител на „Комфи ангел“: Ќе треба повторно да се навикнеме да трошиме пари за облека

Домашните бизнисмени со олеснување ја примија веста дека Германија, која е наш најголем стратешки партнер, доживува економски раст и покрај ограничувањата поради пандемијата. Тоа е добра...
Вести Македонија Слајдер

„Канадерите“ чекаат сервис, за галичкиот пожар не требало гаснење од воздух

Југослава Дуковска
Се уште се утврдуваат причините за пожарот кој завчера избувна во непосредна близина на селото Галичник. Од нас уште не е побарано од страна на...