Author : Слободен печат

Вести Свет

Меркел со порака до Германците: Намалете контакти и патувања

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел испрати порака до своите сонародници да ги ограничат социјалните контакти и да го намалат патувањето на минимум, откако беше потврдено најголемото...
Вести Свет

Аксиос: За обвиненијата на Доналд Трамп против синот на Џо Бајден се расправа само низ социјалните мрежи

Слободен печат
Традиционалните медиуми не ја покриваат оваа тема, но приказната за обвиненијата на претседателот Доналд Трамп против Хантер, синот на неговиот опонент на изборите, Џо Бајден,...
Вести Македонија Слајдер

Цел спрат од новото болничко крило во Струмица ќе стане регионален ковид-центар

Слободен печат
Заради исполнетите капацитети за сместување на ковид-пациенти во целосна координација сме за префрлање на пациенти од штипската болница во Кочани, а тука, во Струмица, разговаравме...
Вести Свет

Австрија со рекорден број новозаразени, повеќе од 3.000 за еден ден

Слободен печат
Австрија, од почетокот на пандемијата, денеска забележа рекорден број новозаразени од Ковид-19, над 3.000 лица. Веќе неколку дена Австрија бележи бројка од над 2.000, односно...
Вести Регион

Тачи: Сега е време Косово да стане членка на Обединетите нации

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи по повод денешнјиот Ден на Организацијата на обединетите нации (ООН) порача дека „сега е време Косово да стане членка” на светската...
Хроника

Претрес во велешко, приведено лице поради палење автомобил

Слободен печат
Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за општ и насилен криминал во соработка со СВР Велес вчера по наредба на судија на претходна постапка од Основен суд...
Вести Свет

Словачка воведе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето

Слободен печат
Словачка донесе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето, откако беше потврден најголемиот број новозаразени во земјата од почетокот на пандемијата. Од денеска на...
Вести Свет Слајдер

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

Слободен печат
Рекорден број новоинфицирани со Ковид-19 се регистрирани во САД за изминатите 24 часа – повеќе од 83.757 лица, што е за околу 6.000 повеќе од...
Вести Скопје

Завршува јавниот повик за субвенции за инвертери, досега поднесени 5000 барања

Слободен печат
Завршува јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата, информира Град Скопје. Од отворањето на јавниот повик за субвенции за...
Вести Регион

Стопанските комори на Западен Балкан со апел до владите за воспоставување „зелени линии” за брз проток на работници

Слободен печат
Стопанските комори на сите шест економии од Западен Балкан, членки на Коморскиот инвестициски форум, во заедничко писмо до премиерите, ги повикаа владите на Западен Балкан,...